Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Akumulatory do fotowoltaiki

Goja15 14 Oct 2021 00:15 333 10
    Goja15
    Level 3  
    Witam
    proszę o radę i podpowiedź. Mam instalację fotowoltaiczną off - gird. akumulatory żelowe 8x 12v 100 Ah.
    Czy mogę do tego dopiąć akumulatory kwasowo - ołowiowe 12v o różnej pojemności? Mam kilka i trochę szkoda że są nieużywane.
    Pozdrawiam
    Krzysztof
    kosmos99
    Level 37  
    Nie powinno łączyć się w szereg akumulatorów o różnych parametrach.

DJCheester wrote:
    wszystko działa już ponad 2 lata

To nie jest jakiś długi czas, ciekawe co by wyszło jakby je teraz rozpiął i pomoierzył każdego z osobna, jaką mają utratę pojemności.
    DJCheester
    Level 20  
    Co prawda nie mierzył ale robiłem test odłączyłem na przemian tak że raz zostały żelowe w systemie a raz kwasowe i przy przetwornicy i poborze około 100W nie zauważyłem jakiegoś szybkiego spadku napięcia na zarówno jednych jak i drugich. A dwa lata bo od dwóch lat mam taką awaryjną baterię i solary za zimę w razie braku prądu aby piec zasilić, a latem do późnej jesieni od wczesnej wiosny podłączone jest oświetlenie na tym systemie i wszystko działa póki co jak należy, dodam że akumulatory nie mam nowe, wszystko z odzysku, tanim kosztem robiłem. Pozdrawiam...
  • Helpful post
    Maverick73
    Level 23  
    Goja15 wrote:
    Mam instalację fotowoltaiczną off - gird. akumulatory żelowe 8x 12v 100 Ah.

Dobrze ze ich masz aż tyle bo nie lubią katowania nadmiernym rozładowywaniem lub ładowaniem jak i zimna.

AGM-y to typowe woły robocze pod PV.

Nie powinno się mieszać akumulatorów bo powoduje to dużo szybszą degradację.
    Akumulatory powinny być najlepiej tego samego producenta o tym samym przebiegu jak i pojemności.
    Goja15
    Level 3  
    Dzięki za podpowiedzi. Jeszcze jedno, czy przy takim podłączeniu wspomniane przeze mnie akumulatory będą wpływać negatywnie na żelowe które są podpięte czy tylko same na siebie?
    Krzysztof
    kosmos99
    Level 37  
    A nie możesz przepinać aku ręcznie albo np wyłącznikiem 1-0-2 ?
    Goja15
    Level 3  
    Pewnie jest to jakieś rozwiązanie, ale instalacje mam na działce, więc zadziałałoby to tylko wtedy jak jestem na miejscu.
    Krzysztof
  • Helpful post
    Maverick73
    Level 23  
    Goja15 wrote:
    Dzięki za podpowiedzi. Jeszcze jedno, czy przy takim podłączeniu wspomniane przeze mnie akumulatory będą wpływać negatywnie na żelowe które są podpięte czy tylko same na siebie?
    Krzysztof

Jak by to opisać ... hmmm to tak jak byś wziął 10 pojemników o tej samej objętości połączone na dole ze sobą rurkami i wlewając wodę do jednego widzisz jak napełniają się równocześnie (ładowanie) .... jak z jednego wylewasz wodę równocześnie reagują wszystkie tak samo (rozładowanie) ...

Teraz połączymy te same zbiorniki o różnych objętościach i nalewamy do jednego wodę ... te co są najmniejsze to już wody nie przyjmują a tylko poziom się dźwiga w tych największych (ładowanie) ... co oznacza ze mniejsze akumulatory są już naładowane a regulator dalej podaje prąd na większe akumulatory odpowiednio mocny co szkodzi już naładowanym mniejszym akumulatorom.

Teraz ta sytuacja odwrotnie ... wylewamy wodę, to zbiorniki co są największe wyrównują poziom w tych mniejszych (rozładowanie) czyli największe akumulatory nie dość ze są rozładowywane to jeszcze próbują ładować te mniejsze. Czyli dostają najbardziej po 4 literach :)

Jak masz wyobraźnie to myślę ze zrozumiesz tu problem ... do tego dochodzą różne napięcia oraz prąd ładowania akumulatorów.... itd,itd.

Jak masz na działce internet to można sterować zdalnie przekaźnikiem 12V/2P co przełącza pakiety akumulatorów (jeden 8 żelowych a drugi mix) tak na upartego .
    Goja15
    Level 3  
    Dzięki. Teraz wszystko jasne :)
    Pozdrawiam
    Krzysztof
    Goja15
    Level 3  
    Dzięki. Teraz wszystko jasne :)
    Pozdrawiam
    Krzysztof

Dodano po 4 [minuty]:

Otrzymałem potrzebne informacje.