Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ciepła woda w kranie (gorące grzejniki)

matekolodz 15 Oct 2021 16:37 1095 26
Testo
    matekolodz
    Level 5  
    Dzień dobry, jestem całkowicie zielony w tych sprawach, a pojawia się kłopot. Kilkanaście lat temu montowany był u mnie w domu (szeregowiec) węzeł ciepła (Danfoss). Sprawami zajmował się Tata, który niestety zmarł, gdy był sezon grzewczy, a nikogo nie było w domu schodziłem do piwnicy i przekręcałem małą dźwignię i ogrzewanie działało, ale wszystko ustawiał wcześniej Tata. Sytuacja tak wygląda, że ciepło niby idzie, ale tylko wtedy kiedy np, w kranie włączę gorącą wodę, wtedy pojawia się jakby "ruch" w rurach i robią się ciepłe, ktoś może wskazać przyczynę? W piwnicy przy węźlie jest masa zaworów itp. Kaloryfery odpowietrzone. Dziękuję za pomoc.
  • Testo
  • Helpful post
    stachu_l
    Level 32  
    matekolodz wrote:
    ktoś może wskazać przyczynę?
    Tak - coś nie działa :-)
    Poważniej to może jakieś informacje pomocnicze
    Co to za węzeł? Typ, model, konfiguracja jaki sterownik itp
    Czy coś było zmieniane od czasu kiedy to ostatnio działało? Ta dźwignia była przestawiana na lato i powróciła do pozycji włączonego ogrzewania?
    Jakieś zdjęcie węzła, sterownika i tej dźwigni.
    Rozumiem, że ciepło z sieci miejskiej (osiedlowej kotłowni) czyli bez własnego pieca, pompy ciepła itp.
    matekolodz
    Level 5  
    Nie mam pojęcia co po sezonie grzewczym Tato wyłączał, a co nie, brązową rączką odkręcało się i tym regulacja również była ilości l/h. Ogrzewanie miejskie. Przy każdym odkręceniu kranu ciepłej wody robi się właśnie głośno i grzejniki stają się gorące lecz tylko na dole.

Spoiler:
    Ciepła woda w kranie (gorące grzejniki) Ciepła woda w kranie (gorące grzejniki) Ciepła woda w kranie (gorące grzejniki) Ciepła woda w kranie (gorące grzejniki)
  • Helpful post
    stachu_l
    Level 32  
    To raczej nie jest węzeł Danfoss ale być może jest to zbudowane zgodnie ze schematem węzła Danfoss przy pomocy armatury tego producenta - tak do końca nie widać.
    Rozumiem, że te dwa zawory kulowe, czarne z niebieską końcówka na dźwigni, to jest wejscie i powrót czynnika z miasta.
    Na zdjęciach dobrze nie widać jak idą wszystkie rury ale wydaje się, że CWU (ciepła woda) jest grzana w wymienniku ale kaloryfery są chyba zasilanie bezpośrednio z sieci miejskiej. Rozumiem, że te rury w izolacji to idą do kaloryferów.
    Brązowa rączka? czy to jest ten zawór idący do rury zasilającej kaloryfery z zasilania, z licznika ciepła przez taką złączkę kołnierzową?
    Czy teraz jest odkręcony?

Od czego jest pompa obiegowa (ta żółto czarna)? Czy to jest cyrkulacja CWU aby nie czekać długo na ciepłą wodę?
    Na dole pod wymiennikiem od CWU koło zaworu z niebieską dźwignią jest jakiś elektrozawór - taka czarna cewka z białym przewodem - kto tym steruje? (chyba, że to jakiś pomiar przepływu, to kto go mierzy - gdzie idzie kabel?)
    Jeżeli to jest zawór to on odpowiada z przepływ przez grzejniki (raczej za powrót ale nie ma znaczenie czy zamykamy dopływ czy powrót).
    matekolodz
    Level 5  
    @stachu_l Tym zawsze przekręcałem (duży brązowy) , żeby zacząć grzanie, delikatnie odkręcone tylko zawsze, żeby było ok. 200/220 l/h.
    Spoiler:

Dwie czarne rączki z niebieską końcówką pamiętam, że zawsze Tata zakręcał jak gdzieś wyjeżdżaliśmy.

Biały kabel jest podłączony do kontaktu.
    Spoiler:
    Ciepła woda w kranie (gorące grzejniki) Ciepła woda w kranie (gorące grzejniki)

Rury w izolacji prowadzą z dołu na cały dom aż na strych.
    Spoiler:

Tutaj jest komputer, który pokazuje różne parametry.
    Spoiler:

Na zewnątrz przy garażu jest u mnie każdego u mnie osiedlu taki jakiś "grzybek", z którego Panowie ściągają "pomiary" raz na trzy miesiące lub co miesiąc.
  • Testo
  • Helpful post
    stachu_l
    Level 32  
    Ten komputerek to jet twój licznik ciepła (a w zasadzie licznik jest własnością dostawcy ciepła)
    Tak dla pewności - kabelki brązowe i ten ciemniejszy szary idą do czujników temperatury wkręconych w trójniki na rurach; dolotowej i powrotnej. Ten ciemny szary idzie to tej czarnej skrzynki z zielona nalepka - pomiar przepływu - taki licznik wody podobny jak na wodociągu tylko daje impulsy do tego komputerka.
    Szary kabel idący do góry do rurki to rozumiem idzie do tego grzybka na zewnątrz.
    Cz powyższe się zgadza.

Co do przewodu to ten co pokazałeś to zasilanie pompy i na tych zdjęciach lepiej widać, że to miesza CWU czyli cyrkulacja.

Interesuje mnie gdzie idzie przewód z tego zaworu zaznaczonego na tym zdjęciu.
    Ciepła woda w kranie (gorące grzejniki)elektroz..r.jpg Download (188.16 kB)
    Czy on nie jest sterowany z czujnika temperatury gdzieś w pokoju - taka skrzynka na ścianie z klawiszami lub gałką do nastawania temperatury?

Czy ten brązowy kurek odkręcałeś?
    Możesz spróbować go mocniej odkręcić - nawet jak chwilowo będzie większy przepływ to majątku nie zapłacisz chyba, że tak zostawisz.
    Jaki jest teraz przepływ jak nie używasz ciepłej wody?
    matekolodz
    Level 5  
    @stachu_l Nie mamy żadnego nastawiania w pomieszczeniach. Brązowy kurek kiedy jest zakręcony wtedy jest to ok 25 l/h. Przy odkręconym w zależności jak bardzo, może być 100 l/ha, a może być i 900 l/h.

Nie mam pojęcia dokąd. Na zewnątrz też jedynie skrzynka elektryczna.
    Spoiler:

Szary idzie na zewnątrz przy garażu, tak.
    Spoiler:

Dopiero gdy ten zawór będzie otwarty, pojawia się szum i idąca woda w rurach i dopiero mogę brązowym korkiem ustawić przepływ wody lecz gdy żółty zawór jest przekręcony natychmiastowo spada ciśnienie prawie do 0 tutaj.

Spoiler:

W zasadzie gdy włączę ogrzewanie z użyciem żółtego zaworu i brązowego korka jak zawsze Tata mówił, kaloryfery rozgrzeją się na jakąś chwilę tylko i wyłącznie na dole.
    stachu_l
    Level 32  
    matekolodz wrote:
    lecz gdy żółty zawór jest przekręcony natychmiastowo spada ciśnienie prawie do 0

A gdzie idzie ta rura od żółtego zaworu? Czy przypadkiem nie idzie do kanalizacji?
    Jeżeli tak to własnie pozbawiasz miejskie przedsiębiorstwo czynnika grzewczego - uważaj bo jak znajdą to mogą obciążyć.

Jak zamkniesz żółty zawór a odkręcisz gdzieś ciepła wodę to się pojawi przepływ?

Bez wysterowania tego zaworu (tego w kółeczku) nie będzie przepływu przez kaloryfery.
    Musisz ustalić skąd jest sterowany.
    Możesz też zobaczyć jego cewkę - na jakie jest napięcie. Jak masz miernik to odkręć wtyczkę od cewki i zobacz czy tam jest napięcie.
    Jak nie ma to awaryjnie można go wysterować z sieci albo zasilacza (zależnie czy jest na 230V AC czy np 24V AC/DC). Tu przydała by się taka wtyczka - prawdopodobnie coś takiego:
    https://www.psautomatyka.com.pl/pl/p/Wtyczka-...irwIJpp7wCDa-33ytJ45aN3R1G6HIE1BoCCggQAvD_BwE
    Musisz sam zobaczyć.
    matekolodz
    Level 5  
    Idzie w dół do kanalizacji, w takim razie zakręcam, ale tylko i wyłącznie gdy jest zawór nawet odrobinę otwarty to wtedy ciepło idzie do domu, pojawia się taki specyficzny szum wtedy i z tego co pamiętam to zawsze był taki odgłos gdy grzaliśmy. Przepływ się nigdzie nie pojawia.

@stachu_l A czy to może prowadzić do jakiegoś urządzenia, z którego Tata korzystał włączając ciepło z poziomu aplikacji? Sprzęt SONOFF.
    ta_tar
    Level 39  
    stachu_l wrote:
    Ten komputerek to jet twój licznik ciepła (a w zasadzie licznik jest własnością dostawcy ciepła)
    Tak dla uściślenia nazewnictwa (różni nowicjusze czytają). To nie jest licznik ciepła tylko ciepłomierz.
    stachu_l
    Level 32  
    To wróćmy do podstaw.
    Jak żółty jest zakręcony to jest ciepła woda?
    Jak puścisz ciepłą wodę, ale dłużej, to pojawi się przepływ?

Bez tego zaworu sterowanego kabelkiem nie będzie grzania kaloryferów.

Pytanie:
    jak tam zdolności do majsterkowania?
    Lepiej wychodzi z prądem czy hydrauliką?

Możliwości są takie
    - ustalić co steruje tym zaworem i sprawdzić dlaczego jest zamknięty (może bezpieczniki w sterowniku)
    - wysterować zawór niezależnie z sieci lub zasilacza
    - rozebrać zawór i poskładać bez części zamykającej (niekiedy się da)
    - pozbyć się tego zaworu wkręcając w jego miejsce jakiś łącznik
    - jeżeli zawór się zablokował to rozebrać i wyczyścić

Jednak ten zawór pełnił jakąś rolę więc jego blokowanie spowoduje, że jakaś funkcjonalność układu zniknie więc warto ustalić co robił ten zawór.
    matekolodz
    Level 5  
    Gdy żółty zawór jest zakręcony, ten co idzie do ziemi, ciepła woda normalnie w domu jest, nie może włączyć się ogrzewanie za pomocą brązowej zakrętki, która jest obok. Odkręcony mniej, więcej, na maxa nic na komputerze się nie zmienia jeśli chodzi o l/h wody, żadne parametry. Zdolności małe, bardzo małe. Dostałem kontakt do Pana, który odpowiada za serwis itp. z firmy, która kiedyś ten węzeł montowała, chyba będzie On musiał na to spojrzeć, wszystko jest dobrze kiedy ten żółty zawór jest nawet minimalnie otwarty, no ale skoro mówisz, że mogą być kłopoty to będzie zamknięty i nic się nie dzieje w domu złego przy zakręconym.

Mówimy o tym, tak?

Spoiler:
    stachu_l
    Level 32  
    Tak mówimy o tym zaworze.
    To jest coś podobnego do tego:
    https://www.martechpneumatyka.pl/elektrozawor...z-h3dGEoFPnPlGRgdk5ukMMxtv7fuI1xoCn6kQAvD_BwE
    i jest otwierane przy pomocy napięcia podawanego na cewkę.
    Jeżeli tam nie ma napięcia to zawór się nie otworzy.

Pomiar przepływu jest robiony na dopływie więc nie można zmierzyć ile wody ucieka przez twoja instalację. Dopiero jak ktoś przyjdzie sprawdzać instalację albo licznik ciepła to może zauważyć, że wypuszczasz wodę do kanalizacji.
    Z drugiej strony ta woda jest uzdatniana przed wpuszczeniem do sieci - odkamienianie, dodatki antykorozyjne a często też barwnik aby było widać przecieki. Troche szkoda tej wody.
    matekolodz
    Level 5  
    A do czego służy niebieski zawór obok tego elektrozaworu oraz ten zawór zamknięty prowadzący rurkę.
    Spoiler:

Oraz mam pytanie, na dole jest manometr, który wskazuje stale 4-5 bar, a zalecane dużo niższe.
    Spoiler:
    stachu_l
    Level 32  
    matekolodz wrote:
    @stachu_l A czy to może prowadzić do jakiegoś urządzenia, z którego Tata korzystał włączając ciepło z poziomu aplikacji? Sprzęt SONOFF
    Tak to może być do tego. przepraszam ale wcześniej gdzieś przegapiłem tą informacje.
    Wiesz gdzie jest to urządzenie które współpracuje z aplikacją?
    Masz taką aplikacje aby samemu sterować?

Niebieski zawór pozwala zamknąć powrót z kaloryferów, czerwony obok tego elektrozaworu pozwala na zamknięcie powrotu z wymiennika CWU. Jak zamkniesz oba i jeszcze ten dolny powrotu do miasta (ten z niebieska nakładką na dźwigni) to powinno się dać rozkręcić śrubunki przy elektrozaworze bez zalania piwnicy - tylko troche wody z rur wypłynie.

Co do ciśnienia - to jest ciśnienie powrotu i takie ma sieć miejska - raczej nie masz na to wpływu. Powinno być niższe od tego na górze - na dolocie.
    Może gdzieś się coś zatkało albo ten regulator różnicy ciśnień (to czarne z czerwona nalepką Danfoss) szwankuje i nie puszcza wody na powrót. Jednak ciepła woda jest więc cos musi przepływać.
    matekolodz
    Level 5  
    Aplikacja jest, ale wskazuje urządzenie offline i nie może ponownie znaleźć po wifi, aby sparować, a ani ja ani Mama nie wiemy gdzie mógł zamontować "skrzynkę".
    stachu_l
    Level 32  
    A nie ma tego gdzieś przy bezpiecznikach?
    Produkty Sonoff: https://sonoff.tech/products/
    Wygląda troche jak zasilacz do halogenów czy LED np ten TH10 ma jeszcze własny pomiar temperatury więc można by ustawić ochronę przed mrozem - jak temperatura spadnie np poniżej 10 stopni to ogrzewanie się włączy nawet bez interwencji aplikacji.
    matekolodz
    Level 5  
    Nie ma przy bezpiecznikach, model BASIC2 to wiem, najpewniej gdzieś najbliżej gniazdka musi być, może w puszcze schowany.
    stachu_l
    Level 32  
    matekolodz wrote:
    BASIC2
    czy BASICR2? Widzę tylko ten drugi.
    Tak czy inaczej wiadomo czego szukać i jest dostępna instrukcja (uboga ale jednak)
    Dodatkowo na 99% cewka zaworu jest na 230V - jedyna możliwość aby było inaczej to przy poszukiwanym urządzeniu jest jeszcze jedno - zasilacz na 12/24V albo inny - i to urządzenie włącza zasilacz który zasila zawór.
    Dla pewności na cewce zaworu powinien być opis na jakie jest napięcie.

Czy ten przewód to jest od tego zaworu elektromagnetycznego?
    Ciepła woda w kranie (gorące grzejniki)Przewód_z..ru.jpg Download (148.44 kB)

Jeżeli tak to co jest ponad, albo za ścianą - gdzieś przecież idzie.
    Ten drugi biały grubszy to jest przewód z tego gniazda gdzie jest włączona pompa?
    Wydaje się, że do tego gniazda wchodzi jeszcze jedne przewód czarny od góry więc może czarnym przychodzi zasilania z ten biały jest używany do zasilania BASICR2. Pewności jednak nie ma i bez elektryka będzie trudno ustalić jak to jest.
    Jeżeli jednak oba białe przewody wchodzą gdzieś razem w ścianę to bardzo prawdopodobne, że ma końcu jest Sonoff - pomyśl gdzie to może trafić. Mam nadzieję, że nie jest schowany w tej piance bo do naciśnięcia przycisku parowania trzeba go troche odskrobać. Ta pianka uszczelnia przejście rur chyba w górę więc może kable też tam idą.
    matekolodz
    Level 5  
    Tak, cienki biały od zaworu elektromagnetycznego, gruby biały to kontakt, pompa jest podłączona do kontaktu.

Spoiler:

Spoiler:
    stachu_l
    Level 32  
    No to ciągle pytanie - gdzie one idą tam za tą rurą i pianka?
    Tam gdzieś musi być BASICR2
    matekolodz
    Level 5  
    Spróbuję coś tam podłubać, w takim razie przed Sonoffem zanim Tata zamontował to gdzieś do prądu blisko było to podłączone pewnie?
    stachu_l
    Level 32  
    Jeżeli gniazdo jest zasilane z czarnego przewodu to bialy zasila Sonoff i może być gdziekolwiek bo oba kable idą razem.
    Jeżeli gniazdo jest zasilane tym białym kablem to pewno Sonoff jest blisko bezpieczników.
    Niestety tego nie wiemy. Jedno jest pewne - ten cienki kabel musi iść do Sonoff więc trzeba szukać gdzie idzie.
    matekolodz
    Level 5  
    No to zobaczymy, może się uda zlokalizować. W aplikacji ewelink na telefonie Taty i Mamy jest zaprogramowane włączanie właśnie ciepła zdalnie, ale nie chce się włączyć, ponieważ wskazuje, że urządzenie jest offline, a żeby na nowo sparować trzeba mieć dostęp fizyczny do niego.
    matekolodz
    Level 5  
    Sonoff znaleziony, prąd był, ale nie wychodził, spalił się.
    stachu_l
    Level 32  
    Rozumiem, że jak wyślesz prąd do zaworu to ogrzewanie zaczyna działać. Chwilowo można zastąpić Sonoff kostka elektryczna albo dwoma złączkami WAGO.

Generalnie to instalacja elektryczna kwalifikuje się do remontu - w piwnicy przy rurociągach gniazda bez styku ochronnego (kołka) raczej nie powinny występować. Myślę, że instalacja jest dwużyłowa bez wydzielonego przewodu PE.
    Wydzielenie PE wymaga jednak wymiany przewodów lub przynajmniej dołożenie PE i odpowiednie modyfikacje rozdzielni.
    Tu są lepsi specjaliści od układów sieci więc jak zdecydujesz o remoncie instalacji to załóż nowy temat w odpowiednim dziale.

Sam instalacja węzła cieplnego - jakoś ten węzeł został zaakceptowany przez dostawcę ciepła - dziwi mnie bo nie widziałem nigdzie filtrów siatkowych (może niedowidzę). U mnie są dwa - jeden przed pomiarem przepływu - tym od ciepłomierza - a drugi przed zaworem różnicowym - tym przed powrotem do miasta z czarną gałka i czerwona nalepką. Ale jak zaakceptowali to niech tak zostanie. Gdyby były jakieś przeróbki to warto pomyśleć