Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konfiguracja systemu Matrix 832+

Piotrek_71 15 Oct 2021 21:27 417 6
Optex
 • #1
  Piotrek_71
  Level 14  
  Witam,
  kupiłem dom z zainstalowanym i aktywnym systemem alarmowym - klawiatura Pyronix MX-LCD i centrala Matrix 832+. Niestety poprzedni właściciel nie miał pojęcia o działaniu systemu, zostawił mi jedynie dwa piloty, którymi zbroił oraz rozbrajał alarm. Mam następujące pytania:

  1. Wolałbym zbroić oraz rozbrajać alarm za pomocą kodów, których niestety nie mam. W jaki sposób mogę zresetować centralkę/klawiaturę, aby nie skasować ustawień, a jedynie usunąć istniejące kody i ustawić nowe?

  2. Czy są jakieś uniwersalne kody serwisowe/hasła do połączenia się z centralką w celu konfiguracji? Czy oprogramowanie jest ogólnodostępne?

  3. Czy do tego modelu można dołożyć moduł, dzięki któremu byłaby możliwość podejrzenia aktualnych stanów pracy centralki oraz czujników za pomocą aplikacji na telefonie?

  4. Zainstalowane są bezprzewodowe czujniki ruchu. Część jest nieaktywna z powodu słabej baterii (9V). Czy nie powinien się pokazywać alarm informujący o braku zasilania czujki?

  5. Na ekranie klawiatury pojawiają się informacje o aktualnie pobudzonej czujce (np. "WEJŚCIE" lub "GARAŻ"). W momencie zbrojenia pojawia się opis "Stan 0" lub "Stan 00" w zależności od stref, które uzbroimy. Jak można sprawdzić, która strefa odpowiada którym czujkom?

  6. Obok szafki z Matrixem wisi druga szafka (wg właściciela "stara" i nieużywana), w której znajduje się działający alarm transmitter (mruga dioda) ze sprawnym akumulatorem. Czy to urządzenia współpracuje z obecną centralką czy mogę je odłączyć?

  System alarmowy jest połączony z firmą ochroniarską. W załączniku zdjęcia poszczególnych komponentów.

  Dziękuję za pomoc
 • Optex
 • #2
  Rysiek2
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Ten wiszący moduł pod płytą centrali to galwaniczna izolacja do nadajnika ochrony.

  To na drugim zdjęciu to nadajnik firmy ochroniarskiej.
  Jeżeli po jego otwarciu firma nie reaguje to znaczy, że nie monitoruje tego systemu.

  Na trzecim zdjęciu masz "wynalazki" ELMES komunikujące się z czujkami bezprzewodowymi i pilotami.

  W necie dostępna jest instrukcja obsługi do M832+ - ściągnij i poczytaj.


  PS: Solidnie zasłoniłeś nazwę firmy ochroniarskiej i dobrze bo nie ma czego chwalić.
 • Optex
 • #3
  sosarek

  Level 43  
  1. Bezpośrednio się nie da - tu bez kodu Instalatora niewiele zrobisz.
  2. Nie ma - definiował je Sol...d Security wg.własnego widzi mi się. Zawsze Matrixa robiłem z "ręki".
  3. Można, choćby moduł Satela ale wiąże się to z przeróbką systemu i nie będzie pełnych informacji.
  4. Elmes nie informuje o stanie baterii, co jedynie z tego co pamiętam może w tym momencie wystawić informację o sabotażu.
  5. W Trybie serwisowym zobaczyć co do czego jest przypisane.
  6, Nadajnik AO - możesz odłączyć - ale rób to od strony centrali.
 • #4
  gkwiatkowski
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Piotrek_71 wrote:
  3. Czy do tego modelu można dołożyć moduł, dzięki któremu byłaby możliwość podejrzenia aktualnych stanów pracy centralki oraz czujników za pomocą aplikacji na telefonie?


  Jeśli chcesz mieć dobry system alarmowy, to w mojej ocenie sensowniej będzie wymienić wszystko na coś nowego. Dokładanie nowych modułów zawsze będzie jakąś protezą i zawsze pozostaną słabe punkty. Chociażby ślepe czujki z rozladowaną baterią.

  W zależności od popularności w danym rejonie kraju może to być system Satel, Ropam, Genevo, Jablotron, Risco itp.
  W nowym sprzęcie będzie pełna integracja z aplikacją, dwukierunkowa łączność z czujkami bezprzewodowymi, powiadamianie o słabych bateriach itp. Najlepiej to założyć czujki przewodowe.
 • #5
  pajad23
  Level 4  
  Te radiolinie elmesa akurat informują o słabej baterii w nadajnikach (czujkach) tyle, że robią to za pomocą pulsowania diody centralnej (tej zielonej) a nie poprzez diodę danego kanału. Dioda zielona pulsuje np. 4 razy gdy bateria rozładowana jest w czujce przypisanej do czwartego kanału radiolinii. Gdy dodatkowo słabą baterię zgłasza np. też czujka z kanału nr 6 to dioda pulsuje 4 razy, robi krótką przerwę a następnie pulsuje 6 razy. Ogólnie średnio czytelny sposób

  Co do programu konfiguracyjnego, to jest do znalezienia w sieci ale działa na win XP więc albo stary laptop albo maszyna wirtualna z zainstalowanym xp
  http://www.pyronixorders.com/pyronix-downloads.php?SelectRegion=1
 • #6
  Piotrek_71
  Level 14  
  Witam,
  jestem w trakcie "ogarniania" czujników i całego systemu. Chciałem dostać się do ustawień centrali przez klawiaturę próbując standardowych kodów instalatora. Niestety żaden z przycisków klawiatury nie działa, jedynie naciśnięcie klawisza MENU (symbol książki pod cyfrą 7) wywołuje krótkie piknięcie i to wszystko. Zegar na klawiaturze działa nieprawidłowo - w dniu dzisiejszym cały dzień wyświetlał "05:10 28 MAR". Gdy ostatni raz robiłem zdjęcia, czyli 14. września, wyświetlał "09:53 04 MAR". Podczas uzbrajania alarmu lub pobudzenia czujek na wyświetlaczu pojawiają się odpowiednie komunikaty.

  Czy klawiatura jest w jakiś sposób zablokowana? Data przez ponad 2 miesiące przesunęła się o 24 dni - nie mam pojęcia, o co może chodzić. W jaki sposób można zresetować klawiaturę przy takim zawieszeniu? Czy nie wywoła to alarmu sabotażu itp. ?

  Dziękuję za pomoc
 • #7
  Piotrek_71
  Level 14  
  Pozbawiłem centralkę zasilania aż do rozładowania akumulatora. Po włączeniu kalendarz oraz czas są wyzerowane. Po kliknięciu na symbol książki (menu), pojawia się napis: "Wprowadź swój kod". Niestety naciskanie cyfr na klawiaturze nie powoduje żadnego efektu, nie słychać nawet pikania. Czy ktoś wie, co może być nie tak?