Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator o mocy do 1 W - częstotliwość ok. 300 MHz

LoPulez 07 Oct 2021 11:02 741 17
Nazwa.pl
  • #1
    LoPulez
    Level 11  
    Dzień dobry.

    Poszukuję kogoś kto, mógłby mi pomóc wykonać generator mocy do 1 W, częstotliwości 300 MHz, najlepiej o przebiegu trójkątnym.

    Do czego potrzebuję? Przeglądając różne publikacje i patenty dotyczące zmian fizykochemicznych cieczy, natknąłem się na temat zmiany właściwości fizykochemicznych wody. Oznacza to, że traktując przepływającą wodę częstotliwością od 150 do 400 MHz, można realnie wpływać na kilka jej parametrów, m.in.: ciepło właściwe, lepkość, pojemność cieplną, ciepło parowania, ciepło topnienia.
    Dodatkowo tego typu układy mają wpływ m.in. na brak tworzenia się węglanów wapnia i magnezu w obwodach (np. cieplnych).

    Mam sporą wiedzę na temat urządzeń grzewczych i spalania, jednak mam niewielką wiedzę na temat elektroniki.

    Może mógłby mi ktoś z was pomóc w kwestii takiego generatora.
    idesireyr(at)gmail.com
  • Nazwa.pl
  • #2
    varaktor
    Level 18  
    Daj sobie spokój, żadnych właściwości nie zmienisz.
  • #3
    LoPulez
    Level 11  
    varaktor wrote:
    Daj sobie spokój, żadnych właściwości nie zmienisz.


    Gdyby nie było można nic zmienić, to by nie można było opatentować takich technologii.
    Z drugiej strony im prostsza technologia, tym trudniej uwierzyć, że można coś zmienić.

    Są firmy co produkują takie urządzenia np. https://blueboson.eu/pl/game-changer-pl/
    Jak zatem wytłumaczyć oszczędności np. w przemyśle dzięki zastosowaniu takich technologii?

    Nie proszę oo pomoc, czy mam sobie dać z tym spokój czy nie, tylko o stworzenie generatora.
  • #4
    varaktor
    Level 18  
    LoPulez wrote:
    varaktor wrote:
    Daj sobie spokój, żadnych właściwości nie zmienisz.

    Gdyby nie było można nic zmienić, to by nie można było opatentować takich technologii.


    Patenty mają się nijak do praw fizyki. Nikt nie sprawdza w biurze patentowym czy patentowany wynalazek działa. Muszą się tylko papiery zgadzać.

    LoPulez wrote:

    Są firmy co produkują takie urządzenia np. https://blueboson.eu/pl/game-changer-pl/


    Dobrze niech produkują. Nikt nie zabrania patentować niedziałających wynalazków i ich produkcji.

    LoPulez wrote:

    Jak zatem wytłumaczyć oszczędności np. w przemyśle dzięki zastosowaniu takich technologii?


    To mam jednak nadzieję że nikt nie poinstruuję Cię jak zbudować urządzenie do zakłócania wszystkiego w paśmie w okolicy 2-3 km.
  • #5
    jarek_lnx
    Level 43  
    LoPulez wrote:
    Poszukuję kogoś kto, mógłby mi pomóc wykonać generator mocy do 1 W, częstotliwości 300 MHz, najlepiej o przebiegu trójkątnym.
    Wygenerowanie przebiegu trójkątnego i jego wzmacnianie bez zniekształceń będzie o wiele trudniejsze (droższe) w porównaniu z sinusem.

    Takie eksperymenty mógłbyś przeprowadzić, używając gotowego wzmacniacza do sprzętu nadawczego i generatora sygnałowego. Jak znajdziesz wykonawcę, to zapytaj go o porównanie kosztów projektu z gotowymi urządzeniami.
  • Nazwa.pl
  • #6
    aaanteka
    Level 42  
    Rekalma dźwignią handlu ;). Wskazałeś producenta który jasno pokazuje te oszczędności nie jasno podając jakich nakładów i przedziału cenowego/budżetu dotyczą:
    "Fizyczne oczyszczanie cieczy na bazie fizyki kwantowej,
    uzdatnianie wody bez użycia substancji chemicznych,
    które przynosi dwucyfrowe oszczędności w produkcji energii
    i rewolucję w procesie ochrony środowiska,
    bez wymaganej inwestycji.
    " Powyższy fragment ze wskazanej strony określa dwucyfrowe oszczędności, czyli ile ?
    Odpowiadam 10 do 99. Tylko przy jakim nakładzie i w jakim okresie czasu pozostaje tajemnicą.
    LoPulez wrote:
    Oznacza to, że traktując przepływającą wodę częstotliwością od 150 do 400 MHz, można realnie wpływać na kilka jej parametrów, m.in.: ciepło właściwe, lepkość, pojemność cieplną, ciepło parowania, ciepło topnienia.
    a dokładnie jak traktując i w jakim stopniu?

    ( No, ale przecież można dalej przeczytać:'Bozon oznacza "Cząstka Boga"Technologia Kwantowa
    Opatentowana metoda naszej technologii reguluje
    supramolekularną strukturę wody,
    oraz inne media ciekłe i gazowe,
    na trzech poziomach – fizycznym, chemicznym i energetycznym.

    Metoda zmiany wiązań wodorowych
    prowadzi do zmian parametrów wody,
    takich jak napięcie powierzchniowe, ciekłość, pojemność cieplna,
    gęstość, szybkość parowania i reaktywność.'
    - pozostawiam bez komentarza)
    Prawdopodobnie rozchodzi się o już dawno stosowane magnetyzery wody o którym działaniu wiemy w praktyce, ale nie można znaleść żadnego naukowego wytłumaczenia. O ile wiem są jedynie niepotwierdzone naukowo i dowodowo hipotezy. Jest tylu zwolenników co i przeciwników na temat ich skuteczności. Niektórzy producenci nie tylko twierdzą, że siarczan wapniowy się nie osadza, ale wręcz jest jakoś cudownie eliminowany i woda staje się miękka przy niezmienionej objętości.
    Proponują to rozwiązanie jako alternatywę filtrów jonoselektywnych.
    ZA
    PRZECIW
    DYSKUSJA

    Do eksperymentów w skali micro spokojnie możesz użyć nieśmiertelnego NE555. Istnieją ułatwiające uruchomienie zestawy do montażu. Tu masz przykładowy opis.

    Odnośnie samego wzmocnienia do większych wartości mocy musisz określić co dokładnie będzie zasilane czyli jak będziesz się starał oddziaływać. Ma to zasadnicze znaczenie z punktu widzenia elektroniki.
    Możliwe jest wykorzystanie typowych wzmacniaczy akustycznych nawet w formie układu monolitycznego. I oczywiście że nie będzie cię interesować ta wskazana tu częstotliwość 300MHz, a typowo stosowana w takich rozwiązaniach.
    Skąd ta akurat wartość?
  • #7
    Marek_Skalski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    @LoPulez Wybrałeś złe forum. Ekipa elektrody jak zawsze w formie. Przychodzisz z pytaniem o coś czego nie znasz i dostajesz odpowiedzi typu: "jesteś gupi", "a po co ci to?", "nie da sie", itp. A przecież gdybyś wiedział co i jak, to nie przychodziłbyś tutaj.

    Pewne światło na sprawę rzuca ten materiał: https://www.researchgate.net/figure/Left-Diel...perature-range-5-C-to-40-C-and_fig4_216224178 oraz ten artykuł: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0043135419309613

    W produkcji półprzewodników używana jest woda dejonizowana o ultra wysokiej czystości i tam też są stosowane podobne urządzenia. Niestety, nie znam szczegółów technicznych, ponieważ w procesie jestem po stronie odbioru tej wody, a nie produkcji.
    Jeżeli chcesz samodzielnie coś zrobić, to być może wystarczy dobry generator w.cz. połączony z elektrodami ostrzowymi jak na obrazku w drugim artykule. Jeżeli zależy Ci na czasie i/lub kosztach, to pewnie łatwiej i szybciej będzie kupić gotowe rozwiązanie, które może być interesującym materiałem do analizy i ewentualnej budowy czegoś nowego.
    Ewentualnie możesz założyć temat w dziale Ogłoszenia. Może ktoś podejmie się wykonania generatora, albo kompletnego urządzenia.
  • #8
    aaanteka
    Level 42  
    Ale przecież to są dwa różne zagadnienia, to prezentowane ostatnio oraz podane przez autora tematu:
    LoPulez wrote:
    Dodatkowo tego typu układy mają wpływ m.in. na brak tworzenia się węglanów wapnia i magnezu w obwodach (np. cieplnych).Mam sporą wiedzę na temat urządzeń grzewczych i spalania, jednak mam niewielką wiedzę na temat elektroniki.


    Ponadto jest dość znaczna różnica pomiędzy bliżej nie określonym generatorem 1W/300MHz z podanym marketingowym paranaukowym "bełkotem", a generatorem akustycznym fali powierzchniowej.

    I nadal nie ulega wątpliwości, że rozwiazanie to nie należy do najprostszych bez specjalistycznych technologii będących poza zasięgiem amatora.

    Reasumując biorąc możliwości amatora i bezpośrednie ogólnie podane przeznaczenie, to z wielu metod nadal najprawdopodobniej pozostaje elektromagnetyczne uzdatnianie wody, które w dość znacznym stopniu przyczynia się do zabezpieczenia instalacji grzewczych przed osadzaniem się kamienia kotłowego. Ale, ale: trzeba wyraźnie zaznaczyć że błędne jest rozumowanie, że urządzenia takie usuwają całkowicie związki wapnia i magnezu z wody. Jedynie taka obróbka magnetyczna wpływa na zmianę formy węglanu wapnia z kalcytu na aragonit-bardziej rozpuszczalny.

    Podobną w zasięgu amatora jest dość powszechnie stosowana metoda krystalizacji wspomaganej szablonem oraz krystalizacji wspomaganej zarodkami. Które również polegają nie na usuwaniu jonów wapnia i magnezu z wody czyli de facto również nie zmiękczają wody, ale zmieniają z ich formę jonową tych minerałów na formę krystaliczną nie szkodliwą dla instalacji, to znaczy nie mającą możliwości przyczepiają się do rur i urządzeń grzewczych.
  • #9
    tos18
    Level 41  
    varaktor wrote:
    Daj sobie spokój, żadnych właściwości nie zmienisz.

    Dobrze że bracia Wright tak nie myśleli bo byśmy ciągle tylko balonami latali.

    LoPulez wrote:
    Poszukuję kogoś kto, mógłby mi pomóc wykonać generator mocy do 1 W, częstotliwości 300 MHz, najlepiej o przebiegu trójkątnym.


    Gdybyś mógł zrezygnować z trójkąta na rzecz sinusa to rozwiązania stosowane prze krótkofalowców w paśmie 70cm mogły by być przydatne (generator przestrajany i wzmacniacz w.cz).

    NE555 przy tych częstotliwościach się nie sprawdzi
  • #10
    aaanteka
    Level 42  
    Panowie, ale cały czas dyskutujemy o wszystkim i niczym. Przecież sam generator to nie wszystko. Coś musi on zasilać i w tym szczególe jest szkopuł. Do tego w jakim celu przebieg trójkątny? I gdzie on ma docelowo występować odnośnie poruszanego zagadnienia?

    tos18 wrote:
    Gdybyś mógł zrezygnować z trójkąta na rzecz sinusa to rozwiązania stosowane prze krótkofalowców w paśmie 70cm mogły by być przydatne
    W jaki mianowicie sposób - nie ten zakres częstotliwości(430 – 440 MHz,no czasem aż 470MHz), nie te parametry wyjściowe i nie o taką generację się rozchodzi jak już, bo przecież mówimy o takim ośrodku jak woda, a nie atmosfera ziemska. Kolega dwa posty wyżej przecież przybliżył trochę technologię, o którą prawdopodobnie może rozchodzić się autorowi. Ale tego nie wiemy obecnie.

    tos18 wrote:
    NE555 przy tych częstotliwościach się nie sprawdzi
    Bo wyraźnie został zaproponowany do całkiem innego zastosowania które stanowi główne zagadnienie rozważań autora tematu:
    aaanteka wrote:
    Prawdopodobnie rozchodzi się o już dawno stosowane magnetyzery wody o którym działaniu wiemy w praktyce(...)DYSKUSJA (...)
    Do eksperymentów w skali micro spokojnie możesz użyć nieśmiertelnego NE555. Istnieją ułatwiające uruchomienie zestawy do montażu. Tu masz przykładowy opis.
    Odnośnie samego wzmocnienia do większych wartości mocy musisz określić co dokładnie będzie zasilane czyli jak będziesz się starał oddziaływać. Ma to zasadnicze znaczenie z punktu widzenia elektroniki.
    Możliwe jest wykorzystanie typowych wzmacniaczy akustycznych nawet w formie układu monolitycznego. I oczywiście że nie będzie cię interesować ta wskazana tu częstotliwość 300MHz, a typowo stosowana w takich rozwiązaniach.
    Skąd ta akurat wartość?

    Należy czytać całość tekstów :), a nie wyrywać jego fragmenty z kontekstu:).

    Według mnie autor połączył myślowo dwie różne technologie mające podobne zastosowanie komercyjne, ale znacząco różniące się od strony technicznej realizacji i to stało się zamierzeniem do stworzenia eksperymentalnego generatora.

    A wszystko to przez marketingowe hasła mające tylko jedno na względzie i na pewno nie przybliżenie technologii, jej technicznej realizacji, a wyłącznie pozyskanie klienta na posiadane urządzenia. Im bardziej niezrozumiale brzmi reklama i odwołuje się do niezrozumiałych haseł naukowych tym lepiej według przedstawicieli handlowych.
  • #11
    gorki73
    Level 39  
    LoPulez wrote:
    Oznacza to, że traktując przepływającą wodę częstotliwością od 150 do 400 MHz, można realnie wpływać na kilka jej parametrów, m.in.: ciepło właściwe, lepkość, pojemność cieplną, ciepło parowania, ciepło topnienia.
    Witaj, mam pytanie, czy te "traktowanie" wody odbywa się poprzez podłączenie elektrod bezpośrednio do wody, czy odbywa się bezprzewodowo za pomocą "anteny", która promieniuje do wody w jakimś zamkniętym zbiorniku ? Masz jakieś linki do takich informacji ?
  • #12
    aaanteka
    Level 42  
    gorki73 wrote:
    czy odbywa się bezprzewodowo za pomocą "anteny", która promieniuje do wody w jakimś zamkniętym zbiorniku ?
    Czy kolego wiesz jak fale radiowe, jeszcze o takiej długości, zachowują się w ośrodku takim jak jest woda,czy gleba? Zdaje się ze nie. Z drugiej strony jakby to było jakby tego typu nadajniki radiowe (już przy mocy 1W) miały ten rzekomy silny wpływ w takim stopniu jak przedstawia to materiał marketingowy? Co z radiotelefonami, telefonami komórkowymi, nadajnikami radiowymi i telewizyjnymi pracującymi w bezpośrednim sąsiedztwie, wręcz bliskości organizmów żywych, w tym człowieka i przykładowo jego nerek?

    Do określonych warunków dających określone rezultaty ( tu w temacie tylko zasygnalizowane pobieżnie) jest konieczne spełnienie odpowiednich warunków.

    Ten temat nasuwa mi skojarzenie z pewnym zachowaniem amatora, który słysząc o zabiegach kosmetycznych falami radiowymi czyniącymi cuda, podłączył swoją żonę, a raczej jej twarz bezpośrednio do wyjścia antenowego nadajnika krótkofalowego. Nie tędy droga!

    Konkretne zastosowanie urządzenia o określonych parametrach musi wynikać nie z informacji marketingowych działu handlowego specjalistycznego sprzętu, a z ogromnej wiedzy podbudowanej wieloletnimi badaniami wielu osób, ośrodków badawczych i związanej niejednokrotnie z wielkimi nakładami finansowymi. Wszystko to jest poza zasięgiem amatora z pragnieniem takiej realizacji.
  • #13
    gorki73
    Level 39  
    aaanteka wrote:
    Czy kolego wiesz jak fale radiowe, jeszcze o takiej długości, zachowują się w ośrodku takim jak jest woda,czy gleba?
    Słuchaj, każde ciało pochłania promieniowanie pochodzące od słońca, żarówki, monitora czy anten ..poza tym pytam nie Ciebie tylko Autora i jeszcze jedno skąd taki wniosek, że nie wiem ? po moim pytaniu do Autora. Ps. Chcesz to podyskutujemy na poważnie jak cząsteczki z których jest zbudowana woda pochłaniają promieniowanie i o jakiej długości fali. Atomy wody mają więcej jąder na jednostkę objętości niż nie jeden metal, ale Autorowi chyba nie chodzi o takie wymądrzanie się...
  • #14
    aaanteka
    Level 42  
    Nie wiesz, bo wskazuje na to treść pytania. Nikt z taką wiedzą nie zadałby takiego pytania.
    Podpowiem zapoznaj się z systemami radiowymi komunikacji dla okrętów podwodnych. Podpowiedź druga skrajna : - działanie kuchenki mikrofalowej.

    Autor jak na obecny etap dyskusji zamilkł i nie udzielił odpowiedzi na zadane pytania, bo prawdopodobnie sam nie wie co chciał osiągnąć, dla czego i w jakim celu. Intersuje go wyłącznie rezultat końcowy, a to za mało aby wiedzieć jakie parametry ma posiadać przedmiotowy generator. Zresztą sam się przyznał na wstępie do braku jakichkolwiek kwalifikacji w tym względzie.

    Powtórzę ponownie:
    -opis marketingowy to nie to samo co dokumentacja techniczna produkcji urządzenia.


    gorki73 wrote:
    Ps. Chcesz to podyskutujemy na poważnie jak cząsteczki z których jest zbudowana woda pochłania promieniowanie i o jakiej długości fali.
    To proszę takim razie założyć własny temat, a nie zaśmiecać ten dotyczący całkowicie innego zagadnienia:
    LoPulez wrote:
    tego typu układy mają wpływ m.in. na brak tworzenia się węglanów wapnia i magnezu w obwodach (np. cieplnych).Mam sporą wiedzę na temat urządzeń grzewczych i spalania, jednak mam niewielką wiedzę na temat elektroniki.

    Chociaż twoje poprzednie pytanie i obecny wpis określa zawężenie poziomu takiej dyskusji.


    Moderated By gulson:

    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

  • #15
    Anonymous
    Level 1  
  • #16
    aaanteka
    Level 42  
    Kolego to są tylko nadal spekulacje osoby niestety nie mającej wiedzy kierunkowej na temat rozchodzenia się fal radiowych w różnych ośrodkach fizycznych. Stałe fizyczne poszczególnych ośrodków niestety są bezlitosne i wyraźnie wskazują na pełne niepowodzenie takiego rozwiązania. Fizyka, to nauka ścisła i niestety nie da się jej pominąć i aby coś osiągnąć trzeba zgodne z jej prawami zastosować odpowiednie dopasowanie. Inaczej energia zostanie całkowicie wytracona na granicy ośrodków. (A przypomnę że mowa tu o mocy 1W. )

    I to ciągłe mylące używanie ogólnego nazewnictwa"napromieniowanie", "promieniowanie". To dość ogólne i szerokie określenie. Często utożsamiane z promieniowaniem jonizującym i świetlnym, a to kardynalny błąd.

    W temacie jest wyczerpująca informacja na temat najbardziej prawdopodobnej metody o jaką może chodzić i jak ona może być zrealizowana z rozróżnieniem zastosowania dla gleby i wody. Niestety obie one dotyczą doświadczeń laboratoryjnych w zakresie rozwiązań przyszłościowych.

    Co więcej jedna przykładowa informacja marketingowa podana przez autora dotyczy całkowicie innego zastosowania wykorzystującego pewne właściwości takiego środka jak woda w określonym przedziale temperaturowym. Wszystko jest podane zbyt ogólnikowo, aby mogło to stanowić podstawę do realizacji jakiegokolwiek rozwiązania urządzenia do zmiękczania wody.
    Nic też w tym materiale nie ma na temat użycia generacji przebiegów trójkątnych i "traktowania przepływającej wody częstotliwością od 150 do 400 MHz".
    Autor obecnie zamilkł i nie wyjaśnia dokładnie co miałoby być obciążeniem generatora i dlaczego ma to być przebieg trójkątny i gdzie docelowo ma występować.
  • #17
    JacekCz
    Level 39  
    Jeszcze się dowiemy, że generator zwraca energię elektryczną do sieci ;)

    Dodano po 2 [minuty]:

    tos18 wrote:
    varaktor wrote:
    Daj sobie spokój, żadnych właściwości nie zmienisz.

    Dobrze że bracia Wright tak nie myśleli bo byśmy ciągle tylko balonami latali.


    Wrzucanie braci Wright do para-nauki jest żenujące
  • #18
    aaanteka
    Level 42  
    Owszem, tak.
    Tylko, że tu mamy zlepek marketingowego "lania wody" z technicznymi zastosowaniami najnowszych
    osiągnięć technologicznych, najnowszymi odkryciami i całkowicie amatorskie podejście do zagadnień.
    Ripostując ten niefortunny wpis: -Orville i Wilbur Wright nie zbudowali od razu samolotu nadźwiękowego z profilem nadkrytycznym :).