Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Koparka na TUZ do ciągniczka sam

Larry_088 09 Oct 2021 20:24 3114 29
IGE-XAO
  • Koparka na TUZ do ciągniczka sam

Witam, chciałbym przedstawić swoją konstrukcję koparki hydraulicznej do ciągnika (też samodzielnej konstrukcji). Jako, że prace ziemne samemu nie należą do rzeczy najlżejszych a ceny usług koparko-ładowarek są mało zachęcające wpadłem na pomysł zrobienia koparki przyczepianej do tylnego zaczepu 3-punktowego.

Konstrukcja składa się z profilu 100x100x3 wzmocniona blachą 6mm. Sworznie i tulejki mosiężne zapożyczone z ciągnika C-330 (korbowód). Siłowniki 90mm, rozdzielacz kupiony u "hydraulika", reszta własna inwencja twórcza.

Ogólnie projekt mogę uznać za udany, koparka kopie w glinie, w ziemi, obrót jakieś 120 stopni - znacznie ułatwia prace ziemne i nie tylko.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Larry_088
    Level 15  
    Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
    Has specialization in: mechanika samochodowa
    Larry_088 wrote 311 posts with rating 122, helped 0 times. Live in city Radomsko. Been with us since 2008 year.
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
    actron
    Level 12  
    Gratuluję wykonania.
    Powiedz jak podszedłeś do tematu? Najpierw zaprojektowałeś, narysowałeś i dopiero robiłeś czy robiłeś i wtedy też tworzył się projekt?
    Bo to tak naprawdę jest jak prototyp, następny byłby trochę inny ;)
    Planujesz jakieś usprawnienia?
    Larry_088
    Level 15  
    Tak! Mając dwójkę małych znalazłem czas na rysowanie. Całość zaprojektowana na kartkach papieru. Cyrklem można rozrysować ruchy ramion - najważniejsza sprawa żeby siłowniki nie działały na zasadzie rozrywania konstrukcji tylko podnoszenia (dlatego dolne mocowanie siłownika jest tam gdzie jest). Projektowanie, rysowanie i obliczanie zajęło 3/4 czasu zasadniczej pracy nad projektem. Reszta to około 170h pracy mechanicznej - zgodnie z projektem pracuje się zdecydowanie lepiej.

Gdybym miał zrobić drugą - nie bardzo jest co zmienić - pracuje, podnosi, kopie - spełnia swoją funkcje. Jest przy tym lekka jak do tego ciągnika, dość mobilna. Wszystkie niedoróbki wyszły w przeciągu pierwszych kilku godzin pracy. Okazało się, że na mechanizm obrotu działają tak duże siły, że rozrywa blachy więc wymagało to przeróbek. Na dzień dzisiejszy koparka pracowała 20godzin bez awarii więc wstępnie można uznać, że jest dorobiona.

W najbliższym czasie planuje dorobienie łyżki do kopania pod przewody elektryczne i kanalizację, być może chciałbym zrobić jakiś chwytak itp.

Projekt zaczął się w marcu tego roku - czas na coś nowego.
    Larry_088
    Level 15  
    Zacznijmy od tego, że na tej kupie nie jest piasek, tylko glina, na górze piaszczysta na dole zbita, a film to tylko urywek pokazujący pracę sprzętu. Sprzątając tą górę, sprzątnąłem też przez przypadek (i brak wprawy) warstwę ziemi pod nią więc coś tam ukopie. Na filmie też ładowałem po 1/3 łyżki, ale czasem prawie pełną się brało - problemem w pracy sprzętem na 100% możliwości jest to, że jeszcze jej nie ufam. Urządzenie było zbudowane na zasadzie redukcji masy, obliczeń wytrzymałości stali bez przewymiarowania (z uwagi na masę). W moich założeniach spodziewałem się w pierwszych godzinach pracy podgięcia ramy - przygotowany jestem do wspawania wzmocnień tam gdzie będzie coś się działo - aczkolwiek nigdzie lakier nie pęka, nie pojawiają się rysy ani odkształcenia.

Pamiętajcie o tym, że całość projektu ma zastąpić zwykły szpadel oraz ból pleców. Ogólnie robotę robi, nie jest to JCB ani CAT i nigdy nie będzie.

Profil to 100x100x3, blachy wzmacniające 6 mm, uchwyty blacha 10, 12 mm.
    wnoto
    Level 33  
    Jeśli ma zastąpić szpadel ... to co to jest ? Przeciez to jest sporo wieksze i droższe ...
    W czym ustępuje pracy innym koparkom ? Mocą, stabilnoscią, zuzyciem paliwa ?
    Ja widzę to pozytywnie ,,, ale jesli jakieś elementy Ci nie do końca odpowiadaja to daj znać. Może znajdziemy proste remedium. Ja daje dużego plusa za realizację i pomysł.
    ewoo
    Level 27  
    Gratuluję pomysłu, umiejętności i samozaparcia w wykonaniu tego projektu. Miało zastąpić szpadel i ból pleców i ja to bardzo dobrze rozumiem. Ja szpadel i ból pleców zastąpiłem gotowym wyrobem i do mojego C 360-3p kupiłem mikrusa. Co do twojego sprzętu, musisz rozważnie nim pracować bo siły są duże a grubosci profili niezbyt. Napewno sprzydały by się szerzej rozstawione podpory byłby stabilniejszy przy pracy. U Ciebie są dość wąsko. Podglądnij jak jest przy Trolu, ja przy Mikrusie mam opuszczane hydraulicznie. Świetną sprawą do jakiej bym Cię namawiał to sterowanie jak w moim, dwoma dzwigniami rozdzielacza (działają krzyżowo) jak w mini koparce dużo wygodniej niż cztery dzwignie.
    Larry_088
    Level 15  
    ewoo wrote:
    C 360-3p kupiłem mikrusa.

Jak możesz, wrzuć zdjęcie sprzętu.
    ewoo wrote:
    a grubosci profili niezbyt

Tak! Przy obecnej pracy (na pół gwizdka) załadowanie pełnej przyczepy czyli około 1,5T zajmuje około 20-25min, ręcznie w 50 min trzeba się ostro namachać i nadźwigać. Podpory hydrauliczne byłyby super - ale nie przemyślałem tego wcześniej a rozdzielacz nie ma więcej sekcji. Poza tym pamiętajcie o masie - trzeba to przewieźć, udźwignąć na podnośniku a to wszystko składa się też na masę. Żeby w ogóle to podnieść musiałem na przód ciągnika dodać sześć bloczków po 25kg i złożyć ramię.
    Sterowanie dwoma dźwigniami też byłoby dobre ale takie rozdzielacze są znacznie, znacznie droższe.

wnoto wrote:
    O właśnie ... takie jak powyżej odpowiedzi mile widziane !

Oczywiście dziękuje wszystkim za odpowiedzi - i te pozytywne i negatywne również//

A z takich rzeczy które warto byłoby dopracować - na które nie mam pomysłu to ciśnienia. Dokładnie to są takie sytuacje, gdzie podczas szybkiego podnoszenia ramienia i otwierania łyżki jednocześnie - ramię zaczyna opadać. Myślę, że wtedy całe ciśnienie idzie na siłownik otwierający łyżkę (praktycznie bez oporu) kosztem ciśnienia w siłowniku podnoszącym powodując opadniecie. Nie wiem jak to rozwiązali w fabrycznych konstrukcjach i czy w ogóle istnieje na to sposób.
    wnoto
    Level 33  
    Hydroakumulatory zwane amortyzatorami stosuje się w instalacjach, w których wymagane jest tłumienie energii hydraulicznej. Hydroakumulator ma na celu gromadzenie energii hydraulicznej , tłumienie uderzeń oraz ograniczenie falowania ciśnieniowego.

Są stosowane w ładowaczach czołowych TUR , maszynach rolniczych, pługach, agregatach, maszynach budowlanych , dźwigach itd. czyli maszynach narażonych na gwałtowne zmiany ciśnienia w układzie hydraulicznym.

Nie stosowałem nigdy ... ale kiedyś jak szukałem informacji o hydraulice to pamiętam że jest to element systemu. U ciebie silnik pracuje na jałowych obrotach cały czas. Podniesienie obrotów powinno też lekko zniwelować efekt ale czesciej energia bedzie uciekała przez zawór przelewowy.
    Grzegorz_madera
    Level 35  
    Larry_088 wrote:
    załadowanie pełnej przyczepy czyli około 1,5T zajmuje około 20-25min
    Ja przyczepę 3,5t ładuję w niecałe 5 min ładowaczem czołowym na C 330. To tak w ramach ciekawostki i dla porównania...
    Larry_088 wrote:
    Myślę, że wtedy całe ciśnienie idzie na siłownik otwierający łyżkę (praktycznie bez oporu) kosztem ciśnienia w siłowniku podnoszącym powodując opadniecie. Nie wiem jak to rozwiązali w fabrycznych konstrukcjach i czy w ogóle istnieje na to sposób.
    Jest na to sposób. Minimum dwa rozdzielacze i dzielnik strumienia na ich zasilaniu. Jeden do podnoszenia ramienia i zamykania łyżki, a drugi do łamania ramienia i obrotu. Oczywiście kosztem wolniejszej pracy o połowę. Lub druga opcja: dwie pompy hydrauliczne każda zasila swój rozdzielacz.
    wnoto wrote:
    Hydroakumulatory zwane amortyzatorami
    Nie mają tutaj żadnego zastosowania i w niczym nie pomogą.
    wnoto
    Level 33  
    Grzegorz_madera wrote:
    Larry_088 wrote:
    załadowanie pełnej przyczepy czyli około 1,5T zajmuje około 20-25min
    Ja przyczepę 3,5t ładuję w niecałe 5 min ładowaczem czołowym na C 330. To tak w ramach ciekawostki i dla porównania...

To złe porównanie. Jaka jest pojemność Twojej łyżki a jaka jego ? Ile wynosi napełnienie % łyżki u Ciebie a ile u niego ? Uwzględnij tez to co wystaje z łyżki.
    ewoo
    Level 27  
    Larry_088 wrote:
    Jak możesz, wrzuć zdjęcie sprzętu.

Ten nie jest mój (mój schowany do przezimowania w stodole ) ale jeśli chcesz zdjęcia to zrobię poszczególnych elementów. Było ich kilka wersji ale ten jest taki sam jak mój. Korzysta z hydrauliki ciągnika, nie ma własnej pompy a rozdzielacz jest taki że możesz realizować dwa ruchy razem tzn np podnoszenie ramienia i jednocześnie obrót albo podnoszenie ramienia i otwieranie łyżki nie ma problemów z tym by np opadało wtedy ramię. Ma też coś takiego, że gdy za mocno go przeciąże przy kopaniu np łyżka zaczepi o coś i ramię nie ma siły by się "złożyć" to olej jest przekierowany do siłowników od łap w podniesie się wtedy do góry.

Dodano po 1 [minuty]:

Ten wygląda identycznie jak mój.

Dodano po 15 [minuty]:

Larry_088 wrote:
    Myślę, że wtedy całe ciśnienie idzie na siłownik otwierający łyżkę (praktycznie bez oporu) kosztem ciśnienia w siłowniku podnoszącym powodując opadniecie. Nie wiem jak to rozwiązali w fabrycznych konstrukcjach i czy w ogóle istnieje na to sposób.

Na pewno jest to rozwiązane bo u mnie takie problemy nie występują. To chyba zależy od tego co jest w środku w rozdzielaczu. U mnie jest tylko rozdzielacz i dwa węże które wpinam w wyjścia z hydrauliki ciągnika. Na rozdzielaczu w ciągniku przetawiam wajhę w położenie w którym potocznie mówiąc kiper w górę. I działa. Są sytuacje ze chcę się pospieszyć to napędzam pompę oleju przez 5 bieg skrzyni biegów (C360 i pochodne da się) i wtedy da się nawet 3 ruchy razem zrobić np. plantując czy nabierając z wykopu podnoszę pierwsze ramię , składam do siebie drugie ramię i dodatkowo "zamykam" łyżkę.
    Jeśli masz dużo robót z ładowaniem sypkich materiałów to zrób sobie tzw skorupy dyżo łatwiej nabierać z kupy niż łyżką. Np. takie

Dodano po 12 [minuty]:

A i jeszcze jedno. Negatywnymi opiniami nie przejmuj się. Ja kupiłem w tajemnicy przed żoną, i tyle co ja się osłuchałem delikatnie mówiąc negatywnych opinii z jej ust to chyba tu na forum tyle nie ma. Pytałem przed chwilą córki czy nie ma w telefonie zdjęć jak siedzę na mikrusie. Zona w tym momencie głowa w górę i pyta "po co ci zdjęcia" a ja "gościowi chce wysłać" ona "po co?" ja "sprzedaję mikrusa" ona "chyba cię poje...., wybij se z głowy",
    Widać po tym jak doceniła te maszynę widząc ile pracy zrobiła "kopanie, przeładunek kamienia" ręcznie chyba bym się zaje.....
    wnoto
    Level 33  
    ewoo wrote:
    Larry_088 wrote:

Na pewno jest to rozwiązane bo u mnie takie problemy nie występują.

A nie należałoby na drodze oleju hydraulicznego wstawić tam zwężkę aby ograniczała ilość oleju która w danym czasie tam przepłynie. Bo tak olej płynie tam gdzie mu łatwiej.

Dodano po 37 [sekundy]:

ewoo wrote:
    Widać po tym jak doceniła te maszynę widząc ile pracy zrobiła "kopanie, przeładunek kamienia" ręcznie chyba bym się zaje.....

Bo to zawsze po czasie przychodzi ...

Dodano po 1 [minuty]:

ewoo wrote:
    pinam w wyjścia z hydrauliki ciągnika. Na rozdzielaczu w ciągniku przetawiam wajhę w położenie w którym potocznie mówiąc kiper w górę. I działa. Są sytuacje ze chcę się pospieszyć to napędzam pompę oleju przez 5 bieg skrzyni biegów (C360 i pochodne da się) i wtedy da się nawet 3 ruchy razem zrobić np. plantując czy nabierając z wykopu

Ciekawe jak to przełożenie wpływa na ilość oleju który jest tłoczony. Ile obrotów dostaje wtedy pompa ? To jest ta zwykła do C330 ?
    ewoo
    Level 27  
    wnoto wrote:
    Ciekawe jak to przełożenie wpływa na ilość oleju który jest tłoczony. Ile obrotów dostaje wtedy pompa ? To jest ta zwykła do C330 ?

To wewnętrzna pompa hydrauliki w C360 3p, napędzana przez skrzynię biegów (5 bieg) ma znacznie większą wydajność niż napędzana normalnie przez silnik.
    ewoo
    Level 27  
    Grzegorz_madera wrote:
    Taka ciekawostka z instrukcji obsługi ciągnika Ursus C-360 3P: "napęd pompy hydraulicznej na biegu wstecznym i 5 jest niedopuszczalny".

Ktoś kiedyś napisał że jest takie powiedzenie elektroników "Jeśli wszystkie sposoby zawiodą przeczytaj wreszcie instrukcję obsługi"
    Nic do tej pory nie zawiodło więc instrukcji nie czytałem. Ciągnik z 1986 roku skrzynia oryginał. Moze przy wyższych obrotach byłby problem. Ja mam obroty silnika ok 1400 bo przy wyższych Mikrus zbyt nerwowo reaguję.
    Nie polemizuję, jeśli tak jest to biorę sobie do serca i teraz będzie 4 bieg i ewentualnie troszkę wyższe obroty silnika.
    Przy kopaniu używałem normalnego napędu, przez 5 bieg tylko wtedy gdy chciałem pospieszyć przy załadunku kamieni. Dziękuję za info.
    szeryf3
    Level 22  
    Gratuluję projektu, który wymagał dużego przemyślenia i obliczeń.
    Maruderami się nie przejmuj.
    Mam nadzieję, że na tej jednej łyżce się nie skończy i dobudujesz następne inne modele.
    Larry_088
    Level 15  
    ewoo wrote:
    tzw skorupy dyżo łatwiej nabierać z kupy

Właśnie się nad tym zastanawiam, mam blachę okrągłą o średnicy 120cm więc wydała by na cztery boki - może to byłoby lepsze do piachu, ziemi.

Dziękuje za opinie i porady - są bardzo cenne.
    ewoo
    Level 27  
    Larry_088 wrote:
    ewoo wrote:
    tzw skorupy dyżo łatwiej nabierać z kupy

Właśnie się nad tym zastanawiam, mam blachę okrągłą o średnicy 120cm więc wydała by na cztery boki - może to byłoby lepsze do piachu, ziemi.

Dziękuje za opinie i porady - są bardzo cenne.

Jeśli będziesz zainteresowany daj znać, podeślę Ci zdjęcia bo mam łyżkędo kopania i skorupy do sypkich.
    ewoo
    Level 27  
    Larry_088 wrote:
    Chętnie bym zobaczył z bliska, szczególnie zdjęcie uchwytów i dźwigni otwierających-zamykajacych.

Ok.