Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Windows 10 - Przerwana aktualizacja i problem z ponownym rozruchem

mateusz317 15 Oct 2021 11:50 573 4
    mateusz317
    Level 2  
    Cześć.
    Podczas ostatniej aktualizacji Windowsa 10, prawdopodobnie dziewczynie rozładował się laptop :D . Próba włączenia sprzętu powoduje pojawienie się BSODa z komunikatem "inaccessible boot device".
    Spędziłem cały wczorajszy wieczór na próbie rozwiązania tego problemu, szukając po różnych forach i poradnikach i nic nie przyniosło efektu. I teraz w trybie odzyskiwania:
    odinstalowanie aktualizacji, przywracanie systemu - zwraca błąd
    naprawa podczas uruchamiania - wywala po jakimś czasie i uruchamia komputer ponownie
    DISKPART w konsoli nie wykrywa żadnego dysku poza pendrive z Windowsem
    bootrec /rebuildbcd - nie wykrywa żadnego zainstalowanego systemu.

Może i błędnie, ale zakładam, że skoro uruchamia się konsola odzyskiwania, to dysk jest sprawny i jest również widoczny w biosie.
    Pacjentem jest Acer Aspire 5. W biosie kombinowałem z włączeniem i wyłączeniem secure boot. Nic nie pomogło. Bootowanie jest ustawione na UEFI i nie ma możliwości zmiany.
    Podczas instalacji systemu, pamiętam, że bios Acera był wyjątkowo upierdliwy i jedyną opcją na poprawne odpalenie instalatora Windowsa (żeby wykrywał dyski) było uruchomienie pliku BOOTX64.EFI przez Uefi shell. Próba odpalenia tak bootowalnego pendrive i wpisanie w konsole ww komend przyniosło te same efekty.
    Najłatwiej było by wypiąć dysk i sprawdzić go pod innym sprzętem, ALE 8-) : laptop jest na gwarancji więc rozkręcanie nie wchodzi w grę. Ponowna instalacja systemu to ostateczność - oczywiście brak kopii zapasowych :)

Czy macie jeszcze jakieś pomysły? :D
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Instalka Linuxa, np. Mint, na pendrive, uruchomić laptopa z pendrive, po załadowaniu systemu powinien być dostęp do partycji dysku. Zgrać dane osobiste i po uruchomieniu komputera z pendrive, ale tym razem z wgraną instalką Windowsa, zainstalować system od zera.
    Piotr160292
    Level 38  
    Hirensbootcd - on zawiera Windowsa live cd z różnymi narzędziami, tak więc również b. komfortowo można skopiować dane i nie trzeba się użerać z Linuxem. Chociaż to śmierdzi mi tylko uwalonym MFT, co turbo łatwo można naprawić w kilka minut DMDE albo testdisk. Jak można znaleźć na google/yt.
  • Helpful post
    marekwojcik_eu
    Level 1  
    Cześć,

Miałem ten sam problem na dwóch firmowych Acer Aspire 5.
    Rozwiązanie problemu:
    - uruchom bios (F2)
    - przejdź do zakładki "main" i naciśnij ctrl + s żeby wyświetlić dodatkowe ustawienie "VMD Controller"
    - wyłącz VMD Controller
    - zapisz zmiany
    - uruchom ponownie komputer, Windows 10 powinien się uruchomić.
    Dodatkowo podczas instalacji Windows 10 będzie już widoczny dysk M2/SSD.
    --
    mateusz317
    Level 2  
    marekwojcik_eu wrote:
    Cześć,

Miałem ten sam problem na dwóch firmowych Acer Aspire 5.
    Rozwiązanie problemu:
    - uruchom bios (F2)
    - przejdź do zakładki "main" i naciśnij ctrl + s żeby wyświetlić dodatkowe ustawienie "VMD Controller"
    - wyłącz VMD Controller
    - zapisz zmiany
    - uruchom ponownie komputer, Windows 10 powinien się uruchomić.
    Dodatkowo podczas instalacji Windows 10 będzie już widoczny dysk M2/SSD.
    --

Okazało się, że Twoje rozwiązanie to strzał w 10... Dzięki :D