Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Meriva A - Wyłączające się wspomagania przy skręcie w prawo

Marjanoo 10 Oct 2021 13:04 576 5
    Marjanoo
    Level 3  
    Witam,

W Merivie A, 1.8 benzyna, rocznik 2006 zaczął się pojawiać sporadycznie błąd EPS i wyłączało się wspomaganie przy maksymalnym skręcie w prawo. Od kilku dni przy niższych temp. w nocy i nad ranem pojawia się już znacznie częściej nawet przy delikatnym obrocie kierownicy w prawo. Dzieje się to najczęściej na zimnym jeszcze silniku, kiedy się go odpala po dłuższym przestoju. Do tego zauważyłem ciekawą rzecz, a mianowicie przy maksymalnym skręcie na postoju następuje blokada obrotu i włącza się sygnalizacja EPS, ale wtedy już bez wspomagania można wykonać jeszcze pół obrotu kierownicą.

Podłączając OBDII pojawił mi się błąd C3201.

Szperając po forach sugerowano, żeby przeczyścić styki trzech konektorów przy wspomaganiu kierownicy w tym czujnika - zrobione, zresztą nie było żadnych oznak korozji czy też śniedzi.

Kolejną rzeczą, którą sugerują jest wymiana akumulatora, gdyż twierdzą, że przy maksymalnym skręcie i maksymalnym prądzie poboru przez silnik wspomagania słaby aku może nie dać sobie rady.

I ostateczność to kalibracja czujnika. 

Macie jakieś sugestie co można zrobić/sprawdzić, żeby zdiagnozować przyczynę i to naprawić nie szukając po omacku?

dziękuję
    Marjanoo
    Level 3  
    Dziś rano podładowałem akumulator pod korek ;).
    Po przejechaniu ok 50km ani razu wspomaganie się nie wyłączyło.
    Druga rzecz, wydawało mi się, nie związana z tym problemem EPS było wyłączające się co jakiś czas radio. Tak po prostu bez przyczyny a to się wyłączało jego podświetlenie, a to nie było info na wyświetlaczu, że jest włączone.
    Po naładowaniu aku problem zniknął. Oczywiście jedna jaskółka wiosny nie czyni, więc sprawdzę co się stanie jak akumulator lekko się rozładuje i dam znać. dziękuję za sugestie.
    ostap1
    Level 7  
    Te Merivy mają wadę czujniki skrętu. Wycierają się w nich suwaczki, siadają sterowniki wiązki w kolumnie kierowniczej koszt wymiany ok.800 zł