Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uwaga na gryzonie, myszy niszczą urządzenia elektroniczne i nie tylko

Kontrakton80 12 Oct 2021 21:18 666 23
GoodRam konkurs
    Kontrakton80
    Level 15  
    Moje ostatnie doświadczenie z komputerem. Złożyłem sobie kiedyś komputer, leciwa już jednostka, płyta GA Q35M S2, C2Q Q6600 8GB RAM, a i zapomniałem o najważniejszym, karta graficzna GT 430 (to będzie gwóźdź programu). Przy składaniu komputera założyłem maskownice płyty głównej (na niektórych forach piszą o tym, że to tylko kwestia estetyczna). Obudowa to midi tower, więc mam 4 miejsca na karty rozszerzeń, idąc od góry dziura, karta graficzna, dziura, karta wi-fi. Nie zaślepiałem nieużywanych otworów z tyłu obudowy, myślę sobie a mała obudowa a przez taki otwór będzie wpadało więcej powietrza, a poza tym to tylko kwestia estetyki. Jako że zwierzątka poczuły ochłodzenie do domu weszła mysz i to nie jedna. Oczywiście gryzonie wyłapane, ale pomyślałem w ostatni weekend, że trzeba przedmuchać komputery. To co zobaczyłem to była masakra, dół obudowy obsikany, stacja dyskietek obsikana, na dysku mysie bobki, DVD rom obsikany, na karcie graficznej nasikane, jednym słowem masakra. Karcie graficznej na szczęście nic się nie stało, nie wiem jakim cudem przeżyła. Piszcie swoje doświadczenia jak gryzonie zniszczyły wasz sprzęt. A to nie wszystko, przez otwory bass reflex w kolumnach, mysz wchodziła do wewnątrz kolumny i również zostawiła po sobie ślad.

Uwaga na gryzonie, myszy niszczą urządzenia elektroniczne i nie tylko Uwaga na gryzonie, myszy niszczą urządzenia elektroniczne i nie tylko
  • GoodRam konkurs
    vorlog
    Level 36  
    Niedbalstwo użytkownika i chęć wyżalenia się na forum na własną niefrasobliwość?
    Jesień to czas szczególnej wędrówki gryzoni do domostw i innych co cieplejszych pomieszczeń, trzeba bardzo pilnować wszelkich niezabezpieczonych otworów (okna, drzwi), bo mimowolna hodowla pewna...
    A nie daj Bóg, jak by gadzina wlazła w ocieplenie, np. pod posadzką.
    Jest tu taki jeden kolega, specjalizujący się w sprzęcie pełnym "syfu, mysz, karaluchów, pająków i innego dziadostwa"- możecie teraz klub założyć. :P
    V.
  • GoodRam konkurs
    Kontrakton80
    Level 15  
    vorlog wrote:
    Niedbalstwo użytkownika i chęć wyżalenia się na forum na własną niefrasobliwość?

Po prostu nie spodziewałem się, że taki gryzoń jest w stanie przecisnąć się przez taki mały otwór. Napisałem post ku przestrodze bo niektórzy piszą, że maskownica płyty głównej albo zaślepki śledzi to kwestia estetyczna i zapobiegają przedostawaniu się kurzu do wewnątrz obudowy, a tu jednak jest jeszcze jedna funkcja. Zwykle mówi się o zalaniu komputera lub laptopa przez użytkownika jedzącego przy komputerze lub przez zwierzęta domowe - pies kot, a tu sprzęt zalany nie wiadomo kiedy. Nie chęć wyżalenia, a chęć zdobycia 50 punktów za założenie tematu. :D A o komputer dbam, przedmuchuję sprężonym powietrzem co 2 miesiące i zmieniam pastę na procesorze raz w roku, a to widać świeża sprawa, ale nie wiadomo ile komputer działał będąc w stanie zalania, tydzień, 2, 3? Zalania nie mogłem usunąć IPA, benzyną ekstrakcyjną, dopiero nitro dało radę, ale musiałem skrobać patyczkiem, to straszny kwas, widać jak blachę zeżarło

Dodano po 10 [minuty]:

A jak już tak śmieszkujemy, to zasilacz mam Chieftec iArena 500 W, słyszałem, że tylko zasilacze z czarnej listy przyciągają gryzonie...
    vorlog
    Level 36  
    Kontrakton80 wrote:
    słyszałem, że tylko zasilacze z czarnej listy przyciągają gryzonie

Jak najprędzej wywal myszkę i kup trackballa. :D
    Kontrakton80 wrote:
    chęć zdobycia 50 punktów za założenie tematu

I myślałeś, że toto zasługuje na miano artykułu? Na szczęście Admin zareagował jak trza. :D
    Punkty - wystarczyło poprosić, jak tak Ci na nich zależy, łap.
    V.
    Kontrakton80
    Level 15  
    Ale problem gryzoni jest bardzo powszechny, przegryzają kable w urządzeniach itd. Teraz założyłem siatki do otworów BR w kolumnach, na kolumnach obowiązkowo maskownice, zatkałem w komputerach wszystkie możliwe otwory. Teraz jeszcze kryzys na rynku sprzętu elektronicznego, to trzeba strzec swojego sprzętu
    vorlog
    Level 36  
    Pilnować to trzeba domykania drzwi, w oknach piwnicznych założyć metalowe gęste siatki. Chociaż myszki nawet po elewacji potrafią spacerować.
    I kota trza w domu mieć, nawet dwa :P
    V.
    Marcin125
    Level 21  
    Ten żart z kotami dobry jest.
    Dzisiejsze koty nie polują i nie jedzą myszy. Nie piją mleka. Mają karmy "specjalnego znaczenia". "Chodzą" do SPA i psychologa... :D
    andrzej20001
    Level 43  
    Mysz wejdzie przez otwór jak długopis. Koty są dwóch typów, łapie lub nie.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Marcin125 wrote:
    Dzisiejsze koty nie polują i nie jedzą myszy.

Zjeść może nie zjedzą ale dla swego ulubionego sportu upolują i przyniosą dla swego poddanego (czyli Ciebie) aby się pochwalić zdobyczą :D. @vorlog ładne te pręgowce :D.
    andrzej20001
    Level 43  
    Mam dwa i jeden kosi wszystko od muchy do gołębia pocztowego. Drugi RAZ przyniósł żywą i puścił w domu. Pies pokazał gdzie się schowała. Kot poszedł spać.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    A wystarczy przygarnąć futrzaka ze schroniska i mamy dwa plusy; upilnuje przed gryzoniami i zapewnimy mu dom.
    Wirnick
    Level 28  
    Kontrakton80 wrote:
    Ale problem gryzoni jest bardzo powszechny, przegryzają kable w urządzeniach itd.

Ale Ty masz być dobry dla gryzoni - dokarmiaj ich przysmakiem z firmy Bros Sp.j.
    Kontrakton80
    Level 15  
    Chyba muszę kupić brosa i dokarmić moje małe zwierzątka, niech się pożywią czymś wartościowym a nie przewodami w komputerze. A pręgowce fajne, ale te troche rozleniwione, taka mysz nie będzie sie ich bać
    Aleksander_01
    Level 41  
    vorlog wrote:

I kota trza w domu mieć, nawet dwa :P
    V.

Te Twoje koty to jakieś próżnioki, tylko śpią. Łowne są ?
    Kontrakton80
    Level 15  
    Nie ma co od razu ich źle oceniać są słodkie i niegroźne bo śpią, podobno to u kotów normalne że dużo spią, ale w starciu z myszą rodzi sie w kocie instynkt drapieżcy
    vorlog
    Level 36  
    To stare zdjęcie, jak jeszcze miały chyba z trzy miesiące, teraz, jak pisałem, są dużo większe- ten srebrny większy waży ponad 3,5 kg, są z kwietnia.
    Łowne... Na razie (przynajmniej jak je widzimy) łowią wszelkie ćmy, motyle, koniki polne (poważnie :D), ale z drugiej strony- karma znika dość powoli, a koty rosną jak na drożdżach, więc co żrą? Jak jesteśmy w pracy to siedzą poza domem, po południu też sporo czasu pałętają się po okolicy, więc pewnie coś łowią, bo na samych owadach daleko by nie pociągły :D
    V.
    Lisek64
    Level 26  
    vorlog wrote:
    bo na samych owadach daleko by nie pociągły

Kontrakton80
    Level 15  
    Z tego co widzę to to jest prawdziwa rewelacja w łowieniu mysz, tylko nigdzie nie ma takiej łapki w sprzedaży. Szkodnik wchodzi ale na jego drodze stoi sznurek, przegryza go, naciągięta sprężyna wystrzela w górę i pętelka zaciska mysz to tzw. gilotyna.

Dodano po 3 [minuty]:

"STARA PUŁAPKA ZACISKOWA NA MYSZY TYP IRLANDZKA

Stara drewniana pułapka zaciskowa na myszy, w różnych regionach kraju różnie je nazywano, zaciskowa, krawatka, wieszatiel. W Anglii i w części Europy zachodniej nie wiadomo dlaczego nazywana była "irish", co można przetłumaczyć "irlandzka" Ostatnie badania, które przeprowadził David Drummont, (niekwestionowany autorytet światowe sławy w dziedzinie pułapek), wyjaśniają pochodzenie nazwy, pułapka otrzymała nazwę irlandzka ponieważ w Neroth produkowano ją na eksport do Irlandii. Zastawianie pułapki polegało na przewleczenie nici przez dwa otwory w spodzie pułapki i związanie obu końców nad drutem, ale tak ścisło, żeby kółko z drutu dotykało dna otworu. Zawiązana nić przechodzi podwójnie przez środek otworu. Wewnątrz otworu jest przynęta, ale mysz nie może się do niej dostać, bo 2 nitki utrudniają dostęp do przynęty. Mysz przegryza jedną nitkę, a drut sprężynuje i podciąga do góry oczko z drutu, w którym jest mysz. Zaciska się na szyji niczym krawat, stąd polska nazwa krawatka. Eksponat ma długość 26 cm i 11 cm szerokości. W pułapce wykonano ręcznie za pomocą dłuta 3 otwory. Pułapka pochodzi prawdopodobnie z lat 40 - 50 XX wieku, w tym czasie kołatki niemiłosiernie ją uszkodziły."
    Belialek
    Level 22  
    Za czasów studenckich miałem podobny przypadek w wynajmowanym mieszkaniu (Wrocław, niski parter, posesja z ogródkiem) - z tym, że u mnie był wyciągnięty napęd CD, i tamtędy wlazł... SZCZUR! Konstrukcja była na tyle kłopotliwa, że nie miał się jak wydostać i dokonał żywota wewnątrz obudowy. Zorientowałem się dopiero jak zaczęło śmierdzieć - nie chciało mi się wierzyć, że z wnętrza komputera tak może śmierdzieć, więc zabrałem się do jego otwarcia - przy odłączaniu kabli zorientowałem się, że jeden wystający "przewód" to jednak nie przewód tylko ogon... Fuj!
    Kontrakton80
    Level 15  
    Otwór po CD-rom jest duży to nie dziwota że mogło coś "wleźć" do środka ale nigdy nie przyszło by mi do głowy że mysz może się dostać przez niezaślepionego śledzia, otwór jest co prawda dlugi ale jego wysokość jest mniejsza od myszy
    0ceanborn
    Level 25  
    Marcin125 wrote:
    Ten żart z kotami dobry jest.
    Dzisiejsze koty nie polują i nie jedzą myszy. Nie piją mleka.

Koty nie mają pić mleka tylko wodę. Mleko nie jest odpowiednie dla kota.
    Wirnick wrote:
    Ale Ty masz być dobry dla gryzoni - dokarmiaj ich przysmakiem z firmy Bros Sp.j.

i koniecznie kup specjalne gryzaki by je gryzły zamiast przewodów. Zamontuj je szczególnie wewnątrz i na zewnątrz obudowy komputera.