Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gigabyte GeForce RTX 3060 Eagle 12G - jeden wentylator ciągle się kręci

cdrw 19 Oct 2021 18:39 1113 6
Altium Designer Computer Controls
    cdrw
    Level 9  
    Witam

Kilka tygodniu temu złożyłem nowego kompa z i5 11400 i płyta Aorus B560M Pro.
    Jako kartę graficzna wybrałem RTX 3060 , karta była nowa jest na gwarancji.
    Komputer używam do lekkich zadań i również do gier.

Gry załączam Fortnite po krótkiej chwili oba wentylatory karty się włączają. Po upływie jakiejś minuty W1 się wyłącza ale W2 ciągle pracuje i to dosyć szybko i głośno. Jest to słyszalne z kilku metrów. Wiec tutaj coś nie jest tak. Oczekuje ze praca oby wentylatorów powinna wyglądać tak ze jeśli jest to wymagane (temperatura GPU rośnie) oba się włączają i gdy temperatura spadnie do odpowiedniego poziomu powinny się wyłączyć.

Tutaj tak się nie staje. W2 się ciagle kręci. Nawet jak wyłącza grę i zostawię kompa bez żadnego obciążenia on ciagle pracuje. Czekałem dosyć długi czas i nic.

Obserwując parametry karty w GPU-Z zauważyłem ze program nigdy nie widzi obrotów W2. Pomiar jest ciagle 0 a przecież wentylator pracuje. W1 gdy jest ruchu system pokazuje prędkość 44% i obroty 1055rpm. Ta sama prędkość w tym czasie będzie wyświetlana przy W2 (44%) ale jak tylko W1 sie wyłączy to prędkość W2 jest 0.

Gigabyte GeForce RTX 3060 Eagle 12G - jeden wentylator ciągle się kręci

Probowalem wszystkich wskazówek jakie znalazłem w sieci, począwszy od całkowitego usunięcia sterownika nvidi w safe mode, wymiana przewodów PCIE zasilających kartę, nawet nowa instalacja OS, nic nie pomogło.

Nie wiem co dalej szukać. Kontaktowałem sie ze sprzedawca, jest możliwość zwrotu i wymiany na inna bo tego modelu już nie ma na stanie. Ale martwi mnie ze jak wymienię kartę mogę mieć ten sam problem. Nowa karta tez byłaby RTX 3060 ale model Inno3d.

Czy spotkał sie ktoś z takim przypadkiem. Czy można tutaj zakładać problem z karta czy może sie coś nie tak z moim systemem.

Proszę o poradę.

Pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
    MansterZQ
    Level 10  
    Uszkodzony wentylator lub kość bios
  • Altium Designer Computer Controls
    cdrw
    Level 9  
    MansterZQ wrote:
    Uszkodzony wentylator lub kość bios

Czyli wychodzi na zwrot karty.

Nie mam innego kompa w domu żeby ta kartę sprawdzić niestety.

Tego samego modelu już nie dostanę wiec bede musiał wybrać pomiędzy tymi trzema :

1. Gigabyte Amd Radeon RX 6600 XT Gaming Pro OC 8GB (3 Fans)
    2. Gigabyte Amd Radeon RX 6600 XT Gaming OC 8GB (3 Fans)
    3. INNO3D Geforce RTX 3060 Twin X2 OC 12GB (2 Fans)

Która kartę wybralibyscie w takiej wypadku ?
    Wszystkie są prawie w takiej samej cenie .
    mariusz.lubicz
    Level 24  
    Może być jedna z bramek uszkodzona, która buforuje PWM ale skoro nie odczytuje RPM to GPIO może być walnięte w GPU. Ja bym ją szybko oddał na gwarancję.
    cdrw
    Level 9  
    Witam,

W ramach testu dzisiaj, rozebralem karte i zamienilem miejscami wtyczki od wentylatorow. Tak ze wentylator 1 byl wpiety w miejsca 2 i na odwrot.
    Po starcie komputera i odpaleniu gry zachowanie jest takie same. Oba wentylatory się włączają po krótkiej chwili od uruchomienia gry a po upływie około 1-2 minut tym razem wentylator 2 się wyłącza a wentylator 1 pracuje dalej na dużych obrotach.

Ten test pokazał ze napewno jest tutaj problem.

Rozmawiałem ze sprzedawca mówił żeby sprawdzić przewody. Oczywiście nie bede się spowiadał ze badałem kartę od środka.

Nie wiem dokladnie gdzie ale napewno jest tutaj jakiś błąd odczyty ze tego wiatraka nie widzi.

Jeśli ta awaria jest do naprawy to mógłbym jeszcze szukać jak nie to ostatecznie tavkartr zwrócę.

Czy wsiąść ta inno3d tez z dwoma wentylatorami ?
    mariusz.lubicz
    Level 24  
    Oddaj na gwarancję, jeżeli nie czyta sygnału tacho z wentylatora to jest tam tylko po drodze dioda do plusa, pull up 10k, i rezystor zero. Dalej jest tylko GPIO. Chyba, że to wina biosu. Spróbuj wgrać nowszy bios.

Ta dioda to BAT54CW w SOT323 oznaczona jako D4. Obok są rezystory 10k R242 i R303 od +1.8V. Dalej gdzieś są zero omówki w szeregu R301 i R240 i jakieś 2 kondensatory do masy ceramiki C253 i C325 4n7. Może jedna z zero omówek jest zepsuta albo dioda? Jak już rozbierasz to sprawdź.