Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inny kolor/odcień jednego panela na dachu?

berserker1 13 Oct 2021 17:12 504 13
    berserker1
    Level 9  
    Czy u was też zauważyliście, że niektóre panele jak spojrzeć to ich odcień/kolor jakby jest inny od pozostałych obok? Np. jak teraz patrzę to jeden jest jakby jaśniejszy a wszystkie inne bardziej pod brązowy. Czy to jakaś wada jest czy co? Czasami to widać rano jak jeszcze rosa lub gdy pada deszcz. Czy to u mnie tylko jakieś złudzenie? Zdjęcie poniżej.
    https://obrazki.elektroda.pl/9476456600_1634139278.jpg
  • Helpful post
    kosmos99
    Level 37  
    Prawdopodobnie są z innej partii produkcyjnej.
    berserker1
    Level 9  
    To ile powinny wystawać ? To i tak wszystko wkręcane tylko do samej blachy.
    berserker1
    Level 9  
    Przecież tam wystaje szyna 10 cm. Nie mówcie, że wszyscy panele wkręcają w stalowe albo tytanowe łaty i krokwie. Jak trafisz z rozstawem szyn żeby się zgrywało wszystko z konstrukcją dachu? Da się za nisko czy za wysoko czy bliżej krawędzi dachu to dopiero są przeciążenia. W jakich warunkach będzie wykorzystywana max. moc paneli przy produkcji prądu tj. np. u mnie 6,37kW?
    kosmos99
    Level 37  
    berserker1 wrote:
    jakich warunkach będzie wykorzystywana max. moc paneli przy produkcji prądu tj. np. u mnie 6,37kW?

Jeśli chodzi Ci o to kiedy panele najwięcej produkują to wtedy kiedy słońce świeci na nie prostopadle.
    strucel
    Level 32  
    kosmos99 wrote:
    Prawdopodobnie są z innej partii produkcyjnej.

To nie cała prawda.Jakiś czas temu czytałem artykuł na ten temat i było tam wytłumaczone to tym że w związku z dużym zapotrzebowaniem duże firmy zlecają część produkcji paneli podwykonawcom - z tego wynikają różnice w kolorze ale co istotniejsze autor pokusił się o sprawdzenie wydajności profesjonalnym sprzętem i te z firmy matki były wydajniejsze na zasadzie nominał 350W nowy wyrób z fabryki producenta +3% bonusu , nowy wyrób od podwykonawcy 1% bonusu.
    Zakład produkcyjny był jakoś tam oznaczony kodem na etykiecie z tyłu panela.
    berserker1
    Level 9  
    strucel wrote:
    Jeśli chodzi Ci o to kiedy panele najwięcej produkują to wtedy kiedy słońce świeci na nie prostopadle.

Chodziło mi o to, że widzę na wykresach w apce fusion solar, że w ciągu słonecznego dnia wykorzystywane jest np. max. 5kW z paneli a nie maksymalna moc jaka mają tj. 6,37kW. Dlaczego tak jest? Instalacja była uruchomiona 9 sierpnia i do tej pory wyprodukowała 1.4 MWh.
    kosmos99
    Level 37  
    A są ustawione na południe?

Dodano po 56 [sekundy]:

Teraz słońce nie jest już tak wysoko jak latem więc też spadek mocy w związku z tym jest.
    dprzyb
    Level 21  
    Wszystko się zgadza - ja mam instalację 3,96kWp a nie miałem jeszcze dnia w październiku kiedy instalacja generowałaby więcej niż 3kW w danej chwili
    berserker1
    Level 9  
    MichałS wrote:
    Bardziej przejmował bym się za krótkim stelażem. Klemy końcowe kiedy są tak blisko końców nie trzymają i wiatr "zdejmie" instalację.

U mnie są takie mocowania paneli - aż strach pomyśleć co odpowiecie:

kosmos99 wrote:
    A są ustawione na południe?

Mniej więcej na południe - tak jak dach ustawiony. W sierpniu raz nawet wyskoczył pik na 6,50 kW. Jeszcze pytanie odnośnie licznika dwukierunkowego: czy każde mrugnięcie czerwonej diody nad kWh to jest zużyta 1 kWh?
    MichałS
    Level 27  
    Na liczniku w 3-ciej i 4-tej linijce jak byk pisze 1000imp/kWh 1000imp/kvar

Natomiast pierwsze zdjęcie jest po ukosie i tak wykadrowane że instalacja zajmuje ułamek, większość to elewacja. To jakbyś Państwu Młodych zrobił zdjęcie odcinając jedną osobę w pasie i z koszem na śmieci w pierwszym planie.

Więc nie wiem Kolego czy Ty umyślnie robisz z siebie idiotę, ewentualnie z Forumowiczów albo obie te rzeczy na raz? Doceń że ktoś poświęca czas na twoje pytania i zamieszczaj treści tak aby były konkretne i na temat (pkt. regulaminu:

3.1.15. Publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

3.1.17. Publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi. )
    berserker1
    Level 9  
    A to forum to jakieś towarzystwo wzajemnej adoracji określonych osób z wyżyn i elit intelektualnych tegoż forum? Które pytanie jest nie na temat? Gdzie ma roszczeniowy charakter ? Lenistwo? - ja dzień w dzień wstaję o 4:20 czy niedziela czy wesele czy pogrzeb i do pracy a Ty będziesz oceniał mnie zza monitorka czy ja jestem leniem? Spójrz w lustro. Znalazł się guru forum - bo ci się paseczek z zielonego na żółty zmienia? Ja zadałem w temacie konkretne pytanie Ty odpowiedziałeś nie na temat. Akurat z tymi impulsami na liczniku nie zauważyłem - mój błąd a poza tym licznik jest schowany w skrzynce na ścianie. To nie jest na zdjęciu instalacja moja tylko chciałem pokazać jaki u mnie jest typ mocowań a tak abstrahując od tematu trochę kultury i szacunku do drugiego człowieka - kim jesteś żeby wyzywać kogoś od idiotów...
    Poczytaj sobie artykuł "Syndrom Elektrody" - czyli jak nie być bucem w grupach dyskusyjnych, czy forach:
    https://antyweb.pl/elektroda-syndrom-grupy-dyskusyjne
    Treść umieszczona kierowana w punkt do Ciebie.
    Błysnąłeś arogancją i chamstwem ? - a ja Cię pozamiatałem jak Dario pozamiatał w serialu ,, Ślepnąc od świateł". Do niezobaczenia.
    Niepotrzebne pyskówki. Moderator K.R.