Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Frugal Smart 250W - Nowy sterownik nie hamuje silnikiem

tom109 08 Oct 2021 18:33 861 5
 • #1
  tom109
  Level 10  
  Witam
  Wymieniłem uszkodzony sterownik w hulajnodze na uniwersalny z aliexpress i ten nie hamuje sinikiem pomimo zwarcia przewodów low break - tylko odłącza silnik. Oryginalnie był wyświetlacz którego nie da się sparować z obecnym sterownikiem, ale na tym mi nie zależy. Ma ktoś jakieś rozwiązanie, schemat jak zrobić taki hamulec poprzez zwieranie faz silnika i żeby nie uszkodzić sterownika?
 • #2
  slawko_k
  Level 34  
  Dopytaj chińczyka może czy ten sterownik ma hamulec.

  Jak nie to sprzedaj go i kup z hamulcem.

  Hamowanie poprzez zwieranie uzwojeń będzie pewnie za mocne i niezbyt bezpieczne dla ciebie i sterownika.
 • #3
  tom109
  Level 10  
  Napisałem do chińczyka, ale już widzę, że większość tego typu sterowników tylko odcina zasilanie. Wymyśliłem pewien schemat zamieszczony poniżej. Przełącznik monostabilny przy kierownicy rozłącza sterownik i włącza przekaźnik, który zwiera cewki silnika. Można rozbudować i zwierać wszystkie uzwojenia lub dać opornik aby wyregulować siłę hamowania. Chyba pójdę w tym kierunku, oczywiście przekaźnik musi być mocny żeby go nie skleiło.
 • #4
  kkknc
  Level 43  
  Ten co kupiłaś nie ma hamowania regeneracyjnego. Kup taki którego ma Chińczyk na to mówi EBS. Zwieranie faz przekaźnikiem zamiast tranzystorami jest bardzo ryzykowne. Jak się sklei to przy ruszaniu pójdziesz z dymem sterownik.
 • #5
  Pontikos
  Level 38  
  Może być jeszcze tak, że HIGH-brake line nie jest po prostu wyprowadzone na zewnątrz, a kontroler jest na tyle uniwersalny że tą funkcję ma :) Miałem takie kontrolery na warsztacie, zamieść zdjęcie płytki drukowanej (ze środka) z uwzględnieniem opisów punktów lutowniczych - podpowiem czego szukać.

  Jeśli masz na "high level line" 0V, podaj tam +5V i sprawdź czy hamuje silnikiem.
 • #6
  tom109
  Level 10  
  Witam ponownie
  Podłączyłem wg schematu z postu nr 3 i działa to całkiem przyzwoicie. Dla moich potrzeb (prędkości) taki hamulec w zupełności wystarcza. Zastosowałem przekaźnik samochodowy 30A, który zwiera dwie fazy.