Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie o identyfikacje kabla wychodzacego z puszki

Dontik 12 Oct 2021 09:49 396 12
Computer Controls
 • #1
  Dontik
  Level 4  
  Witajcie

  Mam pewien problem. Nie znam się ani trochę i dopiero co się przeprowadziłem do nowego mieszkania, ale jedna rzecz nie daje mi spokoju. Na jutro umówiony jest technik od internetu i telewizji, ale dziś szukając miejsca podłączenia kabla antenowego, zauważyłem wystający z puszki odcięty kabel. Od czego on jest? Jak ma się on do pozostałych wtyków, z których powinien iść kabel do dekodera (tak sądzę).

  Dzięki i wybaczcie, jeżeli to naprawdę głupie pytanie.

  Pytanie o identyfikacje kabla wychodzacego z puszki
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  DJCheester
  Level 20  
  Witam puszka jest natynkowe ten odcięty kabel nie idzie do niczego z jednej strony odcięty a z drugiej podłączony do puszki. Odkręć całą puszkę od ściany to odejdzie razem z kablem. Pozdrawiam...
 • Computer Controls
 • #3
  Dontik
  Level 4  
  Czyli to nie jest istotny kabel? Obawiałem się, że skoro jest odcięty to nie będzie można podłączyć do puszki kabla antenowego tak by działał. Myślalem, że ten kabel odpowiada za dzialanie tej puszki.

  Pytanie z czystej ciekawości, do czego mógł służyć ten kabel? Na listwach przypodłogowych są zaczepy, więc ten kabel kiedys gdzieś szedł.
 • Helpful post
  #4
  DJCheester
  Level 20  
  Ten kabel szedł do anteny a do gniazda podłączało się kabel antenowy od tv. Ot cała prawda, ale jak technik przyjdzie to napewno sobie tą puszkę wykorzysta. Pozdrawiam...
 • #5
  Dontik
  Level 4  
  Dziękuję za odpowiedź.
 • #6
  LeDy
  Level 43  
  Nie wiem czy wykorzysta bo to gniazdo tylko RTV.
 • #7
  DJCheester
  Level 20  
  No to zdemontować gniazdo a technik założy odpowiednie w ścianie lub na ścianie zależy od tego gdzie są kable przygotowane, lub jak ich nie ma to musi dociągnąć być może obędzie się bez takiego gniazda można od razu przewody pozarabiać i włożyć do urządzenia. Pozdrawiam....
 • #8
  Dontik
  Level 4  
  Czy ja muszę w takim razie coś robić czy technik powinien być w stanie sobie z tym poradzić i ewentualnie coś z tego gniazda wykorzystać?
 • #9
  DJCheester
  Level 20  
  Technik jak się zna na robocie to spokojnie sobie poradzi zamówiłeś specjalistę w końcu więc mu za to zapłacisz. Więc ma działać i koniec a Ty co najwyżej rączki w kieszeń i patrzysz jak robi. Pozdrawiam...
  No chyba że taki technik (fachowiec) co śrubokręta nie ma i noża prosi aby coś odkręcić.
  Jak to fachowiec to ja na Twoim miejscu byłby o to spokojny.

  Pozdrawiam...
 • #10
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  Dontik wrote:
  Czy ja muszę w takim razie coś robić czy technik powinien być w stanie sobie z tym poradzić i ewentualnie coś z tego gniazda wykorzystać?

  Technik powinien rozciągnąć ci instalację w całym mieszkaniu, bo wygląda, ze możesz nic nie mieć.
  Czy gniazdo nadaje się do wykorzystania, to pozostaje do jego oceny.

  Pozostaje tylko kwestia zakresu prac technika i ewentualnej dodatkowej odpłatności za część z nich. Ale to już jest uzależnione od tego, co trzeba będzie w mieszkaniu wykonać (+ realizacja twoich pomysłów) i jakie są zasady odpłatności instalacji w twojej kablówce.

  Ustal to od razu PRZED rozpoczęciem prac, żeby potem nie być zdziwionym.
 • #11
  Dontik
  Level 4  
  A co powinno być czego nie mam? Jakie gniazdo czy instalacja jest potrzebna?
 • Helpful post
  #12
  DJCheester
  Level 20  
  Ja wiele razy projektowałem instalację i zawsze jechałem oglądać robotę wykonywałem kosztorys na podstawie tego co klient sobie życzy i jak płaci za robotę tylko to dostał listę co ma być i umawiałem się na termin. Lub płacił za całość więc ja kupowałem materiał. Przyjechałem i zrobiłem. Poczekaj aż przyjedzie i ustal. Pozdrawiam....
 • Helpful post
  #13
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  Instalacja kablowa do TV i Internetu wygląda zwykle w starym mieszkaniu tak:

  1. kabel od kablówki wchodzi do mieszkania zwykle w przedpokoju, w pobliżu drzwi wejściowych.

  2. po wejściu do mieszkania jest rozgałęziany na kable koncentryczne biegnące do pokoi. Tymi kablami prowadzi się sygnały TV do dekoderów TV i sygnał internetowy do modemu kablowego IP.

  3. W pokojach montowane są dekodery TV.

  4. W którymś z pokoi stawiany jest modem kablowy udostępniający internet.

  5. Internet rozprowadzany jest następnie skrętkami i po wifi do urządzeń.

  Kablówka daje zawsze swoje ustrojstwo rozgałęziające sygnał, i jeśli nie ma kabli koncentrycznych w mieszkaniu lub są, ale nie odpowiadają one standardowi kablówki - kładzie swój kabel albo swoje okablowanie.

  Z gniazdami RTV(DATA) jest różnie - korzystają z istniejących w mieszkaniu, zakładają swoje albo pomijają istniejące gniazda i kończą kablami wtykanymi bezpośrednio w TV, dekodery, modem.

  Zależy od danej kablówki.

  Rozprowadzenia internetu po mieszkaniu (skrętki / wifi / PLC itd.) leżą całkowicie w gestii lokatora.

  Oczywiście, mogą być różne mutacje takich instalacji w zależności od okoliczności - przykładowo modem kablowy może zostać zamontowany zaraz po wejściu kabla do mieszkania, a dalej rozprowadzone mogą być tylko kable do TV albo od drzwi biegnie kabel koncentryczny do któregoś z pomieszczeń i tam następuje rozgałęzienie na modem kablowy i TV. TV może być dalej rozprowadzane z tego punktu do innych pomieszczeń.

  Wiele zależy od konfiguracji mieszkania i potrzeb abonenta - lokalizacje modemu i TV...

  To tak z grubsza.