Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samograj lub jego część składowa. Moduł czytnika kart pamięci.

398216 Usunięty 27 Sep 2021 11:30 1707 2
Termopasty
  • Samograj lub jego część składowa. Moduł czytnika kart pamięci.
    Kolejny moduł polecany do współpracy z Arduino to czytnik kart pamięci z wbudowanym wyjściem mono na głośnik oraz wyjściem słuchawkowym.
    Moduł można nabyć m.in. na Aliexpress:
    https://pl.aliexpress.com/item/1005002312197337.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.12825c0f0VgSzl
    Płyteczka niewielka, ale dość zgrabna:
    Sprzedawca podaje sporo informacji, które na pewno pomogą wszystkim chcącym wykorzystać do jej sterowania wspomniany Arduino:
    Samograj lub jego część składowa. Moduł czytnika kart pamięci. Samograj lub jego część składowa. Moduł czytnika kart pamięci. Samograj lub jego część składowa. Moduł czytnika kart pamięci. Samograj lub jego część składowa. Moduł czytnika kart pamięci. Samograj lub jego część składowa. Moduł czytnika kart pamięci. Samograj lub jego część składowa. Moduł czytnika kart pamięci.
    Przede wszystkim zamieszcza też coś, co pomoże w innych - mniej zaawansowanych zastosowaniach:
    Samograj lub jego część składowa. Moduł czytnika kart pamięci. Dzięki powyższej tabelce na szybko (znów...) dorobiłem płytkę z mikroswitchami. Łatwiej i bezpieczniej poznawać możliwości tego maleństwa.
    Połączyłem z modułem odcinkami srebrzanki i mogłem przystąpić do testów.
    Samograj lub jego część składowa. Moduł czytnika kart pamięci. Samograj lub jego część składowa. Moduł czytnika kart pamięci.
    Nie miałem pod ręką żadnego "prawdziwego" głośnika, a i ze względu na umiejscowienie biurka nie potrzebowałem niczego większego, zastosowałem "wyrób głośnikopodobny" - miał swego czasu być użyty w elektronicznym dzwonku do drzwi, ale plany i wymagania się zmieniły, a "głośnik" (nie można go nazwać głośnikiem, mimo że działa i wygląda jak głośnik) pozostał - i bardzo dobrze, że pozostał. Jak znalazł nada się do testów.
    Nieprzyzwyczajony do brzmienia przypominającego połączenie skrzeczenia z piskami szczeniąt postanowiłem nieco zmodyfikować go poprzez zasymulowanie (równie pseudo jak i sam głośnik) obudowy... ze szpulki cyny. Chodziło wyłącznie o zwiększenie odległości pomiędzy przednią a tylną stroną membrany. Efekt słyszalny nawet w mikrofonie kamerki:

Sam moduł plus "klawiatura" w zasadzie wystarcza do najprostszego zastosowania - jako czytnik plików dźwiękowych z kart pamięci (więcej o parametrach w opisie powyżej). Do takich podstawowych zabaw wystarcza zaledwie użycie 4 switchy.
    Dwa to ciszej/głośniej (długie naciśnięcie) lub przeskakiwanie do następnego/poprzedniego utworu. dwa pozostałe to włącznik PAUZA (zatrzymuje odczyt do czasu kolejnego kliknięcia, by po nim kontynuować odtwarzanie od zatrzymanego fragmentu, i switch, dzięki któremu możemy wybrać jedną z czterech zapisanych w odtwarzaczu korekcji. Co do tych korekcji... no nie wiem, możliwe, że na NORMALNYM głośniku można by wybrać coś ciekawego, na moim "głośniczku" efekt polegał na wyborze bardziej lub mniej okrojonego z pasma dźwięku:

Sam moduł - jak moduł... chiński:
    Samograj lub jego część składowa. Moduł czytnika kart pamięci. Samograj lub jego część składowa. Moduł czytnika kart pamięci. Samograj lub jego część składowa. Moduł czytnika kart pamięci. Samograj lub jego część składowa. Moduł czytnika kart pamięci.
    W sumie nic specjalnego - gniazdo mikro USB (do wgrywania plików na kartę i zarządzania nimi) - w komputerze moduł melduje się jako pamięć masowa. Do tego kostka z programem - główny "procesor", gniazdo słuchawkowe i piny do podłączenia głośnika oraz komunikacji z Arduino (zalecane) lub - jak w moim "okrojonym" wykonaniu z klawiszami, no i najważniejsze: gniazdo (slot) karty pamięci... Aha - ważne: w wypadku pracy autonomicznej (bez wspomnianego Arduino) dip-switzh musi być ustawiony na kod 101 (On, Off, On), bez tego nie ma możliwości uruchomienia odtwarzania z klawiszy. Po podłączeniu zasilania (i ustawieniu wcześniej kodu jak wyżej) moduł natychmiast rozpoczyna odtwarzanie. Podobnie po włożeniu karty do slotu.
    Głośność regulowana potencjometrem montażowym i reguluje jedynie wyjście głośnikowe; wyjście słuchawkowe ma stały poziom.
    Z moim głośniczkiem 50 Ω max pobór prądu z zasilacza (5V) nie przekraczał 90mA - czyli prawie tyle co nic. Na pewno wzrośnie, gdyby podłączyć możliwy do podłączenia głośnik 4 Ω.
    Czy warto się zainteresować tym modułem? Na pewno dla każdego, kto preferuje kartę jako nośnik pamięci, pewnie też dla każdego eksperymentującego ze swoim Arduino. Może również być "sercem" jakiegoś niewielkiego "samograja" - przenośnego głośnika. Uproszczona do minimum obsługa za pomocą raptem 4 klawiszy i duża ilość muzyki (to już zależy od skompresowania MP3ki i pojemności samej karty - (dane w opisie aukcji powyżej), dość duża jak na takie maleństwo moc (może nie 5W, ale ze 3 na pewno) w połączeniu z szerokopasmowym i w miarę efektywnym (sprawnym) głośnikiem? Czemu nie? Oczywiście pozostaje jeszcze zasilanie (ważne by zachować 5V!), ale to już problem każdego "samograja".

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Has specialization in: Hodowla marchewki wysokopiennej
    398216 Usunięty wrote 25939 posts with rating 3888, helped 3203 times. Been with us since 2015 year.
  • Termopasty