Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Omron CQM1 część 4, moduł wyjść cyfrowych OC222

ArturAVS 28 Sep 2021 10:45 1203 6
  • Omron CQM1 część 4, moduł wyjść cyfrowych OC222
    W poprzednich częściach serii przedstawiłem budowę zasilacza, jednostki centralnej oraz modułu wejść cyfrowych systemu CQM1 firmy Omron, tym razem będzie to moduł wyjść cyfrowych przekaźnikowych OC222. Moduł zapewnia 16 wyjść przekaźnikowych ze wspólną masą/zasilaniem zależnie od potrzeb, konstrukcyjnie jest zbliżony do modułu wejść ID212. Co prawda wspólne połączenie (COM) może stwarzać pewne problemy ale tak zrobił to producent a użytkownik powinien sobie z tym poradzić. Istnieją różne moduły wyjść, przekaźnikowe, tranzystorowe różniące się zarówno maksymalnym napięciem pracy jaki i prądem oraz rodzajem zasilania (prąd stały, przemienny) a ich konkretny wybór w aplikacji zależy od projektanta. Wybór odpowiedniego rodzaju wyjść zależy od zastosowania w konkretnej aplikacji. OC222 ma bardzo prostą budowę a zdecydowaną większość powierzchni jego PCB zajmują przekaźniki wyjściowe. Rozłączalne z PCB złącze zaciskowe ułatwia podobnie jak w przypadku ID212 połączenia w docelowej aplikacji oraz szybką wymianę w razie awarii. Pod względem wymiarów zarówno ID212 jak i OC222 są identyczne i zunifikowane z resztą elementów systemu (zasilacz, CPU). Przyjrzyjmy się zatem bliżej od strony elektrycznej.

Producent deklaruje następujące parametry;

Deklarowane 2A nie jest dużą wartością lecz spokojnie wystarcza dla wysterowania lampki kontrolnej czy też kilku przekaźników/styczników sterowniczych. Co ciekawe, podano również typ zastosowanych przekaźników a są to G6D-1A z cewką 5V. Są to miniaturowe przekaźniki;

O następujących parametrach;

Choć moduł swoje lata świetności ma już dawno za sobą to przekaźniki G6D-1A są nadal produkowane i dostępne w sprzedaży co świadczy o ich popularności. Ich producentem również jest Omron. We wnętrzu obudowy znajdziemy PCB na której jak wspomniałem większą część zajmują przekaźniki;

Do komunikacji z jednostką centralną (CPU) jak poprzednio służy specjalizowany układ, w tym przypadku jest to TF264HF sygnowany logiem Omrona;

Tu jak widać współpracuje z rezonatorem 455kHz, TF264HF odbiera dane z magistrali systemowej i wysterowuje tranzystory załączające przekaźniki;

Cewki przekaźników są zabezpieczone przed przepięciami duodiodami SMD o oznaczeniu A3 w obudowie nieco mniejszej od SOT-23. Połączenia na PCB sugerują że są to duodiody ze wspólną katodą, krótkie poszukiwania DS nie dały mi jednoznacznej odpowiedzi odnośnie typu. W roli kluczy pracują tranzystory F12 w obudowie SOT-23 czyli najprawdopodobniej 2SC2223;

Ciekawią mnie te specjalizowane układy TF262HF (CPU), TF263(ID212) i TF264(OC222), jeśli ktoś posiada jakieś bliższe informacje o nich to prosiłbym o wiadomość. Być może dałoby się je wykorzystać nieco inaczej :D. To już ostatni z cyklu artykułów o systemie Omron CQM1, być może jak wpadnie mi w "łapę" nowszy sterownik to również zaprezentuję jego budowę.

Poprzednie części;

Omron Sysmac CQM1 budowa systemu. Wstęp czyli co to jest PLC
    Omron CQM1 część 1, zasilacz PD026
    Omron CQM1 część 2, jednostka centralna CPU11
    Omron CQM1 część 3, moduł wejść cyfrowych ID212

Cool! Ranking DIY
    About Author
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
    Has specialization in: kf, audio, elektronika truck, inne dziwne konstrukcje
    ArturAVS wrote 13341 posts with rating 2456, helped 1470 times. Live in city Grajewo. Been with us since 2005 year.
    krisRaba
    Level 31  
    A masz może moduł wyjść tranzystorowych?
    Bo w przekaźnikowym, to wielkiej filozofii nie ma ;)
    ArturAVS
    krisRaba wrote:
    A masz może moduł wyjść tranzystorowych?

Niestety nie, podejrzewam że będzie podobnie zrobiony z być może dodaną optoizolacją.
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    Tak się zastanawiam - w parametrach przekaźnika piszą, że dopuszczalna różnica napięć to 750VAC, w opisie modułu piszą tylko, że na 250VAC, a ścieżki na PCB są tak blisko siebie, że 115VAC wydaje się za dużo.
    ArturAVS
    tmf wrote:
    ścieżki na PCB są tak blisko siebie, że 115VAC wydaje się za dużo.

Też mnie to zastanowiło bo w najwęższym miejscu odstęp to około 0,4mm. Choć myślę że chyba było to przeliczone przez konstruktorów, te ścieżki blisko siebie to wyjścia i być może mogłoby dojść do przebicia. Moduł wraz z resztą komponentów pracował w zabudowie autocysterny do transportu mleka i przy zasilaniu z pokładowej instalacji (24V) ryzyka nie było.
    Wawrzyniec
    Level 36  
    ArturAVS wrote:
    podejrzewam że będzie podobnie zrobiony z być może dodaną optoizolacją
    Jest z optoizolacją. Omron CQM1 część 4, moduł wyjść cyfrowych OC222 Omron CQM1 część 4, moduł wyjść cyfrowych OC222 Omron CQM1 część 4, moduł wyjść cyfrowych OC222 Omron CQM1 część 4, moduł wyjść cyfrowych OC222 Omron CQM1 część 4, moduł wyjść cyfrowych OC222 Omron CQM1 część 4, moduł wyjść cyfrowych OC222 Omron CQM1 część 4, moduł wyjść cyfrowych OC222 Omron CQM1 część 4, moduł wyjść cyfrowych OC222 Omron CQM1 część 4, moduł wyjść cyfrowych OC222

Może to się komuś przyda. Po polsku.

ArturAVS jest coś takiego jak karta portów szeregowych, nie wiem czy do twojego CPU dałoby się ją podłączyć. Szczegóły w pliku. Jest taka jedna na Alledrogo, ale drogo bo ponad 800zł. https://allegro.pl/listing?string=CQM1H-SCB41&description=1