Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować?

wri0rex 18 Oct 2021 22:27 1380 65
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  wri0rex
  Level 3  
  Wzmacniacz Universum 6600.Niby miał działać ,a tak wygląda środek :/ .Jakie tranzystory mocy mogę zastosować??? Nie drogie. Porównywalne do oryginału.


  Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować? Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  wri0rex
  Level 3  
  Na Ali są.2sd568 te moje są 586.Moze zastosować BD911?
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  wri0rex
  Level 3  
  Mam BD243C,BD911 któryś wstawię i zobaczę co i jak 😋
 • Altium Designer Computer Controls
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  aaanteka
  Level 41  
  banmar_2005 wrote:
  Na ali... drogie nie są gdzieś po 2.50zł sztuka.
  Jaka cena taka też i jakość.

  Warto zastosować ogólnodostępne tranzystory renomowanych producentów.

  Tu masz dane tych tranzystorów dla porównania z dostępnymi zamiennikami.
  Z praktycznego zastosowania mogę polecić pary komplementarne tranzystorów 2SA1186/2SC2837 oraz 2SA1941/2SC5198. No właśnie pary wymagające jednak niewielkiej przeróbki schematu. Obudowy TO-3PN łatwiej zamontować w miejsce poprzednich XM20/MT-100 za pomocą niewielkiej belki z dwoma otworami wykonanej z blachy aluminiowej. Obudowy TO-3PN to również lepszy kontakt z radiatorem, a więc lepsze warunki termiczne i trwałość.

  Dodano po 13 [minuty]:

  A ten wzmacniacz nie ma możliwości regulowania prądu spoczynkowego w prosty sposób. Dlatego przy wstępnym uruchamianiu należy zastosować zabezpieczenie nadprądowe w zasilaniu wzmacniacza -najlepiej w miejsce bezpieczników Fi501/502 włączyć rezystory 22-47om/10-20W i zmierzyć prąd spoczynkowy metodą techniczną czyli na rezystorach emiterowych spadek napięcia( prąd liczymy z prawa Ohma). Wymiana tranzystorów może wymusić korekcje prądu spoczynkowego.
  Ten wzmacniacz spokojnie można uruchomić wstępnie bez tranzystorów końcowych na obciążeniu wyjścia słuchawkami o impedancji powyżej 200om. Przy minimalnym wysterowaniu wzmacniacz w takiej konfiguracji powinien pracować prawidłowo.
 • #8
  wri0rex
  Level 3  
  Koledzy jest źle 🥴. Podłączyłem bd243c.Tak na sztukę.Zarowka na wejściu.Swieci cały czas.Dobrze ,że tranzystorów nie upalilem. To co zaznaczyłem na zdjęciu udało mi się sprawdzić jest ok. Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować?
 • #9
  aaanteka
  Level 41  
  Sprawdziłeś Q514/Q516 -tranzystory sterujące, zostały ci jeszcze raptem do sprawdzenia jeszcze dwa tranzystory Q510 i Q512. Warto też sprawdzić rezystory R588/ R590 oraz R582/R586. Czy uruchomienie wykonujesz przy odłączonym drugim kanale (wyjęty bezpiecznik Si 501)? Jaką zastosowałeś dokładnie żarówkę?
  Jak montowałeś te tranzystory BD243, bo podkładkę jedną widać, ale czy pod śrubę była odpowiednia tulejka?
 • #10
  wri0rex
  Level 3  
  Żarówka starego typu. Posprawdzałem kolego o co prosiłeś. Wszystko jest sprawne. Nie wyciągałem Si501. Tranzystory mocy tak były odizolowane. W tym wzmacniaczu jest sześć wyjść na głośniki tylko na jednym pojawia się sygnał.Na innych nie ma sygnału.
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  wri0rex
  Level 3  
  Pisałem wyżej, że sprawny kanał pracuje prawidłowo. Jedno wyjście na głośniki posiada sygnał. Pozostale pięć nie - "trup". Na sprawnym żarówka przygasza się po załączeniu i tylko nieznacznie żarzy się. Natomiast na uszkodzonym cały czas świeci. Żarówka 80W.

  TAK KOLEDZY działa tylko jedno wyjście z 6
  Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować?

  Te wejście działa. Pozostale cisza. Brak napięć na wyjściu.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  wri0rex
  Level 3  
  Azog_Plugawy wrote:
  Ok stan początkowy. jeden kanał ma tranzystory drugi ich nie ma. Podłączasz żarowkę na zasilaniu, i kanał sprawny gra żarówka się żarzy, czy wtedy bezpiecznik w drugim kanale jest włożony, Podczas gdy nie ma tam tranzystorów mocy? Codzi mi o to czy to wina tranzystorów mocy BD243 Czy może jest gdzieś uszkodzenie/zwarcie w wybrakowanym kanale.


  Brak bezpiecznika w drugim kanale.
  Tak żarówka się żarzy.
  Brak tranzystorów mocy.
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  aaanteka
  Level 41  
  wri0rex wrote:
  W tym wzmacniaczu jest sześć wyjść na głośniki tylko na jednym działa.Reszta trup.
  W tym wzmacniaczu moc wyjściowa została rozdzielona na 6 wyjść: , 2x60W,2x40W, 2x15W odpowiednio łączonych przez wyłączniki umiejscowione na panelu przednim. Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować? Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować? Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować?

  wri0rex wrote:
  Zarowka 80W
  Co to za rodzaj i standard żarówki? (Typowe wartości z szeregu żarówek wolframowych to 25W,40W, 60W,75W, 100W, 150W, 200W. )

  aaanteka wrote:
  Jak montowałeś te tranzystory BD243, bo podkładkę jedną widać, ale czy pod śrubę była odpowiednia tulejka?
  Nadal pozostało bez odpowiedzi.

  wri0rex wrote:
  Posprawdzalem kolego o co prosiłeś.Wszystko jest ok.
  Gdyby tak było to stopień pracowałby prawidłowo. Trzeba powtórzyć więc pomiary i je może rozszerzyć resztę elementów tym bardziej, że sam stopień końcowy jest naprawdę prosty i zawiera minimalną ilość elementów.
 • #17
  wri0rex
  Level 3  
  Q514
  Q516
  Q512
  Q510

  Q514Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować?
  Q516Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować?

  Q512Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować?

  Q510Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować?

  Co do tranzystorów mocy nie przykrecałem ich do radiatora.Byly podlutowane pod te druty co z płyty wychodzą.Co do żarówki zwykła,starodawna żarówka.Na sprawnym kanale lekko się tli.
  Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować?
 • #18
  User removed account
  Level 1  
 • #19
  aaanteka
  Level 41  
  wri0rex wrote:
  Co do tranzystorów mocy nie przykrecałem ich do radiatora.Byly podlutowane pod te druty co z płyty wychodzą.
  To jak to miało poprawnie zapracować? Sprawdź czy twoje lenistwo nie poskutkowało właśnie uszkodzeniem z tego wynikającym wmontowanych obydwu BD243. Zastanawia mnie też co więc robiła jedna podkładka TO-220 na radiatorze po tej próbie?

  Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować?

  Skoro masz nadmierny pobór prądu w przypadku nie wlutowanych tranzystorów mocy to wniosek nasuwa się jeden:
  -przyczyna musi leżeć po stronie zwarć poczynionych w trakcie naprawy na płycie pcb. Bo nawet uszkodzone/ zwarte tranzystory sterujące nie mogłyby powodować długoterminowo przepływu nadmiernego prądu ponieważ ten uszkodziłby ich rezystory emiterowe o mocy 1W które sprawdzałeś ponoć i są sprawne.
  Przyjrzyj się dokładnie obwodowi drukowanemu.
  Posiadając miernik uniwersalny ewidentne zwarcie na gałęzi zasilania możesz z powodzeniem szukać na najniższym zakresie omomierza bez podłączania urządzenia do sieci energetycznej. Prosty i bezpieczny pomiar pomiędzy masą, a szyną zasilającą "+"( tą z bezpiecznikiem Si502). Wiesz jak to wykonać praktycznie?
 • #20
  SlawekKedra
  Level 43  
  wri0rex wrote:
  Pisałem wyżej, że sprawny kanał pracuje prawidłowo. Jedno wyjście na głośniki posiada sygnał. Pozostale pięć nie - "trup".

  Sprawny masz jeden kanał tak więc będzie ci działał jeden z dwóch oznaczonych jako STEREO, w tym przypadku jest to R. Jeśli jednocześnie podłączysz do wyjścia ZUSATZ R jakiś głośnik, to będzie on działał również ale tylko wtedy gdy do wyjścia STEREO R będzie również podłączony głośnik oraz przełącznik głośników będzie w odpowiedniej pozycji.
  Głośniki podłączone do wyjść RAUMKLANG też będą działać ale pod warunkiem że będą sprawne oba kanały i pod drugim warunkiem, że do obu tych wyjść, R i L będą podłączone głośniki. Głośniki te jako głośniki tylne są połączone anty-szeregowo i odtwarzają różnicowy sygnał obu kanałów podobnie jak w odbiorniku Radmor 5102 gdzie taki układ jest nazwany Quasi Quadro. Różnica jest taka że w tym Uniwersum nie ma tak jak w Radmorze oddzielnej regulacji poziomu głośności tych głośników.
  Oto tajemnica sześciu wyjść którą można wyczytać z zamieszczonego fragmentu schematu.
 • #21
  Sanjose
  Level 31  
  Schemat wzmacniacza Universum 6000.
  Dziwne że nie pojawił się w pierwszym poście, a mimo to ludzie starają się pomóc poświęcając swój czas na analizę tego co otrzymują od autora tematu.

  Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować?
 • #22
  aaanteka
  Level 41  
  Nic dziwnego, założeniem forum, regulaminowym jest że autor tematu wykazuje minimum zaangażowania i potrafi samodzielnie wykonać podstawowe czynności jak chociażby odnalezienie schematu poprzez wyszukiwarkę internetową. Zaznaczmy ogólnie dostępnego schematu.
  Ale schemat nie jest tu najważniejszy, a poprawne posługiwanie się miernikiem i wykonywanie odpowiednich pomiarów, jak również umiejętność ich interpretacji.
  Stopień końcowy jest wręcz książkowo prosty i elementarny.
  Typowa aplikacja Philips'a i Sanyo charakterystyczna dla rozwiązań lat 70-tych XX wieku, analogiczny do rozwiązań dyskretnych ale i hybrydowych jak STK011, STK015, GML026.
  Jakbyś kolego nie spostrzegł operujemy już schematem w temacie :). I trzeba zaznaczyć że jest to schemat podobnego, znacznie podobnego modelu mogący się nieznacznie jednak różnić w konkretnie posiadanym modelu produkowanego dla wysyłkowego domu handlowego przez dwa podmioty. Większość oznaczeń elementów jest taka sama, ale już rozwiązanie polaryzacji tranzystora wejściowego stopnia końcowego, czy rozwiązanie stopnia prądowego ( choćby umiejscowienie rezystorów "emiterowych") już nie zawsze jest identyczne, dlatego bez pracy osoby naprawiającej z posiadanym rzeczywiście urządzeniem jest kluczowa i niezbędna w diagnostyce uszkodzeń( wizja lokalna ;) ).
 • #23
  SlawekKedra
  Level 43  
  Autor powinien sprawdzić koniecznie diodę D512. Może to być trudne ponieważ ta dioda ma 3 diody wewnątrz połączone szeregowo tak więc nie wiadomo jak to pokaże miernik autora.
  Można ją sprawdzić pośrednio, mierząc na niej spadek napięcia i porównując z sąsiednim kanałem ale w tym przypadku oba kanały powinny być załączone jednocześnie aby miały takie samo napięcie zasilajace podczas pomiarów tych napięć. Oczywiście tranzystory mocy powinny być wylutowane w kanale niesprawnym.
  Sprawdzenie tej diody jest konieczne przed podjęciem jakichkolwiek innych działań.
 • #24
  Sanjose
  Level 31  
  aaanteka wrote:
  Jakbyś kolego nie spostrzegł operujemy już schematem w temacie


  Spostrzegłem ale patrząc na to co się dzieje, pozostała część również może się okazać przydatna ;)
 • #25
  aaanteka
  Level 41  
  SlawekKedra wrote:
  Autor powinien sprawdzić koniecznie diodę D512. Może to być trudne ponieważ ta dioda ma 3 diody wewnątrz połączone szeregowo tak więc nie wiadomo jak to pokaże miernik autora.

  Dioda ta nie jest trzema diodami szeregowymi, a specjalizowaną diodą Zenera 2,1V/40mW skompensowaną temperaturowo, która na charakterystyczny parametr UF =1,77-1,95V/3mA, średnio przyjmowało się UF =1,86-1,88V. W sumie brak stabilizacji prądu spoczynkowego, czy też jego brak nie powodował by objawów jak w temacie -przeciążenia prądowego, nawet bez tranzystorów końcowych.
 • #26
  SlawekKedra
  Level 43  
  aaanteka wrote:
  Dioda ta nie jest trzema diodami szeregowymi, a specjalizowaną diodą Zenera 2,1V skompensowaną temperaturowo

  Bardzo możliwe. Na schemacie jest ona narysowana jak normalna dioda. Dioda Zenera byłaby narysowana odwrotnie. Napisałem że tam są trzy diody gdyż chodziło mi tu o wskazanie spadku napięcia który odpowiada trzem złączom P-N.

  aaanteka wrote:
  W sumie brak stabilizacji prądu spoczynkowego, czy też jego brak nie powodował by objawów jak w temacie -przeciążenia prądowego, nawet bez tranzystorów końcowych.

  Nie powodowałby o ile dioda nadal wykazuje spadek napięcia równy trzem złączom P-N a nie np. przerwę.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Ponieważ jednak ten kanał wykazuje zwiększony pobór prądu nawet bez tranzystorów mocy, przy czym tranzystory sterujące autor uznał za sprawne tak więc sprawdzenie tej diody jest w tym momencie absolutnie konieczne.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Do autora: jak będziesz mierzył spadki napięć na tych diodach, sprawdź też jakie jest napięcie zasilania na bezpiecznikach.
 • #27
  aaanteka
  Level 41  
  Ale nawet zakładając zwarcie tej diody, czy jej brak nadal stopień sterujący bez objawów uszkodzenia nie może pobierać znacznego prądu obciążenia- robić zwarcia, bo w jaki sposób? Rezystory emiterowe stopnia sterującego mają moc jedynie 1W, tranzystory sterujące nie wiele więcej i nie mają nawet radiatora. A jaki musi płynąć prąd po stronie wtórnej przy napięciu 60V skoro po stronie pierwotnej jest to prąd odpowiadający mocy 75W, czy też 80W jak podaje autor?
  Do tego elementy stopnia sterującego są sprawne według pomiarów autora, a w takiej sytuacji nie mogłyby nie ulec uszkodzeniu. Chociaż podejście autora do problemu pozostawia wiele do życzenia. Raz zapewnia ze tranzystory BD 243 zmontował prawidłowo z izolacją od radiatora, a następnie informuje, że tranzystory zamontował w powietrzu bez radiatora:
  wri0rex wrote:
  Nie wyciągałem Si501. Tranzystory mocy tak były odizolowane. W tym wzmacniaczu jest sześć wyjść na głośniki
  wri0rex wrote:
  Co do tranzystorów mocy nie przykrecałem ich do radiatora.Byly podlutowane pod te druty co z płyty wychodzą.Co do żarówki zwykła,starodawna żarówka.Na sprawnym kanale lekko się tli.

  Początkowo pisał o jednym tranzystorze BD243 i na fotografii po pierwszej próbie uruchomienia widoczna była jedna podkładka To-220 na radiatorze...

  Ewidentnie to wygląda na przypadkowe zwarcie w obwodzie drukowanym wykonane przypadkowe w trakcie nieumiejętnego demontażu/montażu elementów.

  Pracę wzmacniacza ze wzbudzeniem też należy raczej wykluczyć na podstawie zamieszczonych opisów.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Takie mi się nasunęło obecnie spostrzeżenie:- jak wielokrotnie było lutowanie elementów od strony montażu tranzystorów do kołów, to być może obluzowany kolek, nadmierny spływający lut połączył jakieś sąsiednie ścieżki i odpowiada za zwarcie. Proponuję więć przyjrzenie się drukowi i na początek pomiary omomierzem.
 • #28
  SlawekKedra
  Level 43  
  aaanteka wrote:
  Ale nawet zakładając zwarcie tej diody, czy jej brak nadal stopień sterujący bez objawów uszkodzenia nie może pobierać znacznego prądu obciążenia- robić zwarcia, bo w jaki sposób?

  Jeśli dioda byłaby zwarta to oczywiście nie powodowałoby to zwiększonego poboru prądu tylko zmniejszony. Jeśli dioda ma przerwę to wzrośnie prąd stopnia sterującego. O ile wzrośnie to trudno powiedzieć gdyż nie ma wystarczających danych do określenia tego prądu choćby zgrubnie. Np. nie wiemy czy ta żarówka przy włączonym niesprawnym kanale pali się pełną lub prawie pełną mocą czy też pali się ona trochę silniej niż przy sprawnym kanale. Nie wiemy jakie jest napięcie zasilania wzmacniacza od strony sieci z tą żarówką i włączonym kanale niesprawnycm, nie znamy też napięcia zasilania wzmacniaczy mocy przy załączonym sprawnym kanale i niesprawnym. Wiemy tylko tyle że przy sprawnym kanale żarówka rozbłyskuje i przygasa a przy niesprawnym swieci światłem ciągłym. Trochę za mało do określenia czegokolwiek.
  aaanteka wrote:
  Do tego elementy stopnia sterującego są sprawne według pomiarów autora, a w takiej sytuacji nie mogłyby nie ulec uszkodzeniu.

  Przy sztywnym zasilaniu spaliłyby się rezystory 150 Ohm. Jeśli jest w zasilaniu żarowka to już nie koniecznie.
  aaanteka wrote:
  Ewidentnie to wygląda na przypadkowe zwarcie w obwodzie drukowanym wykonane przypadkowe w trakcie nieumiejętnego demontażu/montażu elementów.

  Jest to oczywiście możliwe ale na tym etapie nie wiemy czy tak jest.
  aaanteka wrote:
  Pracę wzmacniacza ze wzbudzeniem też należy raczej wykluczyć na podstawie zamieszczonych opisów.

  Zgadzam się z tym w zupełności.
  aaanteka wrote:
  to być może obluzowany kolek, nadmierny spływający lut połączył jakieś sąsiednie ścieżki i odpowiada za zwarcie.

  Taka możliwość istnieje oczywiście.
 • #29
  wri0rex
  Level 3  
  Sprawdziłem.Tak jak ktoś wyżej mówił bym na uszkodzonym kanale bez tranzystorów mocy.Na załączonej żarówce włączył wzmacniacz.Z dobrego kanału wyjąłem bezpiecznik. Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować?
  Zarowka się lekko żarzy przy włączeniu tak jak na sprawnym kanale??? Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować?

  D512Wzmacniacz Universum 6600 Jakie tranzystory mocy mogę zastosować?
 • #30
  SlawekKedra
  Level 43  
  Dioda wygląda na sprawną. Wlutuj ją z powrotem, wyłącz sprawny kanał i zmierz spadki napięć na tej diodzie oraz na opornikach R582 i R586 oraz zmierz także napięcie zasilania tego kanału.