Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przecinarka plazmowa Stahlwerk Plasma 70 - słaby łuk pilotujący

Mały|Css.pl 17 Oct 2021 16:03 546 6
 • #1
  Mały|Css.pl
  Level 16  
  Cześć witam wszystkich

  Kupiłem uszkodzoną przecinarkę plazmową
  "Stahlwerk Plasma 70" po rozebraniu od razu były widoczne uszkodzenia w obwodzie łuku pilotującego przewody od zielonych rezystorów mocy jak i termistorów PCT były częściowo stopione. Na płytce z iskrownikiem spalony na węgiel rezystor (5W 510k dokładnej wartości nie znam) sugerowałem się podobnym schematem urządzenia jest to typowa chińska konstrukcja. Myślę że powodem uszkodzenia mógł być palnik a dokładnie jego środek który uległ wypaleniu najprawdopodobniej przez słabo dokręcone elementy jak dysza i elektroda.  Po wymianie wszystkich elementów łącznie z palnikiem łuk pilotujący jest bardzo słaby.

  Na płytce iskrownika sprawdzone wszystkie elementy łącznie z przekaźnikami. Regulacja ciśnienia też nic nie daje proszę was bardzo o pomoc.

  Przecinarka plazmowa Stahlwerk Plasma 70 - słaby łuk pilotujący Przecinarka plazmowa Stahlwerk Plasma 70 - słaby łuk pilotujący Przecinarka plazmowa Stahlwerk Plasma 70 - słaby łuk pilotujący Przecinarka plazmowa Stahlwerk Plasma 70 - słaby łuk pilotujący Przecinarka plazmowa Stahlwerk Plasma 70 - słaby łuk pilotujący Przecinarka plazmowa Stahlwerk Plasma 70 - słaby łuk pilotujący
  https://youtube.com/shorts/B7AzPIrifkQ?feature=share
 • #4
  Mały|Css.pl
  Level 16  
  Cześć dziękuję za zainteresowanie


  Kontaktowałem się też z serwisem prosiłem o schemat niestety nie dostałem. Jedyne info to że rezystor R4 ma wartość 470k.

  Na aliexpress też szukałem identycznej płytki iskrownika ale nie znalazłem. Jedynie podobne w których wartości rezystorów są między 470-510k.

  Przerwę na stykach iskrownika zwiększyłem jest lekka poprawa tak samo kiedy ustawię ciśnienie na 4 bar co według instrukcji jest stanowczo za mało minimum 6.5 bar wtedy jednak łuk pilotujący nie wychodzi po za dyszę.

  Pomiar napięcia na wyjściu przecinarki Ok 260V DC po naciśnięciu przycisku na palniku. Efektem podłączenia multimetru jest kompletny zanik łuku pilotującego. Myślę że brakuje wydajności prądowej proszę mnie jednak poprawić jeżeli się mylę.

  Kolejna próbę jaką zrobiłem to połączenie dyszy palnika bezpośrednio z masą efektem tego jest pojawienie się pełnego łuku jak na filmie ( film dla przykładu to nie moja maszyna lecz w pełni sprawna)
  https://youtu.be/h6hwsrwyXtI (2:53 min)
 • #5
  alt11
  Level 11  
  ... za dużo tu nie pomogę na odległość. Jeśli jest taki efekt trzeba by dokładnie sprawdzić gałąź ujemną... podłączenie miernika bezpośrednio do przetwornicy nic nie pokaże, trzeba przez sondę... tutaj wychodzi że przetwornica łuku pilotującego wytwarza za małe napięcie, po rozszerzeniu styków iskrownika energia wyładowania wzrasta kosztem częstotliwości, dlatego jest nieco lepiej, Tutaj tylko zachodzi pytanie, czy sam modół iskrownika (trafo) jest uszkodzony, czy dostaje za małe napięcie zasilania...
  jeszcze przeglądając znalazłem trafo do tej przetwornicy https://pl.aliexpress.com/item/4000545011099.html
  Tutaj więcej nie pomogę.... pozdrawiam serdecznie mnich C.
 • #7
  smd
  Welding machines specialist
  Jeżeli po zwarciu dyszy do masy łuk jest ok, to zmniejsz rezystancję tych zielonych oporników od pilota. Miejsce jest, można dołożyć obok równolegle jeszcze jednego.