Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Ariston ARTXF 129 włącza się, ale nie startuje

siskos 09 Oct 2021 17:05 267 2
 • #1
  siskos
  Level 1  
  Dzień dobry! Tym razem problem mnie przerósł i samo czytanie forum, które zawsze było dla mnie bardzo cenne i pomocne, nie wystarczyło, by znaleźć rozwiązanie.

  Tytułowa pralka, mająca już swoje 12 lat, zawołała któregoś dnia piskliwie migając napisem H2O i lampką oznaczającą pierwszą fazę prania. W środku było całkiem sucho...
  Wyłączanie (także z kontaktu) i włączanie  dowolnego programu skutkowało identycznym zachowaniem po wciśnięciu przycisku Start/Pauza: zamknięcie zamka (zasygnalizowane lampką kluczyka), pisk, H2O i migająca lampka.
  Za którymś razem (po wyjęciu wtyczki z gniazdka przy zapalonej jeszcze lampce kluczyka) udało jej się zapomnieć o H2O i teraz stan jest taki:  Włączam dowolny program przyciskiem Start/Pauza, zamek się blokuje, kontrolka zamka się zapala i... absolutna cisza. Żadnego przekaźnika, żadnego brzęczenia nie słychać, tylko czas na wyświetlaczu biegnie. Czekając dłużej na programie prania, czy płukania można się doczekać wspomnianego błędu H2O. Czekając na wylewaniu wody doczekałem się błędu F-01 i włączenia pompy w trybie awaryjnym.

  Przyznaję, że nie rozbierałem doprowadzenia wody, bo nie słyszę nic, co by wskazywało, że pralka próbuje pobierać wodę i nie może. Mam wrażenie, że błędy, które zgłasza pralka nie są prawdziwą przyczyną jej niedziałania. Wygląda to tak, jakby kontroler czekał bezskutecznie na jakiś sygnał pozwalający mu ruszyć dalej. Nie jest to raczej sygnał zamknięcia zamka, bo lampka się zapala. Blokada bębna z kolei (to pralka ładowana od góry) jest już od dawna wyłamana i pralka z tym działała (mikrowyłącznik na stałe zwiera niebieskie kabelki).

  Mam ogromną prośbę o jakąś wskazówkę gdzie szukać przyczyny pralkowej niemocy, albo utwierdzenie mnie w przekonaniu, by pozwolić jej już odejść...
 • #2
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Kody błędów pralek Ariston, Indesit
  F01 - brak zasilnia silnika , zwarty triak silnika


  Sprawdź silnik, tacho, szczotki. Sprawdź całą wiązkę kabli w pralce. Przy elektronice (tej na dole) wypnij wszystkie kable, podoginaj blaszki. W płytce wyczyść szczególnie zlacza konektorowe. Jak mają kolor czarny to zamień je na srebrny :-)
  12 lat to i tak dużo jak na tę pralkę.
  Może się okazać że blok sterowania silnika padł
 • #3
  iskrownik
  Moderator of Home appliances
  Robo-technical wrote:
  zwarty triak silnika
  Ten sprzęt posiada silnik trójfazowy.
  siskos wrote:
  gdzie szukać przyczyny pralkowej niemocy
  W module sterującym który znajduje się pod panelem użytkownika.