Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuner AM/FM TEF6686 sterowany z komputera

dktr 14 Oct 2021 18:31 13560 45
Optex
 • Tuner AM/FM TEF6686 sterowany z komputera

  Ostatnio dość tanio można kupić ciekawe moduły tunera AM/FM na układzie scalonym TEF6686. Moduł taki kosztuje około 100 zł i sprzedawany jest jako głowica fm do radioodbiorników samochodowych. Możliwości ma niesamowite, świetną czułość i selektywność, regulowaną deemfazę i filtr. Z modułu wychodzi już analogowe audio L+R, lub MPX w zależności od konfiguracji.
  Urządzenie składa się z mikrokontrolera atmega328 z programem który tłumaczy komunikację i2c z tunerem i wystawia przez uart. Do sterowania można użyć programu xdr-gtk, myślę że wiele wyjaśni film na którym robię dość powolny band-scan, w tle otwarta strona maps.fmdx.pl na której można szybko i łatwo zweryfikować co i skąd się odbiera.

  Antena użyta w filmie to dipol zainstalowany w polaryzacji V na dachu czteropiętrowego bloku, a dokładniej na rurce po byłej instalacji azart, do tego 40 m przewodu.

  Obudowa pochodzi z starego uszkodzonego konwertera vga-composite i idealnie podpasowały otwory pod gniazda.

  Tuner AM/FM TEF6686 sterowany z komputera

  Tuner AM/FM TEF6686 sterowany z komputera

  Sam tuner wygląda tak:

  Tuner AM/FM TEF6686 sterowany z komputera

  Schemat połączeń:

  Tuner AM/FM TEF6686 sterowany z komputera

  Istnieje też możliwość zdalnej obsługi tunera, potrzebne dodatkowo raspberry pi i karta dźwiękowa z złączem line-in, wtedy sam tuner można zainstalować w dogodnej lokalizacji i używać bez opóźnień przez internet. Mam taką instalacje na 70 m kominie, sam xdr jest wystawiony publicznie więc każdy może się pobawić.
  Potrzebne programy są tu: http://dktr.pl/XDR
  Jest tam foobar2000 skonfigurowany tak aby było jak najmniejsze opóźnienie audio i dodana pozycja z adresem strumienia. Jest też program xdr-gtk, aby się połączyć trzeba podać nazwę hosta dktr.pl i hasło 12345 i można kręcić.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  dktr
  Level 22  
  Offline 
  Has specialization in: komputery, elektronika
  dktr wrote 617 posts with rating 338, helped 26 times. Live in city Ostróda. Been with us since 2003 year.
 • Optex
 • #2
  simw
  Level 26  
  Od czasu, gdy przedstawiłeś swoje rozwiązanie w innym wątku przyszedł i do mnie taki tuner.
  Koszt to 67 + 15 zł za przesyłkę.
  Moduł poczeka teraz na swoją kolej, być może do końca świata i jeden dzień dłużej jak większość prokrastynowanych projektów :)
  Dzięki za podzielenie się swoim rozwiązaniem.
 • #3
  Nepto
  Level 15  
  Fajne! Gdzie konkretnie kupiłeś ten moduł tunera? Mógłbyś wrzucić dokładniejsze zdjecie płytki modułu?
 • #5
  Nepto
  Level 15  
  Bardzo dziękuję za zdjęcie! To w sumie ciekawe, w karcie katalogowej TEF6686 z NXP podają, że obudowa to HVQFN32 a tutaj widać jakby miało nóżki.
 • Optex
 • #7
  simw
  Level 26  
  Na pierwszy rzut oka trudno znaleźć szczegółową dokumentację, nawet na stronie NXP.
  Natomiast ostatecznie można znaleźć pełniejszą dokumentację zarówno dla modułu jaki samego tunera.
  Wszelkie niezbędne pliki wraz z kodem do Arduino można znaleźć tutaj:
  https://github.com/makserge/tef6686_radio

  Tuner AM/FM TEF6686 sterowany z komputera

  I jeszcze to:
  http://nicuflorica.blogspot.com/search?q=tef6686
 • #9
  excray
  Level 40  
  dktr wrote:
  Ostatnio dość tanio można kupić ciekawe moduły tunera AM/FM na układzie scalonym TEF6686. Moduł taki kosztuje około 100 zł i sprzedawany jest jako głowica fm

  To ja wole kupić cały gotowy tuner ze wzmacniaczem, sterowaniem oraz wyświetlaczem za 1/3 tego:
  https://www.aliexpress.com/item/32816122408.html
  na jakimś chińskim wynalazku, który ma tak rewelacyjną czułość, że bez żadnej anteny już odbiera nawet średnio silne stacje, i do tego oferuje niezłą jakość audio. W każdym razie podłączam, działa. Do tego ma jeszcze wejście RS232, którym można po swojemu sterować tunerem i zrobić swój własny interfejs.
 • #11
  excray
  Level 40  
  Jak na jakość sygnału FM stereo to jest aż za dobry. Zresztą w dobie DAB i muzyki strumieniowej, takie tunery to są jak kaseta magnetofonowa.

  Swoją drogą to porównałem ich kilka parametrów takich jak czułość, SNR, czy THD i oba układy mają praktycznie takie same. Więc nie mam pojęcia na podstawie czego stwierdziłeś, że układ o którym piszesz jest lepszy. Jak dla mnie to zwykły układ dedykowany do Car Audio, czyli raczej niezbyt wyszukanego sprzętu.
 • #12
  dktr
  Level 22  
  Testowałem na tej samej antenie tunery zrobione na układach qn8035, si4703, tea5767. Tylko tef6686 radzi sobie np. z odbiorem radia 7 na -94dB na 88.0, gdzie na 88.1 mam +PLUS+ z sygnałem -65, na pozostałych tunerach była sieczka, podobnie z VOX FM 94.7 i Jedynka na 94.8. To jest sprzęt dla nasłuchowców a nie dla słuchaczy radia, szybko odświeżany i dokładny wskaźnik sygnału ładnie wizualizuje np. odbicie sygnału od samolotu, wsparcie dla rotorów daje możliwość nakreślenia charakterystyki kierunkowej anteny, a po oskryptowaniu można sobie ustawić alarm, gdy zaczynają się warunki dobrej propagacji troposferycznej ;)
 • #14
  dktr
  Level 22  
  Wszystko zależy od poziomu zakłóceń. Ze zwartym wejściem antenowym wskaźnik sygnału wskazuje -120 dBm. W mojej lokalizacji razem z przewodami koncentrycznymi na dach idą trzy ekranowane skrętki cat6, gdy wszystkie urządzenia na końcu mają zapięty link, poziom szumu wzrasta do -95 dB w całym zakresie. W takich warunkach stereo wskakuje przy -91 dBm a RDS przy -75 dBm. Antena zwykły dipol w polaryzacji V na dachu 4 piętrowego bloku, np. RMF z Koszalina na 89.3 odbieram na -92 dBm - 210 km nadajnik 60 kW.
 • #15
  sq3evp
  Level 31  
  To ładne wyniki. Z tego co piszesz to jakość audio nie jest super, ale selektywność już lepiej?
  Ciekawe jak by się spisywało na czymś lepszym niż zwykły dipol.
 • #16
  William Bonawentura
  Level 33  
  dktr wrote:
  Ostatnio dość tanio można kupić ciekawe moduły tunera AM/FM na układzie scalonym TEF6686

  A jak z odbiorem AM? Możesz wrzucić nagranie naszego 225 kHz?
 • #18
  William Bonawentura
  Level 33  
  Dziękuję bardzo. Akurat trafiłeś na audycję "słownomuzyczną" :D

  Jeszcze zadam 2 pytania.
  1) Czy dobrze mi się wydaje, że jako sterownik PC - moduł powinna nadać się płytka Arduino?
  2) W przypadku zastosowania Rasbpery podłączamy I2C bezpośrednio ze złącza GPIO płytki?
 • #19
  dktr
  Level 22  
  Atmega328 (arduino) jest tam po to, aby tłumaczyć komendy z uart i przekazywać je przez i2c do tunera. Jeśli skompilujesz program na rpi, to jest szansa uruchomić wszystko bez atmegi - może być przydatne, ale tylko w przypadku zdalnego odsłuchu. Wtedy gdzieś daleko w puszce rpi + tef6686 i karta audio z line_in, lokalnie rpi nie jest potrzebne, bo analogowe audio jest prosto z tunera i nie trzeba go pchać przez sieć. W przypadku lokalnego sterowania wszystko obrobi atmega i komputer z usb<>uart. Aktualnie wstawiam taki tuner razem z atmegą i wyświetlaczem VFD w obudowę od tunera Denon, trzeba tylko dorobić otwór na gniazdo USB, działa już sterowanie lokalne - strojenie z przycisków. Pozostało skończyć parsowanie RDSa, PI już mam :)

  Tak będzie w obudowie.

  Tuner AM/FM TEF6686 sterowany z komputera

  Edit, udało się całość zamknąć w obudowie ;)


 • #20
  delta221
  Level 1  
  W Holandii Sjef wykonał tuner TEF V2, a także V1 dla AM i FM, wszystkie informacje są tutaj: szukaj : pe5pvb
  Nie mogę teraz zamieścić linku, jest też wiele filmów, które można zobaczyć na Youtube:
  Odbiornik TEF V2 LW MW i SW
  Możesz go uzyskać na GTK przez Wifi i audio również przez BT
  Tuner AM/FM TEF6686 sterowany z komputera
 • #21
  armin12
  Level 3  
  dktr wrote:
  Schemat połączeń:

  Tuner AM/FM TEF6686 sterowany z komputera


  Witam
  Zamierzam kupić sobie takie coś i złożyć. Jeśli mogę zapytać jakie są wartości kondensatorów na schemacie i czy zasilanie to 5V?
  Jak po złożeniu to zainstalować na komputerze? Czy do podłączenia wystarczy takie coś: https://botland.com.pl/konwertery-usb-uart-rs..._25ge3whcLk7u1OvgYN28vn2-gvJsvEaArMEEALw_wcB?
  Jest gdzieś może dostępny jakiś poradnik jak to złożyć i zainstalować?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
 • #22
  William Bonawentura
  Level 33  
  W dzisiejszych czasach najtaniej i najprościej będzie kupić najtańszy moduł Arduino 5V z wbudowanym konwerterem USB i tylko podłączyć moduł radiowy kabelkami.
 • #23
  armin12
  Level 3  
  Tak się składa, że Arduino posiadam. Jeśli mógłbym poprosić, to czy jest jakiś schemat połączeń i kod źródłowy na Arduino IDE?
 • #25
  dktr
  Level 22  
  armin12 wrote:
  Tak się składa, że Arduino posiadam. Jeśli mógłbym poprosić, to czy jest jakiś schemat połączeń i kod źródłowy na Arduino IDE?


  Przecież wszystko jest w tym poście, schemat połączeń i kod programu do arduino w pliku fmdx.7z

  Uruchomiłem kolejny taki odbiornik, http://dktr.pl/XDR
 • #26
  armin12
  Level 3  
  Witam
  Dotarł do mnie tuner TEF6866 z Aliexperess, ale mam problem z uruchomieniem go. Próbuje to podłączyć przez Arduino Uno. Podłączyłem wszystko według tego schematu i wgrałem podany tam kod: https://github.com/RTVDXRO/TEF6686-AM_FM_RDS-Radio nie podłączałem jak na razie głośników (bo w sumie i tak chcę aby dźwięk był na programie GDR-GTK) oraz anteny. Na razie było to podłączenie testowe czy w ogóle zadziała. Program XDR-GTK niby wykrywa tuner, na Arduino miga dioda RX, ale nic nie słychać, program pokazuje cały czas 0dB. Wiem że nie ma anteny, ale jakiś szum chyba powinien być. Poza tym po ustawieniu częstotliwości RMF FM, do którego nadajnika 120kW mam bardzo blisko, i przyłożeniu palca do pinu anteny w TEF6686 również nic, a wydaje mi się, że jakieś szczątki powinny się pojawić. Próbowałem też kod podany na tym forum wyżej, ale tam kompilator Arduino pokazuje jakiś błąd i nie chce skompilować. Aktualnie jestem w pracy, ale jak wrócę to mogę dać screeny co dokładnie się dzieje. Z góry dziękuję i proszę o pomoc.
 • #27
  Janusz_kk
  Level 35  
  armin12 wrote:
  Wiem że nie ma anteny, ale jakiś szum chyba powinien być.

  To nie jest radio analogowe, podłącz antenę i wtedy sprawdź.
 • #28
  dktr
  Level 22  
  Quote:
  bo w sumie i tak chcę aby dźwięk był na programie GDR-GTK

  No to się nie da. XDR-GTK steruje tylko głośnością w układzie TEF6686. Musisz L i R podłączyć pod wzmacniacz audio lub pod wejście liniowe karty audio. Nawet nie napędzisz tym słuchawek - nie będzie kompletnie nic słychać. Przy braku anteny powinieneś na wykresie widzieć szum na poziomie -120 dBm.
 • #29
  armin12
  Level 3  
  dktr wrote:
  Quote:
  bo w sumie i tak chcę aby dźwięk był na programie GDR-GTK

  No to się nie da. XDR-GTK steruje tylko głośnością w układzie TEF6686. Musisz L i R podłączyć pod wzmacniacz audio lub pod wejście liniowe karty audio. Nawet nie napędzisz tym słuchawek - nie będzie kompletnie nic słychać. Przy braku anteny powinieneś na wykresie widzieć szum na poziomie -120 dBm.


  Dziękuję za pomoc. Po podpięciu wzmacniacza zadziałało, o dziwo działa również bez żadnego wzmacniacza, na samych słuchawkach. Jedynie nie wiem jak to zrobić, aby dźwięk leciał z komputera przez Line-In. Jeżeli ktoś wie jak to zrobić to proszę o pomoc.
  Zadziaałało mi to już nawet bez anteny, na częstotliwościach gdzie nie ma nic szum był, a stacje z pobliskiego RTCNu bez tej anteny nawet ładnie łapało. Dziś podpiąłem antenę Dipol 3 RZ B i odbiór jest rewelacyjny, odbiera ładnie nawet bardzo dalekie stacje z 200km, których różnica częstotliwości to różnica 0,1MHz od stacji 120kW z odległego o 10km RTCNu

  Janusz_kk wrote:
  armin12 wrote:
  Wiem że nie ma anteny, ale jakiś szum chyba powinien być.

  To nie jest radio analogowe, podłącz antenę i wtedy sprawdź.


  Jak to nie jest analogowe? DAB+ tam nie ma, a więc nie jest chyba radiem cyfrowym. Jest AM i FM także tylko radio analogowe.
 • #30
  lechoo
  Level 39  
  armin12 wrote:
  Jedynie nie wiem jak to zrobić, aby dźwięk leciał z komputera przez Line-In. Jeżeli ktoś wie jak to zrobić to proszę o pomoc.

  Witam, wystarczy we właściwościach wejścia liniowego, w zakładce Nasłuchiwanie włączyć opcję Nasłuchuj tego urządzenia, tak jak na poniższym obrazku:

  Tuner AM/FM TEF6686 sterowany z komputera