Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odtwarzacz Bluetooth/USB DW-CT14+

ArturAVS 29 Sep 2021 16:00 1797 1
  • Odtwarzacz Bluetooth/USB DW-CT14+
    Prezentowałem już kilka różnych odtwarzaczy Bluetooth audio, ten który dziś opiszę jest chyba najbardziej minimalistyczną wersją. W przeciwieństwie to innych ma w bardziej sensowny sposób rozmieszczone gniazda i najprawdopodobniej da się go wbudować do jakichś słuchawek. Moduł został wyposażony we wzmacniacz mocy stereo zbudowany na dość ciekawych układach NS4165B które mogą pracować zarówno w klasie D jak i AB (przełączalne). Za transmisję i dekodowanie BT Audio odpowiada AS21BP02146-55F4. Dodano też proste ładowanie ogniwa Li-Ion w postaci portu Micro USB. Moduł ten za kilka złote można nabyć na znanym portalu. Sprawdźmy zatem cóż takiego nam oferuje :D.

Moduł standardowo jest zapakowany w torebkę antystatyczną;

W zestawie otrzymujemy również komplet przewodów;

Przewody są zakończone odpowiednimi wtyczkami JST co zabezpiecza przed wetknięciem np. zasilania na wyjście wzmacniacza :D. Moduł ma niewielkie wymiary wynoszące około 40x20mm i wysokość ~10mm. Jak wspomniałem minimalistyczne wykonanie może ułatwić zabudowę w docelowym miejscu. PCB schludne, bez żadnych wodotrysków a jedynym elementem do komunikacji z użytkownikiem jest dioda LED w kolorze niebieskim sygnalizująca pracę oraz połączenie BT;

Moduł zgłasza się zgodnie z nazwą;

Po włączeniu zasilania LED miga szybko a po nawiązaniu połączenia i sparowaniu zaczyna świecić ciągle, po włączeniu odtwarzania w telefonie wolno mruga. Prąd pobierany z baterii ogniw 1S2P 18650 (z jakiegoś pakietu od laptopa mi zostały) to 15mA a po nawiązaniu połączenia około 25mA. Średni prąd przy wysterowaniu na maksimum i 4 omowych głośnikach wahał się blisko 200mA. Przy podłączeniu USB prąd ładowania sięgał 200mA;

Do pomiaru prądu multimetr został połączony szeregowo z baterią, w trakcie odtwarzania podłączenie do portu USB powoduje włączenie pauzy w odtwarzaczu a sam moduł jest wykrywany przez system jako pamięć masowa;

Oraz, co bardzo mnie zaskoczyło a w pierwszej chwili nie zauważyłem także jako zewnętrzna karta dźwiękowa;

VLC Player widzi ją jako głośniki USB i można normalnie korzystać (wiem, wiem trochę dużo tych urządzeń audio mam a i to nie wszystkie :D);

Odsłuch przeprowadzałem na moich niewielkich warsztatowych zestawach głośnikowych Philips'a o mocy około 30W RMS i mimo niewielkiej mocy brzmienie jest bardzo przyzwoite. Być może jest to zasługa NS4165B którego nota katalogowa jest dostępna niestety tylko w języku "z domkami i krzaczkami", można jedynie zrobić wstępne rozeznanie;

Oraz spojrzeć na blokowy schemat wewnętrzny;

Ładowanie ogniwa LI-Ion jest przeprowadzane bez jakiejkolwiek kontroli a jedynym ogranicznikiem prądu jest rezystor 0,39Ω oraz dioda SS24.
    Ogólnie moduł dość fajny i mimo niewielkiej mocy na pewno się przyda, możemy po zabudowaniu do słuchawek używać jako "słuchawki USB" lub Bluetooth ewentualnie głośniki USB/Bluetooth. Choć sposób ładowania bardzo mi się nie podoba to nic nie stoi na przeszkodzie użyć dodatkowo modułu ładowarki opartej o np. TP4056 jak zrobiono to tu. Sprawę komplikuje nieco fakt że wtedy będziemy mieć dwa gniazda Micro USB, jedno do ładowania a drugie w razie użycia jako karty dźwiękowej USB.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
    Has specialization in: kf, audio, elektronika truck, inne dziwne konstrukcje
    ArturAVS wrote 13295 posts with rating 2441, helped 1470 times. Live in city Grajewo. Been with us since 2005 year.
    conrad9210
    Level 23  
    Cześć,
    Mnie zastanowił fakt dlaczego system zobaczył ten moduł jako pamięć masową. W dobie wszelkiej maści szpiegostwa zastanawiający jest fakt czy przypadkiem z automatu nie poszedł jakiś backdoor. Gdybając dalej - raczej nie byłby to targetowany atak na konkretną osobę/firmę, a raczej stworzenie typowego zombi w bootnecie.
    A co dalej to już wiadomo;) Takie przemyślenia mnie naszły.
    Pozdrawiam