Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Radiotehnika S90 wersja 4 Omowa zwrotnica/schemat

29 Sep 2021 07:31 1071 45
e-mierniki
 • #1
  User removed account
  Level 1  
 • e-mierniki
 • Helpful post
  #2
  Sanjose
  Level 30  
  Na początek wrzuć zdjęcie tych kolumn. Bo modelu S90 było trochę więcej niż 5 różnych wykonań.

  Porównaj swoje z tym: http://ldsound.ru/35-as-012-radiotehnika-s-90/

  Na dole strony są schematy oraz zdjęcia terminali z tyłu.
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • e-mierniki
 • Helpful post
  #4
  Sanjose
  Level 30  
  Te Twoje to będzie wersja na eksport. Znaczek "3M3" oraz angielskie opisy na przodzie więc pewnie nazywały się oficjalnie "Tento".

  Najprościej będzie wyjąć zwrotnice z Twoich kolumn i porównać ze schematem na tamtej stronie. Wystarczą same wartości kondensatorów i (jak się da) odczytać opór rezystorów.

  Optycznie widzę że głośniki raczej masz oryginalne. Wentylowana cewka głośnika niskotonowego sugeruje że jest to 75ГДН-3 (30ГД-2) więc to nie będzie raczej zestaw z linka.

  Nie wiem jak reszta. Wysoko tonowe były 15 ohm i tak było oryginalnie.
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #6
  Sanjose
  Level 30  
  Azog_Plugawy wrote:
  A z tego wynika,że takie są/powinny być głośniki
  Установленные динамики:

  НЧ: 75 ГДН-1-4 (диаметр диффузора 220 мм)

  СЧ: 20 ГДС-1-8 (диаметр диффузора 105 мм)

  ВЧ: 6 ГДВ-6-16 (диаметр мембраны 26 мм)
  i takie chyba są.


  Zobacz że na zdjęciu które wrzuciłeś na niskotonowym masz oznaczenie "75ГДН-3" i jest to ten głośnik: https://retrotexnika.ru/ivano-frankovskogo-zavoda-karpatyi/dinamik-75gdn-3.html

  Głośnik "75 ГДН-1-4" ma zawieszenie gumowe gdzie w twoim "75ГДН-3" jest zawieszenie piankowe i widzę że raczej już się rozpadło ze starości. Układ magnetyczny może być podobny lub taki sam ale membrana oraz jej części składowe raczej są inne.

  Bardzo możliwe że niskotonowe są nieoryginalne, bo ten model basowego na piance był w kolumnach Amfiton (Амфитон 50АС-022).

  Pokaż jak wyglądają (Przód i tył) głośników wysokotonowy oraz średniotonowy.

  Jak będą się pokrywały z tym co jest na schematach to będzie mniej więcej wiadomo co się działo z tymi kolumnami w przeszłości :).
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  Sanjose
  Level 30  
  Nie, przetworniki w Diora ZGB 140 są inne. Ale mam dobrą wiadomość.

  Twoje kolumny nie nazywają się Radiotehnika. Początkowo myślałem że napis "3M3" to po naszemu "ZMZ" ale trochę poszperałem i ten napis to "EMZ" - "эмз" czyli "электромеханический завод".

  To bardzo wczesny model z początku lat 80 o nazwie "Брянский эмз S-90" Czyli "35 АС-012" Odpowiednik od Radiotehniki to model S90E i wygląda tak:
  http://ldsound.ru/35-as-012-radiotehnika-s-90e/

  Przetworniki niskotonowe w twoich kolumnach są oryginalne jeszcze podaj fotki średnio i wysoko tonowego to będzie wiadomo ale osobiście jestem pewny na 100%.

  Tu jest filmik z takimi samymi jak Twoje:

  Na marginesie dodam że to bardzo rzadka i poszukiwana wersja :).
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  Sanjose
  Level 30  
  Dzięki za fotki pozostałych głośników. Masz w 100% oryginalne kolumny co jak na nasze polskie realia nie jest takie oczywiste, bo często można spotkać przetworniki Tonsila.
  Na magnesach widzę że są z 1988 roku. Możliwe że to jedne z ostatnich wyprodukowanych egzemplarzy co nie znaczy że są gorsze niż te z początku produkcji ;).
  Konstrukcja zaginiona nie jest. Po prostu cała produkcja "wyszła" za granicę zapewne.

  Jako ciekawostka: to ten sam zestaw głośników był jeszcze w zestawie Sojuz: http://ldsound.ru/50-as-012-soyuz/ Ale tutaj uważaj, zwrotnica się różni w stosunku do Twoich kolumn. Inne strojenie filtrów.

  Aby ogarnąć połączenia głośników ze zwrotnicą, to proponuję to wszystko wyjąć ze środka i prześledzić które kable idą gdzie. A potem porównać ze schematem. Będzie najprościej.

  Warto zostać przy głośnikach na zawieszeniu piankowym choć niektórzy piszą, że niskotonowy "75ГДН-3" można zastąpić "75 ГДН-1-4" bo parametry elementów RLC są takie same zarówno dla "piankowca" jak i "gumowca" :D. Ale te głośniki się różnią. Samo zawieszenie już zmienia parametry głośnika. Więc osobiście bym tego nie robił.
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  Sanjose
  Level 30  
  Nie wiem skąd jesteś ale ten głośnik da się uratować.

  Bo jak cewka jest zblokowana przez przemieszczony rdzeń to prócz tego że jest ściśnięta, nie powinna się odkształcić czy pogiąć. Chyba że ktoś przed Tobą coś próbował zrobić i ją uszkodził.

  Gratuluję zdobycia zawieszeń do tych głośników :) Przyznam się że sam szukałem z ciekawości ale nic nie znalazłem.

  EDIT: Może fachury z Umifona ogarnęli by takie coś?
  Nie wiem czy dysponują urządzeniem pozwalającym na rozmagnesowanie i ponowne namagnesowanie głośnika lub po prostu pozwalające na rozbiórkę głośnika w polu neutralnym czy jak to się nazywa.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  User removed account
  Level 1  
 • #15
  Sanjose
  Level 30  
  Konstrukcyjnie to jest to samo co masz w oryginale. Ale moc znamionowa wynosi 50W a w oryginalnych masz 75W plus nieco inne pasmo przenoszenia w okolicach 2000Hz.

  Co ciekawe oba te głośniki maksymalnie przyjmują 100W.

  Nie wiem w jakim litrażu powinien pracować ten o mocy 50W. Może być tak, że nie zagra w obudowie S90. Wiec tu nie chcę proponować takiej zamiany, bo po prostu nie wiem czy to zagra tak jak byś tego oczekiwał.

  Jak już wcześniej pisałem ten głośnik z zakleszczoną cewką da się uratować. Napisz do Umifona, jeśli to faktycznie fachowcy to naprawa dla nich powinna być banalna jeśli dysponują odpowiednimi narzędziami. Generalnie ktoś jak siedzi w temacie naprawy głośników powinien mieć urządzenie do rozmagnesowywania oraz ponownego namagnesowywania głośników, oni chyba posiadają takie cudo z tego co wiem.
 • #16
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  gorki73
  Level 34  
  Azog_Plugawy wrote:
  Stałem się szczęśliwym posiadaczem dość rzadkich w Polsce głośników
  Witam serdecznie, ale mi lata młodości przypomniałeś, miałem w 1990 r kolumny tej firmy niestety nie pamiętam symbolu, ale pamiętam, że grały świetnie jak na czasy Altusów i Mildton'ów :) Pamiętam jeszcze, że wzbudzały sensację, bo miały głośnik wysokotonowy piezoelektryczny normalnie "Balszoja technika"... ale do rzeczy, widzę bardzo cieniutkie przewody do głośnika niskotonowego, proponuję wymień je na grubsze możesz użyć do tego kabla głośnikowego np. 2.5 lub 4 mm2. Pozdrawiam.
 • #18
  User removed account
  Level 1  
 • #19
  gorki73
  Level 34  
  Azog_Plugawy wrote:
  . Głośniki o których wspominasz to pewnie amfitony. Czytałem tu gdzieś temat o wschodnich głośnikach, na wysokotonowym izodynamicznym.
  Dokładnie takie miałem, bas był powiem rozrywający Natowskie czołgi :) Dzięki za linka...
 • #20
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Głośnik piezo opiera swoje działanie na właściwościach kryształów piezo, które pod wpływem podanego napięcia (!) zmieniają swój kształt - każda zmiana napięcia to zmiana kształtu - zależnego od wartości napięcia. Takim "kryształem" jest pokryta cienka mosiężna blaszka i to ona robi za membranę. Cała reszta głośnika zależy od wyobraźni8 konstruktora; może być ta blaszka przyklejona do membrany udającej membranę głośnika dynamicznego, może być elementem głośnika tubowego...A może stanowić (jak np. w miernikach z "biperem") rodzaj "piszczyka" samego w sobie. Wadą takich głośników jest dość silne akcentowanie częstotliwości rezonansowej - można to w pewien sposób tłumić zmniejszając dobroć, ale to z kolei obniża sprawność głośnika. Inna wada to ograniczenie napięcia doprowadzanego do pojedynczej "blaszki" do ok. 30V. Powyżej tej wartości kryształ bardzo szybko pęka i całość nadaje się do kosza. Zaletą jest niski koszt produkcji, wysoka sprawność w okolicach fr (w wypadku głośników wysokotonowych to najczęściej ok. 6 kHz). Niestety - coś za coś; jak pisałem wyżej rezonans takiego głośnika "przebija się" ponad sygnał muzyczny podbarwiając go metalicznie.
  Głośniki izodynamiczne to swego rodzaju wariacja na temat głośnika dynamicznego - z tym, że cewka jest nierozerwalnie połączona z membraną - najczęściej jest ona nadrukowana na powierzchni membrany stanowiąc spiralę, lub linie (połączone przy obrzeżu membrany odpowiednio) Cewka taka wraz z membrana umieszczona jest w szczelinie pomiędzy dwoma magnesami w kształcie płyt lub okręgów z czego co najmniej jedna część jest ażurowa - pokryta wieloma otworami przez które przedostaje się dźwięk z drgającej membrany. Ze względu na konieczność uzyskania odpowiedniej sprawności magnesy muszą być odpowiednio "silne" a szczelina możliwie mała. Determinuje to amplitudę drgań membrany, a więc (dla głośnika wysokotonowego) i najniższą częstotliwość. Dobrze wykonany głośnik izodynamiczny ma wyrównaną charakterystykę i z tego powodu bywa stosowany np. w słuchawkach, gdzie przenosi pełne pasmo akustyczne. Moc takich słuchawek sięga nawet 1W, a ze względu na sposób emitowania dźwięku (płaska i lekka membrana o stosunkowo dużej powierzchni) daje specyficzne miękkie i jednocześnie dynamiczne brzmienie. W głośniku wysokotonowym ważne jest uzyskanie jak najmniejszej masy membrany co jest stosunkowo proste ze względu na sposób wykonania cewki. Charakterystyka jest wyrównana (o ile materiał na membranę nie ma uwydatnionych rezonansów własnych) i może sięgać nawet częstotliwości rzędu 30 kHz. Jak wspominałem dolny zakres częstotliwości ogranicza moc (nadrukowana cewka nie jest zbyt odporna na duże prądy) i możliwa amplituda drgań (czyli wysokość szczeliny nad i pod membrana).
  Tak więc albo Koledzy mówią o dwóch zupełnie innych głośnikach, albo w wypowiedzi jednego wkradł się błąd.
 • #21
  gorki73
  Level 34  
  398216 Usunięty wrote:
  Koledzy mówią o dwóch zupełnie innych głośnikach
  Witaj, wg. mnie Twój opis pasowałby mi do głośnika piezolektrycznego, do złudzenia dwie blaszki przypominały warstwę jaką stosuje się w okrągłych buzerach, była to warstwa żółtawo-złota, tyle pamiętam, ale nie będę się upierał. Obudowa z linku jaką Kolega Azog umieścił była identyczna ..głośników tych już nie mam, bo bym chętnie rozkręcił głośnik wysokotonowy. Pozdrawiam.
 • #22
  398216 Usunięty
  Level 43  
  gorki73 wrote:
  Twój opis pasowałby mi do głośnika piezolektrycznego
  Który opis? Bo opisałem oba typy głośników?
  Co do piezo - blaszki z założenia mają kształt okrągły. W wypadku membran izobarycznych głośników kształt może być zarówno okrągły, jak i prostokątny (chociaż ten ostatni występuje wyłącznie w głośnikach wysokotonowych).
  Głośniki piezo mają opartą całą konstrukcję o takie coś:
  Radiotehnika S90 wersja 4 Omowa zwrotnica/schemat
  A izodynamik? Może być np. taki:
  Radiotehnika S90 wersja 4 Omowa zwrotnica/schemat Radiotehnika S90 wersja 4 Omowa zwrotnica/schemat Widoczne wyraźnie napylone ścieżki spełniające rolę cewki.
 • #23
  gorki73
  Level 34  
  398216 Usunięty wrote:
  Widoczne wyraźnie napylone ścieżki spełniające rolę cewki.
  kształtem bardzo przypominał ten głośnik, ale on był lity, 2x blaszka bez napylonych "linii", wiesz to było 30 lat temu :(

  Dodano po 2 [minuty]:

  398216 Usunięty wrote:
  Głośniki piezo mają opartą całą konstrukcję o takie coś
  a czy spotkałeś się z głośnikiem piezo, nie okrągłym, tylko w postaci blaszki prostokątnej?
 • #24
  398216 Usunięty
  Level 43  
  gorki73 wrote:
  kształtem bardzo przypominał ten głośnik
  Ten, to znaczy który? Jak pisałem - samą blaszkę z piezo można wstawić do praktycznie każdej obudowy:
  Radiotehnika S90 wersja 4 Omowa zwrotnica/schemat Radiotehnika S90 wersja 4 Omowa zwrotnica/schemat Radiotehnika S90 wersja 4 Omowa zwrotnica/schemat Radiotehnika S90 wersja 4 Omowa zwrotnica/schemat Radiotehnika S90 wersja 4 Omowa zwrotnica/schemat Radiotehnika S90 wersja 4 Omowa zwrotnica/schemat
  W każdym z powyższych jest blaszka z napyloną warstwą "kryształu" piezo.
 • #25
  gorki73
  Level 34  
  Radiotehnika S90 wersja 4 Omowa zwrotnica/schemat
  398216 Usunięty wrote:
  Bardzo przypominał mi ten głośnik, tylko nie przypominam sobie tych napylonych lini...
 • #26
  398216 Usunięty
  Level 43  
  gorki73 wrote:
  Bardzo przypominał mi ten głośnik

  To w takim razie izodynamiczny był.
  gorki73 wrote:
  nie przypominam sobie tych napylonych lini.

  Mogą być bardziej lub mniej widoczne.
  gorki73 wrote:
  czy spotkałeś się z głośnikiem piezo, nie okrągłym, tylko w postaci blaszki prostokątnej?
  Chyba, że nożyczkami sobie ktoś przytnie. Kwadratowych piezo nie ma. A to z tego powodu, że warstwa piezo napylona musi być w tej samej odległości od krawędzi. W wypadku kwadratu czy prostokąta nie ma takiej możliwości - nie można bowiem napylić warstwy piezo w kształcie kwadratu czy prostokąta bo naprężenia wyginające (a rozchodzą się od środka geometrycznego ) spowodują popękanie tej warstwy nawet przy niewielkim napięciu.
 • #27
  gorki73
  Level 34  
  398216 Usunięty wrote:
  To w takim razie izodynamiczny był.
  o widzisz Kolego, dzięki za informację, coś się dowiedziałem po tylu latach. Pozdrawiam serdecznie
 • #28
  User removed account
  Level 1  
 • #29
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Azog_Plugawy wrote:
  Czyli teoretycznie żeby stuningować 50gdn do 75 gdn wystarczy przełożyć magnes.
  I wymienić cewki najprawdopodobniej. Mniejsza moc z czegoś wynika chyba?
 • #30
  Sanjose
  Level 30  
  A sam kosz tez nie jest głębszy w 75ГДН? Mam na myśli część mocującą górny oraz dolny resor całego softu w koszu.

  Sam magnes jeśli ma silniejsze pole tylko poprawi skuteczność głośnika w niewielkim stopniu. Cewka jest tu kluczowym elementem oraz jej pozycja w magnesie.