Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Oprogramowanie] DOS'owski kombajn CNC (LPT)

elektronockaut 06 Oct 2021 06:16 3318 11
GoodRam konkurs
 • [Oprogramowanie] DOS'owski kombajn CNC (LPT)


  Witam,

  Bardzo lubię DOSa, i rozwiązania retro, w związku z czym cały czas rozwijam „system” który optymalnie będzie sterował przez port LPT moją amatorską, niskobudżetową maszyną CNC. Prezentowałem już na tym forum różne wersje moich wypocin, ale ta jest wyjątkowa (choć BETA).
  Zawiera w sobie dwa programy do sterowania maszynami CNC: TurboCNC 4.0.1, oraz CNCGRAF 1.32. Całość za namową jednego z użytkowników forum elektroda.pl pracuje na darmowej platformie FreeDOS. Udało mi się je wstępnie tak skonfigurować, że działają na tych samych PINach portu LPT, i mają podobne ustawienia. Dodatkowo system zawiera menadżer plików, i czystą linię komend. Wszystko to wybierane z wygodnego menu startowego. W linii komend można wpisać komendę „off” która powoduje zamknięcie systemu i wyłączenie komputera.

  Zastanawiałem się czy warto dzielić się na forum moim wypiekiem, bo nie dość że na pierwszy rzut oka nie stworzyłem nic specjalnego, to jeszcze mamy 2021 rok, w którym króluje Arduino, Androidy, i inne nowe wynalazki . Podsumowałem sobie całe moje doświadczenie i wiedzę którą zgromadziłem przez lata, i stwierdziłem że jednak może znajdzie się jakiś entuzjasta DOSa i skorzysta z moich wypocin.

  Jakie problemy napotykałem?

  1. CNCGRAF, i TURBOCNC mają zupełnie inne wymagania dotyczące pamięci DOSa. Plik konfiguracyjny FDconfig.Sys został dopasowany indywidualnie do jednego i drugiego programu.
  2. CNCGRAF wymaga sporo pamięci konwencjonalnej. Musiałem trochę pokombinować i przeorganizować pamięć systemu FreeDOS. TurboCNC ma zupełnie odwrotne wymagania.
  3. Mój system zainstalowany jest na terminalu HP t5000, który zamiast dysku twardego posiada skromną pamięć Flash o pojemności 64Mb. Wystarcza to w zupełności bo cały „zainstalowany” system zajmuje około 4MB. Problemem okazała się partycja, której nie mogłem uczynić aktywną z powodu zbyt małego rozmiaru. Dos nie zainstaluje się na nie aktywnej partycji. Z pomocą przyszło mi polecenie „fdisk.exe 2 /PRIO:50”, którego nie znalazłem o dziwo w helpie Fdisk’u.
  4. Im mniej zadań do wykonania w jednym czasie ma komputer, tym przerwania systemu i BIOSu są bardziej stabilne, równomierne, i nie zakłócone. Przerwania są bardzo ważne, bo to one sterują silnikami krokowymi. Żeby ograniczyć wykorzystanie przerwań wyłączyłem zbędne urządzenia w BIOSie.
  5. Program CNCGRAF jest darmowy, ale przy bezpośrednim uruchomieniu z linii komend wyświetla błąd dotyczący licencji – nie działa. Trzeba po kolei czyli CD C: ; CD CNCGRAF ; CNCGRAF.exe. W tym celu powstały pliki wsadowe bat, przy okazji dla wszystkich aplikacji. Uruchamiają dany program wybrany z menu.
  6. O ile w TurboCNC da się skonfigurować wszystkie piny LPT (i nie tylko), to w CNCGRAFie niestety większość z nich przypisane jest na sztywno. Zmuszony byłem tak skonfigurować TurboCNC by pasował ustawieniami do CNCGRAFu, stąd w załączonym systemie wszystko ustawione jest pod moją konkretnie maszynę. Dla zainteresowanych pracą na dwóch systemach będzie to ułatwieniem, bo łatwiej przekonfigurować nieco ustawienia, niż ustawiać wszystko na nowo.


  Podłączenie pinów LPT (takie musi być, jeśli chcesz korzystać z CNCGRAF i TURBOCNC)

  Pin 1 - Wrzeciono wł/wył
  Pin 2 - DIR X
  Pin 3 - STEP X
  Pin 4 - DIR Y
  Pin 5 - STEP Y
  Pin 6 - DIR Z
  Pin 7 - STEP Z
  Pin 8 - Wolny
  Pin 9 - Wolny
  Pin 10 - Wyłącznik krańcowy 1
  Pin 11 - Wyłącznik krańcowy 2
  Pin 12 - Wyłącznik krańcowy 3
  Pin 13 - Czujnik wysokości materiału i długości narzędzia
  Pin 14 - Pompa chłodziwa wł/wył
  Pin 15 - Wyłącznik bezpieczeństwa STOP
  Pin 16 - Wolny
  Pin 17 - Ograniczenie prądu silników (Tylko CNCGRAF)
  Pin 18-25 - Masa (GND komputera)


  Moja maszyna
  (wstępne ustawienia w TURBOCNC i CNCGRAF)

  - Silniki: 200 kroków na obrót (1,8 DEG)
  - Podział kroków: 8
  - Śruby trapezowe TR2 (2mm posuwu na obrót)
  - Krańcówki referencyjne: NC (normalnie zamknięte).

  Różnice między CNCGRAF a TURBOCNC – moim zdaniem.

  Obydwa programy są bardzo dobre.
  CNCGRAF zużywa dużo pamięci konwencjonalnej ale moim zdaniem gorzej radzi sobie z dużymi plikami G-code, i czasami „zwalnia” przy obliczaniu interpolacji kołowej. Nie można jednak mu odebrać funkcjonalności i sprawności. Ma bardzo ładną DOSowską szatę graficzną, i podgląd załadowanych trajektorii. Niestety posiada dość skromną (choć wystarczającą) listę poleceń G-Code.

  Obydwa programy są bardzo dobre.
  CNCGRAF zużywa dużo pamięci konwencjonalnej ale moim zdaniem gorzej radzi sobie z dużymi plikami G-code, i czasami „zwalnia” przy obliczaniu interpolacji kołowej. Nie można jednak mu odebrać funkcjonalności i sprawności. Ma bardzo ładną DOSowską szatę graficzną, i podgląd załadowanych trajektorii. Niestety posiada dość skromną (choć wystarczającą) listę poleceń G-Code.

  Code: G-Code
  Log in, to see the code


  TURBOCNC jest znacznie bardziej zaawansowany, i pozwala konfigurować znacznie więcej parametrów. Pracuje płynniej, i nie ma żadnych problemów nawet z bardzo dużymi plikami. Nie wyświetla podglądu trajektorii, ale za to pokazuje aktualnie realizowaną linijkę G-Code, liczy czas cyklu,i pokazuje status wrzeciona, chłodziwa itp. Moim zdaniem zasługuje na miano profesjonalnego oprogramowania CNC w swojej klasie, choć na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej skomplikowany, i toporny w obsłudze. Obsługuje znacznie więcej poleceń G-Code.

  Code: G-Code
  Log in, to see the code


  TURBOCNC
  [Oprogramowanie] DOS'owski kombajn CNC (LPT) [Oprogramowanie] DOS'owski kombajn CNC (LPT) [Oprogramowanie] DOS'owski kombajn CNC (LPT) [Oprogramowanie] DOS'owski kombajn CNC (LPT) [Oprogramowanie] DOS'owski kombajn CNC (LPT)

  CNCGRAF
  [Oprogramowanie] DOS'owski kombajn CNC (LPT) [Oprogramowanie] DOS'owski kombajn CNC (LPT) [Oprogramowanie] DOS'owski kombajn CNC (LPT) [Oprogramowanie] DOS'owski kombajn CNC (LPT) [Oprogramowanie] DOS'owski kombajn CNC (LPT)  Oprogramowanie CNCGRAF jest w pełni darmowe. Producent TurboCNC udostępnia swoje oprogramowanie do celów nie komercyjnych, ale myślę że wypadało by zapłacić mu za potężny nakład pracy który włożył w swoje oprogramowanie. Szczególnie jeśli program będzie używany do celów zarobkowych. Wpłatę w wysokości 60 USD można uczynić pod poniższym linkiem:
  http://www.dakeng.com/order.html


  W załączniku:

  - Gotowy system CNC instalowany bezpośrednio z PenDrive.
  - Instrukcja CNCGRAF w języku Polskim
  - Instrukcja TURBOCNC w języku Angielskim
  - Postprocessory dla ArtCam2008/2010/2011 obsługujące interpolacje kołową G02/G03 i wymianę narzędzi (T).
  (Pliki dla CNCGRAF zapisywane są z rozszerzeniem *.nc, a dla TURBOCNC *.tcn)

  Jak wspomniałem wyżej system jest w wersji BETA, co oznacza że jest ciągle testowany. CNCGRAF, i jego postprocessory są sprawdzone i działają już od długiego czasu. Testowany jest TURBOCNC, z którym nigdy wcześniej nie miałem styczności, oraz jego postprocesor, który napisałem dla ArtCam’a. Nie wiem jak będzie zachowywał się też FreeDos na którym opiera się cały system. Zgłaszajcie proszę wszelkie uwagi, by jak najszybciej zamknąć załączoną wersję 1.1.

  Dalsze wersje systemu będzie można znaleźć na moim blogu:
  https://cncgrafdos.blogspot.com/
  Lub w dalszych postach tego tematu.

  Uprzedając…
  Wiem że są sterowniki na Arduino, GRBL, COSMO, i inne USB, PCI. Wiem że są dystrybucje Linuxa, Mach2/3 i inne Windows. Ja świadomie skleiłem ten system dla siebie, bo lubię DOSa, mam amatorską maszynę CNC, i pojawia mi się u śmiech na twarzy gdy widzę czarny ekran menu, linię komend, i żywego DOSa przypominającego mi stare/dobre czasy. Nie mam zamiaru przestawiać się na nowsze rozwiązania, bo nie chcę tracić przyjemności użytkowania podobnej do tej gdy odtwarzam płytę gramofonową ;).  Źródła:

  https://www.cnc-controller.eu/polski/freeware/cncgraf-dos/
  http://www.dakeng.com/turbocnc.html
  https://winworldpc.com/home
  https://hp-usb-disk-storage-format-tool.softonic.pl/

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  elektronockaut
  Level 10  
  Offline 
  elektronockaut wrote 470 posts with rating 346, helped 0 times. Live in city Bielsko-Biała. Been with us since 2019 year.
 • GoodRam konkurs
 • #2
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Kawał roboty. Ta brama jest ruchoma? Czy blat "jeździ"? Widzę że konstrukcyjnie bardzo podobna do mojej która niestety od zeszłej jesieni stoi w altance pod plandeką :-(. Ja w sterowaniu użyłem płyty miniATX z dedykowanym zasilaczem+monitor dotykowy 12" od systemu kasowego. Prowadnice 25mm niepodparte, napęd Z to śruba TR12x4, Y pasek 3M, X 2xpasek 5M (i dwa silniki). Przy wstępnym uruchamianiu sterowałem poprzez Arduino GRBL podając odpowiednie sygnały na drivery silników (TB6600). Próbowałem CNCGraf ale był problem z monitorem, LinuxCNC też miał z nim problem. Win7+Mach3 Demo dało się skonfigurować i nawet fajnie działa.
 • GoodRam konkurs
 • #3
  elektronockaut
  Level 10  
  Dzięki za uznanie. Brama jest na sztywno, a jeździ stół. Prowadnice bodajże 12mm również jak widać nie podparte... Kiepska konstrukcja, ale na razie radzi sobie z moimi projektami ;). Z czasem pomyślę o czymś lepszym.
  W roli komputera używam terminala HP t5000 nabytego niegdyś na portalu aukcyjnym za ok 20zł ;). Fajny to sprzęt bo nie ma żadnych wentylatorów, i pamięć flash zamiast dysku. Taktowanie 800MHz.

  (Uwaga! Terminal występuje również z procesorem Transmeta Crusoe - Źle działa na nim DOS i jest problem z przerwaniami. Jeśli ten model to tylko z procesorem VIA Eden)


  Masz fajną maszynę z porządnym prowadzeniem i szkoda że się marnuje pod plandeką - może czas się nią zająć ;)
  Monitor dotykowy to fajny pomysł. Jest teraz dużo aplikacji i sterowników stworzonych pod FreeDos'a. Większość z nich działa też na MS-DOSie. Może znalazła by się taka która poradzi sobie z dotykiem.


  Zastanawia mnie, jak sprawują się napędy na paskach ? Na pewno są bardzo szybkie, ale jak z hamowaniem i bezwładnością ? Polecasz takie rozwiązanie ?
 • #4
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  elektronockaut wrote:
  Zastanawia mnie, jak sprawują się napędy na paskach ? Na pewno są bardzo szybkie, ale jak z hamowaniem i bezwładnością ? Polecasz takie rozwiązanie ?

  W momencie powstania pomysłu budowy frezarki (w sumie to uniwersalny stół CNC) założenia były takie że napędem wszystkich osi będą śruby TR 12x4. Oczywiście brak czasu powodował raczej weekendowe zasiady do konstrukcji. Miałem już uruchomione i skalibrowane napędy Z i Y na śrubach jednak drobny wypadek w wyniku którego stałem się niepełnosprawny zmienił plany. Nie dałbym fizycznie rady "grubszej mechaniki" i napędu dopracować a została oś X. Przy wadze samej bramy około 80kg i całości ~200kg (stół z profili zamkniętych i blat 72x120cm z HDFu grubości 32mm) fizycznie nie dałbym rady. Wtedy wpadłem na pomysł przerobienia napędów na paski, bardziej zależało mi na stabilności i dokładności a szybkość to sprawa drugorzędna. Poza kilkoma frezowaniami testowymi to w zasadzie nie pracowała (brak odpowiedniego wrzeciona). Być może uda mi się w tygodniu wturlać ją z powrotem na warsztat to dam jakieś zdjęcia. Same paski to wersje zbrojone kordem stalowym (linką) a silniki (oprócz jakiegoś znajdy dla osi Z) to Nema 23 2,8Nm. Oczywiście człowiek na błędach się uczy i gdybym teraz miał budować to zrobiłbym to całkowicie inaczej.
 • #5
  elektronockaut
  Level 10  
  ehhh tak to jest, że nigdy nie wiadomo co człowieka spotka :/

  Jeśli chodzi o samą maszynę, to z opisów wydaje się solidna i stabilna. Ciekawe jestem tylko jak z tymi paskami się sprawuje, bo takie rozwiązanie może mieć dużo zalet. Cicho, szybko, bez luzów... Martwił bym się tylko tym rozpędzaniem i hamowaniem. Ciekaw też jestem jaką dokładność można uzyskać w ten sposób.

  Co do wrzeciona... To drogi i ciężki niestety temat. Sam niedawno nabyłem wynalazek z Chin, z którego średnio jestem zadowolony. 300zł, a jakość na zasadzie "jakoś to będzie". Nie wiem czy ten silnik można nazwać wrzecionem.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3826896.html
  Porządne wrzeciono chyba najlepiej by było zrobić samemu, bo ceny są kosmiczne.
 • #6
  bsw
  Level 17  
  elektronockaut wrote:
  W roli komputera używam terminala HP t5000 nabytego niegdyś na portalu aukcyjnym za ok 20zł ;). Fajny to sprzęt bo nie ma żadnych wentylatorów, i pamięć flash zamiast dysku. Taktowanie 800MHz.
  [..]
  Monitor dotykowy to fajny pomysł. Jest teraz dużo aplikacji i sterowników stworzonych pod FreeDos'a. Większość z nich działa też na MS-DOSie. Może znalazła by się taka która poradzi sobie z dotykiem.

  Chyba wystarczy emulacja myszy - pod warunkiem ze program obsługuje przerwanie od myszy...

  BTW: Wspomniałeś o FreeDOSie. Dlaczego nie FreeDOS tylko archaiczny (i czy aby legalny?) MS-DOS?
  FreeDOS oprócz kompatybilności zapewnia również obsługę długich nazw plików czy napędów USB (pendrive).
  Do plików polecam Volkov Commander w nieoficjalnej wersji 4.99. Dużo mniejszy i bardziej funkcjonalny od Nortona...
 • #7
  elektronockaut
  Level 10  
  bsw wrote:
  Chyba wystarczy emulacja myszy - pod warunkiem ze program obsługuje przerwanie od myszy...

  Możliwe... Nie mam takiego monitora żeby sprawdzić. Fajne by było takie rozwiązanie.

  bsw wrote:
  Wspomniałeś o FreeDOSie. Dlaczego nie FreeDOS tylko archaiczny (i czy aby legalny?) MS-DOS?

  Faktycznie mogło by być lepiej, bo wspiera nowsze BIOSy a nawet UEFI. Ma też więcej pamięci niż DOS, i listę przerwań w które można zaingerować. Robiłem niedawno przymiarki do FreeDOS'a, ale z wieloma rzeczami sobie nie potrafiłem poradzić - odpuściłem.

  - Zniechęciła mnie konfiguracja odpowiedników plików Autoexec.bat i config.sys
  - CNCGRAF bardzo nie stabilnie pracował
  - Trzeba stworzyć zewnętrzne menu startowe, bo DOSowski odpowiednik jest brzydki i wybiera się pozycje klawiszami numerycznymi.
  - DOSa znam, FreeDOSa niestety nie, a jest naprawdę inny.

  Chciał bym podjąć kolejną próbę migracji na FreeDos, ale raczej sam sobie nie poradzę. Może zechciał byś mi pomóc ? Dobrze znasz freeDos ?

  bsw wrote:
  zapewnia również obsługę długich nazw plików czy napędów USB (pendrive).
  Do plików polecam Volkov Commander w nieoficjalnej wersji 4.99. Dużo mniejszy i bardziej funkcjonalny od Nortona...

  MS-DOS zaczerpnięty z Windows98 też zapewnia obsługę PenDrive więc z tym problemu nie ma. Programu Volkov Commander nie znam. Zawsze używałem Norton Commander i nawet nie przyszło mi na myśl żeby szukać czegoś innego (jak bym się zatrzymał w latach 90tych ;)). Pobrałem własnie Volkov Commander, i faktycznie jest łudząco podobny, a nic nie waży. Na pewno wyląduje w nowej wersji - Dzieki!
 • #8
  bsw
  Level 17  
  elektronockaut wrote:
  Robiłem niedawno przymiarki do FreeDOS'a, ale z wieloma rzeczami sobie nie potrafiłem poradzić - odpuściłem.
  [..]
  - Zniechęciła mnie konfiguracja odpowiedników plików Autoexec.bat i config.sys
  [..]
  - DOSa znam, FreeDOSa niestety nie, a jest naprawdę inny.
  [..]
  Chciał bym podjąć kolejną próbę migracji na FreeDos, ale raczej sam sobie nie poradzę. Może zechciał byś mi pomóc ? Dobrze znasz freeDos ?

  FreeDOSem bawiłem się kilka(kilkanaście?) lat temu i przesiadłem się na... Debiana. Mam jeden projekt wtedy rozgrzebany, ale jakoś nie chce mi się do tego wracać...
  FreeDOS jest nieco inny bo taki musi być - za to jest legalny, wolny i otwarty.
  Co do konfiguracji to - z tego co pamiętam - jest zachowana kompatybilność i nadal możesz używać standardowych config.sys i autoexec.bat.
  Tylko trzeba uwzględnić fakt że sterowniki inaczej się nazywają - zatem bez modyfikacji się nie obędzie. Ale cała dokumentacja jest w sieci.

  elektronockaut wrote:
  Pobrałem własnie Volkov Commander, i faktycznie jest łudząco podobny, a nic nie waży. Na pewno wyląduje w nowej wersji - Dzieki!

  W latach 90-tych zamiast Nortona używałem DOS Navigatora - to był prawdziwy kombajn. Norton - nawet w wersji 5 - mu do pięt nie dorastał. Ale na dyskietce startowej był Volkov - z uwagi na rozmiar. Volkov w wersji 4.99 ma 20lat i jest ...niedokończony.... i tak już zostanie. Ale pracuje stabilnie i bodaj jako jedyny obsługuje w pełni długie nazwy plików.
 • #9
  elektronockaut
  Level 10  
  No i powstała nowa wersja!
  Zgodnie z sugestiami przedmówcy system oparty jest o FreeDOSa. Jest to nadal wersja BETA, i w skład elementów testowanych wchodzi jeszcze sam system FreeDOS. Ja na chwilę obecną widzę to tak:

  Zalety:
  - Kompatybilność z nowszymi komputerami
  - FDOS widzi całe 32MB RAMu
  - Przerwania dla silników krokowych bardziej "płynnie" brzmią.
  - Łatwiejsza instalacja - ulepszyłem "instalator".
  - 100% darmowy i legalny system
  - Menadżer plików polecany przez przedmówcę - lekki, szybki, taki sam w obsłudze (dzięki!).
  - Cały zainstalowany system waży ok 4MB. Przy pamięci flash (u mnie zamiast dysku twardego) o pojemności 64MB to potężna zaleta ;)
  - Bez jakiegokolwiek wysiłku uzyskałem 620kB pamięci konwencjonalnej która jest niezbędna do poprawnej pracy CNCGRAFu.

  Wady:
  Nie znalazłem na razie ich wiele, ale wszystko przede mną.
  - W poprzednim systemie pliki bat uruchamiające cncgraf i turbocnc, wyłączały komputer po zamknięciu programu. Obecnie musiałem z tego zrezygnować bo oczekiwanie bat'a na zamknięcie programu zakłóca przerwania. Komputer trzeba wyłączać ręcznie lub przez wpisanie komendy "off"
  - Menu wyboru jakoś tak wizualnie mi nie leży - ale działa!

  Dziękuję koledze BSW za konstruktywne wypowiedzi!

  Załącznik w głównym poscie. Wersja z MS-DOS została usunięta.
 • #10
  elektronockaut
  Level 10  
  FreeDOS CNC v1.2

  Co nowego?
  - Bardziej dopracowane menu startowe.
  - Zoptymalizowany FDCONFIG.SYS oraz FDAUTO.BAT zgodnie z wytycznymi producentów CNCGRAF i TURBOCNC.
  - Instalator został wyposażony w tryb "przywracania systemu"
  Zapisuje aktualne ustawienia CNCGRAF i TURBOCNC na pendrive, formatuje dysk, ponownie instaluje wszystkie pliki, a następnie przywraca ustawienia. Pliki pozostają na pendrive w folderze "Backup". Można sobie je skopiować na przyszłość. (Oczywiście opcja działa tylko wtedy jeżeli pliki konfiguracyjne na dysku twardym nie zostały uszkodzone).

  Myślę że na razie to ostatnia wersja - trzeba testować, w związku z czym proszę Was o wszelkie uwagi.

  W załączniku sam obraz systemu. Cała paczka waży 22MB, i nie chce się przesłać na forum. Wszystkie pliki poza obrazem nie zmieniły się względem poprzedniej wersji z głównego postu.
 • #11
  bsw
  Level 17  
  elektronockaut wrote:

  Dziękuję koledze BSW za konstruktywne wypowiedzi!

  Cieszę się że mogłem pomóc.
  Może i ja się wezmę za mój, zarzucony kiedyś, projekt z FreeDOSem...
 • #12
  elektronockaut
  Level 10  
  Napotkałem pierwszy błąd. Nie wiem do końca jeszcze czego on dotyczy.
  Zdarzyło mi się po uruchomieniu CNCGRAF że w górnym obszarze widniał napis o błedzie 0x000000 i sugerowane było użycie CHKDSK. Nie do końca znam treść tego komunikatu bo był do połowy przysłonięty grafiką z CNCGRAF. Program działał normalnie, ale błąd widniał cały czas.

  Rozwiązanie (doraźne)
  Wpisałem do FDAUTO.BAT polecenie CHKDSK.EXE /F, żeby zawsze podczas uruchamiania komputera był skanowany dysk. W przypadku moich 60MB trwa to dwie sekundy, więc to nie problem, a przynajmniej jestem pewniejszy że nie ma żadnych błędów. Z CHKDSK przy uruchamianiu nie zrezygnuję, i w nowej wersji już będzie się uruchamiał na stałe, aczkolwiek nie jest to dobre rozwiązanie problemu choć pomaga. Jeszcze nie znam przyczyny głównej, a to ją muszę wyeliminować.

  Code: FDAUTO
  Log in, to see the code


  bsw wrote:
  Może i ja się wezmę za mój, zarzucony kiedyś, projekt z FreeDOSem...

  Koniecznie! ;)