Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nicla Sense ME – Arduino PRO z czujnikami ruchu i otoczenia Bosch Sens

ghost666 30 Sep 2021 00:34 675 3
Metalwork
 • Nicla Sense ME – Arduino PRO z czujnikami ruchu i otoczenia Bosch Sens
  Arduino jest obecnie szalenie popularne, głównie dzięki rodzinie płytek Arduino PRO do zastosowań przemysłowych. Po zaprezentowaniu płytki Portenta H7 Lite na początku tego miesiąca, firma wprowadziła teraz Arduino Nicla Sense ME, które zostało zaprojektowane we współpracy z firmą Bosch Sensortec.

  Płyta Nicla Sense ME (Motion & Environment - ruch i środowisko) jest wyposażona w szereg czujników dostarczanych przez Bosch Sensortec, w szczególności w inteligentny czujnik ruchu z dziewięcioma stopniami swobody oraz czujnik środowiskowy z czterema stopniami swobody z funkcjami sztucznej inteligencji. Moduł ten jest przeznaczony do przemysłowych zastosowań w systemach IoT w projektach badawczych, szybkim prototypowaniu lub produktach komercyjnych.

  Dane techniczne:

  * Mikrokontroler Nordic Semi nRF52832 Cortex-M4 taktowany zegarem 64 MHz z 512 KB pamięci Flash, 64 KB pamięci RAM, łącznością Bluetooth 4.2/5.0 LE (przez moduł U-blox ANNA B112).
  * Przechowywanie danych – 2 MB pamięci Flash z interfejsem SPI do przechowywania danych; 2 MB pamięci z interfejsem QSPI dedykowanej dla BHI260AP.
  * Czujniki:
  - System czujników ruchu BHI260AP ze zintegrowanymi algorytmami sztucznej inteligencji, dzięki "Fuser 2" - 32-bitowemu rdzeniowi od Synopsys DesignWare - ARC EM4 z procesorem RISC z FPU.
  - Magnetometr BMM150.
  - Czujnik ciśnienia BPM390.
  - Czujnik gazu BME688 4 w 1 z AI i zintegrowaną wysoką liniowością oraz czujnikami ciśnienia, wilgotności i temperatury o wysokiej dokładności.
  * USB – port Micro USB do zasilania, debugowania i programowania za pomocą mikrokontrolera SAMD11 Cortex-M0+.
  * Złącze ESLOV I²C
  * 9-pin + 8-pin przelotowe i boczne na PCB wyprowadzenia sygnałów z magistralą I²C (współdzieloną ze złączem ESLOV), portem szeregowym, interfejsem SPI, dwoma wejściami ADC i do 10x cyfrowymi GPIO o 12 wyjściami PWM.
  * Programowalne napięcie we/wy od 1,8 V do 3,3 V.
  * Różne – Przycisk, RGB LED, zegar czasu rzeczywistego (na module ANNA B112).
  * Zasilanie 5 V przez port Micro USB lub z 3-pinowego złącza do akumulatora LiPo 3,7 V, zintegrowana ładowarka akumulatora
  * Wymiary – 22,86 mm × 22,86 mm
  * Waga – 2 gramy

  Nicla Sense ME – Arduino PRO z czujnikami ruchu i otoczenia Bosch Sens


  Arduino przewiduje wiele zastosowań dla swojej nowej płytki, w tym systemy konserwacji predykcyjnej dla urządzeń przemysłowych, stabilizację działania robotów i łazików oraz egzoszkielety, z których wszystkie mogą skorzystać z możliwości monitorowania ruchu przez Nicla Sense ME. Inne zastosowania obejmują monitorowanie towarów łatwo psujących się, niebezpiecznych gazów (np. H2S, CO, etanol…), trzęsień ziemi, wykrywanie upadku i inne. Nicla Sense ME może również znaleźć się w produktach automatyki domowej, zestawach słuchawkowych do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, trackerach fitness itp.

  Płytka jest programowalna za pomocą Arduino IDE z kodem działającym na mikrokontrolerze Nordic Semi Cortex-M4, ale w rzeczywistości na płytce znajdują się także dwa inne mikrokontrolery, SAMD11 z Cortex-M0+ działający jako mostek USB na TTL oraz rdzeń Fuser 2 w czujniku Bosch SensorTec BHI260AP AI. Wszystko, co może być potrzebne, aby rozpocząć, można znaleźć na stronie z dokumentacją.

  Nicla Sense ME – Arduino PRO z czujnikami ruchu i otoczenia Bosch Sens


  Moduł Nicla Sense ME jest najmniejszą płytką od Arduino, jaka dotychczasowo została zaprezentowana, a także pierwszą z rodziny Nicla. Nicla znaczy z greki "zwycięstwo ludu", co twórcy uzasadniają oferowaniem szerokiego zakresu łatwych i niedrogich narzędzi, stworzonych przez Arduino Pro. Oznacza to, że najpewniej pojawi się więcej modułów z rodziny Nicla.

  Pierwsza płytka Nicla - Sense ME - jest obecnie dostępna w sklepie firmowym Arduino w cenie 59 euro za moduł.  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/09/29/nicla-sense-me-arduino-pro-meets-bosch-sensortechs-motion-and-environmental-sensors/

  Cool! Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10594 posts with rating 8941, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Metalwork
 • #2
  Marek_Skalski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  ghost666 wrote:
  Arduino przewiduje wiele zastosowań dla swojej nowej płytki, w tym systemy konserwacji predykcyjnej dla urządzeń przemysłowych,
  ghost666 wrote:
  Zasilanie 5 V przez port Micro USB lub z 3-pinowego złącza do akumulatora LiPo 3,7 V, zintegrowana ładowarka akumulatora

  Pozamiatane. Dziękuję.

  Widać też kolejne oznaki zidiocenia - zamiast MISO i MOSI jest CIPO i COPI. Spoko. Klękać na 1 czy na 2 kolana?
 • Metalwork
 • #3
  J_Bravo
  Level 27  
  Marek Skalski: to wierzchołek góry. Zobacz co się dzieje z nazewnictwem w programowaniu:

  Nicla Sense ME – Arduino PRO z czujnikami ruchu i otoczenia Bosch Sens Nicla Sense ME – Arduino PRO z czujnikami ruchu i otoczenia Bosch Sens
 • #4
  khoam
  Level 40  
  Quote:
  Arduino jest obecnie szalenie popularne, głównie dzięki rodzinie płytek Arduino PRO do zastosowań przemysłowych. Po zaprezentowaniu płytki Portenta H7 Lite na początku tego miesiąca, firma wprowadziła teraz Arduino Nicla Sense ME, które zostało zaprojektowane we współpracy z firmą Bosch Sensortec.

  Jest chyba do tego stopnia popularne te "Arduino", że działy marketingu w sposób niemalże losowy dodają do nazw płytek/modułów określenie "Arduino", czego kapitalnym przykładem jest opisany w artykule produkt. Zaprezentowane rozwiązanie sprzętowe w żaden sposób nie wymusza stosowania konkretnego frameworka, w tym Arduino Core. Sama płytka moim zdaniem jest tzw. gadżetem kolekcjonerskim (ładnie się będzie prezentowała w gablocie) i chyba dlatego została dodana nazwa "Arduino" w celu "uatrakcyjnienia" oferty.

  Quote:
  Pierwsza płytka Nicla - Sense ME - jest obecnie dostępna w sklepie firmowym Arduino w cenie 59 euro za moduł.

  Cena dla miłośników "gatunku" :)

  Marek_Skalski wrote:
  Widać też kolejne oznaki zidiocenia - zamiast MISO i MOSI jest CIPO i COPI. Spoko. Klękać na 1 czy na 2 kolana?

  Wykazać szczerą skruchę i postanowienie poprawy :)