Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nastrojowa lampka nocna dla Audiofila .

valdi100 03 Oct 2021 10:52 4059 14
Fluke Kamera Termowizyjna
  • Witam wszystkich użytkowników Forum Elektrody .

Lampka nocna to proste urządzenie składające się z zaledwie kilku elementów .Ta ma za zadanie cieszyć oko i ’’ tworzyć nastrój ‘’ podczas słuchania muzyki , została wykonana w formie lampowego mono-bloku .

Zanim zostanę słownie zlinczowany przez użytkowników Forum Elektrody za marnotrawstwo dobrej lampy informuję iż lampę dostałem od dobrego sąsiada Audiofila .Uszkodzona lampa została mu po naprawie swojego wzmacniacza który niemiłosiernie buczał w jednym kanale . Przyczyną tego przydźwięku była lampa 6S18S która ma przebicie jednego włókna żarzenia do katody na poziomie 64 kΩ jak widać na pomiarze zimnej lampy omomierzem .Trzeba przyznać że to dosyć nietypowe uszkodzenie .

Lampa tak mi się spodobała wizualnie że postanowiłem coś zbudować na tej uszkodzonej lampie no i chyba mi się udało .

Prawie wszystkie części do budowy lampki zakupiłem na chińskim AliExpress jeszcze przed wprowadzeniem vat-u i pocztowej opłaty celnej ponad rok temu .Niektóre elementy w nadmiernej ilości bo tak były pakowane i sprzedawane , cena za komplet .

W sumie koszty to :
    Gumowe nóżki : 8,97 8 szt.
    Napis Burmester : 6,85 5 szt.
    Napis Fender : 4,80 3 szt.
    Miernik VU : 13,08 1 szt.
    Gniazdo DC 5.5/2.5 : 2,64 2 szt.
    Przełącznik obrotowy : 12,64 1 szt.
    Żarówka RGB/10W : 11,50 1 szt.
    Obudowa aluminiowa : 29,00 1 szt.
    Razem : : 89,48 zł

Dodatkowo śrubki , przewody , tulejki dystansowe , gniazdo Jack 6,3mm , gumowy o-ring 48mm i zasilacz od starego routera 12V 1,5A to zapasy z moich szufladowych rupieci .

Do podświetlania lampy użyłem modułu widocznego na zdjęciu z częściami , wyciągniętego z chińskiej żarówki RGB 10 Watów .Dodatkowo zyskałem sterowanie pilotem który był w komplecie z żarówką .Pozwala on na zmianę barwy podświetlenia w zakresie 16 kolorów plus 2 programy płynnego przechodzenia barw co bardzo ładnie wygląda na działającej lampce. Moduł odbiornika podczerwieni wylutowałem z płytki i umieściłem w obciętym gniazdku Jack 6,3mm .

Wracając do żarówki no to jak widać na pomiarach chińskie 10 watów okazało się wartością 6,5 wata przy zapalonych wszystkich diodach i pełnej jasności .Wartość minimalna to 1 wat przy zapalonym kolorze czerwonym i jasności ustawionej na minimum .

Lampa 6S18S jest umieszczona w grubym gumowym o-ringu przyklejonym do metalowej obudowy .Można ją swobodnie wkładać i wyciągać , nie ma obawy że sama wypadnie .

Na skutek rozczepienia światła na szklanej bańce lampy na ścianie i suficie tworzą się ładne kolorowe refleksy świetlne i powodują miły nastrój przy słuchaniu muzyki .Moc oświetlenia jest do tego celu wystarczająca i można ją porównać do zapalonych dwóch standardowych świeczek w ciemnym pokoju .

Lampka prawie od roku doskonale spełnia swoje zadanie i jest dowodem na to że nawet z uszkodzonej lampy można zrobić jakiś fajny gadżet .

.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    valdi100
    Level 12  
    Has specialization in: elektronika
    valdi100 wrote 49 posts with rating 69, helped 0 times. Live in city malbork. Been with us since 2003 year.
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    gulson
    System Administrator
    Super, również jestem zwolennikiem "nie wyrzucaj - wykorzystaj", napisz do mnie z informacją o Paczkomacie, a otrzymasz upominek za fajną konstrukcję :)
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Co prawda nie przepadam za błyskotkami jednak Twoje wykonanie podoba mi się. Minimalistyczne podejście i estetyka wykonania. Duży Plus.
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    szeryf3
    Level 22  
    Super lamka, fajne wykorzystana lampa, a połączenie z RGB daje efekt. Podstawą nawiązuje do epoki lat 60-tych.
    Jak możesz to dodaj filmik.
    hajy
    Level 21  
    Witam

Z tego co wiem to taka lampę można uratować.
    Zdarza się że warstwa emisyjna odrywa się z katody i zwiera do grzałki.
    Są dwie metody naprawy, pierwsza poturlać lampę pomaga jeżeli fragment katody nie "przyspawał" się, druga to podłączenie naładowanego kondensator między katodę a grzałkę i przepalenie tego mostka.

Pozdrawiam Romek
    piow92
    Level 6  
    Mega i również podbijam o dodanie filmiku :D
    thereminator
    Conditionally unlocked
    Wizualnie ładne wykonanie. W takiej aplikacji lampa jest praktycznie nieśmiertelna... Można ją było jednak wykorzystać o wiele lepiej zabudowując wewnątrz obudowy półprzewodnikowy wzmacniacz słuchawkowy i trollując znajomych "lampowym brzmieniem". Podświetlenie LEDami psuje cały "klimatyczny" efekt tej lampki i zamiast retro jest bardziej w klimatach tzw. wiejskiego tuningu - lepsze byłoby zasilenie żarnika lampy.
    vodiczka
    Level 43  
    thereminator wrote:
    Podświetlenie LEDami psuje cały "klimatyczny" efekt tej lampki i zamiast retro jest bardziej w klimatach tzw. wiejskiego tuningu - lepsze byłoby zasilenie żarnika lampy.
    Oj tam, oj tam o gustach się nie dyskutuje - autor ma taki efekt jaki chciał uzyskać.
    Jeżeli "miałbym się czepić" to zbudowałbym niższą podstawkę aby pasowała do wysokości wzmacniacza, ewentualnie zupełnie płaską okrągłą
    (o podstawie koła i wysokości ok. 1/3 wysokości lampy) aby nie dominowała nad lampą.

valdi100 wrote:
    Na skutek rozczepienia światła na szklanej bańce lampy na ścianie i suficie tworzą się ładne kolorowe refleksy świetlne i powodują miły nastrój przy słuchaniu muzyki
    Czy lampa ma opcję modulowania światła dźwiękiem?
    valdi100
    Level 12  
    vodiczka wrote:
    thereminator wrote:
    Podświetlenie LEDami psuje cały "klimatyczny" efekt tej lampki i zamiast retro jest bardziej w klimatach tzw. wiejskiego tuningu - lepsze byłoby zasilenie żarnika lampy.
    Oj tam, oj tam o gustach się nie dyskutuje - autor ma taki efekt jaki chciał uzyskać.
    Jeżeli "miałbym się czepić" to zbudowałbym niższą podstawkę aby pasowała do wysokości wzmacniacza, ewentualnie zupełnie płaską okrągłą
    (o podstawie koła i wysokości ok. 1/3 wysokości lampy) aby nie dominowała nad lampą.

valdi100 wrote:
    Na skutek rozczepienia światła na szklanej bańce lampy na ścianie i suficie tworzą się ładne kolorowe refleksy świetlne i powodują miły nastrój przy słuchaniu muzyki

Na pewno wyglądało by lepiej jak by była niższa równa wysokości wzmacniacza ale kupiłem okazyjnie aluminiową obudowę z wysprzedaży na AliExpress 29zł z przesyłką i zrobiłem w czym miałem . Lampka nie ma modulowania światła dźwiękiem .Ma dwa programy skokowej i płynnej zmiany barwy .

Dodano po 11 [minuty]:

vodiczka wrote:
    thereminator wrote:

I super była by wtedy mała nastrojowa lampka z poborem prądu 6 A na jedno włókno .A co do wiejskiego tuningu to przypominam że nie jest to stuningowany lampowy mono-blok tylko nastrojowa lampka w formie mono-bloku i tyle .

valdi100 wrote:

Dodano po 3 [minuty]:

piow92 wrote:
    Mega i również podbijam o dodanie filmiku :D

Próbowałem zrobić filmik z działania ale niestety przy takim słabym oświetleniu mój stary aparat i smartfon nie dały rady .Zamiast filmu wyszła " kaszana "

Dodano po 3 [minuty]:

japko1024 wrote:
    Podłączyłeś do czegoś miernik VU?

Do miernika podłączyłem szeregowo z zasilaniem rezystor 36k .Wartość 0 na mierniku pokazuje prawidłowe napięcie zasilania .
    vodiczka
    Level 43  
    valdi100 wrote:
    Lampka nie ma modulowania światła dźwiękiem .Ma dwa programy skokowej i płynnej zmiany barwy .
    Może kiedyś pokusisz się o dodanie modulacji?
    Pamiętam mój pierwszy "kolorofon" - dwie żaróweczki od latarki (zielona i czerwona) włożone w duży kryształowy wazon rodziców,
    zasilane z magnetofonu TONETTE poprzez dwa filtry LC.
    Olkus
    Level 23  
    Wykonanie super, w tym zastosowaniu lampa nigdy się nie zużyje, no chyba że zostanie przypadkiem rozbita...
    Co do uwag odnośnie wykorzystania do podświetlenia włókna żarzenia, to lampka by nie spełniała swojej roli, włókno żarzenia "świeci" zbyt słabo. W dodatku takie lampy potrzebują sporego prądu żarzenia, czyli trzeba by jeszcze dodatkowy zasilacz.

Pozdrawiam,
    A.