Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie fotowoltaiczne - porada

Gregor290 12 Oct 2021 14:04 681 32
    Gregor290
    Level 9  
    Witam.

Chciałbym się upewnić czy zabezpieczenie jest wystarczające czy może coś trzeba dołożyć.

Instalacja 9,45kWp

Moduły
    TP6L72M

Falownik
    FRONIUS SYMO 10.0-3-M 10KW

Zabezpieczenie
    Po stronie DC
    - 2x Ograniczniki przepięć typu Ex9UEP 1000V Noark (po 1 na string)
    - 2x Podstawa bezpiecznikowa Ex9FP Noark, wkładka 16 czy 30A ? (po 1 na string)

Po stronie AC
    - 1x Ogranicznik przepięć 4P typ C 2 275V AC NOARK 103357 Ex9UE2
    - 1x Wyłącznik nadprądowy 3P B 16 A AC 3F Noark
    - 1x Wyłącznik różnicowoprądowy i nie wiem jaki, 30A ? dodam że przewód do domu będzie miał około 25m (5x4)

Dziękuję za każdą pomoc
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    kosmos99
    Level 37  
    Gregor290 wrote:
    Zabezpieczenie
    Po stronie DC
    - 2x Ograniczniki przepięć typu Ex9UEP 1000V Noark (po 1 na string)

W tym modelu falownika, który chcesz zastosować istnieje możliwość montażu przepięciowek w jego wnętrzu. Bezpieczniki są nie potrzebne. Dzięki temu nie ma potrzeby montażu rozdzielnicy DC. Trzeba tylko zwrócić uwagę, aby przepięciówki nie były wyższe niż 68mm i powinny mieć styk do zdalnej sygnalizacji zadziałania.

Gregor290 wrote:
    1x Wyłącznik różnicowoprądowy i nie wiem jaki, 30A ? dodam że przewód do domu będzie miał około 25m (5x4)

Zgodnie z dokumentacją prąd upływu min 100mA.
  • Helpful post
    rokbok
    Level 28  
    Gregor290 wrote:
    - 2x Podstawa bezpiecznikowa Ex9FP Noark, wkładka 16 czy 30A ? (po 1 na string)

Takie zabezpieczenie jest niepotrzebne, stosuje się je dopiero jak są połączone równolegle więcej niż dwa stringi.

Po stronie DC można by dołożyć rozłącznik izolacyjny dedykowany dla DC, odpowiedni do ilości niezależnych stringów, nie raz ułatwia to życie.
    Gregor290
    Level 9  
    rokbok wrote:
    Takie zabezpieczenie jest niepotrzebne, stosuje się je dopiero jak są połączone równolegle więcej niż dwa stringi.

Mam połączone szeregowo
    String 1 - 10 Paneli
    String 2 - 11 Paneli

Sam ogranicznik przepięć wystarczy ?
    kosmos99
    Level 37  
    Wystarczą. Tak jak pisze poprzednik, nie ma potrzeby ich stosować przy jednym stringu.
    PitbullPel

Level 12  
    Dzień dobry,
    Podepnę się pod temat zabezpieczeń co by nie zakładać nowego wątku. Pytanie, czy widoczne na zdjęciu ograniczniki DC podczas normalniej pracy powinny świecić na zielono (diody) czy też normalnym jest to, że są cały czas ciemne. Z tego co udało mi się wyczytać z karty katalogowej - dioda zielona - działa, dioda czerwona - nie działa zabezpieczenie. Z góry serdecznie dziękuję za sugestię od osób ogarniętych w temacie.
    kosmos99
    Level 37  
    Wyglądają jakby wszystkie zadziałały. Normalny stan do zieleń. Może pomiary izolacji były robione?
    PitbullPel

Level 12  
    Nie mam pojęcia. W dniu wczorajszym gościu z Energa wymienił licznik na dwukierunkowy i uruchomił instalację. Może robił jakieś pomiary bo mnie przy tym nie było. Wydaje mi się dziwnym, że w ogóle nie świecą stąd też moje pytanie.

Poza tym instalacja, falownik działa. Czy jest taka możliwość, że monterzy coś nie tak podłączyli??
    kosmos99
    Level 37  
    Ale to są przepięciówki od strony DC czyli pomiędzy panelami a falownikiem. To raczej nie stało się od wymiany licznika tylko było już wcześniej. Masz 3 stringi?
    PitbullPel

Level 12  
    Jeden string, to jest mała instalacja 4,4kW. A skoro wcześniej to kiedy skoro instalacja była wyłączona od montażu aż do czasu wymiany licznika. Może mają coś nie tak podłączone albo spalili jak podłączali całość do sieci. Czyli nie działa na 100%??? Będę musiał w takim razie zgłaszać do firmy montującej instalacje.
    kosmos99
    Level 37  
    PitbullPel wrote:
    Jeden string, to jest mała instalacja 4,4kW

To po co tyle przepięciówek?

PitbullPel wrote:
    A skoro wcześniej to kiedy skoro instalacja była wyłączona od montażu aż do czasu wymiany licznika.

Po zamontowaniu były oczka zielone?

PitbullPel wrote:
    Czyli nie działa na 100%???

Jak nie są zielone to nie działają.
    PitbullPel

Level 12  
    Nie mam pojęcia po co, twierdzili, że do zabezpieczenia instalacji. Nie wiem czy świeciły po montażu bo ja tego nie testowałem tylko monterzy. Dziwi mnie tylko fakt, że jak wczoraj rozmawiałem telefonicznie z monterem po wysłaniu mu tego zdjęcia to stwierdził, że one nigdy nie świeca w żadnej instalacji jaka zakładają. Więc może po prostu coś nie tak mają podłączone. Postaram się później otworzyć skrzynkę, zrobić zdjęcie i wrzucić tutaj to może będzie łatwiej ocenić.
    PitbullPel

Level 12  
    Czytałem dokładnie ta sama kartę katalogowa o czym zresztą wspominam w pierwszym wpisie. Myślałem, że po prostu jestem w błędzie albo nie rozumie opisu. Ale Twoje sugestie rozwiały moje wątpliwości. Dziwi mnie tylko dlaczego one w ogóle nie świeca, ani na zielono ani na czerwono. Tylko są cały czas ciemne. Może po prostu są uszkodzone albo nie tak podłączone bo innej opcji nie widzę

Dodano po 16 [minuty]:

Wrzucam zdjęcia z wnętrza skrzynki aby było widać sposób podłączenia itd.
    kosmos99
    Level 37  
    To jest urządzenie jednokrotnego użytku.
    Na powyższym zdjęciu to za bardzo nic nie widać, ale na tym w poście 6 to przecież w śrdkowym module lewa dioda jest czerwona. Prewnie jakbyś lekko puknął to te nie pełne wskoczą na czerwone. Inny sposób na sprawdzenie zadziałania to zmierzenie omomierzem, od spodu powinny być piny od styku sygnalizacyjnego, złączek widzę, że nie ma.
    strucel
    Level 32  
    Tam nie ma żadnej diody , kolor w okienku kontrolnym jest uzyskiwany w sposób mechaniczny.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2207699-30.html
    Po zadziałaniu ochronnik powinien stanowić zwarcie w obwodzie a dlaczego u autora nie ma zieleni ? Cóż to nie jest wyrób wysokiej jakości tylko tania chińszczyzna.
    kosmos99
    Level 37  
    strucel wrote:
    Tam nie ma żadnej diody

Tak, wiem że to nie jest dioda, pomyłka co do nazwy, chodziło o wskaźnik. Według mnie jest do wymiany, nawet jeśli instalator takie już kupił, to skąd pewność że działa?
    PitbullPel

Level 12  
    Dziękuję za rozjaśnienie tematu w kwestii tych oczek. Czyli byłem w błędzie, że cokolwiek ma świecić. Teraz wiedząc, że są to wskaźniki doprecyzuje. W każdym z trzech blokow modułu powiedzmy, że kolor zielony przypomina jedynie środkowe oczko. Prawe i lewe jest w każdym czerwone. Od spodu jest złączka na wszystkie piny ale fakt na zdjęciu jej nie widać. Jakie punkty zmierzyć omomierzem? No i czy w wypadku zadziałania przepieciowki czy też jej uszkodzenia instalacja będzie nadal działać czy się powinna nie załączyć?
    kosmos99
    Level 37  
    Instalacja będzie działać. Nie będzie mieć "tylko" ochrony przepięciowej. Czyli w przypadku przepięcie uszkodzeniu może ulec falownik.

Dodano po 4 [minuty]:

PitbullPel wrote:
    Od spodu jest złączka na wszystkie piny ale fakt na zdjęciu jej nie widać. Jakie punkty zmierzyć omomierzem?

Przy niej powinien być schemat z połączeniem styków.
    kosmos99
    Level 37  
    Nie chodzi o sprawdzanie warystorów. To złącze z dwoma pinami jest podłączone do wewnętrznego styku, który pokazuje czy przepięciówka zadziałała. Nie jest napisane czy jest to styk NC czy NO, w jego okolicach powinien być symbol. Styk ten zmienia stan gdy urządzenie zadziała. Więc jeśli jest styk NC to po zadziałaniu będzie przerwa, a jeśli NO to zwarcie. Zobacz czy wszytskie 3 mają teraz ten sam stan.
    PitbullPel

Level 12  
    Moduł wypiąłem z szyny i obadałem z każdej strony. W żadnym miejscu nie ma jakiegokolwiek tego typu oznaczenia, no chyba że pod tym dolnym grzebieniem mostkujacym. Ale to pewnie chińska oszczędność na niszowych produktach. Teraz jeszcze tylko kwestia czy dobrze rozumiem. Złącze z podwójnym pinem to jest to dolne środkowe tak? I pytanie czy do pomiaru mam usunąć ten dolny grzebień mostkujacym czy też nie oraz czy pomiar wykonywać po wyłączeniu się instalacji czy też po wyłączeniu ręczny falownika? Bo skoro mam przedzwonić styki to raczej bez napięcia racja?

Natomiast poza tym to patrząc na ten schemat połączeń, czy nie jest tutaj tak, że istotny jest kolor w inspekcji właśnie środkowego oczka a pozostałe są mało istotne?
    kosmos99
    Level 37  
    Chodzi o te 3 małe zielone złączki z dwoma pinami które są na pierwszej stronie karty katalogowej. Nie ma na nich napięcia. Każda złączka jest podłączona do jednego modułu. Skoro już wyjąłes przepięciówkę, to zmierz omomierzem czy jest przejscie pomiedzy pinami na każdej złączce.
    PitbullPel

Level 12  
    Niestety ja posiadam ta uboższa wersję ogranicznika, bez tych zielonych złączek. U mnie od dołu jest tylko ten grzebień mostkujacym.
    kosmos99
    Level 37  
    A może złączki zostały tylko zabrane, a piny są?
    PitbullPel

Level 12  
    Piny nie są wyprowadzone. Odlew obudowy chyba jest taki sam bo gniazda sa ale pinów nie ma żadnych. A abstrahując od całości. Kontaktowałem się z serwisem producenta urządzeń - falownika i paneli, przesłałem zdjęcia itd. Co się okazuje. Instalacja wpięta do rozdzielni głównej w sposób niewłaściwy. Zamiast na górze roznicowki to z dołu wpiety tylko N, fazy podpięte pod zabezpieczenie gniazda siłowego, uziom od strony AC falownika w ogóle nie podpięty - fakt jest bity osobny do instalacji, jednak zdaniem serwisu producenta ten powinien być również wpiety w rozdzielni głównej. Co do przepieciowki, serwis kontaktował się z działem technicznym VCX i w zabezpieczeniu wszystkie okienka mają być zielone a jeśli jest inaczej, czyli tak jak u mnie to zabezpieczenie nie działa. Najlepsze jest w tym to, że instalacja była montowana przez autoryzowanego przedstawiciela producenta urządzeń. Co dalej zrobić z tym fantem? Czy stanowisko producenta wystarczy do zgłoszenia reklamacyjnego do wykonawcy? Czy może mnie po prostu wyśmiać i stwierdzić, że się czepiam lub wymyślam? Nie podawałem żadnych danych firmy montującej ani nic bo nie zależy mi na tym żeby robić komuś pod górę. Chcę mieć po prostu stpawna i zainstalowana we właściwy sposób instalacje.
    kosmos99
    Level 37  
    Czyli urządzenie jest do wymiany. Nie wiadomo tylko czy już takie Ci założyli czy stało się to później i tak się pewnie będą "bronić". Samemu lepiej nie wymieniać, bo jak coś jest nie tak z instalacją to spali się druga, a instalator umyje ręce tłumacząc ingerencją kogoś z zewnątrz. Według mnie najlepiej kontakt z instalatorem i to on powinien to wymienić. A na czyj koszt to masz słowo przeciwko słowu, skoro nie wiadomo kiedy się stało. I dobrze by się było pospieszyć bo teraz falownik nie ma zabezpieczenia a jest dużo droższy.

PitbullPel wrote:
    Instalacja wpięta do rozdzielni głównej w sposób niewłaściwy. Zamiast na górze roznicowki to z dołu wpiety tylko N, fazy podpięte pod zabezpieczenie gniazda siłowego, uziom od strony AC falownika w ogóle nie podpięty

Tylko, że te zabezpieczenia są od strony DC a nie AC. Do AC jest inny typ przepięciówki.
    PitbullPel

Level 12  
    Tak, tylko jest kwestia wpięcia całości. Zamiast wpiąć instalacje pv z góry roznicowki będącej początkiem instalacji wewnętrznej to jest to podpięte pod zabezpieczenie gniazda siłowego. A tak według serwisu producenta być nie może. Moim zdaniem też nie. Z gniazda korzystam co prawda nie często, jednak skoro po stronie AC nie może być żadnego dodatkowego obciążenia to co będzie jeśli np. pod to gniazdo podepnę piłę z silnikiem 5.5kW? Może być kipisz. I tego chce uniknąć. Natomiast jeśli chodzi o kwestie uszkodzenia strony DC, burzy nie było żadnej w tych rejonach, plomb żadnych na rozdzielniach pv brak, więc co mi wcisną, że pomiary robiłem i uszkodziłem zabezpieczenia... W sumie można i tak... Tylko jak falownik się wyłoży i po ekspertyzie będzie to wina przepięcia po stronie DC i braku zabezpieczenia, które zgłaszałem instalatorowi oraz producentowi, to czyją to będzie wina...
    kosmos99
    Level 37  
    PitbullPel wrote:
    Tylko jak falownik się wyłoży i po ekspertyzie będzie to wina przepięcia po stronie DC i braku zabezpieczenia, które zgłaszałem instalatorowi oraz producentowi, to czyją to będzie wina...

Dlatego najlepiej skontaktować się z instalatorem i naświetlić mu całą sytuację. A skoro twierdzi, że chińskie tak mają to po co zakłada? Tym razem niech założy coś "nie chińskiego" np Dehn ma dobrą opinię. Tym bardziej, że ta obecna jest ewidentnie uszkodzona. A zakładając, że założył sprawną to jest gdzieś problem z instalacją, że przepięciówka się spaliła.
    Jakby nie było, to powinien podjechać sprawdzić. Innych problemów z instalacją nie ma?
    strucel
    Level 32  
    Dehn czy phoenix contact z 5 razy więcej kosztuje więc to jest sekret małej popularności wśród klientów/instalatorów.
    Pytanie do autora czy chciałby dopłacić kilkaset zł do zabezpieczeń wyższych lotów.
    Najtańsze zabezpieczenia tak naprawdę przed niczym nie chronią ale mają niezbędne certyfikaty potrzebne przy odbiorze instalacji PV, to tak jak z gaśnicą w samochodzie osobowym - przepisy jej wymagają więc 90% kierowców kupuje najtańszą, a że do niczego się ona nie nadaje oprócz okazania policjantom /diagnoście w czasie kontroli... Jak za parenaście zł ktoś sprzedawałby same puste obudowy od zabezpieczeń z zieloną kontrolką przyklejoną na stałe to pewnie by się też klienci znależli.