Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot jak przełożyć najlepiej napęd?

pywoo 03 Lis 2005 17:29 4857 47
    genetix
    Poziom 24  
    Zastanów się nad zastosowaniem przekładni ślimakowej - silnik ma dość wysokie obroty więc jedną przekładnią (ślimak + kółko) zrobisz odpowiednią redukcję obrotów. Do tego będziesz miał odpowiedniego "kopa" potrzebnago do zawracaniu w miejscu (lewe w przód, prawe w tył). I zyskasz pełną kontrolę nad szybkością, gdyż jest to przekładnia samohamowna (nie będziesz musiał używać hamulców).
    pozdr. genetix
  • TermopastyTermopasty
    pywoo
    Poziom 18  
    Nes86 kuiłeś wkrętarki aukumulatorowe czy wkrętaki akumalatorowe takie małe podłużne?? Orientujesz się moze jakie rozmiary ma ten aku co chesz zastosować i jaką ma wage??
    klop07
    Poziom 13  
    Wszystko było by piękne i cudowne gdyby nie fakt, że podczas hamowania/przyspieszania łożyska/panewki silnika dostają nieźle w d***. Poza tym nie możesz odjąć mocy w jednym momencie, ponieważ koła od razu staną w miejscu. Wobraź sobie taką sytuację: robot porusza się z max. prędkością. W pewnym momencie silniki przestają pracować. Powoduje to zatrzymanie kół w miejscu, zużycie ogumienia, zużywanie się łożysk na których jest osadzony wał silnika(wybicie). Jeżeli pojazd ma wysoko położony środek ciężkości może dość nawet do przewrócenia się pojazdu. Zaznaczam, że myślę tu o prędkościach rzędu 5-6 m/s.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
    MirekCz
    Poziom 35  
    klop:jak się nie znasz, to się nie wypowiadaj.
    Gdyby tak działały silniki elektryczne to już by je montowali w bolidach F1 jako hamulce :)
  • TermopastyTermopasty
    Nes86
    Poziom 12  
    Wkrętarki kupiłem najtańsze: Niebieskie, krótkie(były po 19.99) nie zginane, na baterie(cztery paluszki-6V). A co do aku to ma on wagę 2,6 kg(9Ah). A aku 7Ah ważt 2.4kg.
    Są też akumulatory o mniejszej pojemności i lżejsze.
    Zmontowałem już podwozie z tych wkrętarek ale jeszcze tego nie uruchomiłem. Jak dorwę aparat to wrzucę jakieś zdjęcie albo film(jak będzie jeżdził)

Dodano po 6 [minuty]:

Pobór prądu sprawdziłem tak:
    Bez obciąrzenia- wstawiłem szeregowo amperomierz.
    Pod obciąrzeniem to po prostu chwyciłem ośkę palcami.
    Silniki te śa słabe bo jak dobrze chwycić to można zatrzymać ośkę ręką.

Sprzęgła one żadnego nie mają tylko przekładnie planetarną.

Na obudowie pisze że mają prędkość 180obr/min
    valarian
    Poziom 22  
    MirekCz, moze dla klop07 chodzilo o cos w rodzaju aktywnego hamulca, czy cus podobnego :-)?
    Bo tak silniki elektryczne to faktycznie nie dzialaly...
    Pozdrawiam i czekam na zdjecia, bo sie przymierzam do kupna takich wkretareczek...
    klop07
    Poziom 13  
    Chodziło mi o przekładnię ślimakową, gdzie występuje efekt wyciągania i wpychania wału silnika. Tak na logikę to potraktowałem :?:. Jeżeli coś namiąchałem to przepraszam.
    Nes86
    Poziom 12  
    Właśnie przetestowałem to w akcji.
    Położyłem na to 5kg i ciągło bez problemów.
    Zawracał też bez problemów. Tylko jast trochę za szybki ale myślę że dodam regulację PWM i wszystko będzie ok.
    klop07
    Poziom 13  
    Moim zdaniem bomba!!!

Prosta i pewnie szybka w wykonaniu konstrukcja.

Napisz jaka jest przybliżona prędkość tego robota i skąd wziąłeś takie fajne koła.
    Nes86
    Poziom 12  
    prędkość to gdzieś od 1-1,5m/s ale będę musiał to zmniejszyć.

Koła kupiłem w castoramie po 6zł z groszami za sztukę

Konstrukcja faktycznie była szybka: niecałe 15min

Dodano po 1 [minuty]:

Jestem bardzo zadowolony z tej konstrukcji ponieważ ma jeszcze duży zapas mocy i z 5kg cięrzarkiem na "plecach" śmigało bez problemów
    valarian
    Poziom 22  
    Podwozie wyglada na aluminiowe... Z czego wziales te "szyny", bo ja nigdzie nie moge czegos takiego znalezc?
    Pzdr...
    Nes86
    Poziom 12  
    kupiłem w castoramie.
    Sprzedają to w odcinkach 1m lub 2m-różne kształty.
    Można je też dostać w NOMI
    Tawez
    Poziom 18  
    Zamiast castoramy i tym podobnych marketów, polecam sklepy z metalami klorowymi.
    Jest większy wybór profili i przeważnie jest taniej niż w marketach.
    clipie
    Poziom 16  
    szrot - to jest mysl:)

co do robocika to taki przekroj oponki chyba nierobbi dobrze na zwrotnosc w terenie??? - jest dosyc kwadratowy :) ..nie sądzisz?

..i jak dla mnie to rama jest zbyt miałka (:D), osobiscie dolozylbym tam jeszcze ze dwa razy tyle tych profili ...i nie tak na krzyz, wykonalbym to tak zeby zarysowala sie juz jakaś bryla pojazdu (takie profil C zwrocony do dolu w pewnych okolicznosciach moglby zadzialac jak kotwica i jak na takie gabaryty robota i jego mase to mysle ze jego rama bedzie pracowac i się giąć (napewno przesadzam ale wierze ze to nie jest koniec twojej ramy ..i to mocoqwanie silnikow niedosc ze jeden pasek, to jeszcze w takim miejscu - na koncu), bo nie wyobrazam sobie zeby taki robot w obecnym stanie zjechal np. ze schodów.

... jak na początek jest spoko

pozdro

edit:

uzasadnione byloby przewrocenie calosci do gory nogami (kolami), zeby bylo do czego prykrecac cala elektronike, akumulator, i przeswit by sie zwiekszyl. (napewno sam na to jzu wpales :) )
    WaWrzOL
    VIP Zasłużony dla elektroda
    To co pywoo i inny, spotykamy sie w kwietniu na macie?:)
    Nes86
    Poziom 12  
    rama jest jeszcze nie skończona bo czekam na akumulator i dopiero to skończę. Elektronika będzie przykręcona z góry jak skończę ramę albo z tyłu. Opaski faktycznie trzeba dopracować- myślę że zastąpię je szerszymi skręcanymi śrubą bo te co są moą nie wytrzymać wstrząsów.

Myślałem że jak robot jest bardziej kwadratowy to będzie miał lepszą zwrotność. Sprawdzałem go i na dywanie śmigał kułeczka bez problemu.

I jeszcze jedno- ze schodów to on chyba nigdy nie zjedzie chyba że się zturla
    valarian
    Poziom 22  
    Witam serdecznie!

Mam taka prosbe. Jako ze mieszkam w dosyc malym miescie, do najblizszego budowlanego marketu mam z 50km i na razie sie w tamta strone nie wybieram, to jestem zmuszony kupic takie wkretarki przez neta... Aktualnie szukam tanich i wydajnych silnikow, wiec mysle, ze bedzie OK... Szukam tak do gora 40zl za sztuke, zalezy mi na jak najwiekszym przelozeniu [jak wszystkim :-)]... Znalazlem kilka sztuk na Allegro, czy moze ktos bylby w stanie wskazac te najlepsze, nadajace sie do napedu malej platformy [ok. 5kg]? Moze ktos robil juz cos z takich wkretarek?
    Bylbym wdzieczny za kazda rade, ew. za jakies adresy sklepow internetowych, gdzie mozna znalezc takie tanie "zabawki"... Oto moje linki:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=73298442
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=73202954
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=73179975
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=73713439
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=73520088

Pozdrawiam i zycze milego weekendu...