Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung FQ215G001 - Mikrofalówka nie grzeje

ku34 27 Sep 2021 10:02 687 6
    ku34
    Level 5  
    Od kilku dni w piekarniku z funkcją mikrofalówki (Samsung FQ215G001) przestałą działać mikrofalówka. Tzn. sprzęt zachowuje się, jakby wszystko działało normalnie, wszystko daje się nastawić i rusza. Jednak po wyciągnięciu jedzenia okazuje się, że nie grzeje.

Co może być przyczyną?
  • Helpful post
    tomtim123
    Level 33  
    Jak mikrofalówka startuje i nie grzeje, to prawdopodobnie przepalił się bezpiecznik tzw. mikrofalowy. Musisz się dobrać do środka mikrofali i odszukać bezpiecznik, jest on zamontowany w takiej oprawce plastikowej na przewodzie od przetworników. Pozdrawiam
    ku34
    Level 5  
    Dzięki! Znalazłem, faktycznie wydaje się, że może być przepalony.
    Tylko czy da się jakoś wyciągnąć sam bezpiecznik? Czy trzeba wymienić komplet z obudową? Bo strasznie ciasno siedzi - jakby był sprasowany(?).

Pytanie mam jeszcze jedno, bo przy okazji zauważyłem w środku przepaloną końcówkę na kablach. Od czego to może być i co może być przyczyną? Trzeba coś z tym robić?

Po drugiej stronie kabla (niebieskiego):
  • Helpful post
    tomtim123
    Level 33  
    Na pierwszym zdjęciu definitywnie widać wypalenie. Te przewody idą do jednej z grzałek, musisz to naprawić, bo w przyszłości awaria murowana. Na drugim zdjęcie to samo, musisz kupić i zamontować nowe wsuwki na przewody. Co do bezpiecznika, to jak masz miernik to go pomierz czy nie ma przerwy, natomiast jak nie masz miernika, to możesz go obejrzeć pod światło czy nie ma przepalonego włókna, ale mirnik i tak najpewniejszy, bo zdarza się, że włókno jest upalone pod oprawką metalową i pod światło wydaje się, że bezpiecznik jest sprawny. Pozdrawiam
    ku34
    Level 5  
    Jasne, rozumiem, pytanie czy jest jakaś przyczyna takiego przepalenia, którą należy wyeliminować?
    Czy po prostu tak czasem się dzieje i wymiana wsuwek wystarczy?
    oun
    Level 21  
    ku34 wrote:
    Jasne, rozumiem, pytanie czy jest jakaś przyczyna takiego przepalenia, którą należy wyeliminować?

Przyczyna na pewno jest i nie powinno się tak dziać. Takie uszkodzenia wywołuje zbyt duży prąd płynący przez złącze lub/i luźny styk na złączu. Zacznij od wymiany złącz i sprawdź czy wsuwki pewnie trzymają styk oraz czy podczas pracy się nagrzewają. Jeżeli problem nie ustąpi to trzeba sprawdzić co i dlaczego pobiera tyle prądu, że wypala złącza.
    ku34
    Level 5  
    Niestety, jest chyba jakaś grubsza sprawa. Poprawiłem styki, gdzie było nadpalone, założyłem nowy bezpiecznik. Skręciłem wszystko, zamontowałem. Podczas próby na początku był dziwny dźwięk i niestety dalej nie grzeje. Nie wyciągałem znów, ale zapewne ponownie przepalił się bezpiecznik...

Chyba przepalony bezpiecznik to skutek czegoś, pytanie co jeszcze może być przyczyną?