Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dekoder do DVB-T2 w standardzie HEVC

autominus 10 Oct 2021 14:04 6567 28
    autominus
    Level 3  
    Zakupiłem nowy dekoder SkyMaster M265 do obsługi DVB-T2 w standardzie HEVC. Na nowym dekoderze mam dobry sygnał tylko na MUX 3, urządzenie pokazuje moc sygnału na poziomie 24% i jakoś sygnału 75%, natomiast na pozostałych nadajnikach MUX 1, MUX 2, MUX 8, MUX 5, MUX 4L mam moc sygnału na poziomie 8-10% i jakość sygnału 65% oraz występują zakłócenia.
    Po podłączeniu starego dekodera problem ustępuje i wszystkie multiplexy w standardzie DVB-T (MUX 1, MUX 2, MUX 3, MUX 8 i MUX 4L) działają poprawnie i bez zakłóceń, na wszystkich moc sygnału wynosi 78% i jakość sygnału 89%.

Korzystam z nadajnika Ślęża-Wrocław (odległość 32km) i Wrocław SkyTower (odległość 3km).

Ewidentnie nie jest tu winna instalacja antenowa, lecz moim zdaniem problem leży po stronie nowego dekodera.

Czy możecie polecić jakiś sprawdzony dekoder, który poprawnie by funkcjonował i miał dobrą czułość głowicy?
    kiko80
    Level 27  
    Ja rodzicom kupiłem LXHDT104 i ma bardzo dobrą czułość a do nadajnika mam z 80km. Pilot do tunera ma 4 programowalne przyciski więc można zaprogramować pilot od tv czyli włączanie i dźwięk.
    User removed account
    Level 1  
    LeDy
    Level 43  
    Ja polecam dekodery Wiwa H.265 Lite a co do winy to co za problem podstawić inny dekoder?
    Cena Wiwy ok 80zł.
    _kli_
    Level 39  
    anchilos wrote:
    https://www.ceneo.pl/71367904

Mam z wystawki, działa świetnie

Zbyt długo to on nie podziała. Z wystawki, bo brak HEVC.
    anchilos
    Level 36  
    _kli_ wrote:
    Zbyt długo to on nie podziała.

Dlaczego ma T2, sam jestem zainteresowany?.

Pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

_kli_ wrote:
    Z wystawki, bo brak HEVC.

Bo był razem z uszkodzonym telewizorem.

Odszczekuję.

Raczej nie ma H,265 - HEVC.

Tylko dlaczego ma w nazwie T2?

Naciąganie kupujących?
    _kli_
    Level 39  
    anchilos wrote:
    Tylko dlaczego ma w nazwie T2?

Ma T2, ale z kodekiem H.264. Powinien mieć H.265/HEVC.
    anchilos wrote:
    działa świetnie

Odbierasz na nim testowy mux-TVP? Jeżeli tak, to prawdopodobnie tylko dźwięk.
    anchilos
    Level 36  
    _kli_ wrote:
    Ma T2, ale z kodekiem H.264. Powinien mieć H.265/HEVC.

_kli_ wrote:
    ale z kodekiem H.264

Z kodekiem H.264 to jest DVB-T, a nie T2 i nie powinien mieć w nazwie T2 !

Czyż się mylę?
    _kli_
    Level 39  
    Nie. Są także odbiorniki DVB-T2 z kodekiem H.264.
    https://dvbt2wpolsce.pl/index.php/2-uncategorised/12-czy-dekoder-dvb-t2-bedzie-odbieral-dvb-t
    Nieznajomość tych niuansów pozwala nieuczciwym sprzedawcom pozbyć się dekoderów, które za chwilę będą prawie bezużyteczne (będą mogły odbierać mux-8). Oczywiście sprzedawca powinien nabywcę poinformować, ze dekoder nie spełnia wymogów nowego standardu. Jedni tego nie robią celowo, inni ... z powodu braku wiedzy.
    User removed account
    Level 1  
    anchilos
    Level 36  
    _cheetah_ wrote:
    Jeśli sprzedawca sprzedał ci ten dekoder nie informując, że nie jest on w stanie działać z polską DVB-T2 / HEVC to złamał prawo (tak: ZŁAMAŁ prawo.). Jest od chyba dwu lat odpowiednie rozporządzenie rządowe o tym, jakie urządzenia DVB-T2 mogą być sprzedawane na polskim rynku. Skontaktuj się UOKiKiem.
    _cheetah_ wrote:
    Skontaktuj się UOKiKiem.

Pewnie mogą mu skoczyć.

Pójdziesz do sądu za 89 PLN?
    Dotyczy tych co kupili, ja mam z wystawki - nie doczytałeś.

Pozdrawiam.
    User removed account
    Level 1  
    autominus
    Level 3  
    Quote:
    U mnie instalacje mają zawsze 100% jakości sygnałów.

Niestety nie mam czystej linii horyzontu do nadajnika, ponieważ w linii prostej do stacji nadawczej znajduje się przede mną nieco wyższy budynek.

Sprzedawca zaproponował mi, abym jeszcze spróbował z dekoderem Strong STR 8209. Przed aktualizacją dekodera widział wszystkie MUXy, ale były na nich artefakty. Po wgraniu najnowszego softu ze strony producenta dekoder zaczął bardzo dobrze odbierać MUX 1, MUX 2, MUX 4 (Wydarzenia 24), MUX 5, MUX 8, SkyTower -> MUX L4 i MUX-BCAST. Natomiast nie odtwarzał obrazu ani dźwięku na MUX 3 - niby pokazywał sygnał 90% i jakość 95%, to był tylko czarny ekran. Przed aktualizacją widział MUX 3 jednak były na nim artefakty.

Quote:
    Ja rodzicom kupiłem LXHDT104 i ma bardzo dobrą czułość a do nadajnika mam z 80km.

Z ciekawości się dopytam, czy ten dekoder obsługuje kanał Wydarzenia24 HEVC?
    kiko80
    Level 27  
    Z tego co pamiętam to odbiera ale sprawdzę gdy będę w domu, ale nawet TVP dokument który jest nadawany w hevc odbiera.
    LeDy
    Level 43  
    kiko80 wrote:
    Z tego co pamiętam to odbiera ale sprawdzę gdy będę w domu odbierał z tego co pamiętam nawet TVP dokument który jest nadawany w hevc

Oczywiście że jest nadawany ale to nie powód aby brać jakieś "wynalazki".
    kiko80
    Level 27  
    LeDy wrote:

Oczywiście że jest nadawany ale to nie powód aby brać jakieś "wynalazki".

A co ma to do tego kupiłem taki dla rodziców i są zadowoleni wszystko działa nawet przy dużej ulewie a do nadajnika Białystok Krynice mam jak pisałem w linii prostej ok 80km

Dodano po 21 [minuty]:

autominus wrote:

Z ciekawości się dopytam, czy ten dekoder obsługuje kanał Wydarzenia24 HEVC?

Nie mam tego kanału, nie wiem czy jestem w zasięgu lub czy jest on nadawany z nadajnika Białystok Krynice na który mam skierowaną antenę. Jak wspomniałem wcześniej mam kanały z mux5 a tam jest z 5 kanałów nadawanych w Hevc.
    autominus
    Level 3  
    Oczywiście wszystkie dekodery aktualizowałem.

Testowałem również dekoder WIWA h.265 PRO, ale jestem przekonany że dekoder pochodził ze zwrotu - miał częściowo odklejone folie. Niestety nie widział kanałów nadawanych w standardzie HEVC i się zawieszał. Dekoder pojechał na zwrot. Wszystkie dekodery, które do tej pory zamawiałem, były wysyłane z tego samego magazynu - pomimo różnych sprzedawców.

Postanowiłem zakupić kolejny Ferguson ARIVA t760i, ale w znacznie mniejszym sklepie z Rzeszowa, który zajmuje się instalacjami AV (mniejszy lokalny sklep). Dekoder do mnie przyszedł, był elegancko opakowany i wszystkie folie widać, że fabrycznie naklejone. Sklep miał 3 sztuki na stanie i był bezpośrednio wysyłany przez nich. Podłączyłem i po krótkiej konfiguracji wyszukałem kanały.
    Patrzę z niedowierzaniem, a tu wszystkie multipleksy działają, obraz bez zakłóceń moc sygnału na poziomie 70% jakość 30-40%. Moim zdaniem dodatkową zaletą jest zewnętrzny zasilacz, który jest wielkość ładowarki do telefonu, co może mieć znaczny wpływ na minimalizację zakłóceń. Na razie odbiera dobrze, jakość obrazu na telewizorze jest bardzo dobra pomimo podłączenia przez złącze SCART.

Poprzednie dekodery nie wyświetlały tak czystego obrazu i nie działały wszystkie multipleksy, przypuszczam że mogły być po zwrocie lub serwisie i to było przyczyną ich wadliwego działania.
    kiko80
    Level 27  
    Jakość 30-40% to bardzo słabo do poprawy/wymiany antena ewentualnie kabel koncentryczny
    autominus
    Level 3  
    Niestety mieszkam w niższym budynku, a w kierunku do nadajnika jestem przysłonięty przez wysokie bloki z wielkiej płyty. Wiem dużo też zależy od czułości głowicy, ale mam wszystkie muxy bez zakłóceń. Czego nie było na poprzednich dekoderach.

Na starym dekoderze DVB-T, była jakość 80-90%, ale wydaje że jest to wskaźnik programowy, a dokładność jego też nie jest znana. Musiał bym użyć profesjonalnego miernika do ustawiania anten, który by pokazał dokładne wskazania dotyczące sygnału, a takiego nie mam.

Prowadząc kabel pod skrzydłem okna mam taką taśmę, a to też ma na pewno duży wpływ na sygnał, bo jak uchylę skrzydło to jakość sygnału według wskazań dekodera rośnie.
    User removed account
    Level 1  
    LeDy
    Level 43  
    autominus wrote:

Prowadząc kabel pod skrzydłem okna mam taką taśmę, a to też ma na pewno duży wpływ na sygnał, bo jak uchylę skrzydło to jakość sygnału według wskazań dekodera rośnie.

Pomiń tą "przejściówkę okienną " i zrób prowizorycznie połączenie przewodem antenowym i wtykami F i zobaczysz jak się sygnały poprawią. To jest u ciebie przyczyną.
    palmus
    Level 33  
    Ktoś może z was nakierować na najprostszy z możliwych i działających poprawnie dekoderów? Ideałem byłby "przezroczysty" dla użytkownika, ale niestety, dojdzie mi 3 pilot.Może coś, co można od razu wetknąć w HDMi? Jak pendrive?
    Rozumiem, że jeden dekoder to jeden odbiornik? Nie możliwy jest jeden na kilka odbiorników?
    LeDy
    Level 43  
    Miałem Wiwa H.265 Lite i polecam. Cena poniżej 90zł.
    kiko80
    Level 27  
    Mam LXHDT104 pilotem od dekodera można również włączać tv więc jeden pilot mniej.
    LeDy
    Level 43  
    kiko80 wrote:
    Mam LXHDT104 pilotem od dekodera można również włączać tv więc jeden pilot mniej.
    Wiwa ma Wł/Wył, głośność, źródło i jeszcze internet więc z czym do ludu?