Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka kabla DIN-Jack na DIN-RCA

Musze2 02 Oct 2021 16:07 216 11
    Musze2
    Level 1  
    Przerabiam kabel DIN 545 - Jack na DIN 545 - RCA. Odciąłem wtyk Jack i są 3 kable: żółty, czerwony i czarny. Który to lewa kolumna, a który prawa?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    viayner
    Level 41  
    Witam,
    a probowales wpisac w wyszukiwarce np. cos takiego: "din 5 pin audio pinout" ?
    Pozdrawiam
    398216 Usunięty
    Level 43  
    We wtyczkach DIN 545 zawsze kanał lewy jest na skrajnym bolcu. Bliżej środka kanał prawy, a po środku masa.
    Sprawdź omomierzem, to będziesz wiedział jak lutować.
    HD-VIDEO
    Level 41  
    Czerwony - Prawy
    Czarny(biały) - Lewy

Jeszcze kierunek sygnałów:
    Jak sygnał audio wchodzi z RCA do DIN
    Pin3 - Lewy
    Pin5 - Prawy
    Pin2- masa

Jak sygnał audio wychodzi z DIN do RCA
    Pin1 - Lewy
    Pin4 - Prawy
    Pin2- masa
    398216 Usunięty
    Level 43  
    HD-VIDEO wrote:
    kierunek sygnałów
    Tu niestety tak do końca nie jest różowo. Wystarczy posprawdzać w polskim sprzęcie jak to jest z tą "kierunkowością" - nie wiem z czego to wynikało, ale czasem można się było naciąć. A jako, że jestem z czasów gdy połączenia DIN były powszechnie stosowane jako "jedynie słuszne" (swoja drogą zachodni standard a w PRL się przyjął? ;) ), wiem ile razy musiałem korzystać z "odwrotek" czy kabli lutowanych inaczej niż by to ze standardu wynikało.
    Najprościej było zawsze sprawdzić szpilką - wystarczyło posłuchać czy jest brum w głośniku (albo reakcja na wskaźniku wysterowania) czy nie.
    HD-VIDEO
    Level 41  
    W 99% są take kierunki.

W którym polskim sprzejcie jest inaczej, chodzi o sygnały wchodzące i wychodzące.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    HD-VIDEO wrote:
    W którym polskim sprzejcie jest inaczej
    Nie pamiętam. Wiem jednak, ze miałem z tym kopoty nie raz i nie dwa. Chyba nawet widziałem na forum temat o podobnym przypadku (zamienione "strony" w fabrycznie podłączonym - do PCB! - gnieździe).
    Sanjose
    Level 29  
    RM 820S Condor ma zamienione bolce wyjście - wejście. Przynajmniej mój egzemplarz tak ma.
    Żaden normalny kabel Jack > DIN nie działał. Dopiero po przelutowaniu przewodów we wtyczce DIN miałem dźwięk na PHONO-TR.
    HD-VIDEO
    Level 41  
    No właśnie miałeś ale 1% a nie, że trafia się to bardzo często; np. w korektorach gniazda We/Wy jest odwrotnie

Dodano po 7 [minuty]:

Sanjose wrote:
    PHONO-TR.

A wg schematu 3 i 5 to wejście
    398216 Usunięty
    Level 43  
    HD-VIDEO wrote:
    No właśnie miałeś ale 1% a nie, że trafia się to bardzo często
    Nie pisałem "często" pisałem że "czasem można się było naciąć" - a że dość często musiałem łączyć/przełączać różne sprzęty ze sobą to w moim wypadku mogło to być tak jak pisałem: "ile razy musiałem korzystać z "odwrotek" czy kabli lutowanych inaczej niż by to ze standardu wynikało".
    Na pewno nie chodziło mi o problem z Condorem - najczęściej miałem do czynienia z magnetofonami różnej maści (kasetowe i szpulowe), wzmacniacze, tunery radia itp. Jestem wręcz pewny, że takich zamienionych stron jak w Condorze było więcej. Nie liczyłem nigdy i nie zapisywałem, a że od tamtego czasu minęło "KILKA" lat to i trudno mi teraz sobie wszystkie przypadki przypomnieć. Szukać po schematach też mi się nie chce, ale jak chcesz - sprawdź.
    HD-VIDEO
    Level 41  
    W Condorze nic nie jest zamienione.

Sprawdziłem i nie ma żadnych zmian; można napisać o magnetofonach gdzie pin3/5 jest wyjściem ale po co to ma być odwracane przejściówką to nie wiem.
    Sanjose
    Level 29  
    HD-VIDEO wrote:
    No właśnie miałeś ale 1%

Sankei TCR S90. Wersja z polskimi opisami na tabliczce znamionowej.
    Wejście Aux działa w dwóch trybach. Podpięcie kabla din z normalnym pin outem powoduje uruchomienie trybu dla gramofonu. Podłączenie kabla DIN pod piny wyjściowe w radiomagnetofonie powoduje uruchomienie wejścia liniowego. Takich przypadków jest więcej, chyba jeszcze radiomagnetofony Orion (ISP) tak miały. Nie pamiętam już, zbyt dużo tego miałem żeby spamiętać konkretne modele.