Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zbuduj wagę LoRaWAN z płytką TTGO T-Weigh

ghost666 05 Oct 2021 17:50 546 2
 • Zbuduj wagę LoRaWAN z płytką TTGO T-Weigh
  Czy kiedykolwiek chciałeś zbudować własną wagę połączoną z LoRaWAN? Ja też nie, ale najwyraźniej tego typu produkty już istnieją i są stosowane m.in. w sektorze logistyki czy zarządzania zapasami, a najnowsza płytka ESP32 LilyGO – TTGO T-Weigh – została zaprojektowana właśnie w tym celu. Wyposażona jest ona w moduł LoRa oparty na Semtech SX1272 i 24-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) HX711.

  Płytka może obsługiwać do czterech wag, które przesyłają dane o wadze przez Wi-Fi, Bluetooth lub LoRaWAN i powinna być przydatna w zastosowaniach wymagających ważenia towarów lub produktów, w których istnieją ograniczone opcje łączności, w tym logistyka, rolnictwie i innych.

  Specyfikacje TTGO T-Weigh:

  * Moduł TTGO T-Micro32 oparty na ESP32-PICO-D4 SiP z dwurdzeniowym procesorem ESP32, 4 MB pamięci SPI Flash, 2,4 GHz WiFi 4 oraz Bluetooth 4.2/5.x
  * Moduł TTGO LORA32 oparty na transceiverze Semtech SX1262 (EU868/US915) o mocy Tx -22 dBm, czułości -148 dBm, prędkości transmisji LoRa do 62,5 kbps, prędkości FSK do 300 kbps.
  * Anteny WiFi/Bluetooth – ceramiczne lub zewnętrzne przez złącze u.FL.
  * Antena LoRa – złącze u.FL dla anteny zewnetrznej.
  * USB – pojedynczy port USB typu C do zasilania i programowania.
  * Interfejsy czujników — cztery 4-pinowe złącza dla 24-bitowego przetwornika analogowo-cyfrowego (ADC) AVA Semiconductor HX711.
  * Przyciski resetowania i rozruchu, wyłącznik zasilania, 4-pinowe złącze I²C (nieobsadzone).
  * Zasilanie – od 5 V do 12 V DC przez 2-pinowe złącze zaciskowe.
  * Wymiary – 57,8 mm x 50,1 mm x 15,8 mm.  Zbuduj wagę LoRaWAN z płytką TTGO T-Weigh


  Firma udostępnia próbki kodu dla Arduino i Platform.io w repozytorium na Github, aby pokazać, jak z wykorzystaniem systemu mierzyć wagę i przesyłać dane za pomocą WiFi lub LoRa. Wyniki można również pokazać na jednej z bransoletek LilyGO. Do konfiguracji potrzebne są również mostki pomiarowe, jak pokazano poniżej, aby zmierzyć wagę.

  Zbuduj wagę LoRaWAN z płytką TTGO T-Weigh
  Zbuduj wagę LoRaWAN z płytką TTGO T-Weigh


  Jeśli budowa kompletnej wagi wydaje się być zbyt dużą ilością pracy, ponieważ system ten nie ma obudowy itp, to moduł może być ciekawą opcją do stworzenia wagi. Wystarczy przerobić istniejącą wagę elektroniczną, którą można niedrogo przerobić. Przeróbka polega na wymianie istniejącej tam elektroniki na płytkę TTGO T-Weigh, chociaż uruchomienie wyświetlacza i przycisków na wadze może wymagać ekspandera I²C IO. LilyGO prawdopodobnie będzie sprzedawać moduł jako część zestawu, inaczej moduł może nie mieć wielkiej popularności. Może jednak firma już ma klientów komercyjnych na tego rodzaju moduły.

  Jeśli jesteście zainteresowani tą płytką, to można ją kupić np. na Aliexpress za około 20,5 dolarów z anteną 868 MHz lub 915 MHz w komplecie.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/10/04/build-a-lorawan-weighing-scale-ttgo-t-weight-esp32-board-hx711/

  Cool! Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10591 posts with rating 8941, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  encore
  Level 18  
  To kolejny dowód na to, że produkcja elektroniki w Polsce czy Europie jest nieopłacalna. Z chińczykami nie da rady konkurencji wygrać.
  To straszne. Będziemy za miskę ryżu do Chińczyka pracować.
 • #3
  krzysiek_krm
  Level 40  
  encore wrote:
  To kolejny dowód na to, że produkcja elektroniki w Polsce czy Europie jest nieopłacalna. Z chińczykami nie da rady konkurencji wygrać.
  To straszne. Będziemy za miskę ryżu do Chińczyka pracować.

  Tyle że "reszcie świata" można śmiało powiedzieć: sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało.