Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opalarka Parkside z własną regulacją temperatury

szokobon 03 Oct 2021 19:12 1035 20
    szokobon
    Level 9  
    Witam

Posiadam zwykłą opalarkę parkside z lidla z podwójnym przełącznikiem na 350 i 550 stopni C. Planuję zrobić regulację temperatury czysto hobbystycznie, żeby mieć wgląd jaka konkretnie jest temperatura przepływu powietrza. Mam też czujnik temperatury, ale jest on na napięcie od 4 do 28v i nie wiem jak to podłączyć pod zasilanie opalarki 230v, żeby tego nie spalić. Wiem że pewnie jakiś potencjometr też by się przydał. Czy ktoś mógłby mi pomóc jak to wszystko zrobić? Jakieś tam pojęcie mam o elektronice, ale nie wielkie.
    Opalarka Parkside z własną regulacją temperatury Opalarka Parkside z własną regulacją temperatury
    szokobon
    Level 9  
    niewolno2 wrote:
    Do czujnika musisz zastosować osobny zasilacz/przetwornice bo miejsca tam jest zapewne mało no i sam wskaźnik też miejsca trochę zabierze.

Jakoś to rozmieszczę. A czy da radę jakoś zamienić ten przełącznik i połączyć w jeden potencjometr do ustawiania płynnej regulacji?
    Opalarka Parkside z własną regulacją temperatury
    szokobon
    Level 9  
    Grzegorz_madera wrote:
    Do regulacji musisz mieć układ regulacji fazowej na triaku, sam potencjometr nie wystarczy.

Widzę, że to trochę więcej pierdzielenia, niż myślałem. Czy mogę prosić przykładowo jak to podłączyć, żeby działało?
    niewolno2
    Level 40  
    Samo podłączenie to jedno a posiadanie regulatora o którym mowa wyżej była to drugie, do mocy grzałki musisz dobrać regulator sprawa również ważna to silnik wentylatora, w momencie wysterowania grzałki automatycznie silnik wentylatora również będzie zwalniał i co wtedy?
    ATVyamaha
    Level 5  
    Pytanie nie na temat aczkolwiek brzmi ono tak czy polecasz tą opalarkę bo niby to parkside a wygląda fajnie
    szokobon
    Level 9  
    @niewolno2 Rozumiem, że nie mogę zostawić stałej prędkości wentylatora, bo tak bym chciał właśnie zrobić, że nadmuch byłby stały, a tylko regulować moc grzałki. Czyli najprościej by było tylko wstawic sam podgląd temperatury, a nie razem ze sterowaniem.
    @yanes nie chodzi mi o opłacalność, bo raczej spodziewałem się, że lepiej będzie kupić takie urządzenie z tym wszystkim o czym piszę, chodziło mi tylko żeby sobie tak po prostu stuningować opalarkę, taki bajer dodać.
    @ATVyamaha mogę tylko powiedzieć, że do domowego użytku od czasu do czasu coś tam podgrzać, przypalić, to mi odpowiada, ale nie jestem wybitnym znawcą opalarek. Spełnia swoje zadanie.
    szokobon
    Level 9  
    niewolno2 wrote:
    Grzałka posiada specjalne wyprowadzenia do zasilania silnika wentylatora i aby silnik pracował niezależnie musiał byś zastosować niezależne zasilanie dla niego, chyba znajdziesz silnik na 230V taki mały który będzie pasował.

Czy muszę wstawiać nowy silnik, a nie wystarczy jakoś oszukać tej grzałki? Nie mogę podłączyć po prostu oddzielnie tego silniczka omijając wyprowadzenia z grzałki? Czy to nie ma racji bytu?
    Grzegorz_madera
    Level 37  
    Oddzielnie do czego? Grzałka zasilana jest z 230V, a silnik jest na napięcie przeważnie 17V. Więc jak Ty to sobie wyobrażasz? Proponuję żebyś przestał w to brnąć, bo nic z tego nie będzie. Jak potrzebujesz dmuchawy z regulacją to po prostu taką kup.
    szokobon
    Level 9  
    Grzegorz_madera wrote:
    Oddzielnie do czego? Grzałka zasilana jest z 230V, a silnik jest na napięcie przeważnie 17V. Więc jak Ty to sobie wyobrażasz? Proponuję żebyś przestał w to brnąć, bo nic z tego nie będzie. Jak potrzebujesz dmuchawy z regulacją to po prostu taką kup.

Nie znam się za bardzo na tym, liczyłem na to, że ktoś mi pomoże wytłumaczyć co do czego, bo chciałem dołożyć bajery do zwykłej opalarki, nie dlatego, że jest mi to niezbędne do życia, chciałem to zrobić dla zwykłej satysfakcji, a Tobie ciśnienie skoczyło. Nie jestem mocno ogarnięty w elektronikę, więc pytam jak. Dzięki.
    Grzegorz_madera
    Level 37  
    Mi ciśnienie nie skoczyło, tyle że po prostu nie znasz nawet podstaw, a musisz ogarnąć zasilanie wskaźnika temperatury, silnika wentylatora i moduł regulacji fazowej. O ile regulator na triaku można bez problemu kupić, to największym problemem będzie zasilacz silnika. Nie wiem czy uda się znaleźć przetwornicę o bardzo małych wymiarach, żeby upchać ją w obudowę.
    szokobon
    Level 9  
    Ogarnąć mogę wszystko co trzeba, tylko potrzebuje kogoś kto mnie pokieruje jak to wszystko scalic i gdzie podłączyć.
    szokobon
    Level 9  
    Rozgryzłeś mnie, gdzie mam wysłać opalarkę, żebyś mógł ją przerobić za mnie? Mam przetwornicę do czujnika na razie, nie będę tego na siłę upychał w opalarce jeżeli się nie da, po prostu spróbuję to jakoś na zewnątrz zamocować, żeby było w miarę bezpiecznie. Może to wygląda jakbym chciał zrobić z tego nie wiadomo co, ale ja chcę to tylko lekko zbajerować.
    szokobon
    Level 9  
    Może ktoś wie w jakim konkretnym miejscu zamontować ten czujnik temperatury? Jakoś przy samej grzałce, czy przy wylocie nadmuchu?
    User removed account
    Level 1  
    Grzegorz_madera
    Level 37  
    Kurde_Bele wrote:
    Jeżeli silnik dmuchawy ma oddzielnie regulowane zasilanie na 24 V
    Nie ma. Zasilanie brane jest z odczepu grzałki, to już zostało napisane wcześniej.
    Kurde_Bele wrote:
    jednak sam osobiście tematem, aż tak zainteresowany nie jestem, żeby szukać ich za Ciebie.
    To samo napisałem wcześniej, inni też, a ty wyzywasz od buraków, a sam tak samo robisz.
    Kurde_Bele wrote:
    Może warto też poszukać jakiegoś schematu opalarki z wbudowanym takim czujnikiem i zobaczyć w jaki sposób jest podłączona taka opalarka i spróbować zrobić podobnie.
    Przecież autor nie chce szukać bo zadał pytanie:
    szokobon wrote:
    gdzie mam wysłać opalarkę, żebyś mógł ją przerobić za mnie?
    Kurde_Bele wrote:
    poszukaj schemat do niej zobacz jak to podłączone jest
    Życzę powodzenia.