Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki nowy laptop 17 cali do 5000 zł? Nie do gier!

bbxb 11 Oct 2021 14:10 513 12
    bbxb
    Level 31  
    Cześć.
    Chcę kupić nowy laptop z ekranem co najmniej 17 cali do 5000 zł brutto.

Laptop będzie służył co codziennej pracy biurowej: księgowość, programy kadrowe, internet, Excel, trochę programowania w R i Python, SQL Server z pracą na bazie danych około 4 GB.

NIE do gier!

Co wybrać w tej cenie?

Głównie zależy mi na mocnym procesorze (wysokie taktowanie bazowe i dużo cache) oraz pamięci RAM (16 GB, ale szybkiej, chyba lepiej w jednej kości niż w dualu). Dysk tylko SSD, wystarczy 512 GB.

Do tej pory miałem laptopy tylko firmy ACER i w sumie jestem bardzo zadowolony, ale teraz ten producent chyba nie oferuje nic ciekawego. Ładne są HP, ale słyszałem, że niskiej jakości. Polecają DELLe, ale parametrycznie DELLe w tej cenie są nieco słabsze niż np. Lenovo. Sam już nie wiem, help. :)

Pozdrawiam!
  • Helpful post
    n.vision
    Level 28  
    Używałem kilku generacji ThinkPada serii T (najwyższa seria biurowa) (szef daje do pracy), są niezniszczalne i z pozoru przyjemne, dobre klawiatury.

Ale gdybym miał sobie kupić, to bym nie kupił. W moim T580:
    * mała ilość portów (np. tylko 2 USB)
    * drogie stacje robocze
    * podłączanie ładowarki przez USB-C to poroniony pomysł, bo to za delikatne połączenie na ładowarkę, łatwo złamać i wszyscy w pracy mamy pouszkadzane te porty.

Do tego potrafią zawiesić się w trakcie usypiania (workaround to hibernacja) i skasować mi pootwierany ekosystem okien czy pozawieszać wirtualki. Nie wiem czy to kwestia Lenovo, czy Microsoftu, ale to ewidentnie część laptopa, w lapku biznesowym dyskwalifikujące, bo wyobraź sobie że zamykasz komputer przygotowany na spotkanie, jedziesz do klienta, a rano okazuje się, że komputer kręcił się bez w trakcie usypiania do 6 rano rozładowując baterię, a Ty przy kliencie wyciągasz nieprzygotowanego, rozładowanego laptopa.

Jak coś znajdziesz, może skorzystam z pomysłu. :-P
  • Helpful post
    speedy9
    Helpful for users
    n.vision wrote:
    ThinkPada serii T

Tylko, że Lenovo w tej serii nie oferuje 17".

W tym budżecie 17" stacji roboczej nie kupisz. Więc musisz polować prawdopodobnie na jakiegoś "gamingowego" laptopa ze słabą kartą graficzną i przyzwoitym procesorem, np.: https://www.x-kom.pl/p/679619-notebook-laptop...-gaming-f17-i5-11400h-16gb-512-rtx3050ti.html (brak systemu Windows).
    Lub np. https://www.x-kom.pl/p/673800-notebook-laptop...-g17-r7-4800h-8gb-512-w10x-gtx1650-144hz.html (z Windows i bardzo dobrym CPU, 8GB RAM trzeba dołożyć).
    bbxb
    Level 31  
    Dzięki za podpowiedzi.

Mam pytanka:

1. Które procesory będą wydajniejsze w moich zastosowaniach? Intel czy AMD? Czy jeśli oba będą np. 4 rdzenie, 8 wątków, cache 12 MB to mogę przyjąć, że są prawie identyczne wydajnościowo?

2. Czy lepiej 16 GB RAMu w jednej kości czy 2 x 8 GB w dualu? Pomijając kwestię zajętych slotów.

3. Czy w tym budżecie kupiłbym nową stacjonarkę PC z monitorem o lepszych parametrach? Laptopa przenoszę dosyć rzadko, więc może PC będzie miał lepsze parametry? Mówimy o nowym, całym zestawie - bez głośników.
  • Helpful post
    speedy9
    Helpful for users
    bbxb wrote:
    1. Które procesory będą wydajniejsze w moich zastosowaniach? Intel czy AMD? Czy jeśli oba będą np. 4 rdzenie, 8 wątków, cache 12 MB to mogę przyjąć, że są prawie identyczne wydajnościowo?

To musisz sprawdzić porównując testy wybranych modeli. Poniżej 6 rdzeni bym nie schodził na Twoim miejscu. W ogóle nie patrz na Intele serii 10xxx. Seria 11xxx jak już. Ten Ryzen 7 4800H, który jest w drugim podanym laptopie to bardzo szybki procesor. 8 rdzeniowy i 16 wątkowy. Deklasuje ogólnie wszystkie Intele serii 10xxx, łącznie z serią i9.

Lepiej 16GB w dualu.
  • Helpful post
    n.vision
    Level 28  
    bbxb wrote:
    Dzięki za podpowiedzi.
    3. Czy w tym budżecie kupiłbym nową stacjonarkę PC z monitorem o lepszych parametrach? Laptopa przenoszę dosyć rzadko, więc może PC będzie miał lepsze parametry? Mówimy o nowym, całym zestawie - bez głośników.

Nie potrzebujesz mocnej karty graficznej, więc pewnie kupisz mocniejszą jednostkę PC w tej cenie, mimo szybujących cen.

Ale PC ma inne zalety. Łatwiej stworzyć ergonomiczne środowisko pracy, bo np. w PC możesz postawić większy monitor, wygodniejszą klawiaturę. Wrzucić w budżet wiele akcesoriów, które ludzie ignorują. Te laptopowe klawiatury bywają przyjemne, ale przymocowane do ekranu i dlatego na tym pracuje się mniej wygodnie. Zastanów się, człowiek garbi się przy nisko ustawionym monitorze, co wynika właśnie z tego, że jest przymocowany do klawiatury i z mojej perspektywy pracującego przy komputerze bez przerwy to niezbyt zdrowe. Po jakimś czasie pojawiają się bóle kręgosłupa i mięśni. Wygodniej jest zawiesić większy monitor na uchwycie, żeby był np. metr przed twarzą i na wysokości oczu, użyć myszki wertykalnej i dzięki temu siedzieć w miarę prosto. Laptop też możesz zawiesić na uchwycie, podłączyć do monitora i klawiatury, ale nie wiem czy wyrobisz się w tym budżecie na takie akcesoria.

W sensie może warto, poza wydajnością, spojrzeć też na zdrowie i wygodę? Z tego co mówisz, to nie potrzebujesz bardzo wydajnego sprzętu

A jeszcze inna rzecz, że wymyśliłeś laptop 17", a tu jest bryndza i drogo, 15" jak pewnie zauważyłeś istotnie tańsze i wybór większy. Może warto np. 15" i dodatkowy monitor?
    bbxb
    Level 31  
    @n.vision
    Jest bardzo dużo racji w tym co piszesz. Ja też siedzę przy lapku bardzo dużo, na pewno te 10-12 h dziennie. Moja praca to głównie czytanie i pisanie (czytanie kodeksów, pisanie pism do urzędów). O plecy lepiej nie pytaj, za chwilę pozostanie mi tylko rehabilitacja ;-)

Teraz piszę książkę (porady prawne) będzie około 400 stron, jest 60. Ciągle muszę pisać i czytać. Praca z tekstem to 80% czasu pracy na laptopie. Może faktycznie słusznie mówisz o tym PC?

PC mógłbym sobie sam złożyć nawet z używek, te 10-15 lat temu składało się komputery ludziom zarobkowo (giełda Wolumen, piękne czasy hehe ;-) )

Rzucę okiem na stacjonarki w tej cenie!

Dzięki Panowie za porady! :)
  • Helpful post
    n.vision
    Level 28  
    Jeśli siedzysz przy PC 10-12h, to poza uchwytem na monitor VESA (i kompatybilnym monitorem), myszą wertykalną (dużo zmienia) polecam jeszcze biurko z regulowaną wysokością. Kosztują dużo, bo 1500-2000zł (pewnie da się taniej, np. na korbkę, nie wnikałem), ale można kilka godzin postać. Stanie jest ważne, bo plecy siedzącego człowieka ponoć męczą się w "nienaturalny" sposób. Moim zdaniem na zdrowiu nie ma co oszczędzać. Ja bym wolał takie biurko, niż jakąś dodatkową, niepotrzebną w 98% przypadków moc obliczeniową, bo z biurka będziesz korzystać 100% czasu, połowa Twojego życia, a z "supermocy" procesora tylko czasem, jak naprawdę mu dogrzejesz.

Na PC rzuć okiem na procesory Intel i5 10400, z odpowiednią płytą główną która zasili je w 110W rozkręcają się do mocy blisko i7 10700k i są umiarkowanie tanie(~800zł używane, bywały i po 550zł, ale ceny szaleją). Minus że na niektórych płytach obsługujących CPU do 65W osiągają połowę niższą wydajność (Intel trochę namieszał, długa historia, musiałbyś pogrzebać). Wersje i5 10400F nie mają GPU. Ewentualnie i5 11400. Ryzeny trochę drogie, albo bez iGPU
  • Helpful post
    speedy9
    Helpful for users
    To jest przykład pokrętnego myślenia producentów o czytelnych oznaczeniach produktów.
    Core i5-11300H: 4 rdzenie 8 wątków
    Core i5-11400H: 6 rdzeni 12 wątków
    Rzuć okiem na tego: https://www.x-kom.pl/p/653382-notebook-laptop...-i5-10500h-16gb-512-win10x-rtx3050-144hz.html
    Tu jest za 4600: https://allegro.pl/oferta/gamer-msi-i5-10500h-16gb-ssd512-rtx3050-17-3-win10-10845464815 ale przeczytaj dokładnie opis, mi się nie chce ;)
    I ten ciekawy: https://allegro.pl/oferta/asus-tuf-gaming-f17-17-3-16gb-512ssd-rtx3050ti-w10-11232615066
    bbxb
    Level 31  
    Dzięki za odpowiedź.

Najbliżej jestem tego:
    https://www.x-kom.pl/p/675231-notebook-laptop...ion-gaming-17-i5-11300h-16gb-512-rtx3050.html
    oraz tego:
    https://www.x-kom.pl/p/673794-notebook-laptop...trix-g17-r7-4800h-16gb-512-gtx1650-144hz.html

W tym drugim jest - tak jak mówiłeś - bardzo dobry procesor. Mega fajny. Martwi mnie tylko to podświetlenie. Czy ja mogę w tym ASUSie ustawić je na zielony kolor? Czy mogę je wyłączyć z tego obwodu laptopa (do okoła obudowy)?

Różnica w procesorach pomiędzy tymi laptopami jest chyba znacząca??
    https://technical.city/pl/cpu/Ryzen-7-4800H-vs-Core-i5-11300H

Z racji tego, że chyba producenci wycofują się powoli z laptopów 17 calowych to chciałbym ten komputer mieć "na przyszłość".

Pozdrawiam!
    speedy9
    Helpful for users
    Jak Ci pisałem wcześniej, nie patrz nawet na procesory 4 rdzeniowe. Tak wiec i5-11300H odpada od razu.

Widzę, że ten Asus, co ja wkleiłem wcześniej już niedostępny.

A czy potrzebujesz laptopa z systemem czy bez? Bo ten Asus Strix jest bez systemu.

Co do podświetlenia to sprawdź w instrukcji laptopa lub zadzwoń na infolinię producenta.
    bbxb
    Level 31  
    Laptop bez systemu.

Czyli zostaje ten:
    https://www.x-kom.pl/p/673794-notebook-laptop...trix-g17-r7-4800h-16gb-512-gtx1650-144hz.html

I wszystko super, już mogę zamawiać (zaczekam te dwa tygodnie na Black Friday :) ) ale nie wiem czy nie dobrze byłoby tę pamięć 2 x 8 GB wymienić na 2 x 16 GB? Gdyby to miał zrobić X-kom to cena pewnie o 700 - 800 zł większa bo trzeba dokupić nowe moduły 2 x 16 a te 2 x 8 mi oddadzą (nie potrzebne mi są do niczego). No i nie wiem.

Dodano po 4 [minuty]:

Np. te pamięci + montaż 49 zł. Oczywiście montaż dałbym radę zrobić samemu jeśli to nie naruszy warunków gwarancji:
    https://www.x-kom.pl/p/647620-pamiec-ram-ddr4...-2x16gb-3600mhz-cl18-irdm-pro-deep-black.html