Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką antenę zewnętrzną dobrać pod router ALCATEL LINK HUB LTE CAT7?

Kokoskoczek 08 Oct 2021 00:25 3498 16
    Kokoskoczek
    Level 4  
    Witam, jakiś czas temu wyposażylem się w router od T-Mobile bez limitu Alcatel link hub LTE cat7, i krótko mówiąc nie jestem zadowolony z internetu. Strony po południu często mają problem z załadowaniem się, a ping skacze od 100 do nawet 2000. Chciałbym więc zakupić antenę zewnętrzną do niego, ale niestety kompletnie się nie znam w tych tematach, i nie wiem jaką wybrać. Dałby ktoś radę pomoc? Niżej podsyłam screen z netmonstera (test był przeprowadzany późno w nocy, dlatego może być trochę przekłamany). Moja lokalizacja mniej więcej to Kamieniecka Ząbkowice Śląskie. W teorii najbliższy maszt jest blisko, ale jakość tego nie potwierdza. Pozdrawiam.
    NOWY987654321
    Level 25  
    Testy robi się i pokazuje przed wyborem oferty i operatora a nie po. Na jakiej podstawie T-mobile ci dał tą ofertę na dodatek z jakim limitem DL? Do tego wybrałeś Alcatela, tani i nic nie wart. Screen z telefonu dotyczy sieci Play a nie T-mobile więc nikomu niepotrzebny a Kamieniecka to długa ulica. Ale można wnioskować ze skoro w Play masz kiepskie parametry sygnału na LTE800 z BTS-a na kominie cieplowni to na 90% w T-mobile łaczysz się tez ze stacja bazową NetWorks wisząca na nim https://www.google.com/maps/@50.5911701,16.83...4!1sjKAW2fls1ahnufHYBpy_HQ!2e0!7i13312!8i6656
    Nalezy zrobić test z karta T-mobile na telefonie i pokazać screeny z NetMonstera i speedtest, wykonane obok tego złomu Alcatela i na zewnatrz. Stacja pracuje w agregacji LTE2600+2100+1800+800, tak samo jak ta na kościele Józefa Robotnika.
    User removed account
    Level 1  
    Kokoskoczek
    Level 4  
    Kurde sory , nie wiem o czemu mi Alcatel przyszedł do głowy, mój router to ZTE MF286. Ofertę mam bez limitu dla firm i do wyboru miałem ten, albo chyba właśnie Alcatela. Niżej podsyłam speed test w środku i na zewnątrz i transfer. Z routerem łącze się na kablu oczywiście. Jaką antenę zewnętrzną dobrać pod router ALCATEL LINK HUB LTE CAT7? Jaką antenę zewnętrzną dobrać pod router ALCATEL LINK HUB LTE CAT7? Jaką antenę zewnętrzną dobrać pod router ALCATEL LINK HUB LTE CAT7?
    NOWY987654321
    Level 25  
    Na MF286 pojedyńcze pasma LTE oraz dwa pasma do agregacji 2 CC CA wymusza się po zalogowaniu na mf286 pod adres 192.168.0.1 , zakladka Ustawienia -Ustawienia sieci -Wybór pasma, na czas zmiany trzeba się rozłaczyć z internetem, na poczatek wybierasz samo LTE2600 , pasma na WCDMA/GSM zostawiasz bez zmian i pokazujesz screena z zakładki Informacja o urządzeniu i Szczegółowe informacje i speedtest, potem LTE2100, LTE1800 i LTE800. Ten test to wykonany w domu , pokazuje bardzo słabe parametry sygnału na LTE1800 z komina ciepłowni , do tego podobne na LTE800 oraz szczatki sygnału na LTE2600. MF286 ze względu na konfigurację złacz anten zew. nie nadaje się do T-mobile w twojej lokalizacji. Co to za oferta dla firm bez limitu, zaden z wymienionych routerów nie nadaje się do tego BTS-a T-mobile.
    User removed account
    Level 1  
    Kokoskoczek
    Level 4  
    I nie da się w ogule jakoś polepszyć jakości łączą?
    NOWY987654321
    Level 25  
    A skad ja mam to wiedzieć bez wykonanych testów poszczególnych pasm LTE na tym MF286R, jesli testy na telefonie wewnatrz to parametry sygnału na LTE1800 sa bardzo słabe, jeszcze gorsze na kolejnym pasmie pojemnościowym LTE2600, podobne zapewne na LTE2100 a nawet na zasięgowym LTE 800 sa kiepskie. To jest technologia radiowa korzystajaca z pasm GHz więc przy większych dystansach od BTS-a występuje konieczność skorzystania z anteny zewnętrznej, zrób test na zewnatrz na telefonie to sam zobaczysz że ściany tłumią około 10dB sygnału. LTE działa w MIMO2X2 a stacje bazowe nawet MIMO4X4 więc po stronie klienckiej router powinien działać chociaż na 2x2. MF286r na antenach wewnętrznych działa w MIMO4X4 ale przez dziwna konfigurację złącz anten zewnętrznych działa na nich w SISO 1X1 czyli z założenia na nich prędkości o około połowę niższe. Oczywiście mozna to zmienić bo jest sposób na zamianę złacz antenowych po rozebraniu routera http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=12&t=61302.
    Kokoskoczek
    Level 4  
    O sory, wcześniej chyba nie wyświetlił mi się twój post. Zrobiłem tak jak pisałeś, tylko miałem do wyboru dwa pasma 2600mh, jedno to LTE FDD B7, a drugie to LTE TDD B38, dlatego zrobiłem wszystko co pisałeś z każdym z nich osobno, i razem. A i jeszcze tamte screeny z speddtesta robiłem na telefonie, a te na komputerze, nie wiem czy to coś ma do rzeczy ale wolałem dodać.
    LTE TDD B38 2600mhz
    Jaką antenę zewnętrzną dobrać pod router ALCATEL LINK HUB LTE CAT7? Jaką antenę zewnętrzną dobrać pod router ALCATEL LINK HUB LTE CAT7? Jaką antenę zewnętrzną dobrać pod router ALCATEL LINK HUB LTE CAT7?
    LTE FDD B7 2600mhz
    Jaką antenę zewnętrzną dobrać pod router ALCATEL LINK HUB LTE CAT7? Jaką antenę zewnętrzną dobrać pod router ALCATEL LINK HUB LTE CAT7? Jaką antenę zewnętrzną dobrać pod router ALCATEL LINK HUB LTE CAT7?
    LTE 2600mhz razem
    Jaką antenę zewnętrzną dobrać pod router ALCATEL LINK HUB LTE CAT7? Jaką antenę zewnętrzną dobrać pod router ALCATEL LINK HUB LTE CAT7?
    LTE FDD B1(2100MHz)
    LTE FDD B3(1800MHz)
    LTE FDD B20(800MHz)
    NOWY987654321
    Level 25  
    Bardzo dobra robota, B38 czyli TDD LTE2600 niepotrzebne bo T-mobile z niego nie korzysta, na screene z jego wymuszenem to 3G UMTS900 ale i tak bez znaczenia. Wszystkie pasma pojemnościowe LTE działaja bardzo dobrze, BTS na kominie ciepłownii, parametry sygnału na LTE2600 bardzo słabe, nieco lepsze na LTE2100 I lte1800, na zasięgowym LTE800 dostateczne ale to pasmo jak widać zapchane i wolne.
    Zrób dziś podobny test ale z MF286R za oknem, zobaczysz jak poprawa sygnału wpłynie na prędkości na LTE2600/LTE2100/LTE1800, ustaw w wyborze pasm LTE2600+2100, LTE2600+1800 i LTE2100+1800 i zrób spedtesty.
    Ale już widać ze optymalny jest u ciebie router z agregacją 3 pasm LTE i modulacją QAM256 i do niego antena kierunkowa Dual LTE1800-2600MHz.
    Ogólnie T-mobile nie ma teraz w ofercie routera który by wykorzystał mozliwości ich sieci, jedynie CPE LTE MF258k spełnia te warunki
    Kokoskoczek
    Level 4  
    Okej, zrobiłem tak jak pisałeś, i faktycznie różnica w sile sygnału była nawet o 20 dBm. Niżej wysyłam wyniki. Co do anteny to mógłbyś doradzić jakiś dobry model w przystępnej cenie? I czy będę musiał zmieniać coś w tym routerze, tak jak w tym linku co wcześniej wysłałeś? I jeszcze jeżeli chodzi o tę modulację QAM256 to trzeba to jakoś włączyć czy jak? Sorry za tak dużo być może oczywistych pytań, ale jak już pisałem jestem kompletnym laikiem w tym temacie.
    1800
    2100
    2600
    2600+1800
    2600+2100
    2100+1800
  • Helpful post
    NOWY987654321
    Level 25  
    Pokaż jeszcze te screeny z Informacją o urzadzeniu dla tych pasm, Ogólnie to ten router jest słaby, modulacja QAM 256 to nie na nim, do rego potzrebny router wyzszej kat. LTE, minimum 12 kat, modulacja QAM256 powoduje przyrost prędkości o około 30 w stosunku do QAM64 która działa na MF286R ale stacja bazowa musi tez pracować w QAM 256 i muszą być odpowiednie parametry sygnału z BTS-a aby się na routerze załaczyła. Na dziś raczej wszystkie stacje NetWorks z agregacja 4 pasm LTE dzialają w QAM256 bo to powoduje przyrost pojemnści stacji.
    No i istotna jest praca minimum MIMO2X2 na routerze, MF286R działa w niej tylko na antenach wewnętrznych, przez dziwna konstrukcję złacz anten zew. na antenach zew. tylko w SISO 1X1 czyli z załozenia o połowę wolniej. Dlatego ludzie rozbierają te routery i kombinują ze zmianą pigtaili i konfiguracja złacz SMA do MIMO2X2.
    MF286r jest do czasu spłacenia 2 -leniego abonamentu własnością T-mobile więc ingeruja w nie swój sprzęt no i oczywiście tracą gwarancję, to tak tytułem wyjaśnienia tej kwestii.
    Kokoskoczek
    Level 4  
    Dobra, podsyłam informacje itd.
    2100+1800
    Jaką antenę zewnętrzną dobrać pod router ALCATEL LINK HUB LTE CAT7? Jaką antenę zewnętrzną dobrać pod router ALCATEL LINK HUB LTE CAT7?
    2100+2600
    1800+2600
  • Helpful post
    NOWY987654321
    Level 25  
    Z agregacji ałączyła się tylko LTE2600+2100, dwa pozostałe screeny to tylko LTE2100 i LTE1800, sygnał na pasmach pojemnościowych LTE dostateczny. Ogólnie prędkości nie powalają a BTS wydaje się być dość mocno obciążony ale to przy ofertach bez limitu T-mobile za te grosze wydaje się normalne.
    Kokoskoczek
    Level 4  
    A jeśli miałbym brać pod uwagę ten sposób ze zmodyfikowaniem routera, to jaką antenę byś polecał? I jakbym miał kupić nowy router i antenę to jaki zestaw byś polecał? Nie koniecznie z tym qam256, po prostu żeby dobrze i stabilnie działało, po jakiejś dobrej cenie.
  • Helpful post
    NOWY987654321
    Level 25  
    Polecana antena to Dual LTE1800-2600MHz 17dBi z Cybertecha, no i nie masz gwarancji ze po modyfikacji będzie to działa
    Z routerów z agregacją 2 pasm B535 a 3 pasma w QAM256 to B628.
    Kokoskoczek
    Level 4  
    Okej, dzięki za pomoc :)