Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyczny wyłącznik Raspbery PI

marek_lo 15 Oct 2021 13:30 174 4
    marek_lo
    Level 7  
    Witam wszystkich, mam temat z którym nie umiem sobie poradzić. Mianowicie chodzi o sytuację jak na załączonym szkicu. Mam Raspbery PI które chcę odłączać od zasilania łącznie z zasilaczem automatycznie po komendzie shutdown. Jako element wykonawczy chcę zastosować standardowy moduł przekaźnika (Arduino) zasilany 5V wymaga Stan niski na jego wejściu sterującym załącza przekaźnik. Stan wysoki rozłącza go. Styki normalnie rozwarte przekaźnika włączone są w linie zasilania 230V zasilacza. Dotąd wszystko jest dobrze. RPI po włączeniu ustawia pin26 na 0 i wysterowuje przekaźnik który zwiera styki i podtrzymuje zasilanie zasilacza. Po shutdown RPI ustawia pin 26 na 1 i przekaznik puszcza odłączając zasilanie i cały układ się wyłącza. Ale jest jeden problem RPI nie ustawia pin26 od razu na 1 tylko robi to tak że najpierw jest 100 ms szpilka 1 potem 100 ms przerwa i dopiero ciągłe 1 aż do wyłączenia zasilania i tu zaczyna się problem bo na tych szpilkach przekaźnik klekocze bo kondensatory w zasilaczy trzymają na tyle długo że zdąża on się rozłączyć załączyć i ponownie rozłączyć.
    Chciłabym uniknąć tego klekotania, może ktoś podpowie jakiś schemat prostego modułu który mógłbym włączyć pomiędzy RPI i Relay module by przedłużyć pierwszy impuls o co najmniej 200 ms

Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    marek_lo
    Level 7  
    Dziekuję za link, to mój wątek. Niestety rozwiązanie nie jest najlepsze, bo zdarza się, że nie działa. Nie wiem, czy problem leży w samym układzie NE555, miałem go z demobilu. Niestety nie mam w tej chwili dostępu do nowego układu. A nie chce mi się czekać, aż coś przyjedzie pocztą. Mam np. trochę bramek NAND, może coś z ich wykorzystaniem, a może coś zupełnie innego, prostszego. Bardziej liczyłem, że jak opiszę problem w nowym wątku, to ktoś spojrzy na to świeżym okiem i podsunie profesjonalne rozwiązanie.
    Dzięki za podpowiedź, a jeśli ktoś miałby inne sugestie, to będę wdzięczny.

Dodano po 2 [godziny] 58 [minuty]:

Ostatecznie zadziałało to. Trochę przekombinowane pewnie ale działa pewnie i o to mi chodziło. Tranzystor na wyjściu bramki musiałem dołożyć gdyż napięcie bramki było zbyt niskie by wysterować moduł przekażnika.

krzysiek_krm
    Level 40  
    Może zastosuj przekaźnik bistabilny z dwiema cewkami: SET i RESET. Rozwiązanie może być nieoptymalne, bo trzeba zrealizować jakiś pomocniczy zasilacz.