Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poziomice laserowe - jak działają oraz jakie są ich zalety i możliwości

magic9 18 Oct 2021 06:18 6393 42
Tespol
 • Poziomice laserowe – czym są i jakie rodzaje wyróżniamy

  Najprościej rzecz ujmując, laserowe poziomice są elektronicznymi urządzeniami wskazującymi poziom, często też pion, i wyznaczającymi je wizualnie na płaszczyznach poprzez emisję wiązek laserowych o określonych barwach. Ten opis jest oczywiście bardzo zwięzły i wymaga pewnego rozwinięcia, począwszy choćby od tego, że wysokość, na jakiej wyświetlane są wiązki podlega regulacji w zakresie określonym przez producenta – z reguły w takim, który pozwala wykonywać wszelkie prace we wnętrzach od poziomu podłogi po sam sufit. Warto mieć na uwadze też fakt, iż są to urządzenia niewielkie – o wadze w przedziale od pół do jednego kilograma – oraz delikatne, dlatego trzeba je traktować z dużą ostrożnością i nie dopuszczać do ich upadków lub gwałtownych przechyłów. Taka przezorność jest wskazana z uwagi na wrażliwość mechanizmu samopoziomowania, który może łatwo ulec uszkodzeniu nawet w modelach wyposażonych w jego zabezpieczającą blokadę.

  >>Poziomice laserowe w ofercie TME<<

  Poziomice laserowe - jak działają oraz jakie są ich zalety i możliwości


  Część poziomic laserowych wyposaża się w uchwyt do zamocowania statywu, w funkcjonalność dalmierza (bardzo przydatną na każdym placu budowy) oraz w wyświetlacze diodowe, na których użytkownicy znajdują informacje dotyczące m.in. jakości wypoziomowania, wysokości i kąta rzutu wiązki na ścianę, ilości energii pozostałej w baterii (akumulatorze) czy też szacunkowego czasu pracy, jaki pozostał do momentu całkowitego rozładowania. Wiele profesjonalnych modeli oferuje się w zestawach z dodatkowym osprzętem, takim jak dedykowane zaciski, klamry czy uchwyty do ich mocowania w nietypowych miejscach (na rurach instalacyjnych biegnących poziomo lub pionowo, na zawieszkach pod sufitem itp.), a także z kompatybilnymi odbiornikami, które są niczym innym jak detektorami wiązki do określania jej opozycji w terenie, czyli na zewnątrz budynków. Bywają one bardzo przydatne, gdyż w świetle słonecznym nawet silne wiązki o zielonej barwie stają się praktycznie niewidoczne

  Rodzaje poziomic laserowych

  Typologię poziomic laserowych można przyjmować w oparciu o różne kryteria. Najczęściej mówi się o poziomicach emitujących wyłącznie wiązkę (lub wiązki) poziomą - to tzw. klasyczne poziomice o kącie rozwarcia wiązki w zakresie do 120° / 140° / 180°. Wyróżnia się także poziomice o laserach krzyżowych, które są w gruncie rzeczy poziomicami wzbogaconymi o dodatkową (lub dodatkowe) wiązkę pionową, co pozwala wyznaczać również kąty proste. Oprócz nich funkcjonują poziomice 360°, tzw. lasery płaszczyznowe, które rzucają wiązki laserów dookoła siebie. Z punktu widzenia sposobu osadzenia tych urządzeń, można wskazać na poziomice ze statywem, który umożliwia ustawienie ich na ustalonej wysokości oraz modele bez statywu. Przyjmując perspektywę sposobu poziomowania się tych urządzeń, katalogi producentów wspominają o urządzeniach samopoziomujących się (dzięki kompensatorowi magnetycznemu) oraz takich, które wypoziomować musi operator. Wszystkie wyżej wymienione mogą być ponadto poziomicami wyposażonymi we wspomniany, niezależnie działający dalmierz, który u niektórych producentów stanowi przyczynek do stworzenia osobnej kategorii poziomic w ich katalogach.

  Sposób działania poziomicy laserowej

  Działanie poziomic polega na emisji wiązki czerwonego lub zielonego lasera. Laser ten to mocno skupiona i wielokrotnie wzmocniona wiązka światła emitowanego przez diodę LED. Jej wielkość (grubość) zależy od parametrów diody i poziomu skupienia światła, a im jest mniejsza, tym lepiej, ponieważ ultracienka wiązka pozwala na maksymalną precyzję i minimalizację potencjalnego błędu niemal do zera, nawet przy sporych odległościach, rzędu 30-50 metrów. Barwa wiązki również nie pozostaje bez znaczenia. Czerwona, czyli standardowa, jest optymalna do prac wewnątrz budynków, jednak na zewnątrz lub w pomieszczeniach bardzo silnie nasłonecznionych może być niewidoczna, dlatego coraz więcej modeli dysponuje wiązką zieloną, której jasność jest cztero- lub nawet pięciokrotnie wzmocniona w stosunku do czerwonej. Oczywiście nie odbywa się to bez kosztów – wiązka zielona zużywa więcej energii i oferuje czas pracy krótszy o 1/2 lub 2/3 w stosunku do czasu pracy w trybie wiązki czerwonej.

  Poziomice laserowe - jak działają oraz jakie są ich zalety i możliwości


  Sercem każdej poziomicy laserowej jest kompensator, czyli podzespół łączący elektronikę i optykę, stabilizowany magnetycznie lub pneumatycznie – stąd mowa o stabilizatorach magnetycznych bądź pneumatycznych. Oba rodzaje wykonują to samo zadanie: samopoziomują urządzenie, poruszając się w granicach ustalonego przez producenta marginesu swobodnego ruchu (z reguły +/- 3° do 5°). Chodzi więc tutaj o automatyczne ustawienie poziomu linii światła lasera względem osi ziemi tak, by poziom był rzeczywiście poziomem, a pion pionem. Taka regulacja jest możliwa tylko po uprzednim ustawieniu urządzenia we względnym poziomie. Jeśli margines dopuszczalnego przechylenia zostanie przekroczony, wiele modeli zasygnalizuje niemożność wypoziomowania się poprzez sygnały dźwiękowe lub świetlne. Wracając jeszcze na chwilę do obu rodzajów stabilizatora, należy wyjaśnić ich zasadę działania. Mianowicie kompensatory magnetyczne (spotykane znacznie częściej) posiadają swego rodzaju wahadło kontrolowane przez układ magnesów. W przypadku stabilizatora pneumatycznego pozycjonowanie wahadła odbywa się poprzez układ tłumiący drgania przy wykorzystaniu powietrza. Skuteczność obu jest w zasadzie identyczna, z wyłączeniem sytuacji, w której na kompensator magnetyczny działa silne pole magnetyczne (pobliski transformator czy linia wysokiego napięcia). Może to doprowadzić do zakłócenia pracy systemu. Niektóre poziomice wyposaża też się od niedawna w tzw. kompensatory elektroniczne, które posiadają wewnętrzne libelki elektroniczne sprzęgnięte z procesorem sterującym pracą zespołu serwomotorów. Jest to rozwiązanie najdroższe, lecz zarazem najdokładniejsze.

  Zalety i możliwości oraz dobór

  Poziomice laserowe ułatwiają wykonanie wielu prac przy remontach, montażach, wykonywaniu precyzyjnych pomiarów (funkcja dalmierza) podczas kładzenia wszelkich instalacji rurowych lub podczas wielu prac i procesów odbywających się na placu budowy. Okazują się niezastąpione również przy bardzo prozaicznych zadaniach, takich jak położenie glazury na ścianie czy zamontowanie półki. Dzięki kilku trybom bezobsługowego działania pozwalają jednej osobie wykonać pracę, do której jeszcze niedawno trzeba by zatrudnić minimum dwóch fachowców.

  Poziomice laserowe - jak działają oraz jakie są ich zalety i możliwości


  Dobierając poziomicę laserową należy dopasować możliwości konkretnych modeli do naszych potrzeb. Aby to się udało, potrzebna jest analiza kilku kluczowych parametrów, takich jak zasięg poziomicy (zakres pomiaru), czas pracy na komplecie baterii lub jednym ładowaniu akumulatora, zakres kątów wiązki w poziomie i pionie, precyzja pomiaru czyli margines błędu przy zasięgu 10 / 20 metrów, zakres poziomowania lasera oraz wyposażenie dodatkowe (np. miękki futerał dla bezpiecznego transportowania urządzenia). Wszystkie te parametry muszą współgrać z naszymi oczekiwaniami oraz wymaganiami zadań, jakie przed nami stoją. Warto postawić na modele lepszych marek, oferujące w pakiecie funkcję dalmierza czy też opcję wyłączania poszczególnych wiązek dla wydłużenia czasu pracy na posiadanym zapasie energii. Istotnym aspektem jest też pyłoszczelność i wodoszczelność urządzenia, co ma związek z dużym zapyleniem i narażeniem na zanieczyszczenia np. podczas prac remontowych. Parametr ten przekłada się też na zdolność do działania w warunkach wysokiej wilgotności. Dlatego IP na poziomie 54 to minimum dla profesjonalnych zastosowań zarówno na powietrzu, jak i pod dachem. Należy też pamiętać, że poziomice laserowe pracują często w pomieszczeniach nieogrzewanych zimą lub w pełnym nasłonecznieniu. Dlatego powinny się cechować wytrzymałością na dość duży zakres temperatur pracy i przechowywania. Standardem jest zdatność prawidłowego działania w zakresie od -10°C do +45°C, lecz modele najlepszych producentów mogą działać nawet przy temperaturach od -20°C do +50°C.

  Ostatnim czynnikiem do przeanalizowania jest cena. Do typowych prac remontowych może wystarczyć poziomica z dwiema lub trzema wiązkami (laser krzyżowy) i dalmierzem za 400-600 złotych, zawodowcy chętnie jednak sięgają po modele oferujące pracę w 360°, które dają im maksimum możliwości i kosztują często od 500 złotych do 1000 złotych lub więcej.

  Poziomice laserowe w ofercie TME

  Oferta poziomic laserowych w katalogu TME została oparta na produktach marki PLS będącej częścią firmy FLUKE. Są to wyroby bardzo wysokiej klasy, zaprojektowane z myślą o profesjonalistach i tworzone przez zespół inżynieryjny o ponad 50-letnim doświadczeniu. Ofertę TME na tym polu tworzą modele 3PR, 180 LG oraz zróżnicowane warianty poziomic PLS 6R, PLS 6G oraz PLS 180R i PLS 180G, gdzie symbol R oznacza wiązkę czerwoną (Red), zaś symbol G sygnalizuje wiązkę zieloną (Green). Wszystkie pracują z dokładnością do 3 mm na dystansie 10 metrów i dają widoczne wiązki do 15 metrów standardowo, do 30 metrów punktowo (serie PLS 6) oraz do 60 metrów z wykorzystaniem detektorów wiązek. Każdy z tych modeli posiada też trwałą blokadę wahadła dla bezpiecznego transportu.

  >>Oferta dalmierzy z funkcją poziomicy<<

  Firma przygotowała też zestaw akcesoriów i części dodatkowych. Obejmuje on futerały, statywy, uchwyty magnetyczne oraz sufitowo-ścienne, zestawy baterii, skrzynki narzędziowe, zaciski do detektorów oraz wiele innych.

  Tekst opracowany przez Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
  Źródło: https://www.tme.eu/pl/news/library-articles/p...ialaja-oraz-jakie-sa-ich-zalety-i-mozliwosci/

  [Artykuł sponsorowany]
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  About Author
  magic9
  Editor
  Offline 
  Has specialization in: redaktor treści elektroda
  magic9 wrote 664 posts with rating 308, helped 10 times. Live in city Kielce. Been with us since 2010 year.
 • Tespol
 • #2
  szeryf3
  Level 23  
  Widziałem parę razy jak firma, która podwiesza panele sufitowe na bardzo dużej powierzchni korzystała z takiego urządzenia.
  Nie wyobrażam sobie ich pracy bez takiej poziomicy.
  Czy taka poziomica się przyda w domu? Raczej nie.
 • Tespol
 • #3
  Azog_Plugawy
  Level 17  
  szeryf3 wrote:
  Czy taka poziomica się przyda w domu?

  Cześć. Kiedyś w "Lidlu" wpadła mi w ręce taka poziomnica z laserem krzyżowym z możliwością wyłączenia linii pionowej/poziomej. Cena 150PLN, kupiłem. Zniwelowałem nocą całe podwórko, zasięg lasera w ciemnościach nawet do 30/40m. dzięki temu odprowadziłem wszystkie rynny z budynków do najniższego punktu na podwórzu, gdzie jest wkopany dren poziomy zbierający wodę. Bardzo fajna sprawa, przy wieszaniu szafek, półek, obrazków itp. możesz po ścianach ołówkiem nic nie zaznaczać, zapalasz laser i masz linię. Produkt kiedyś bardzo drogi, obecnie w przystępnej cenie. Wieczorem/nocą spokojnie zastąpi szlaufwagę, niwelator.
 • #5
  Azog_Plugawy
  Level 17  
  Jedyna rzecz jaką bym poprawił to dołożył zasilanie zewnętrzne, baterie niestety wyczerpują się zawsze w najmniej oczekiwanym momencie, i dość prądożerna jest, szybko je zużywa.
 • #6
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Podobną też kupiłem. Zasilana dwoma paluszkami, przełączanie krzyż/punkt, podświetlane wskaźniki. I do tego fajny mały statyw. Komplet coś około 40zł.
 • #7
  Azog_Plugawy
  Level 17  
  ArturAVS wrote:
  I do tego fajny mały statyw. Komplet coś około 40zł.

  Do tej z Lidla też mam statyw, później widziałem trochę inne już z takim uchwytem/ściskiem. Ale cena 40PLN to jak za darmo. Co jeszcze jest istotne, to ten kąt świecenia, im większe/wyższe/szersze okienko lasera tym lepsza, cżęsto w małych pomieszczeniach np. 2x2m ciężko jest uzyskać linię od podłogi do sufitu/od ściany do ściany.
 • #8
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  A i miała jeszcze zamontowane magnesy na podstawie co ułatwiało "przylepienie" do stalowej konstrukcji. Zrobiła dużo roboty przy oklejaniu naczep chłodni :D Kupiłem ją z pięć czy sześć lat temu całkowicie przypadkowo będąc na zakupach w L. Gdzieś jeszcze powinienem mieć ją "w częściach" bo zachciało mi się zmienić laser z czerwonego na zielony DPSS ze względu na lepszą widoczność w świetle słonecznym. Te tanie lasery kształtują wiązkę specjalną soczewką w "obiektywie", profesjonalne korzystają z ruchomych luster ale cena jest niezbyt przystępna (choć jak ktoś potrzebuje do pracy zawodowej to szybko się zwróci).
 • #9
  andrzej20001
  Level 43  
  Mam cubix stanley-a , dupe mi parę razy uratował przy budowie. Wynalazek 1 klasa.
 • #10
  palmus
  Level 32  
  Mnie jakoś zniechęca grubość linii czy punkt na 20-40 metrze.
  Ma już średnicę 5-6mm.Niby nie dużo ale po kilku pomiarach robi się niezły błąd.Oczywiście mówię o marketowych urządzeniach.
 • #11
  Azog_Plugawy
  Level 17  
  Fakt linia jest już dość gruba na takiej odległości, zaznaczałem centralnie jej środek, woda płynie w dobrą stronę, do drenażu. Zapewne profesjonalny sprzęt będzie bardziej, bardziej.... ale za taką kasę, do wieszania mebli.... i takiej prostej niwelacji styka.
 • #12
  freebsd
  Level 38  
  Mocno ułatwi prawidłową pracę lub montaż. Ja, niestety, kupiłem tanią i chińską...
 • #13
  gorki73
  Level 21  
  szeryf3 wrote:
  Widziałem parę razy jak firma, która podwiesza panele sufitowe na bardzo dużej powierzchni korzystała z takiego urządzenia.
  Nie wyobrażam sobie ich pracy bez takiej poziomicy.
  Witaj, odkąd kupiłem laser krzyżowy + poziomicę elektroniczną z Laserliner'a nie wyobrażam sobie wieszania pólek, lamp etc. bez tego...jak użyłem, to dotarło do mnie jakim byłem idiotą, że wcześniej tego nie kupiłem, wolałem geometrię Euklidesową z metrem ćwiczyć na suficie :) ...

  Poziomice laserowe - jak działają oraz jakie są ich zalety i możliwości

  Poziomice laserowe - jak działają oraz jakie są ich zalety i możliwości
 • #15
  gorki73
  Level 21  
  szeryf3 wrote:
  Patrzę na tą twoją poziomice i jest super, a i cena ciekawa.
  Dla mnie bomba, możesz ją tak ustawić, że brzęczykiem wskazuje Ci kąt 0 lub 90 stopni, więc nie musisz patrzeć na wskazania.. warto naprawdę warto.
 • #16
  Azog_Plugawy
  Level 17  
  Cześć. To co pokazuje kolega gorki73 to trochę inny rodzaj poziomicy(też taką miałem) ten model trzeba regulować na libellach(mniejsza dokładność trochę), sam się nie poziomuje! Poziomca którą mam ma optykę zawieszoną i grawitacyjnie(automatycznie) poziom ustawia sie sam.
  https://www.lidl.pl/q/search?q=laser+krzy%C5%BCowy&variant=j
  P.S. Mam tą z uchwytem PKLL 7 ale widziałem/używałem tą ze stojakiem PKLL 10
  Ma mocniejszy laser(wyraźniej widać w dzień), większy kąt wiązki i jest na grubsze paluszki.
 • #17
  gorki73
  Level 21  
  Azog_Plugawy wrote:
  To co pokazuje kolega gorki73 to trochę inny rodzaj poziomicy(też taką miałem) ten model trzeba regulować na libellach(mniejsza dokładność trochę), sam się nie poziomuje!
  Witaj, tak to prawda, gdyby się sama poziomowała to bym nie powiesił lub nie wypoziomował żadnej półki czy lodówki :) A co do dokładności to jak dobrze pamiętam 0.2 stopnia przy 0 i 90 stopniach.
 • #18
  Azog_Plugawy
  Level 17  
  gorki73 wrote:
  gdyby się sama poziomowała to bym nie powiesił lub nie wypoziomował żadnej półki czy lodówki

  No własnie nie chwytam wyższości tego rozwiązania, możesz rozwinąć?
 • #19
  gorki73
  Level 21  
  Jasne, poziomica laserowa, którą posiadam ma wyświetlacz elektroniczny czyli oprócz wyświetlacza wszystko jak w tradycyjnej, posiada sygnał dźwiękowy, który możesz ustawić jak chcesz i wtedy jak np. poziomujesz np. lodówkę to daje Ci sygnał "pip, pip, " że jest 0 stopni czyli właśnie ustawiłeś poziom. Wyświetlacz pokazuje normalnie też wartości kątów np. 87.7 stopnia lub 1.2 stopnia. Nie musisz patrzeć na poziomicę a zająć się np. kręceniem nóżek przy lodówce. Laser krzyżowy to tak jak piszesz posiada żyroskop i jak stoi na krzywej powierzchni to pokazuje linie wypoziomowane na ścianie.
 • #20
  Azog_Plugawy
  Level 17  
  aaaaaa.... to twoja też ma żyroskop osobny, laser jest stały i jak ustawiasz poziom to piszczy, a to extra rozwiązanie. a jak położysz krzywo po wąskiej krawędzi a poziomo po długiej to co się dzieje? Tzn. czy też piszczy/pokazuje odchył od pionu/poziomu?
 • #21
  gorki73
  Level 21  
  Azog_Plugawy wrote:
  a laser jest stały
  Abyśmy się dobrze zrozumieli, poziomica nie ma lasera, tylko wskazuje rzeczywisty kąt. to nie jest poziomica z laserem. Co innego Laser krzyżowy..
 • #22
  Azog_Plugawy
  Level 17  
  No właśnie, to co stoi na szafce na twoich zdjęciach to nie to samo co na zdjęciu wyżej? Ok chyba kumam to 2 osobne urządzenia. Czyli ta tradycyjna wyglądem poziomica nie posiada linii laserowej?
 • #24
  Azog_Plugawy
  Level 17  
  W Lidlowej też tak można, rozkminiam tą poziomniczkę przypominającą tradycyjną. Wiesz, piszczy, świeci, tańczy, gra, obiady gotuje?
 • #25
  andrzej20001
  Level 43  
  Ma pokazywać poziom i to w 95% kazdemu starcza
 • #27
  vodiczka
  Level 43  
  szeryf3 wrote:
  Widziałem parę razy jak firma, która podwiesza panele sufitowe na bardzo dużej powierzchni korzystała z takiego urządzenia.
  Pierwszy raz zobaczyłem taki montaż jesienią 1993 roku. Patrzyłem i podziwiałem ;)
 • #28
  750kV
  Level 31  
  magic9 wrote:
  ...Skuteczność obu jest w zasadzie identyczna, z wyłączeniem sytuacji, w której na kompensator magnetyczny działa silne pole magnetyczne (pobliski transformator czy linia wysokiego napięcia). Może to doprowadzić do zakłócenia pracy systemu...
  O ile używanie poziomnicy laserowej w bezpośrednim sąsiedztwie czynnego transformatora energetycznego można uznać za realne, o tyle stosowanie jej w bezpośrednim sąsiedztwie torów prądowych linii 110 kV, 220 kV, 400 kV i 750 kV jest raczej niemożliwe. Wszak tylko w nieznacznej odległości od nich występuje owo ,,pole magnetyczne". Dodam jeszcze, że poziomica występuje na mapach, zaś nasza bohaterka artykułu to poziomnica.
 • #29
  gorki73
  Level 21  
  Azog_Plugawy wrote:
  Czyli ta tradycyjna wyglądem poziomnica nie posiada linii laserowej?
  Witaj, tak ta "tradycyjna" nie ma lasera a to co umieściłem na zdjęciu na trójnogu to laser krzyżowy z Lidla za około 120 zł do takich zastosowań domowych na odległości 10m jak znalazł.
  P.S..
  Zrobiłem zdjęcie jak wieszałem lampy, przy pomocy lasera krzyżowego, przy pomocy metra czy długiej linijki dla mnie byłoby to niewykonalne , ściany nie są idealnie proste, poza tym salon ma wysokość 3.5m i jest w kształcie ośmiokąta :)
 • #30
  szeryf3
  Level 23  
  750kV wrote:
  Dodam jeszcze, że poziomica występuje na mapach, zaś nasza bohaterka artykułu to poziomnica.

  Przez swoje kilkunastoletnie życie spotkałem się po raz pierwszy z tym, że ktoś zauważył takie różnice.