Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć WEBASTO Thermo Top C? Laguna II

pablotaxi 03 Sty 2012 19:17 445711 1347
    grzesiek_st
    Poziom 11  
    Więc:

Temperatura 75 to nie problem bo wystąpił właśnie po wyłączeniu już webasta. Jego wyłączeniu zamyka elektrozawory na nagrzewnicy i temperatura podczas chłodzenia pieca wzrasta dość mocno nawet do 84 stopni z tego co już zauważyłem (status chłodzenie 2).

Złącza są czyściutkie i jest to błąd właśnie z winy starego akumulatora. Podczas startu jednak dostaje po dupie :)

Wentylator obraca się delikatnie ale z oporem, nie piszczy itp działa i kręci bez problemów, choć ten delikatny opór też mnie zastanawia ale nie wiem jak się do niego dobrać / wymontować / NIE USZKODZIĆ!! więc na razie to odpuszczam.

Ciekawi mnie bardzo ten STAN NIEZNANY 109 zamiast rampy kołka żarowego. I błąd BRAK STARTU bo on był też przyczyną wymiany palnika i sztyftu żarowego który miał niecałe 200 startów i 80H pracy (na sprzedaż kompletny) kolejna wymiana to pompka paliwa która ma chyba większą wydajność bo trochę mocniej pompuję z tego co mi się wydaję, jest to zamiennik stosowany w webasto, stara to oryginał.

Właśnie wracam z garażu po zmianie proporcji delikatnie zmniejszyłem paliwo. Staram robić się to co około 2 kroki. Efekt poznamy jutro...
  • AM TechnologiesAM Technologies
    absbartek
    Poziom 10  
    Witam.Jakie jest to webasto?Jest to dogrzewacz czy pełne ogrzewanie postojowe?Jak jest sterowane?Analogowo czy cyfrowo?Jak można to wszystko sprawdzić?

Jak podłączyć WEBASTO Thermo Top C? Laguna II Jak podłączyć WEBASTO Thermo Top C? Laguna II
    Elmer89
    Poziom 14  
    Jak dla mnie jest to dogrzewacz bo ma 26w ogrzewanie ma 40w i jest sterowane cyfrowo na co wskazywał by zegar 1533 żeby mieć pewność czy cyfrowy trzeba było by zobaczyć sterownik dobrze mówię ?
  • AM TechnologiesAM Technologies
    Elmer89
    Poziom 14  
    Etykieta mówi że jest to dogrzewacz(26w) ale piecyk ma zamatowana pompę obiegu cieczy więc robi się z tego ogrzewanie.
    absbartek
    Poziom 10  
    Czyli z pompką jest to pełne ogrzewanie postojowe??Na wyżej wymienionej stronie internetowej wyczytałem, że dogrzewacz nie wysteruje pompką obiegu wody, ale mój egzemplarz steruje pompką.W instrukcji wyczytałem ze pompka ma 14W. 14W + 26W =40W. Czyli z dołożoną pompką ma 40 W. To by pasowało do normalnego ogrzewania.Po lekkim nagrzaniu płyny chłodniczego normalnie steruje przekaźnikiem nawiewu.To chyba też pasuje do pełnego ogrzewania postojowego.
    Jeszcze jedno pytanie jakie mnie dręczy to jak sprawdzić jak jest to sterowane?Cyfrowo czy analogowo?Podobno jajowaty zegarek steruje piece analogowo i cyfrowo?Dobrze zrozumiałem?? Jak to sprawdzić bez rozkręcania obudowy sterownika pieca?
    wyga1
    Poziom 11  
    absbartek napisał:
    Czyli z pompką jest to pełne ogrzewanie postojowe??Na wyżej wymienionej stronie internetowej wyczytałem, że dogrzewacz nie wysteruje pompką obiegu wody, ale mój egzemplarz steruje pompką.W instrukcji wyczytałem ze pompka ma 14W. 14W + 26W =40W. Czyli z dołożoną pompką ma 40 W. To by pasowało do normalnego ogrzewania.Po lekkim nagrzaniu płyny chłodniczego normalnie steruje przekaźnikiem nawiewu.To chyba też pasuje do pełnego ogrzewania postojowego.
    Jeszcze jedno pytanie jakie mnie dręczy to jak sprawdzić jak jest to sterowane?Cyfrowo czy analogowo?Podobno jajowaty zegarek steruje piece analogowo i cyfrowo?Dobrze zrozumiałem?? Jak to sprawdzić bez rozkręcania obudowy sterownika pieca?

W linku wyżej masz wszystko wystarczy tylko zdemontować pokrywę z piecyka 2min roboty :D
    absbartek
    Poziom 10  
    Jeszcze jedno co mi przyszło właśnie do głowy.Do sterownika 1533 w moim przypadku do wtyczki idą 3 przewody: "+", "-" i "out".Do 4 gniazda podpisanego W-bus nie idzie żaden przewód.Czyli chyba jest sterowane analogowo? O ile dobrze to wszystko zrozumiałem.Webasto nakomplikowało z tymi piecami.Trzeba uważać żeby nie kupić złego. A później trzeba kombinować czy dobry zestaw sie kupiło.Dogrzewacze, ogrzewanie pełne.W międzyczasie różne sterowniki pieców.Różne sterowania.Na alledrogo dużo sprzedawców sprzedaje zestawy niby sterowane analogowo, później może się okazać że to jednak jest piec sterowany cyfrowo.

Dodano po 3 [minuty]:

Z tymi 2 minutami roboty to tak sie wydaje.Piec mam tak ustawiony w aucie, że do odkrecania tej obudowy sterownika musiałbym wymontować piec i obrucić go conajmniej o 90 stopni zeby cokolwiek tam zobaczyć.A tego nie chciałbym już robić
    Elmer89
    Poziom 14  
    z zegara wychodzą:

Jak ktoś ma analog to ma problem z zakupem bo jest dużo piecy sterowanych cyfrowo.

Ja osobiście mam webasto(cyfrowe top Z/C)fabrycznie jako dogrzewacz dołożyłem pompkę obiegu i przekaźnik +wiązka do zegara i mam pełne ogrzewanie sterowane timerem 1533 i nie robi mi to jakoś większej różnicy mając timer 1533.
    Faktem jest że sterowanie analogiem jest łatwiejsze bo po podaniu +12v piec stertuje z pierwszego lepszego przełącznika a przy sterowniku cyfrowym potrzebuje sygnału w-bus to chyba jedyna różnica, podobnież z zegara 1533 można wyprowadzić równolegle przewody z przycisku z płomykiem i sterujemy webasto tym czym chcemy.
    Co do samego określenia czy sterownik jest analogowy czy cyfrowy trzeba było by zobaczyć płytkę sterownika jest to jedyne znane mi i pewnie określenie sterownika.
    absbartek
    Poziom 10  
    Tak wygląda mój sterownik.Wg mnie to analogowy.Zgadza sie??

Dogrzewczane mają takie same sterowniki co pełne ogrzewania postojowe??

luk311
    Poziom 13  
    To analogowy sterownik ogrzewania postojowego, dogrzewacze nie mają paru elementów - tranzystora do sterowania pompką obiegową.
    absbartek
    Poziom 10  
    Na boku pieca jest dodatkowa naklejka z logo VW.Jest napisane "ZUHEIZER", z tego co wyczytałem oznacza to dogrzewacz. Ale wychodzi na to ze jest to jednak ogrzewanie postojowe. W takim razie nie ma co się sugerować że pobór mocy to tylko 26W (skoro pompka bierze kolejne 14W).Nie ma reguły z piecami. Kupując taki piec przyda się jednak trochę doświadczenia. Bo można się nadziać na dogrzewacz. Ten napis "ZUHEIZER" razi w oczy :P. Szkoda, że nie wstawiłem Webasto przed poprzednią zimą. Pewnie by mnie ominęlo troche skrobania szyb.
    luk311
    Poziom 13  
    Może ktoś zmienił sterownik , dołożył pompkę obiegową i wyszło mu ogrzewanie postojowe. A w tym roku to webasto nie bardzo przydatne...
    absbartek
    Poziom 10  
    Dobrze ale z tego co wiem to sam sterownik jest dość drogi.W punkcie montażu WEBASTO w Olsztynie powiedziano mi, że sam sterownik kosztuje około 1000zł. Do tego by doszła pompka wody. Poza tym piec i reszta zestawu wyglądała na nowe.Dużo rzeczy: sterownik 1533,pompka paliwa, trójnik paliwa, braket, przewody paliwowe i przewody płynu chłodzącego były na 100% nowe. Na piecu też nie było śladu wskazującego na jego używanie. Podłączenie piecyka do kompa pokarze ile godzin ma przepracowane. Ktoś z was wie może gdzie dostane interfejs do Webasto i ile takie coś może kosztować.
    grzesiek_st
    Poziom 11  
    Witam ponownie. Nadal walczę ze swoim ogrzewaniem... Pytanie czy sterownik od BW50 pasował by do tt c? Na oko są identyczne ale nie chcę się wpędzić w kolejne koszta. Może ktoś się wypowie na temat obu:)
    grzesiek_st
    Poziom 11  
    aha dziękuje za odpowiedz i uratowanie budżetu :D
    matik6630
    Poziom 11  
    Witajcie. Wymontowałem Thermo Top C z fiata ducato pracującego jako dogrzewacz ponieważ wogólnie nie chciało działać. Sterownik jest analogowy. Kilka chwil temu sprawdziłem go na stole i po podaniu +12 na pin 3 (X1) silnik rusza. W tym czasie napięcie na pompe obiegu cieczy i pompke paliwa jest podawane. W instrukcji doczytałem że były tez wersje z programatorem. Przy ostatnich porządkach w okolicach seryjnego montażu programatora(taki kwadratowy nie jajowaty) w desce znalazłem wtyczke pod programator. W dodatku po podaniu +12 na pin 4 w wiązce samochodu przy odpiętym ogrzewaniu rusza nawiew w samochodzie. Dodam jeszcze że po podaniu +12 na pin 1(X1) ogrzewanie nie rusza. Musze jeszcze zmierzyć w fiacie ten czujnik czy podaje jakieś napięcie po odpaleniu auta. Stały plus i minus jest. Podsumowując: możliwe że czujnik się zepsuł i dlatego nie odpala webasta. Jeszcze jedno mnie zastanawia. Czy jeśli webasto podaje +12 na pompkę obiegu cieczy to mogę go rozbudować dając pompkę i programator? Tylko, że po podaniu +12 na pin 1(X1) webasto nie startuje. Może trzeba coś włączyć w programie diagnostycznym? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź ponieważ wolne mam teraz i mogę coś podłubać ;)
    luk311
    Poziom 13  
    zdjęcie sterownika rozwiałoby wątpliwości czy to dogrzewacz czy ogrzewanie postojowe, jeśli chcesz podłączać na stole musisz podłączyć pompkę paliwa,(lub żarówkę 12v 5W) jeśli pompka obiegowa podłączona do sterownika pieca to na 99% ogrzewanie
    matik6630
    Poziom 11  
    W złączu X5 jest wsadzona sama wtyczka z uszczelkami. Piny w sterowniku są napięcie się pojawia ;)
    luk311
    Poziom 13  
    To wg. mnie analogowe ogrzewanie postojowe, przyczyną braku reakcji po podaniu +12V na pin 1 może być właśnie brak pompy obiegowej w złączu X5, sterownik kontroluje pobór prądu na wyjściach pompy paliwa i pompy obiegowej. Płytka powinna dać zdiagnozować się Thermotestem.
    matik6630
    Poziom 11  
    Jak się teraz dobrze wsłuchałem to po podaniu +12 na pin 1(X1) webasto na chwile pyknie. Czyli jakby zauważył że nie ma pompy wody i nie rusza. Zaraz wezme laptopa i się pod niego podepnę. Wystarczy stały plus i minus żeby zagadał z komputerem? Jak bym pod X5 podłączył jakiś silniczek na 12V to nic nie spale czy musi być ori webasto?
    luk311
    Poziom 13  
    Zaryzykowałbym z jakąś małą żarówką np 2W ale sam nie próbowałem. Jeśli chodzi o diagnostykę to musi być komputer z portem rs232, mi na żadnej przejściówce nie udało się skomunikować.
    matik6630
    Poziom 11  
    Jutro poszukam przyczyny dlaczego nie chce to działać jako dogrzewacz(coś z czujnikiem albo przerwa w obwodzie może coś zaśniedziało) Jak odpali jako dogrzewacz będe próbował zrobić z tego ogrzewanie. ;) Rzeczywiście VAG KKL'em nie udalo się skomunikować. Jak nie będzie chciało odpalać to zrobie przejściówke z rs na linie k i l ;)
    matik6630
    Poziom 11  
    Sprawdziłem przed chwilą obwód czujnika temp. zewnętrznej. Niestety jest tylko wiązka z kostką do czujnika. Napewno nikt tego nie ruszał bo piny w kostce są zaśniedziałe. W drugim pinie w tej kostce do czujnika napięcia po odpaleniu samochodu brak. Bezpieczniki wszystkie sprawne. Już nie mam pojęcia jak to webasto jest sterowane. Jeszcze przedzwonie do ASO Fiata może coś podpowiedzą. Chyba że jest tu ktoś mający dostęp do Elerna do Ducata ;)

EDIT: założyłem ogrzewanie do samochodu dałem +12 na pin 3 odpaliłem silnik żeby był obieg cieczy i webasto odpaliło za pierwszym. Przez chwile zakopciło na biało bo pewnie długo nie było odpalane. Teraz pytanie: Jak wcześniej odpalało to webasto skoro nie ma zegarka ani czujnika temperatury?? ECU czy body tym nie steruje bo ani Cana nie ma do webasta ani dodatkowych przewodów. :?:
    luk311
    Poziom 13  
    Na analoga to nie wygląda...raczej cyfrowy.
    bazyl121
    Poziom 9  
    Ech... miałem nadzieję, że dostanę inną odpowiedź. Zmartwiłeś mnie :(
    kuczyko
    Poziom 11  
    Witam,

mam ten sam problem co użytkownik grzesiek_st
    Piec to Thermo Top P
    Websato startuje, pompka paliwa zaczyna pracować coraz szybciej, wentylator w webasto pracuje, pompka cieczy pracuje pulsacyjnie, po ok 2 min od startu webasto zatrzymuje sie pompki przestaja pracować i przechodzi w tryb chłodzenia.

Zdjęcia z TT:
    1 start
    2 start
    Błąd:

Diagnosis report WEBASTO Thermosystems
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------

Configuration:
    --------------
    Fuel type...........................................................................Diesel
    Circulating pump in control idle period..................................................1
    HW version...........................................................................07/04
    SW version...........................................................................17/04
    Customer identification number..................................................0000000000
    Device identification number.......................................................069859A
    Dataset identification number......................................................069860A
    Minimum voltage threshold.............................................................9,76 [V]

Operating data:
    ---------------
    Working hours........................................................................53:53 [h:m]
    Operating hours......................................................................65:22 [h:m]
    Start count............................................................................161

Error:
    ------
    Fault 1...........................................................................No start
    Code.............................................................................9800/00
    Counter................................................................................1
    Temperature...........................................................................41 [°C]
    Operating state.........................................Flame detector measuring phase 1

----------------------------------------------------------------------------------------------------
    18.02.12 04:55:34 Webasto Thermo Test 2002 2.09

Czsami webasto na załączonym silniku wstaje ale nie wiem od czego to zależy... ;/