Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piaskarka syfonowa DIY ze starej pompy zanurzeniowej

Bobo[PL] 16 Oct 2021 22:03 4980 7
 • Piaskarkę zbudowałem z korpusu starej pompy zanurzeniowej (stal nierdzewna) znalezionej na złomnicy. Pozbyłem się elementów silnika z wnętrza, odczyściłem i wypolerowałem. Sterowanie włącznikiem nożnym i elektrozaworem stosowanym w spawarkach do podawania gazu osłonowego. Konstrukcja syfonowa pozwala na zastosowanie materiałów grubo- i drobnoziarnistych. Próby przeprowadzałem z elektrokorundem 50um i 250um. U dołu zbiornika zastosowałem zawór kulowy 1/2" do regulacji ilości podawanego materiału. Z pomocą przy budowie przyszedł druk 3D (uchwyt na górze do przenoszenia, obejma do zamocowania reduktora ciśnienia i obudowy wyłącznika i połączeń elektrycznych, lejek dna zbiornika, nakrętka z przepustem przewodów pneumatycznych, piórko). Piórko zaprojektowałem tak, aby w jego wnętrzu umieścić nakrętkę M6, w którą wkręcona jest dysza. Jako dyszę zastosowałem końcówkę prądową przeznaczoną do spawarek MIG. Jest ona miedziana więc jej żywotność nie ma porównania z dyszami z węglika, ale jest bardzo zadowalająca, szczególnie przy cenie około 2PLN/szt. Na górze zbiornika znajduje się mosiężny korek wsypu.  Piaskarka syfonowa DIY ze starej pompy zanurzeniowej Piaskarka syfonowa DIY ze starej pompy zanurzeniowej Piaskarka syfonowa DIY ze starej pompy zanurzeniowej Piaskarka syfonowa DIY ze starej pompy zanurzeniowej Piaskarka syfonowa DIY ze starej pompy zanurzeniowej Piaskarka syfonowa DIY ze starej pompy zanurzeniowej Piaskarka syfonowa DIY ze starej pompy zanurzeniowej

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Bobo[PL]
  Level 14  
  Offline 
  Bobo[PL] wrote 150 posts with rating 342, helped 2 times. Live in city Zabrze. Been with us since 2006 year.
 • #2
  ewoo
  Level 29  
  Gadżet fajny, ale pożytku to raczej z niej nie będzie. Chyba że do jakiś mikroskopijnych zastosowań.
 • #3
  Bobo[PL]
  Level 14  
  Docelowe zastosowanie w technice dentystycznej do piaskowania powierzchni protetycznych uzupełnień akrylowych przed nałożeniem warstw barwiących i glazury. Również do piaskowania odlewów stopów chromokobaltowych koron, mostów, wzmocnień, protez szkieletowych z mas ogniotrwałych, a także przed nakładaniem mas opakerowych i mas ceramicznych.
 • #4
  ewoo
  Level 29  
  Jeśli tak to chylę czoła, brawo.
 • #5
  zgierzman
  Level 30  
  Elegancka robota.
  Ja chętnie bym zobaczył jakieś schematy, szkice tej konstrukcji. Gdzie jest syfon i jak działa, może jakieś fotki z wnętrza? Nie mam pojęcia o piaskarkach, a chętnie się dowiem "o co kaman" :-)
 • #6
  Bobo[PL]
  Level 14  
  Niestety nie mam zdjęć ze środka, a urządzenie stoi u mojego kolegi w pracowni protetyki. Dołączam zrobiony na szybko szkic. Wybacz jakość.
  Dzięki za odzew. Pozdrawiam.

  Piaskarka syfonowa DIY ze starej pompy zanurzeniowej
 • #7
  janek_wro
  Level 28  
  No i git. Wykonanie eleganckie.
  Mam jedno ale - jeśli ten elektozawór jest na napięcie sieciowe, to zdecydowanie za słabo ma zabezpieczone doprowadzenia konektorami. Do poprawienia zanim użytkownik końcowy wykona jakieś kuku.
 • #8
  volt1
  Level 30  
  Idealna alternatywa dla gotowych pistoletów do piaskowania. Są duże i nieporęczne. Do drobnych prac idealne rozwiązanie.