Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobranie przewodu do płyty indukcyjnej

axonis 12 Oct 2021 22:57 399 10
    axonis
    Level 2  
    Cześć, szukałem w Internecie i tutaj również i różne opinie znalazłem dlatego postanowiłem założyć temat - montuje płytę indukcyjną o mocy maksymalne 7,2 kW i teraz pytanie czy przewód o przekroju 3x2,5mm² wystarczy czy jednak min, to będzie 4mm². Przewód jaki jest użyty w samej płycie to 5x1,5mm².
    kosmos99
    Level 37  
    axonis wrote:
    czy przewód o przekroju 3x2,5mm

Nie wystarczy, bo będziesz miał tylko jedną fazę. Musi być pięciożyłowy czyli 5x2,5.
    jony15
    Level 23  
    Jaka jest odległość płyty indukcyjnej od rozdzielnicy ?. Ja jak odległość jest ok 20m przekracza 20m to stosuję przewód 5x4mm, jeśli odległość mniejsza to 5x2,5mm
    Ktoś_tam
    Level 30  
    Jako, że pytania podstawowe to ja również o podstawy zapytam.
    1. To ma być przewód do rozdzielnicy?
    2. Zasilanie 1f czy 3f?
    3. Jakie zabezpieczenie planujesz?
    4. Jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe?
    CYRUS2
    Level 42  
    jony15 wrote:
    Jaka jest odległość płyty indukcyjnej od rozdzielnicy ?. Ja jak odległość jest ok 20m przekracza 20m to stosuję przewód 5x4mm, jeśli odległość mniejsza to 5x2,5mm
    Możesz pokazać obliczenia z których to wynika.
    axonis
    Level 2  
    Ktoś_tam wrote:
    2. Zasilanie 1f czy 3f?

Można powiedzieć, że problem się rozwiazał...Przewód jest od rozdzielnicy do płyty, zasilanie 1F, będzie 20A, przed 25A. Tauron dostarcza mi i tak tylko 5kW więc o mocy 7,2kW można zapomnieć. Tak jak wyżej koledzy pisali to min. przekrój byłby 3x4mm² w przypadku podłączenia 1F. W instrukcji doczytałem, że płyta ma możliwość ograniczenia mocy całkowitej i jest kilka poziomów więc po prostu zejdę do 3,6kW i zostanę na przewodzie 3x2,5mm².
    Ktoś_tam
    Level 30  
    axonis wrote:
    Ktoś_tam wrote:
    2. Zasilanie 1f czy 3f?

Można powiedzieć, że problem się rozwiązał...Przewód jest od rozdzielnicy do płyty, zasilanie 1F, będzie 20A, przed 25A. Tauron dostarcza mi i tak tylko 5kW więc o mocy 7,2kW można zapomnieć. Tak jak wyżej koledzy pisali to min. przekrój byłby 3x4mm² w przypadku podłączenia 1F. W instrukcji doczytałem, że płyta ma możliwość ograniczenia mocy całkowitej i jest kilka poziomów więc po prostu zejdę do 3,6kW i zostanę na przewodzie 3x2,5mm².

Czy jest jakieś uzasadnienie dla zabezpieczenia 20A?
    axonis
    Level 2  
    Ktoś_tam wrote:
    axonis wrote:
    Ktoś_tam wrote:
    2. Zasilanie 1f czy 3f?

Można powiedzieć, że problem się rozwiązał...Przewód jest od rozdzielnicy do płyty, zasilanie 1F, będzie 20A, przed 25A. Tauron dostarcza mi i tak tylko 5kW więc o mocy 7,2kW można zapomnieć. Tak jak wyżej koledzy pisali to min. przekrój byłby 3x4mm² w przypadku podłączenia 1F. W instrukcji doczytałem, że płyta ma możliwość ograniczenia mocy całkowitej i jest kilka poziomów więc po prostu zejdę do 3,6kW i zostanę na przewodzie 3x2,5mm².

Czy jest jakieś uzasadnienie dla zabezpieczenia 20A?

Z racji tego, że moc maksymalna to będzie 3,6kW. Rozważam też 16A ale nie wiem czy to nie będzie zbyt "na styk" i czy nie będzie wywalało bezpiecznika przy maksymalnym użyciu płyty.
  • Helpful post
    Ktoś_tam
    Level 30  
    W takim razie wygooglaj sobie hasło charakterystyka prądowo-czasowa wyłączników nadprądowych.
    Podziel się spostrzeżeniami.
    axonis
    Level 2  
    Ktoś_tam wrote:
    W takim razie wygooglaj sobie hasło charakterystyka prądowo-czasowa wyłączników nadprądowych.
    Podziel się spostrzeżeniami.

Okej, wniosek z tego taki, że 16A będzie idealnym rozwiązaniem, przy okazji zmienię kilka innych bezpieczników które zostały niewłaściwie dobrane.