Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

programowany generator impulsów

BULLDOG 30 Paź 2005 16:04 2913 2
  • #1 30 Paź 2005 16:04
    BULLDOG
    Poziom 12  

Dokładniej biorąc to chodzi mi o budowę takiego generatora impulsów prostokatnych/o poziomie sygnałów TTL/,który umozliwiał by-drobnostka-zaprogramowanie z niewielkiej klawiatury numerycznej na płycie czołowej,potrzebnej ilości impulsów,a nastepnie wysłanie komendy do układu generującego impulsy- typu"paszoł".Oczywiście musiałby być tez drugi licznik liczący dla kontroli czy ilość sie zgadza ;-)).Temat już kiedyś wrzucałem na forum,ale w wersji bardziej skomplikowanej.W zasadzie można by powiedzieć że rzecz jest trywialnie prosta przy zastosowaniu np starego PCta z programem CNC np typu Mach2/3-bo w sumie ma to sterować silnkiem krokowym,ale jest kilka ale-np. komputer musiałby być w innym pomieszczeniu,a kurcgalopki pomiędzy sterowaniem a maszyną jakos mnie nie cieszą.Z dawnych czasów gdy jeszcze pracowałem jako elektronik-tak z ćwierć wieku temu/potem zmieniłem zawód/-pamietam takie fabryczne generatory,prawdopodobnie na układach TTL bym to jeszcze potrafił popełnić,ale widzi mi się że na mikroprocesorze byłoby to i mniejsze/zgrabniejsze i bardziej niezawodne i przyjazne w obsłudze.To jednak dla mnie teren jeszcze niezbadany-może ktos z kolegów walczył z podobnym zagadnieniem z pozytywnymi efektami?

0 2
  • #2 31 Paź 2005 00:15
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Podaj coś dokładniej:

1. Częstotliwość impulsów ?
    2. Ilość impulsów w serii czy też powtarzane okresowo ?
    3. Ilość wyjść, przesunięcia fazowe pomiędzy impulsami ?

itd

0
  • #3 05 Lis 2005 20:48
    BULLDOG
    Poziom 12  

Dzieki za zainteresowanie.
    Pokrótce-
    1./częstotliwość-ok 1 kHz
    2./Wypełnienie-1:1
    3./Ilość wyjść -1
    4./poziom sygnału-standartowy TTL
    5./zaprogramowana ilość impulsów jako jedna seria,nastepnie zerowanie i wprowadzenie nastepnej wartości/z zakresu 1 do 100 000/
    ./Ideałem byłaby mozliwość dodatkowa-wyświetlenie na wyswietlaczu LCD 2x16,w górnej linii ilosci impulsów zaprogramowanych,w dolnej linii ilosci impulsów wysłanych.Niestety ze wzgledów kosztowych nie wchodzą w gre enkodery na silnikach.
    Chcę wykorzystać posiadane sterowniki kupione z AVT czyli AVT 1314-posiadają one własny generator,ale maja tylko mozliwośc zmiany kierunku obrotów silnika,start i stop i regulację prędkości.
    Ogólnie rzecz biorąc,buduje maszyne do wykonania maszyny :D czyli wykorzystam posiadaną stołową tokarko- frezarke OUS jako wiertarkę pseudowspółrzędnościową do wykonania elementów małej frezarki CNC.W tej chwili podobne problemy przy jej budowie omijam przy pomocy czujników zegarowych i uchwytów magnetycznych,ale przepinanie czujników to nie jest to co stare tygrysy lubia najbardziej.

0