Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ostrzałka do noży i nożyczek DIY

toshiba 13 Oct 2021 11:09 2523 16
Telkom Telmor
  • Witam wszystkich!
    Dzisiaj chciałem przedstawić moją wersję ostrzałki do noży i nożyczek.
    Motywacją do jej wykonania był nóż ze stali damasceńskiej który wymagał podostrzenia a nie chciałem robić tego zwykłą osełką dlatego postanowiłem wykonać prowadnik.
    Do budowy ostrzałki postanowiłem wykorzystać uszkodzony gazowy siłownik od klapy samochodu, do podstawy użyłem kawałek drewna bukowego z opału do kominka, śruby i nakrętki miałem, mocowanie do kamienia zrobiłem z aluminium anodowanego (odpad z deski aluminiowej na burty do samochodu), jedyny zakup który zrobiłem to dwa kamienie z piaskowca do szlifowania na mokro i marmuru do wygładzenia powierzchni.
    Ostrzałka jest bardzo stabilna, będę jeszcze chciał wykonać uchwyt do przymocowania ostrzałki do blatu stołu i gumową rączkę na siłownik.
    Nóż po naostrzeniu taką ostrzałką jest bardzo ostry.
    Pozdrawiam.
    Ostrzałka do noży i nożyczek DIY Ostrzałka do noży i nożyczek DIY Ostrzałka do noży i nożyczek DIY Ostrzałka do noży i nożyczek DIY

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    toshiba
    Level 11  
    Has specialization in: hobby elektronika
    toshiba wrote 52 posts with rating 24, helped 1 times. Live in city Mosina. Been with us since 2004 year.
  • Telkom Telmor
  • Telkom Telmor
    mumin
    Level 11  
    linuxtorpeda wrote:
    Projekt brzmi ciekawie, natomiast nie jestem wtajemniczony w temat ostrzałek. Mógłbyś nagrać filmik, jak jej używasz, i jakie są jej zalety w porównaniu do zwykłej osełki?

Oglądnij youtube hasło ostrzałka ganzo ruixin itp
    ladamaniac
    Level 38  
    linuxtorpeda wrote:
    Projekt brzmi ciekawie, natomiast nie jestem wtajemniczony w temat ostrzałek. Mógłbyś nagrać filmik, jak jej używasz, i jakie są jej zalety w porównaniu do zwykłej osełki?
    .
    Pozwala dobrać i zachować odpowiedni kąt ostrzenia noża. Różne noże, do różnych zastosowań mają różne kąty ostrzenia, niektóre nawet na dwa kąty po sobie.
    Tomek515
    Level 22  
    Dobry patent z siłownikiem a zastanawiałem się z czego by wziąć taki przegub. :)
    gaskoin
    Level 38  
    Ja mam tylko taką uwagę, że osełka obraca się po okręgu i czym dalej od środka, tym kąt będzie się bardziej odchylał od "zadanego". Krawędź noża będzie co raz dalej i kąt się będzie zmniejszał. Czym dłuższy nóż tym w zasadzie gorzej.

Przydałby się też wskaźnik pokazujący ile stopni jest ustawione. Choćby i markerem kreski zaznaczone na gwincie.

Jakie kamienie używasz?

linuxtorpeda wrote:

- nie musisz polegać na pamięci mięśniowej :)
    - poziom wejścia zerowy. Dajesz wnuczkowi i Ci naostrzy
    - powtarzalność
    szeryf3
    Level 22  
    Dość ciekawy projekt.
    Wykorzystanie starego siłownika też niezły pomysł.
    Jak skończysz całe urządzenie to dodaj filmik.
    Mój kolega popełnił podobne urządzenie, ale zamiast kamienia dał podłużny klocek drewniany na, który przykleja papier ścierny wodny o różnej gradacji.
    Tomekob
    Level 14  
    Napisz coś więcej o kamieniach jakie zastosowałeś, specjalne do ostrzenia czy inne, może jakiś link do źródła? Zrobiłem a dokładnie to zacząłem podobną tyle, że części drukowane na drukarce 3D, ale zatrzymałem się na kamieniu. Będę wdzięczny za namiary byle nie Aliexpress czy kamienie "japońskie" za wielkie pieniądze.
    Pozdrawiam
    rafels
    Level 24  
    Tomekob wrote:
    Napisz coś więcej o kamieniach jakie zastosowałeś, specjalne do ostrzenia czy inne, może jakiś link do źródła? Zrobiłem a dokładnie to zacząłem podobną tyle, że części drukowane na drukarce 3D, ale zatrzymałem się na kamieniu. Będę wdzięczny za namiary byle nie Aliexpress czy kamienie "japońskie" za wielkie pieniądze.
    Pozdrawiam

Taniej wychodzą osełki diamentowe. Ja mam 360, 600, 1500. Dodatkowo wodny kamień do gładzenia, mający tak szacunkowo 5000, z allegro w dobrej cenie. Jak chcesz, podam namiar na sprzedawcę tego kamienia. Czasem wykańczam ostrza na płótnie z pastą polerską.
    gaskoin
    Level 38  
    Tomekob wrote:
    Napisz coś więcej o kamieniach jakie zastosowałeś, specjalne do ostrzenia czy inne, może jakiś link do źródła?

@tomekob za dobry kamień trzeba niestety zapłacić. Przy takiej konstrukcji jednak można kupić mniejszy kamień (tańszy). Duża powierzchnia przydaje się tylko przy ostrzeniu z ręki. Pytanie też jakie masz noże? Tanie kamienie będą z plasteliny i będą się bardzo szybko zużywały. Może być też tak, że nie naostrzysz noża w ogóle na takim kamieniu.

Kolejną wadą tego rozwiązania jest to, że ciężko utrzymać wodę na kamieniu w takiej konfiguracji
    zgierzman
    Level 29  
    szeryf3 wrote:
    Wykorzystanie starego siłownika też niezły pomysł.

Nie żebym się czepiał wynalazku, ale TO NIE JEST SIŁOWNIK.
    To jest sprężyna gazowa - kiedy jest sprawna magazynuje energię podczas zamykania klapy bagażnika, a oddaje podczas otwierania. I tyle...
    Do siłownika natomiast doprowadza się czynnik pod zwiększonym ciśnieniem (powietrze, olej, itp), a przesuwające się tłoczysko wykonuje pracę.

Tak, wiem, to jest czepianie się słówek, ale w końcu jesteśmy na forum dla inżynierów, warto byłoby nazywać rzeczy po imieniu, a nie używać gimbazowej gwary.
    clubber84
    Level 27  
    To jak jesteśmy na forum dla inżynierów, to nie "deska aluminiowa", jak to autor określił, tylko profil zamknięty aluminiowy na burty do przyczep samochodowych.
    Nie nóż ze stali damasceńskiej, tylko nóż wykonany z odkuwki wzorowanej na stali damasceńskiej.

I ostatnia sprawa - jak na takim "przyrządzie" ostrzyć noże na mokro?
    Jestem ciekaw odpowiedzi autora.
    brofran
    Level 39  
    clubber84 wrote:
    I ostatnia sprawa - jak na takim "przyrządzie" ostrzyć noże na mokro?
    Psikniesz co chwila na nóż wodą z kuchennego spryskiwacza i jest mokro. :D
    clubber84
    Level 27  
    brofran wrote:
    Psikniesz co chwila na nóż wodą z kuchennego spryskiwacza i jest mokro.

😂 Zrobiłeś mi zakończenie dnia. Dzięki.
    Tomekob
    Level 14  
    Brak możliwości ostrzenia na dobrze zmoczonym kamieniu, moim zdaniem jest to największa wada tego typu ostrzałek, ale żeby nie było wielka rekompensatą jest powtarzalność kąta i łatwość obsługi. Ogólnie jestem za na tyle żeby wykonać sobie taką ostrzałkę, jak wspominałem powyżej.

rafels
    Quote:
    Jak chcesz, podam namiar na sprzedawcę tego kamienia.
    jeśli możesz, poproszę.
    rafels
    Level 24  
    @tomekob Ja kupowałem na tej aukcji
    Ale po odświeżaniu widzę, że cena wzrosła.