Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Beninca Bull8 Oil Centrala Programowanie

sacrus 01 Oct 2021 13:42 321 9
lampy.pl
 • #1
  sacrus
  Level 10  
  Witam

  Mam problem z centralką Beninca Bull8 Oil. Wszystko działało poprawnie, brama otwierała się i zamykała prawidłowo. Wczoraj, nie wiadomo dlaczego brama przestała "zachowywać się rozsądnie". Nie dało się jej w pełni otworzyć ani zamknąć. Próba grzebania w ustawieniach niewiele dała ponieważ okazało się że przycisk + nie działa. Po godzinie prób zmiany ustawień poddałem się i zresetowałem centralkę, a następnie odpaliłem samouczenie biegu. Brama 2 razy w pełni się otworzyła i zamknęła, pojawił się komunikat ok, niestety po wyjściu do menu (po jakimś czasie, nie przyciskiem bo + nie działa) brama dalej nie działała prawidłowo. Jako że grzebanie w ustawieniach było utrudnione (przycisk) , wypiąłem centralkę a znajomy sprawdził mi multimetrem przycisk. Okazało się że nie jest uszkodzony. Po ponownym podłączeniu centralki przez chwilę przycisk + działał ale niestety już nie działa. Ma ktoś jakiś pomysł co się dzieje?

  Pozdrawiam
 • lampy.pl
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  Masz podłączone fotokomórki?
 • lampy.pl
 • #3
  sacrus
  Level 10  
  Tak. Nic nie zmieniałem w połączeniach a dotychczas wszystko działało. Zastanawiam się też czy ten reset pozwala na samouczenie biegu, czy trzeba coś jeszcze zrobić.
 • #4
  sosarek

  Level 43  
  Odłącz fotokomórki i załóż zworę - wtedy sprawdź.
 • #5
  sacrus
  Level 10  
  Problem jest tylko taki ze elektryk/elektronik ze mnie w sumie żaden. Chodzi Ci o odłączenia dotychczas podłączonych kabelków od PHOT C I PHOT O i zwarcie tych wejść?
 • #6
  sacrus
  Level 10  
  Mały Update....
  przycisk nie działa wtedy gdy brama jest otwarta i zadziałał wyłącznik krańcowy. Na zamkniętej działa :-). Nie wiem czy to patent Beninki czy jednak coś mi w tym sprzęcie się psuje ale tak to wygląda. Odłączyłem kable od PHOT O i PHOT C i zwarłem wtyki. Sprzęt nawet nie rusza. Gdy włączyłem test fotokomórek to wyrzuca błąd (Error 2 a przy innym ustawieniu także Error1). Fotokomórki przeczyściłem i na pierwszy rzut oka wydają się ok, ale właśnie. Mam 2 fotokomórki i czy nie tkwi tu problem. Czy podłączenie 2 fotokomórki do tej centrali nie wymaga jakichś kombinacji które teraz mogą powodować problem (np podłączenie z wykorzystaniem jakiegoś wolnego wejścia) ?
 • #7
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Co do zwierania fotek - nie wiem jak zrobiłeś ale nie zwierasz tylko ze sobą PHO i PHC ale oba te zaciski jeszcze do COM (i wtedy wyłączyć test fotek).
  A co do tego dziwnego działania - może być jednak uszkodzenie centralki.
  A te 2 fotki - jak były połączome wcześniej (i wtedy przed awarią to działało - jak napisałeś....)?
 • #8
  sacrus
  Level 10  
  Ok, dzięki spróbuję połączyć tak jak zasugerowałeś. Jeżeli chodzi o fotokomórki to nic w kablach nie zmieniałem i wszytko działało. Zastanawiam się tylko czy gość nie wykorzystał jakiegoś wolnego wejścia do podłączenia 2 fotokomórki. Nie wiem czy może być np tak, że takie wejście może być wykorzystane np do jakiegoś oświetlenia czy innego modułu, a także do podłączenia fotokomórki. Jeżeli by tak było to zapewne musi być jeszcze jakiś parametr do przestawienia w menu centralki. Najpierw jednak spróbuję zrobić tak jak zasugerowałeś. Dzięki!
 • #9
  sacrus
  Level 10  
  Zrobiłem tak jak sugerował kotbury, czyli połączyłem PHOT C I PHOT O oraz połączyłem to z COM. Wyłączyłem też testy fotokomórek. Niestety dalej jest to samo. Przy próbie użycia pilota na wyświetlaczu tak jakby migał jakiś komunikat, ale niestety jest to krótki że nie widać co jest napisane. Poza tym cały czas wyświetla się SWC i chyba "przesłania" tamten komunikat. Chyba jednak centralka poszła się.....
 • #10
  sacrus
  Level 10  
  Update...
  Wypiąłem z centralki to gniazdo z 24v i AUX, (czyli fotokomorki).Połączyłem PHOC, PHOTO, STOP z COM i zaczęło działać. Czyli jednak problem z fotokomórkami. Teraz muszę sprawdzić co się dzieje z fotokomórkami.