Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat filtra audio na rdzeniach kubkowych

wosiekpl 01 Oct 2021 00:37 468 10
    wosiekpl
    Level 21  
    Kilkanaście lat temu spotkałem się z opisem filtra audio do transceivera zbudowanego na rdzeniach kubkowych. Nie pamiętam, czy opis był w "Świecie Radio" albo w "Elektronice dla wszystkich". Pamiętam, że robiłem porządki i stronę z tym opisem wyrwałem z czasopisma, a resztę wyrzuciłem. Teraz szukam tej strony i nie mogę jej znaleźć. Pamiętam, ze były zastosowane trzy rdzenie. Może ktoś sobie skojarzy i napisze o tym.

Pozdrawiam
    Wosiek
    wosiekpl
    Level 21  
    Witam

Niestety to nie jest czego szukam , teraz przeglądam numery Swiata Radio , może uda sie znalezć. Mam ta stronę przed oczami w głowie , wczoraj przewertowałem moje "papiery" i nic nie znalazłem.

Dzieki za pomoc

PS

W końcu poszukiwania zaowocowały i chyba znalazłem to co szukałem. Podaje tutaj , może kogoś zainteresuje,jest troche inny niz to co ja zapamiętałem ale chyba o ten układ mi chodziło
    wosiekpl
    Level 21  
    Witam

Moglbys cos więcej napisać o twoim filtrze ? Jak sie spisuje czy używasz w czasie odsłuchu CW czy może SSB. Czy warto taki robić i jakie sa efekty.
    Takze jestem ciekaw jak przeliczałeś ilosci zwoi i serdnice drutu aby osiągnąc takie same wartości induktancji. Czy rdzenie F 2001 maja ta sama wartość AL ?

Ten układ chce zrobic aby sprawdzic jak dziala przy odbiorze stacji , chce go podlaczyc pomiędzy wyjściem na głośnik i wejściem na mały wzmacniacz mcz.
    Pozdrawiam
    Wosiek
    dipol
    Level 34  
    Pierwsza sprawa to nie włączamy go przy głośniku ale po pierwszym stopniu mcz . Łatwiej obrobić na małym poziomie mcz,.Wykonałem to około 20 lat wstecz do mojego trx-HM. pasmo od ok. 400/500Hz do ok 3,5kHz. Drut 0.1mmemalia/bawełna. Nawijamy zapałką (czółenko). Ilości zwojów już nie pamiętam. Było nawinięte z zapasem/policzona ilość zwojów. pomiar indukcyjności, odwijamy do zakładanej indukcyjności, pozostałe podobnie szybciej bo mamy dane z pierścionka "wzorcowego". Kondensatory styrofleksowe także pomierzone 1% . Odbiera się sympatycznie (wycina szum który jest męczący).....dzisiaj bym tego nie nawijał a zastosował wkładki telefoniczne W66 (używam słuchawki wykonane zw/w wkładek telefonicznych. które przenoszą w/w pasmo. Nie lubię słuchać na głośnik. Obecnie trochę mi przeszkadza przy odbiorze na FT8 problem z stacjami które nadają 500/600Hz.
    Na cw mam b/dobre filtry elektromechaniczne .na SSB także. Cały trx wykonany /samodziełka ,dostawiony FLL (b/małe szumy, koszt elementów ok 30zł )który stabilizuje VFO i syntezę. Niestałość częstotliwości dobowa mieści się w 100Hz-średnia klasa urządzeń fabrycznych.100W w antenie tranzystorowy trx.
    73!
    wosiekpl
    Level 21  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Niestety, ten filtr musi być podłączony do wyjścia czy to na słuchawki czy to na głośnik. Radio mam firmowe Icoma, jest na gwarancji i nie mogę nic w nim grzebać ( poza tym nie wiem co i gdzie należałoby podłączyć)
    Tak jak pisze radio to Icom 7300. Ma dużo filtrów ale ja chyba nie umiem wykorzystać ich możliwości. To co zrobiłem wczoraj to do podłączyłem głośnik do wyjścia na głośnik i w szereg najpierw kondensator 6.8 uF i później także cewkę. Na karkasie nawinąłem ok 100 zwoi Dne 0.4 y wsadziłem do rdzenia kubkowego F2001 AL 1000. To co zauważyłem to spadek szumów, szczególnie kiedy jest tylko cewka włączona w szereg. Cewka ta ograniczyła trochę pasmo przenoszenia i powiedzmy że wykroiła tą część pasma gdzie były odczuwalne szumy. Głośnik jest od samochodu, firmy No name i ma ok 15 czy też 18 cm. Można powiedzieć że jest średniotonowy. Właśnie takiego szukam efektu, okroić pasmo aby mowa była bardziej zrozumiała. Kiedy cewkę wyciągałem z rdzenia to efekty były jeszcze lepsze . Zastanawiam się nad zrobieniem kilku cewek i odpowiednim przełącznikiem zmieniać pasmo jakie obcina bądź przenosi aby jak najmocniej ograniczyć szumy.

Pozdrawiam
    Wosiek
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    wosiekpl wrote:
    Tak jak pisze radio to Icom 7300. Ma dużo filtrów ale ja chyba nie umiem wykorzystać ich możliwości.
    No raczej.
    Sens tego filtra z 7300 jest jak zaprząc konie do Jaguara żeby pojechać.

Kup sobie porządny głośnik zewnętrzny albo słuchawki i naucz się używać 7300.
    M
    wosiekpl
    Level 21  
    Witam
    Tak Michał, masz rację. Jak dla mnie to radio to w dalszym ciągu to czarna magia. Jest pełen tajemnic, których do tej pory nie odkryłem i też nie umiem ich odkrywać. W tej chwili największym źródłem wiadomości o tym radiu jest YouTube gdzie w miarę możliwości oglądam filmy na jego temat.
    Wydaje mi się że, w moim przypadku dzieje się tak jak to było opisane na jednym z hiszpańskich grup. Kiedy pojawiło się to radio to dużo osób je kupiło i z czasem w ogłoszeniach o sprzedaży pojawiło się dużo ofert związanych z tym radiem. Wyjaśnienie było w miarę proste. Po prostu dużo użytkowników nie umiało nim się posługiwać i było ono dla nich zbyt skomplikowane. Ja przesiadłem się z prostego TS 50 Kenwooda, radio które było proste w obsłudze bez żadnych technologii jakie teraz występują w nowych urządzeniach. Od osób, które mają to samo radio, dowiaduję się ze ma dużo możliwości i pewnie tak jest. Ale ja jeszcze żyje w zeszłej epoce i trudno mi odkryć wszystkie tajemnice tego radia. Myślę że z czasem w końcu się uda i będę mógł w całości wykorzystywać jego możliwości. To co dla mnie jest wielką szkodą to, że nie mam bezpośredniej stycznosci z innymi osobami, które posiadają to same radio. I Covid też za bardzo na to pozwala aby chodzić po " chałupach". Także brakuje mi tego, że u mnie nie ma żadnego klubu krótkofalowego. Spotykamy się w restauracji raz na miesiąc, pogadamy, wypijemy kawę i każdy jedzie do domu. Jest tu dużo osób, które mają duże doświadczenie krótkofalowe i nie tylko bo jest np jeden, który był dyrektorem utrzymania ruchu, który montował pierwsze radary, jest dyrektor utrzymania ruchu, który zajmował się naprawami i przeglądami radjostacji typu Polskie Radio 1. Jest jesze inny, który pracuje dla wojska, nie będę opisywał co robi. Tak więc są tu osoby, które dużo wiedzą ale tak jak pisze, każdy siedzi u siebie w domu i nie ma możliwości wymiany więcej informacji.
    Pozdrawiam

PS
    Mam trzy pary słuchawek, jedne lotnicze z mikrofonem, firma niezbyt znana, drugie to home made z wkładkami Racala i ostatnie to z MC Donalda. Takie tu dawali do hamburgerów, jeje. I na tych ostatnich najczęściej słucham
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Przy przesiadce na direct sampling SDR ważne jest operowanie rfgain/att: https://www.ab4oj.com/icom/ic7610/gainmgmt.html
    Ja używam słuchawek AKG K550 i głośnika zewnętrznego Presonus Eris E5XT.
    Daje mi to nie podkolorowany (zniekształcony) dźwięk z radia. Szerokość odbieranego sygnału ustalam sobie jak chcę, nie będąc ograniczonym przetwornikiem dźwięku.
    7300 to świetne radio, na tej półce cenowej bezkonkurencyjne.
    Zapomnij o zapleśniałych reliktach minionej epoki i ciesz się nowym sprzętem.
    M
    wosiekpl
    Level 21  
    Tak tak różnica jest wielka. I właśnie obsługi tego radia muszę się nauczyc. Wszyscy mówią że za te pieniądze to dobre radio. W przyszłości może będzie drugie, 9700 ale póki co bardzo drogie

Pozdrawiam i dzięki wszystkim za porady
    Wosiek