Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PIONEER CDJ2000 NEXUS 2 - Zasilacz

Łukaszoo 04 Oct 2021 20:32 1920 12
  • Mam na stole odtwarzacz DJ'ski pioneera do naprawy, aczkolwiek już na wstępie zaznaczę, że nie o tym jest temat.
    Otóż, analizując wzrokowo płytkę zasilacza moją uwagę zwrócił pewien element:
    Jest to drut z założonym koralikiem ferrytowym, i nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest on zupełnie zbocznikowany ścieżką pod nim:
    Nie ma tam żadej mozaiki ścieżek, ot, po prostu, element jest wlutowany w jedno duże pole miedzi.
    Zainteresowany tym faktem dokopałem się do serwisówki tego odtwarzacza, i rzeczywiście element ten na schemacie istnieje i jest równie bezsensownie (?) umiejscowiony:

Pytanie brzmi - czy ktoś wie, dlaczego takie rozwiązanie znalazło się w tym zasilaczu? Jaką rolę spełnia ten element? Jaki jest praktyczny sens takiej indukcyjności podłączonej teoretycznie do niczego?

Cool! Ranking DIY
    About Author
    Łukaszoo
    Level 16  
    Łukaszoo wrote 152 posts with rating 18, helped 17 times. Been with us since 2011 year.
    worlinx
    Level 12  
    nie wiem, ale bedę zgadywał- uchwyt pomiarowy?
    Łukaszoo
    Level 16  
    I mnie to przeszło przez myśl, ale a) po co ten koralik; b) co my tu właściwie mierzymy? Napięcie sieciowe, jeszcze przed mostkiem prostowniczym... także też bez sensu..?
    worlinx
    Level 12  
    bo może takie "coś" jest łatwiej złapać w montażu? A po co? hmmm do pomiarów napiecia przebicia? same znaki zapytania
    Łukaszoo
    Level 16  
    Miało by to sens, ale spójrz na drugie zdjęcie, gdzie widać, że projekt PCB w zasadzie uniemożliwia tego typu zabieg.
    Zbychm
    Level 11  
    To jest ta odrobina magii i tajemniczości... wyróżniająca produkt od innych... ;-)
    Łukaszoo
    Level 16  
    Że też mi nie przyszło do głowy, że taki koralik w zasilaczu może mieć niebagatelny wpływ na dźwięk 😆
    Zdecydowanie mamy tu do czynienia z odrobiną magii, biorąc pod uwagę jak chorą cenę ma to urządzenie (i co za tą cenę dostajemy w środku).
    Coż, człowiek to się całe życie uczy.
    forest1600
    Level 16  
    Łukaszoo wrote:
    Że też mi nie przyszło do głowy, że taki koralik w zasilaczu może mieć niebagatelny wpływ na dźwięk 😆
    Zdecydowanie mamy tu do czynienia z odrobiną magii, biorąc pod uwagę jak chorą cenę ma to urządzenie (i co za tą cenę dostajemy w środku).
    Coż, człowiek to się całe życie uczy.

Chora cena, bo Dj'e zarabiają pracując na tym sprzęcie.
    kszczepanex
    Level 15  
    Odbojnik rozerwanego termistora :)

Edit2
    A tak na serio to też jestem za uchwytem montażowym. Ten koralik jest przyklejony do płytki? Więc chodzi pewnie o to aby wzmocnić ten drut i maszyna sterowana cyfrowo zawsze miała dokładny punkt zaczepienia.
    kszczepanex
    Level 15  
    Łukaszoo wrote:
    To akurat termistor jest :D :D :D

Mea culpa, oczywiście termistor miałem na myśli, przejęzyczenie :)