Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka tarcza do szlifowania cegły?

5050piotr 10 Oct 2021 12:56 435 18
    5050piotr
    Level 9  
    Witam.
    Wlot do okapu kuchennego ma kształt kwadratu 14x14 cm, a "czopuch" okapu ma też dokładnie tyle. Mur jest ceglany, gruby, ma 25 cm i na dodatek otwór wentylacyjny jest za ścianą kuchenną w dostawionym do niej kominie.
    Reasumując - muszę włożyć profil stalowy do otworu o prawie takim samym wymiarze na głębokość ca 37 cm. Cegły w otworze nie są też ułożone idealnie i wydaje mi się, ze w niektórych miejscach ten otwór ma nawet mniej niż 14 cm. Mój jedyny pomysł to przeszlifowanie otworu kątówką z odpowiednią dla cegły tarczą. Mam kątówkę (max 125 mm), ale nie mam pojęcia jaka byłaby najlepsza do tego celu tarcza? Na dodatek dobrze, by była skuteczna, ale niezbyt droga, bo nie wiem czy jeszcze kiedyś będę szlifował cegłę. :cry:
    Aha, tarcza nie może być zbyt gruba (wysoka), bo mi szlifierka nie wejdzie do otworu.

Z góry dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    5050piotr
    Level 9  
    Na 100% jest kwadratowy. Zmierzyłem kątówkę, od tyłu korpusu do końca osi na którą nakłada się tarczę jest 11cm. Mam do dyspozycji 3 cm na grubość tarczy.
    wojtek1234321
    Level 35  
    A nie lepiej prostym sposobem, "wydłubać" zwykłym przecinakiem z minimalnym naddatkiem i wyrównać jakąś masą tynkarską, gipsem itp. na odpowiedni wymiar? Szlifierką to narobisz kurzu na całe własne mieszkanie i jeszcze sąsiadom też starczy kurzu...
    PawełS1717
    Level 17  
    Każda tarcza diamentowa powinna dać radę, na jedną robotę nie ma co przepłacać. Dobrze by było jak by szlifierka miała regulacje obrotów. Jak będziesz szlifował zadbaj by było otwarte okno w pomieszczeniu i duża różnica temperatur na zewnątrz i w środku pomieszczenia, w kanale będzie wtedy większy "ciąg" i mniej nabrudzisz w domu.
    5050piotr
    Level 9  
    wojtek1234321 wrote:
    A nie lepiej prostym sposobem, "wydłubać" zwykłym przecinakiem z minimalnym naddatkiem i wyrównać jakąś masą tynkarską, gipsem itp. na odpowiedni wymiar? Szlifierką to narobisz kurzu na całe własne mieszkanie i jeszcze sąsiadom też starczy kurzu...
    O jeny, jak mam dłubać przecinakiem w otworze prawie 40 cm długości przy jego wymiarze 14x14 cm. Na dodatek potrzebuje powiększyć otwór jedynie o 5 mm.

Dodano po 2 [minuty]:

PawełS1717 wrote:
    Dobrze by było jak by szlifierka miała regulacje obrotów
    No moja nie ma regulacji, i chyba większość kątówek ma jedynie załącz/wyłącz, ale jak będę miał tarczę to sobie poradzę.
    bratHanki
    Level 28  
    Jak sobie wyobrażasz pracę kątówką na głębokości 40 cm? Jeszcze sobie krzywdę zrobisz. :sm31: Nie łatwiej zrobić kawałek kwadratowej rury 135x135 mm, która wejdzie w otwór a na nią nasuniesz "czopuch"?
    strucel
    Level 32  
    Jak zamierzasz trzymać szlifierkę jeśli chcesz 40cm w głąb wykonać otwór?
    szlifierka ma koło 10cm srednicy korpusu i 30cm długości.Niewesoło to się skończy....
    bratHanki
    Level 28  
    Jak już chcesz strzelić samobója to zrób to w dobrym stylu. Kup tarczę diamentową doczołową, koszt ok 40 zł. Jaka tarcza do szlifowania cegły?

strucel wrote:
    Jak zamierzasz trzymać szlifierkę jeśli chcesz 40cm w głąb wykonać otwór?
    szlifierka ma koło 10cm srednicy korpusu i 30cm długości.Niewesoło to się skończy....

A tarcza 125 mm ale co tam,- coooo! Ja nie wytnę???!!! :D
    5050piotr
    Level 9  
    Dziękuję wszystkim martwiącym się o moje bezpieczeństwo. Szanowni Panowie, w dwóch postach piszecie o wykonaniu otworu. Nie mam zamiaru robić otworu (sic!) szlifierką - gdzie to wyczytaliście? Mam zamiar powiększyć istniejący otwór z wymiaru 140 x 140 mm na max 145 x 145, jednym słowem dwie przylegające do siebie ścianki istniejącego otworu z marnej cegły zeszlifować o mniej niż 5 mm!!! N upartego można by to zrobić papierem ściernym na klocku. Więc nie wydziwiajcie. Jak to zrobić krótszą od otworu kątówką ledwie mieszczącą się w tym otworze odpowiadam - sposobem. Moim problemem - vide temat, była jedynie tarcza. To by było na tyle.

Dodano po 4 [minuty]:

bratHanki wrote:
    A tarcza 125 mm ale co tam,- coooo! Ja nie wytnę???!!!
    Co mam wycinać :crazyeyes: ??? Jesteś pewien, ze piszesz we właściwym wątku?
    bratHanki
    Level 28  
    Masz wyciąć 5 mm cegły na długości 40 cm i 14 cm wysokości a takie agresywne zachowanie zostaw dla kogoś innego.
    5050piotr
    Level 9  
    bratHanki wrote:
    Masz wyciąć 5 mm cegły na długości 40 cm i 14 cm wysokości a takie agresywne zachowanie zostaw dla kogoś innego.
    Nie widzisz różnicy między szlifowaniem a cięciem?
    wojtek1234321
    Level 35  
    5050piotr wrote:
    Więc nie wydziwiajcie. Jak to zrobić krótszą od otworu kątówką ledwie mieszczącą się w tym otworze odpowiadam - sposobem.
    No racja, sposobem to nawet jeden drugiemu w kieszeń "narobił"...
    stomat
    Level 36  
    A po co chcesz wkładać ten "czopuch" aż do końca kanału? Nie wystarczy włożyć go na kilka centymetrów? Obawiasz się że powietrze z okapu wniknie w ścianę?
    5050piotr
    Level 9  
    Okap faktycznie ma ten "czopuch" krótki, przystosowany do ścianki komina wentylacyjnego o max grubości ścianki 12cm, toteż przecinakiem pokiereszowałem to 12 cm i go zamontowałem. Po uruchomieniu okap zaczął wydawać dziwne dźwięki - jęki, co zaowocowało telefonem do importera. Po kilku dniach otrzymałem odpowiedź, że dźwięki i generalnie głośna praca powstają na skutek turbulencji powietrza w kanale wylotowym, co jest opisane w nieprzetłumaczonej części instrukcji: "w przypadku prostopadłego wprowadzenia wylotu do kanału wentylacyjnego jego zakończenie winno być doprowadzone dokładnie do krawędzi tego kanału (tłum moje). Po jeszcze jednym telefonie już do producenta zrozumiałem o co chodzi i zamówiłem już krajowy profil z nierdzewki do kanału o przekroju 14x14cm bez żadnych uwag, tzn. nie podejrzewając, że zostanie zrobiony finalnie jako dokładnie 140X140mm! Ta rura kosztowała 250 zł, więc uważam, że warto zabawić się w szlifowanie niż zamówić nową. Nb. ta oryginalna krótka też ma ten wymiar :( Tyle i aż tyle.
    stomat
    Level 36  
    A jak połączysz tą oryginalną krótką z tą zamówioną skoro mają dokładnie taki sam wymiar?
    5050piotr
    Level 9  
    Poradziłem sobie jakby to powiedzieć - sposobem. :shii: Odkręciłem ten czopuch fabryczny, nie jest spawany ani nitowany, tylko ma kołnierz i w to miejsce przykręciłem ten mój nowy. Jako, że gość który go robił nie był skłonny zrobić kołnierza, zrobiłem go samodzielnie nacinając narożniki i odginając na zewnątrz boki. Nie było lekko, bo ten nowy mam z blachy 1 mm.
    5050piotr
    Level 9  
    Jak kupiłem coś takiego:
    Jaka tarcza do szlifowania cegły?
    2 szt jak na obrazku za jedne 36 zł, kierując się jedynie opiniami kupujących - prawie 900 pięciogwiazdkowych. Dziś zrobiłem próbę na cegle klinkierowej (luzem) i sam się zdziwiłem szybkością zdzierania. Tarcza - ta na pierwszym planie na obrazku, bierze dobrej jakości cegłę "na dotyk", to z tymi co mam zeszlifować finalnie poradzi sobie chyba zdalnie ;).
    Pozdrawiam