Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego

vulkano 15 Oct 2021 22:49 3237 152
IGE-XAO
    vulkano
    Level 10  
    Dzień dobry,

Postów na podobny temat trochę tu jest, ale nie pomogły mi.

Mam kocioł kondensacyjny Thermona KDC 25 (z instrukcją po niemiecku). Działa z ogrzewaniem podłogowym. Hydraulik go uruchomił, a czujnika nie podłączy, bo powiedział, że nie wie jak. Dom jest jeszcze nie zamieszkały i nie chciałbym go pozostawić bez ogrzewania na zimę, ale jak go zostawię nawet na minimum (30 stopni), to puści mnie z torbami, bo pracuje cały czas.

Dokupiłem do niego regulator pogodowy Salus WT100. Były dołączone do niego dwa czarne, dość krótkie kable zakończone jakimś czujnikiem (metalowe końcówki - jak na zdjęciu). Zakładam, że to jakieś czujniki wewnętrzne, ale jak to podłączyć? Osobno dokupiłem kabel do czujnika zewnętrznego, który będę mocował na ścianie północnej (niestety dość wysoko, bo na wysokości ok 7, 5 m, ponieważ alternatywą jest jedynie przebijanie się przez stropy (chyba, że mogę puścić kabel po ścianie zewnętrznej w dół - jeszcze nie mam elewacji - ale wtedy odległość od kotła wzrośnie z ok. 9 m do powiedzmy 14,5 m). W instrukcji kotła (po niemiecku) chyba znalazłem miejsce, w które mam wpiąć czujnik pogodowy (aussen-temperatur-fühler?) , ale jak? Osobno dokupionym kablem wpinam się w czujnik zewnętrzny z jednej i w regulator z drugiej strony, a potem jednym z tych czarnych kabli z zestawu łączę regulator z kotłem? Regulator wówczas też musiałby być blisko kotła ze względu na długość tego kabla. I co wówczas z tym drugim czarnym kablem?

Czy ktoś pomógłby mi się w tym połapać i napisać w punktach (jak małpie) co z czym połączyć? A może dysponuje ktoś polskojęzyczną instrukcją obsługi kotła Thermona KDC 25? Nie wiem nawet jak (i czy w ogóle można) mu zmniejszyć moc (obecnie ogrzewana jest mniej więcej połowa powierzchni docelowej, a nawet przy tej minimalnej temperaturze 30 stopni licznik bije jak szalony). Pomocy :)
    Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • IGE-XAO
    Wojtermet25
    Level 28  
    Cześć.
    Nie wiem od czego zacząć i łatwo tego nie ogarniesz.
    Kocioł produkcji południowych sąsiadów, ale instrukcji po polsku nie znalazłem, chyba nas nie lubią ;) . Ale parametry wyglądają dobrze.
    Sterownik który kupiłeś jest do sterowania zaworem mieszającym (czujniki z czarnymi kablami do pomiaru temperatury zaworu, w puszce jest czujnik zewnętrzny) a nie kotłem pogodowo. Z tego co na szybko przejrzałem instrukcję po ichniejszemu,to podobnie jak rodzimy Termet ma on dedykowany czujnik zewnętrzny,oraz można do niego podłączyć zwykły termostat ON OFF, lub rozbudowany z komunikacją OT ( np CR11011 ,ale to tylko jako przykład bo czy akurat z tym będzie pełna współpraca to nie wiem).
    Pytanie jeszcze jak kocioł połączony jest z podłogą,bo min jakie może dać to 30* a to trochę za dużo. Opisz szerzej instalację, może jakieś fotki.

Dodano po 35 [minuty]:

Pobierz sobie katalog Thermona i tam są dedykowane elementy, m.in regulator Honeywell CR 04 i czujnik zewnętrzny.
  • IGE-XAO
    vulkano
    Level 10  
    Dziękuję za reakcję.

Obecnie grzeje tylko podłogówkę (nie zdążyłem z rurkami i jastrychem tam gdzie miały stać zasobniki, więc ciepła woda nie jest jeszcze podłączona.

Dlaczego 30 stopni to dużo? Mówimy o temperaturze na kotle. Jak wygrzewałem jastrych, ustawiałem 30, 40, 50 (x 5 dni), 40, 30. Później wyłączyłem na 5 dni i ponownie 30,40,50,40,30.

Gdy ustawię pokrętło na min, zostaje właśnie 30 stopni (jeśli wcześniej była wyższa - np. 40 czy 50 - to niższa po prostu nie wchodzi).

W całym domu ma być podłogówka, za wyjątkiem garażu. Miałem tam wstawić łącznie 4 spore grzejniki, ale miały być zasilane z rozdzielacza niską temperaturą. Co prawda w komplecie mam zawór trójdrożny (jutro zrobię zdjęcie) i jakąś dodatkową pompę (do ciepłej wody może?), ale ten hydraulik twierdził, że bez tego będzie lepiej, a te grzejniki dadzą radę (mi w garażu wystarczy choćby 14 stopni).
    Sama instalacja jest chyba możliwie prosta: kocioł na górze, tuż przy pionie, na każdym piętrze rozdzielacz, z którego odchodzą pętle. Z ostatniego (na samym dole) pójdą dwie, jedna do holu przy wejściu, jedna na klatkę schodową plus te grzejniki. Na razie jednak nie jest podłączony. Podłogówka na razie działa tak, że hydraulik na dole przy pionie ustawił "baniak" przez który ręczną pompą nabijał do obiegu wodę do ciśnienia ok. 1,5 atmosfery, no i tak to sobie na razie hula.

Jutro postaram się zrobić kilka zdjęć.

Nie bardzo kumam to, co napisałeś o tym regulatorze (z tego co pamiętam był tam też schemat tylko dla podłogówki). Czy to znaczy, że tutaj go nie podłączę, czy po prostu nie muszę podłączać nigdzie tych czarnych (lub jednego z nich) kabli?

"Pobierz sobie katalog Thermona i tam są dedykowane elementy, m.in regulator Honeywell CR 04 i czujnik zewnętrzny."

Czyli to nie jest tak, że kupię sobie dowolny regulator i podłączę do kotła? Każdy kocioł ma dedykowane?
    Jeśli tak jest w istocie i ten, który mam jest nieprzydatny, to czy czujnik zewnętrzny też musi być odpowiednio dobrany czy mogę użyć tego, który już mam? Bo znalazłem regulator Honeywell CR 04, ale bez czujnika zewnętrznego i dlatego dopytuję ;)
    Wojtermet25
    Level 28  
    Tak,30* na kotle i tyle idzie u Ciebie w podłogę, może być przy nowym domu za dużo na dodatnie temperatury i kocioł będzie musiał pracować okresowo,co znowu przy podłogówce nie jest za dobrze.
    Ten regulator który kupiłeś przy obecnej instalacji jest zbędny, on nie będzie regulował kotła, może mu dać tylko sygnał do grzania, zwróć jeśli jest taka możliwość lub zamień na inny, dedykowany z OT,lub zwykły ON OFf. Chyba, że dojdziesz do wniosku po pierwszym lub drugim sezonie, że to jednak nie może tak działać i trzeba będzie rozbudować instalację o układ mieszający (albo i dwa) dla obniżenia temperatury zasilania to wtedy można go wykorzystać.
    Czy na instalację CO był projekt i wg niego jest zrobiona,czy instalator ma wszystko w małym paluszku i jakoś to będzie;)
    Bo z opisu wynika, że dom dosyć rozbudowany i wszystko zasilone prosto z kotła,nie mówię że nie,tylko musi to być policzone. Masz rozdzielacze do podłogówki z rotametrami? Jesteś w stanie uzyskać w całej instalacji odpowiednie przepływy?
    No i czekam na zdjęcia instalacji i elementów.
    Do rozliczeń z instalatorem podchodź ostrożnie, finalizuj jak będziesz pewien że wszystko jest tak jak chciałeś i wszystko działa jak powinno.

Dodano po 6 [minuty]:

Teraz jeszcze doczytałem co dodałeś.
    Regulator, bardziej termostat ON OFF może być dowolny,bo on tylko mówi kotłowi grzej lub stop. Ale jeżeli regulator ma gadać z kotłem i regulować jego pracą to musi być dedykowany. Czujnik zewnętrzny też musi być dedykowany do kotła i ten z Salusa może podpasować ale nie musi.
    W Twojej sytuacji na razie dał bym najprostszy termostat żeby nie przegrzewać domu i kocioł zostawić na minimalnej temperaturze która pewnie wystarczy nawet do-10* na zewnątrz.
  • Helpful post
    EnergyAID

Level 14  
    Wiele nie pomogę, ale w instrukcji czeskiej:
    Therm25KDC
    - na stronie 45 na dole strony jest schemat podłączenia czujnika zewnętrznego i sterownika (chodzi o złącze A3 z czujnikiem zewnętrznym "Venkovni cidlo"),
    - na stronie 23, punkt 2.3.4. przetłumaczony maszynowo:
    Quote:

2.3.4 Praca kotła z nadrzędnym sterownikiem ekwitermicznym
    Aby zapewnić „pełną” kontrolę ekwitermiczną (w tym ustawianie programów czasowych itp.), zalecamy stosowanie inteligentnych sterownik programowalny CR 04 lub PT 59, który w sposób ciągły komunikuje się z mikroprocesorem automatyki kotłowej. To się dzieje w ten sposób przekazywać informacje nie tylko o wymaganej temperaturze instalacji grzewczej w zależności od temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz, ale również do wyświetlania informacji roboczych o kotle (tryb pracy, moc, temperatury, możliwe usterki itp.). System ten charakteryzuje się: wiele regulowanych i wyświetlanych parametrów dla optymalnej kontroli instalacji grzewczej z modulacją mocy kotła.

- w punkcie 2.3.3. również sporo informacji, głównie to, że sterowanie pogodowe wymaga aktywacji przez serwisanta,
    - nie napisali niestety jaki to czujnik temperatury zewnętrznej, ALE na stronie Thermona Shop jest model tego czujnika (na samym dole).
    vulkano
    Level 10  
    Zrobiłem kilka zdjęć, jak to wygląda. Nie wiem od czego jest ta luźna rurka (coś mi świta, że to będzie chyba cyrkulacja CWU).

Z instalatorem jeszcze się nie rozliczałem, bo generalnie on przy tym dłubie już rok (a o innego u mnie trudno, zwłaszcza, że tamten już zaczął). Nie ma projektu, ale ten kocioł powinien dać radę. Na razie ogrzewanie jest na I i II piętrze (poddasze i przyziemie są jeszcze bez). Kocioł jest na poddaszu.

W nocy po twoim poście zamówiłem w Anglii ten regulator 04. Niestety nie było czujnika. Czujnik znalazłem oddzielnie właśnie na stronie, którą przywołał @EnergyAID, ale jeszcze go nie zamówiłem. Salusa niestety zwrócić już nie mogę, bo kupiłem go kilka miesięcy temu i może chociaż ten czujnik od niego będzie pasował.

Na zdjęciach jest ten trójnik. Czy to jest właśnie mieszacz? Jeśli tak - instalować to wyłącznie do tych trzech grzejników w garażu czy lepiej zostawić tak jak mówił instalator? Podobno przy tym mieszaczu ciężko będzie zautomatyzować cały system grzewczy, zwłaszcza w połączeniu z regulatorem pogodowym...

EnergyAID, czyli co? Będę musiał ściągać serwisanta z Thermony, żeby mi aktywował tą funkcję czy też powinien mi to ogarnąć obecny instalator (on ogarniał też podłączenie gazu)?

Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego
    Wojtermet25
    Level 28  
    Postaram się po kolei odpowiedzieć.
    Ta cienka rurka to cyrkulacja i raczej powinna być podłączona oczywiście wraz z pompą cyrkulacji CWU bo dom duży i naprawdę warto.
    Powiem Ci,nie mnie oceniać,ale jest odważny,tak duży dom robić na oko i jeszcze w takim układzie, że potem nie będzie możliwości przerobienia tego. Średnica rur wygląda na oko ok, ale jest to w systemie trójnikowym i nie da się potem podzielić tego np na dwa obwody i zastosować sprzęgła i dodatkowych pomp.
    Odnośnie regulatora,czujnika zewnętrznego i samego kotla. Domyślam się, że budowa jest w DE (?) , nie mam doświadczenia w zakupach poza granicami i spraw związanych z gwarancją,ale jeżeli nie ma tam autoryzowanego serwisu to może być ciężko z uruchomieniem kotła i zachowaniem gwarancji. Sam czujnik zewnętrzny, jak dobrze udało mi się ustalić to powinien być element NTC 10K który sam bez obudowy kosztuje parę zł.
    Ten zawór Caleffi to najprawdopodobniej element grupy bezpieczeństwa dla CWU i powinien zostać zamontowany na zasilaniu bojlera w wodę wodociągową. Nie ma nic wspólnego z układem mieszającym dla CO. A to, że instalator nie chce zastosować układu (-ów) podmieszania dla poszczególnych obwodów podłogówki to tylko jego tajemnica ;) Albo jest pewien, że dla całego systemu wystarczy jedna remperatura zasilania, albo będzie pudrował instalację siłownikami i termostatami.
    Odnośnie serwisanta to na pewno wymagany jest do gwarancji,a i pewnie dla ustawienia parametrów ,bo nie widzę tego w instrukcji.
    EnergyAID

Level 14  
    Wojtermet25 wrote:
    Regulator, bardziej termostat ON OFF może być dowolny,bo on tylko mówi kotłowi grzej lub stop. Ale jeżeli regulator ma gadać z kotłem i regulować jego pracą to musi być dedykowany.

Czyli suma sumarum na czas budowy najważniejszy jest ten termostat pokojowy. Pozwoli on na oszczędności paliwa.

Pogodówka pośrednio też by pomogła, ale niewiele się nada do czasu zainstalowania grzejników.

Co do serwisanta w instrukcji jest tylko informacja:
    Quote:
    Ten tryb jest domyślnie dostępny w kotle, ale nie jest włączony! Aktywacji i wstępnego ustawienia sterowania dokonuje na życzenie użytkownika autoryzowany serwisant. [...] Nachylenie krzywej (pogodowej) ustawia autoryzowany serwisant w menu serwisowym systemu sterowania kotłem!

oraz:
    Quote:
    Przy sterowaniu ekwitermicznym kocioł automatycznie zmienia temperaturę wody grzewczej w zależności od zmian temperatury zewnętrznej.
    Ta metoda sterowania może być używana tylko z podłączonym czujnikiem temperatury zewnętrznej. Czujnik temperatury zewnętrznej jest umieszczony na najzimniejszej ścianie budynku (północnej lub północno-zachodniej) około 3 m nad ziemią. Na czujnik nie mogą wpływać żadne obce wpływy termiczne, takie jak otwarte okna, światło słoneczne, szyby wentylacyjne itp.
    Opis pracy kotła w tym trybie:
    Fazy ​​pracy kotła są identyczne jak w poprzednim trybie, z tą różnicą, że temperatura układu grzewczego ustawiana jest automatycznie zgodnie z temperaturą zewnętrzną (wykrywaną przez czujnik). Obliczenie wymaganej temperatury instalacji grzewczej jest funkcją temperatury zewnętrznej i funkcją współczynnika „K” (nachylenie krzywej ekwitermicznej), które ustala serwisant z uwzględnieniem lokalizacji i charakteru instalacji grzewczej. Pokrętło temperatury wody grzewczej na panelu sterującym ustawia wymagany komfort cieplny (korekta przesunięcia krzywej ekwitermicznej w zakresie ±15 °C wody grzewczej).
    Procedura ustawiania:
    Podczas ustawiania kontroli ekwitermicznej konieczne jest rozróżnienie nachylenia i przesunięcia krzywej ekwitermicznej. Podczas ustawiania nachylenia krzywej ekwitermicznej obowiązuje zasada: w przypadku słabych właściwości termoizolacyjnych obiektu zmieniamy parametr nachylenia łuku w kierunku do wyższych wartości (podnosimy krzywą), przy dobrej izolacyjności termicznej możemy ten parametr obniżyć (przeciwnie, krzywą układamy bardziej).
    Po włączeniu regulacji ekwitermicznej zmienia się znaczenie funkcji pokrętła środkowego na panelu sterowania kotła. W takim przypadku przesunięcie krzywej grzania ustawia się zaznaczonym pokrętłem (w zakresie ±15 °C od krzywej ekwitermicznej ustawionej przez serwisanta).
    Z powyższego wynika, że ​​pokrętło nastawy temperatury ogrzewania na panelu sterowania pośrednio ustawia żądaną temperaturę pomieszczenia grzewczego w tym trybie pracy kotła. Początkowo (fabrycznie) ustawiona jest krzywa ekwitermiczna „K” = 1,6. Domyślne ustawienie użytkownika pokrętła temperatury ogrzewania znajduje się w połowie ścieżki ustawień (wskaźnik w górę, co odpowiada przesunięciu krzywej o 0°C). Po sprawdzeniu temperatury ogrzewanej przestrzeni (ok. 24h) można dokonać zaawansowanych ustawień zgodnie z własnymi wymaganiami dotyczącymi komfortu cieplnego. Dzięki sterowaniu ekwitermicznemu zmiany temperatury zewnętrznej będą nadal kompensowane, a ustawiony poziom temperatury ogrzewanej przestrzeni będzie automatycznie utrzymywany na stałym poziomie.
    Stosując ten tryb sterowania kotłem uzyskujemy dalszą redukcję kosztów eksploatacji przy jednoczesnej poprawie komfortu cieplnego (ciągłe grzanie grzejników). Wreszcie, docenimy tę możliwość jako wstępną regulację pierwotnego obiegu grzewczego przy użyciu sterowania jonowego (zawory mieszające) itp.
    Obliczona temperatura wody grzewczej jest ograniczona do maksymalnie 80 ° C. Jeżeli obliczona temperatura mieści się w zakresie 20 ÷ 35°C wymagana temperatura jest ograniczona do temperatury minimalnej kotła tj. 30°C i funkcja okresowego rozruchu kotła uruchamiana jest w ustalonym odstępie 15 minut ze zmiennym czasem pracy do 30°C wg:
    To n (min) = 15 - To f f; w tym To f f (min) = 30 - obliczona temperatura ekwitermiczna
    Jeżeli obliczona temperatura ekwitermiczna wynosi ≤ 20°C, kocioł pozostaje wyłączony.
    Notatka:
    Ton = interwał włączania kotła
    To f f = resztkowy okres wyłączenia kotła do stałych 15 minut.
    vulkano
    Level 10  
    "Pogodówka pośrednio też by pomogła, ale niewiele się nada do czasu zainstalowania grzejników."

Dlaczego nie? Obecnie grzeje mi na dwóch piętrach i gdyby była ta pogodówka, to ona sterowałaby tym dostępnym ogrzewaniem. Jaki wpływ na jej pracę ma obecny brak grzejników w garażu? Przy okazji, czy byłbyś w stanie odnieść się do twierdzenia, że te grzejniki zrobione jako "pętla" faktycznie sprawdzą się do ogrzania garażu (49 m2). Grzejniki 2-płytowe 2,40 x 0,6 m. Łącznie 3 szt. Jak pisałem nie musi być tam wybitnie ciepło, byle nic nie zamarzało.

Obecnie chodzi mi jedynie o to, żeby przed nadchodzącym okresem zimowym nic mi w środku nie zamarzło, a jednocześnie, żeby kocioł pracował tylko wtedy gdy zajdzie taka konieczność.

Teoretycznie do środy powinien przyjść ten nowy regulator i czujnik. Zakładam, że w ich przypadku już nie powinno być problemu z podłączeniem i pytań w rodzaju "po co są te dwa czarne kabelki" ;)
    Martwi mnie teraz jedynie ta konieczność "aktywacji przez serwisanta".
    EnergyAID

Level 14  
    vulkano wrote:
    Dlaczego nie? Obecnie grzeje mi na dwóch piętrach i gdyby była ta pogodówka, to ona sterowałaby tym dostępnym ogrzewaniem.

Ja to napisałem w sytuacji, gdybyś miał termostat pokojowy (sterownik pomieszczeniowy). On by wyłączał kocioł w sytuacji osiągnięcia temperatury zadanej (przypuśćmy 16-18 st.C w czasie budowy w wybranym pomieszczeniu, przyjmijmy najzimniejszym). Wówczas pogodówka i tak za dużo nie zdziała, ponieważ temperatura wody na wyjściu kotła i tak będzie dla podłogówki odpowiednia w przybliżeniu w granicach 30-40 st.C, czyli nie ma tu zakresu regulacji tej temperatury dla pogodówki (pogodówka może zmieniać tę temperaturę tylko o 10 st.C, co nie wiem czy ma sens na czas budowy).

Inaczej gdybyś nie miał termostatu pokojowego, wówczas wg zacytowanej instrukcji pogodówka wprowadzałaby okresowe postoje kotła przy wyższych temperaturach zewnętrznych, zatem dawałaby oszczędności. Ale to jest mniej dokładne sterowanie od sterownika pokojowego.

Quote:
    grzejniki zrobione jako "pętla" faktycznie sprawdzą się do ogrzania garażu (49 m2)

Czyli garaż z cegły, w konstrukcji budynku, kondygnacja -1; 49 m2, a te 3 grzejniki zasilane wodą o temperaturze 30-40 st.C? Grzejniki raczej są wielkie (2,4 m), więc myślę, że przy tych temperaturach dadzą bardzo na oko po ok. 300 W (czyli łącznie ok. 1 kW). RACZEJ powinno wystarczyć.

Co do konieczności serwisanta, to tak jak napisał @Wojtermet25. Instrukcja słabo to opisuje. Zapytaj swojego magika, czy jest dostęp do menu serwisowego pogodówki i czy czuje się na siłach podłączyć czujnik temperatury zewnętrznej i sterownik. Plus kwestia gwarancji.
    Wojtermet25
    Level 28  
    Jak dojdzie sterownik i czujnik to podłącz wszystko, tylko do sterownika daj na razie tyle kabla, żeby wystarczyło aż do piwnicy,bo prawdopodobnie tam będzie najzimniej.
    Grzejniki jak najbardziej mogą być podłączone jako pętle do rozdzielacza i zasilane tą samą temperaturą, tylko każdy osobnym wyjściem rozdzielacza i nie wiem czy nie zrobić tego grubszym PEX em, bo to jednak kawał grzejnika. Ogólnie to mam bardzo duże obawy,czy instalator faktycznie wie co robi, dając całe ogrzewanie na jednej gałęzi i zasilane wprost z kotła. Ja bym każdy rozdzielacz zasilił osobną nitką z kotłowni i wtedy zawsze jest możliwość dołożenia dodatkowej pompy, sprzęgła,ukladu mieszającego,itp. A tak jak to nie będzie działać to będzie płacz i zgrzytanie zębów, jak już nie raz na forach. Zasiej ziarno niepewności w instalatorze czy da gwarancję, że to będzie działać na normalnych parametrach jakie przewidziane są do OP. Może uznasz, że się czepiam,ale takie są realia moim zdaniem.
    No i trzeba znaleźć jakąś instrukcję serwisową do kotła, żeby aktywować w menu instalatora potrzebne funkcje.
    Zużyciem gazu w pierwszych sezonach się nie przejmuj, trzeba to wszystko zagrzać i wysuszyć,licznik niestety będzie bił.
    vulkano
    Level 10  
    Quote:
    Ogólnie to mam bardzo duże obawy,czy instalator faktycznie wie co robi, dając całe ogrzewanie na jednej gałęzi i zasilane wprost z kotła. Ja bym każdy rozdzielacz zasilił osobną nitką z kotłowni i wtedy zawsze jest możliwość dołożenia dodatkowej pompy, sprzęgła,ukladu mieszającego,itp.

Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie jak mogłoby być inaczej. Kocioł wszak ma dwa przyłącza, do których wpięty jest "pion". Od niego na każdym piętrze odchodzą rury do rozdzielaczy. Jak podłączyć osobno każdy z rozdzielaczy do kotła?

Z ciekawości dopytam też o potencjalne zagrożenia wynikające z "bezpośredniego podłączenia do kotła". Czego tam brakuje i co mogłoby się stać? Kocioł sam w sobie ma chyba też jakieś zabezpieczenia?

Co do grzejników. Z kalkulatora wyszło mi zapotrzebowanie dla garażu na poziomie ok. 1550 W. Tyle w zasadzie jest w stanie dostarczyć jeden grzejnik (oczywiście przy pełnej mocy, której tutaj nie osiągną. Dlatego są trzy). Myślałem, żeby połączyć je jako jedną pętlę Najpierw PEX (mam PEX 17), a później rurami PP - dwa grzejniki pod oknami przy ścianie zewnętrznej szeregowo - później znowu PEX w podłodze przy drzwiach garażowych i ostatni grzejnik na ścianie wewnętrznej. Ewentualnie tuż po wejściu w garaż założyć trójniki na rury PP i wtedy już nie puszczać tego PEXa pod drzwi garażowe (na grzejnikach i tak zawsze zawory będą otwarte).
    Teraz po twoich słowach myślę, że chyba najlepiej byłoby zrobić 2 pętle (jedna do grzejnika na ścianie wewnętrznej i druga do dwóch pod oknami). Trzech nie zrobię, bo jeden grzejnik ma podłączenie boczne i PEXa tak nie wywinę, chyba, że śrubunek na połączeniu PEX z PP zostawię w jastrychu (ale musiałbym go czymś zabezpieczyć przed korozją). Chyba, żeby wymienić grzejnik, ale to znowu dodatkowy koszt. Swoją drogą, podłączał ktoś z Was kiedyś PEXa 17 bezpośrednio pod grzejniki?

Ten termostat pokojowy on/off musi być z jakąś sondą (czujnikiem) do podłogi czy ma już wbudowany w sobie jakiś czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu i z niego bierze odczyt?

Co do instrukcji aktywowania tej funkcji, to mógłby pomóc chyba jedynie ktoś, kto już to przerabiał, skoro ciężko znaleźć nawet zwykłą instrukcję w języku polskim. Najgorsze jest to, że do zakupu tego kotła namówił mnie ten sam typ, który podsunął mi instalatora. O ile do samego kotła nic nie mam póki co (choć dotarł z lekkim uszkodzeniem - zadrapaniem obudowy - z jednej strony, o czym przekonałem się dopiero podczas montażu kilka miesięcy później) to do sprzedawcy już tak, bo zlikwidował sklep w międzyczasie. Z tym guzdraniem się instalatora też mi nie po drodze. Ba! Nawet nie rozumiem takiego podejścia, bo chyba każdemu zależałoby na szybkim zrobieniu roboty, zainkasowaniu należności i zarabianiu na innej robocie. Tymczasem oni (na początku było dwóch, ostatnio bywa sam) potrafili mi zejść z budowy w środku dnia i jechać na inną robotę. Albo zniknąć całkowicie na kilka miesięcy (tak było pomiędzy listopadem, a kwietniem). Jak zacząłem szukać gdzie indziej to słyszałem o rocznych terminach lub, że nie kończą po kimś (to mnie akurat nie dziwi). Także jestem już raczej skazany na niego. Teraz też powiedział, żebym mu dał znać jak podłączę ten czujnik pogodowy. Ale mam nadzieję, że z Waszą pomocą jakoś przebrnę przez ten etap.

ACHA! Tam pod kotłem mają stanąć dwa zasobniki ciepłej wody (120 l i 160l) połączone szeregowo.

Co do tego syfonu na kondensat. To może być jakiś zwykły syfon (jak np. pod zlewem) założony gdzieś na dolnym odcinku (ta rura jest tak wstawiona tymczasowo. Docelowo chciałbym to jakoś estetycznie poprowadzić i rury PCV ukryć pod obudową geberitu), czy są jakieś specjalne, przeznaczone do tego celu? Rozumiem, że chodzi tu tylko i wyłącznie o potencjalnie przykrą woń?
    Wojtermet25
    Level 28  
    vulkano wrote:
    Jak podłączyć osobno każdy z rozdzielaczy do kotła?

Kocioł ma jedną parę przyłączy do CO to fakt,ale można podłączyć wiele rur pod nie stosując rozdzielacz (może być nawet z trójników. Tylko pytanie czy pompa w kotle da radę obsłużyć taką instalację zarówno pod względem przepływu jak i ciśnienia. Jeżeli nie da rady, wtedy stosuje się sprzęgło i dodatkowe pompy. Ale to powinno być wyliczone przy projekcie.l
    Przy bezpośrednim podłączeniu tak rozległej instalacji istnieje duże ryzyko dla inwestora,po prostu będzie mu zimno ;)
    Odnośnie grzejników,sposobu ich podłączenia i ogólnie zasilania instalacji CO nie będę się rozpisywał,bo nie siedzę w tym,ale ogólnie każdy grzejnik,czy jest to tradycyjny panelowy, czy pętle OP potrzebuje odpowiedniej ilości wody pod odpowiednim ciśnieniem żeby mógł grzać
    I dlatego prowadzi się obliczenia co do średnic rurociągów i wydajności pomp.
    Sterownik pokojowy który zamówiłeś powinien mieć w sobie czujnik temperatury pomieszczenia i można go wykorzystać jako termostat pokojowy, jeszcze to sprawdzę w wolnym czasie.
    Na temat fachowości i uczciwości instalatora się nie wypowiem, ale wiedz jedno, że Nas biednych nie stać na taniość, bo nie stać Nas na płacenie dwa razy.
    Może być zwykły syfon od zlewu,a może być też zrobiony z kształtek kanalizacyjnych jak jest na tyle miejsca.
    vulkano
    Level 10  
    OK, teraz rozumiem o co chodziło.

Ja zamówiłem regulator pogodowy i czujnik zewnętrzny. Termostatu pokojowego jeszcze nie.

Jakaś dodatkowa pompa w zestawie z tymi wszystkimi gratami jest, ale póki co jeszcze nie zamontowana, więc nie wiem gdzie ma przyjść.

Odezwę się jak dojdzie regulator i termostat.
    Wojtermet25
    Level 28  
    Termostatu nie potrzebujesz już jak masz sterownik pogodowy,on ma w sobie funkcję termostatu. Wstrzymaj się z dodatkowymi zakupami, znajdę chwilę to popatrzę czy jest jakaś instrukcja z tego CR 04 i potwierdzę.
    Dodatkowa pompa pewnie jest do cyrkulacji CWU.

Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

Instrukcje są ale tylko po czesku,angielsku i włosku. Ale sterownik ma na pewno funkcjonalność termostatu i można ustawić min 7* w pomieszczeniu. Niestety z tłumaczeniem instrukcji musisz sam dać radę, podobne menu ma CR11011 i do niego jest po polsku.
    Tak z ciekawości podaj jeszcze jakie są średnice rur,tego pionu i do rozdzielaczy,oraz ile planowanych jest łącznie obiegów podłogówki
    vulkano
    Level 10  
    OK, wstrzymam się.

Średnica rur to chyba 28 mm.

Tak wygląda ta nie zamontowana jeszcze pompa.

Dodatkowo na płycie G-K znalazłem jakiś schemat rozrysowany przez instalatora. Dla mnie to bazgroły, bo identyfikuję tylko kocioł i zasobniki, ale może wy rozkminicie, co autor miał na myśli.

Łącznie planuję 16 lub 17 (jeśli te grzejniki w garażu rozbiję na dwa osobne) obiegów podłogówki. Obecnie działa 10.
    Dojdą max 4 na poddasze i 2 lub 3 na dół (jedna pod wejście i klatkę schodową, reszta na grzejniki).

Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego
    Wojtermet25
    Level 28  
    Rury tak mocno"na oko" może ogarną tyle pętli, tylko pytanie jeszcze jak są długie (pętle) bo coś mało ich jak na taką powierzchnię ?
    Daj jeszcze zdjęcie tabliczki od spodu kotła jaki to dokładnie model, bo coś mi się wydaje, że to 2F , bo są dwa wolne króćce i nie zaślepione.
    To nie pompka tylko zawór 3dr, nie wiem do czego,teraz nie do wykorzystania. Schemat to jakaś radosna twórczość, pewnie myślał że będzie inny kocioł.
    Jak potwierdzi się że to kocioł 2F to bojlery raczej też nie do podłączenia, chyba że obsługuje ładowanie warstwowe. Ale to czekam na model kotła.

Dodano po 13 [minuty]:

Widzę w pierwszym poście że to KDC czyli jak jeszcze potwierdzisz,to kocioł 2 funkcyjny, czyli grzeje wodę CWU przepływowo,na bieżąco, każde odkręcenie kranu to zapłon kotła lub przełączenie z grzania CO na CWU i czekanie aż ciepła woda doleci do kranu. Dla domu to średnie rozwiązanie. Powoli zaczynam się poddawać ;) , nieźle ktoś wpuścił Cię w maliny z kotłem i instalatorem.
    vulkano
    Level 10  
    On od początku wiedział jaki kocioł. Sam go zresztą montował. Zasobniki przyszły razem z kotłem i całą resztą podłogówki.
    A do czego normalnie się wykorzystuje taki trójdrożny zawór?

Budynek nie jest wybitnie rozległy ok. 8,5 x 8,5 m, tylko dość wysoki. Dwie pętle są jedynie w salonie, reszta pomieszczeń ma po jednej, korytarze odpadły, bo idą przez nie rury poszczególnych pętli. Ogólnie jak na razie wg mnie grzeje nieźle, choć nie mam żadnej skali odniesienia, bo nigdy z podłogówką nie miałem do czynienia. No i póki co mrozów nie ma (ale też i budynek nie jest docieplony (właśnie układam wełnę na poddaszu, a elewacja jeszcze poczeka).

Wojtermet25
    Level 28  
    Nie wiem kto kompletował ten zestaw, ale to kocioł 2 funkcyjny i nie da się normalnie podłączyć do niego bojlera (zasobnika) CWU. Zawór ten mógłby być wykorzystany przy innym kotle 1 funkcyjnym który takowego nie posiada do przełączania obiegu wody grzewczej pomiędzy instalacją CO a wężownicą zasobnika CWU i wtedy może z nim współpracować .
    A jakie przepływy są aktualnie na działających pętlach?
    Nie mam pojęcia jak instalator planuje wykończyć tą instalację i myślę, że on sam tego nie wie i dlatego tak często jest na budowie.
    vulkano
    Level 10  
    Przyszedł termostat (czujnik trochę wcześniej). Nie ma przy nim żadnych kabli, tylko instrukcja zawieszenia na ścianie i (chyba) podłączenia pod prąd. W schemacie są tylko dwa kabelki połączone zwykłą kostką. Rozumiem więc, że wystarczy kabel taki jak do oświetlenia?

A jak to dalej podpiąć do kotła i do tego czujnika?

vulkano
    Level 10  
    OK. Zrobię jak piszesz.
    Wojtermet25
    Level 28  
    W pierwszym poście załączyłeś zdjęcie schematu kotła.
    Jest tam kostka A3.
    Z niej wychodzą dwa zielone i dwa żółte przewody.
    Nie wiem jak to fizycznie wygląda w kotle,musisz go otworzyć i zobaczyć, ewentualnie w razie wątpliwości daj zdjęcia. Prawdopodobnie są na końcu tych przewodów jakieś kostki do podłączenia Twojego przewodu.
    Do zielonych podłączasz przewód od sterownika,polaryzacja nie istotna,to samo w sterowniku.
    Do żółtych podłączasz czujnik zewnętrzny,tam też chyba polaryzacja jest nieistotna, ale zrób jeszcze zdjęcie tego czujnika wewnątrz może są tam jakieś oznaczenia.
    Oczywiście wszystko robisz przy wyłączonym kotle i odłączonym fizycznie z gniazdka sieciowego. Dopiero jak będziesz pewien wszystkich połączeń można go podłączyć do prądu.
    A tak z ciekawości, instalator się pojawił?
    vulkano
    Level 10  
    OK. Jutro będę dłubał.
    Nie, nie pojawił się. Ostatnio powiedział, że mam dać znać jak będzie podłączony ten termostat z czujnikiem.
    vulkano
    Level 10  
    Wojtermet25 wrote:
    Ok. To pytaj w razie wątpliwości.
    I pamiętaj, żeby na razie kabel do sterownika dać długi, na zimę pewnie będzie musiał być w piwnicy, garażu,bo tam będzie najzimniej.

Mam taki 20 metrowy, który kupiłem do tamtego czujnika jeszcze. Wyślę jutro zdjęcie na wszelki wypadek. Tak, na dole jest najzimniej, więc tam umieszczę termostat. Czyli w sumie muszę skołować jeszcze jeden taki kabel - jeden od kotła do termostatu na dole, a drugi od czujnika?
    vulkano
    Level 10  
    Jestem na miejscu. Zdjąłem pokrywę i wygląda to tak. Zgaduję, że mam się wpiąć termostatem w tą górną kostkę od frontu (Room thermostat) w te same miejsca, gdzie są zielone przewody (obecne zielone zostawić, czy je wypiąć?). Czujnik zewnętrzny wpinam analogicznie w kostkę niżej, tam gdzie żółte przewody)? Na razie za sugestią nie będę go podłączał - pytam na przyszłość.

Acha, kupiłem 25 m takiego kabla - Mam nadzieję, że jest OK...
    Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego Jak podłączyć czujnik pogodowy do kotła gazowego

PS
    Rozebrałem termostat (ostatnie zdjęcie) . Widzę tylko jedno miejsce gdzie można wpiąć kabel, ale wolę się upewnić u mądrzejszych - w tą czarną kostkę wpinam kabel?
    Wojtermet25
    Level 28  
    W kotle podpinasz się w kostki po lewej stronie, tamte kabelki po prawej zostają bo one idą do płyty głównej kotła.
    Termostat (sterownik) pokojowy pod górną kostkę do zielonych kabelków, tylko usuń tą zworkę, ona zastępowała termostat.
    W termostacie tak jak pokazałeś.
    Do środkowej kostki podpinasz czujnik zewnętrzny, możesz go też już podłączyć, żeby nie rozbierać znów kotła.
    Kabel jak najbardziej ok.