Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Candy GCH 980NA1T-S - Kurczy ubrania

kasopey 17 Oct 2021 16:26 303 4
    kasopey
    Level 11  
    Od 4 lat posiadam suszarkę Candy GCH 980NA1T-S. Początkowo zdarzały się błędy użytkowe - wtedy nie byłem zaskoczony, że nagle wyciągnąłem z urządzenia ubranie zmniejszone o rozmiar.

Potem byłem (i nadal jestem) przekonany, że używam urządzenia prawidłowo. Niedawno jednak miałem okazję porównać 2 koszulki dziecięce (bawełna 100%), kupione w tym samym czasie i rozmiarze. Jedna używana przez dziecko znajomych (suszona na balkonie), druga przez moje dziecko (suszona w w/w urządzeniu), najczęściej programem "suche do szafy" w włączonym "piórkiem" (ustawienie niby do syntetyków, ale obniżenie temperatury nie zaszkodzi żadnej tkaninie?).
    Okazało się, że koszulki (ubranka dla 2 latków) różnią się o 3-4cm na każdym wymiarze (sic!).

Zastanowiło mnie to na tyle, że na kilka cykli suszenia (z różnymi ustawieniami) wrzuciłem do bębna także czujnik temperatury aby sprawdzić co tak na prawdę dzieje się w bębnie. Okazało się, że nie ważne co ustawię na panelu sterowania, urządzenie robi właściwie to samo - nagrzewa się do ok 50 st. C. Różni się jedynie czas suszenia, ale ten bardziej zależy od wielkości wsadu niż ustawień.

Czy jest w stanie ktoś z kolegów powiedzieć co się mogło zepsuć? Albo czy to normalne działanie (wiem, że ta suszarka to bardzo podstawowy model, więc może "ten typ tak ma")? Do jakiegoś majstra na osiedlu dzwoniłem, ale jak usłyszał, że to Candy, to chęć do interwencji mu się zmniejszyła i na odczepnego zalecił przeczyszczenie filtrów, ale:
    - Filtr kłaczków czyszczę po każdym cyklu
    - Filtr przy wymienniku ciepła czyszczę minimum raz na 3 dni
    - Przed nagraniem przebiegów temperaturowych wymieniłem filtr przy wymienniku na nowy
    - suszarka z każdej strony ma ok 4-5cm luzu do ściany/szafy, nie jest zamknięta żadną zabudową od przodu. Stoi na korytarzu, więc wymiana powietrza jest na całe mieszkanie
    - urządzenie jest używane dość intensywnie (zdarza się, że 2x dziennie) - mam małe mieszkanie i dwójkę małych dzieci
    - początkowo chciałem wymienić czujnik NTC i termostat, ale jak zobaczyłem, że na części wydam 10% wartości urządzenia i będę miał roboty na pół dnia, to się wstrzymałem, skoro nie mam pewności, że to pomoże

W załącznikach zamieszczam przebiegi temperaturowe 3 programów:
    - "na wieszak"
    - "na wieszak" z włączonym przyciskiem "piórko"
    - "Mix&Dry"
    - opisy w/w programów z instrukcji
    Candy GCH 980NA1T-S - Kurczy ubraniaelektroda-...kres-1.jpg Download (61.8 kB) Candy GCH 980NA1T-S - Kurczy ubraniaelektroda-...ieszak.jpg Download (33.12 kB) Candy GCH 980NA1T-S - Kurczy ubraniaelektroda-..rko.jpg Download (29.43 kB) Candy GCH 980NA1T-S - Kurczy ubraniaelektroda-...ix-dry.jpg Download (39.61 kB) Candy GCH 980NA1T-S - Kurczy ubraniaelektroda-...rukcja.jpg Download (75.7 kB)
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    voytalo
    Level 25  
    Cześć. Ja bym jednak obstawiał termostat
    mrhari
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kasopey wrote:
    Zastanowiło mnie to na tyle, że na kilka cykli suszenia (z różnymi ustawieniami) wrzuciłem do bębna także czujnik temperatury aby sprawdzić co tak na prawdę dzieje się w bębnie. Okazało się, że nie ważne co ustawię na panelu sterowania, urządzenie robi właściwie to samo - nagrzewa się do ok 50 st. C. Różni się jedynie czas suszenia,

I tak ma być.
    kasopey wrote:
    Okazało się, że koszulki (ubranka dla 2 latków) różnią się o 3-4cm na każdym wymiarze (sic!).

A na metce jest symbol że można suszyć w suszarce?
    kasopey
    Level 11  
    Tak, rzeczoną koszulkę można suszyć w suszarce.

mrhari wrote:
    kasopey wrote:
    Zastanowiło mnie to na tyle, że na kilka cykli suszenia (z różnymi ustawieniami) wrzuciłem do bębna także czujnik temperatury aby sprawdzić co tak na prawdę dzieje się w bębnie. Okazało się, że nie ważne co ustawię na panelu sterowania, urządzenie robi właściwie to samo - nagrzewa się do ok 50 st. C. Różni się jedynie czas suszenia,

I tak ma być.

W takim razie co oznacza zdanie z pkt. 4 z instrukcji? O ile dobrze wiem, to moc i czas, nie są tymi samymi wielkościami fizycznymi.
    kasopey
    Level 11  
    voytalo wrote:
    Cześć. Ja bym jednak obstawiał termostat

Skąd wiadomo, że termostat, a nie czujnik NTC?