Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary laptop - jaki program do tunera tv ?...

krzysieg 10 Paź 2005 18:54 4277 34
  • #1 10 Paź 2005 18:54
    krzysieg
    Poziom 25  

Witam

Mam toshibe satelitte 460CDT
    Pentium 166MMX , 32 MB RAM , 2MB k. grafiki
    USB :To jest raczej jeden z pierwszych z portem usb
    takze nie jestem pewien czy ma 1.1 czy 1.0 ,bios jest z 97 roku .
    Zainstalowany Windows 98 se .
    Tuner : "hauppauge Win tv usb" , na stronie producenta o wymaganiach systemowych jest napisane tylko że minimum P 166mmx, usb 1.1 .
    Tuner jest sprawny na stacjonarnym kompie dziala ok a na tym lapku...różnie .
    Przedewszystkim sie wiesza nagle , raz dziala kilka minut i sie zwiesi a innym razem potrafi dzialac pół godziny i dłużej .
    Zawieszanie polega na "zamrożeniu" obrazu w oknie tunera i nie mozna nic zrobic klawiatura przestaje reagowac i myszka ...jedynie reset .
    Obraz z tunera z anteny nie jest idealnie plynny- troszke nie nadąza za dzwiekiem ale ujdzie :)
    Podlaczylem pod wejscie wideo odtwarzacz dvd , plynnosc obrazu jest lepsza tak jak byc powinno , ale niestety takze tak samo sie zwiesił po 20 minutach :(
    Próbowalem w oknie zamiast pelnym ekranie i jest tak samo, zainstalowalem od nowa windows....nic to nie daje .
    Oczywiscie w trakcie prób nie mialem wlączonego zadnego programu tylko od tunera...
    Co jest nie tak ??

pozdrawiam

3 tematy scalono
    j.

0 29
  • #2 10 Paź 2005 22:24
    rybart
    Poziom 22  

Podaj nazwę kontrolera USB jaka widnieje w managerze urządzeń?

0
  • #3 11 Paź 2005 16:14
    krzysieg
    Poziom 25  

Po rozwinieciu "kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej"
    pokazuje sie : -głowny koncentrator usb
    -ogolny koncentrator usb
    -otwarty kontroler hosta NEC USB (E5-E11)

0
  • #4 11 Paź 2005 21:05
    rybart
    Poziom 22  

Może spróbuj wykorzystać ten link.

Poniżej zaznaczyłem pakiety które ewentualnie mogłyby ci się przydać.

Stary laptop - jaki program do tunera tv ?...

0
  • #5 16 Paź 2005 20:11
    krzysieg
    Poziom 25  

Dzieki ale update biosu chyba nic nie da ....ale przynajmniej jak bym zle wgrał to by juz by lapek zdechł i miałbym problem z glowy hehe :D
    Wydaje mi sie ze to chodzi o sprzęt , coś nie wyrabia .
    Tylko jak to znaleźć ?

0
  • #6 16 Paź 2005 21:17
    tzok
    Moderator Samochody

Windows 98 miał poważne wycieki pamięci w sterowniku USB, które w szczególności objawiały się podczas korzystania z kamerek internetowych (i tunerów) na USB. Poinstaluj więc dostępne łatki a jeśli to nie pomoże to spróbuj nieoficjalnego SP dla 98SE (chyba podmienia sterownik USB na ten z Me).

0
  • #7 23 Paź 2005 15:30
    krzysieg
    Poziom 25  

Sorry że tak długo sie nie odzywałem....
    Więc tak zainstalowałem service pack 1.62 i działa tak samo albo nawet gorzej. Pozniej odinstalowałem go i zainstalowalem 2.02 ....to samo .
    Na drugim szybszym kompie działa ten tuner ok , więc jest to wina słabego sprzetu .
    Windows 98 wymaga min. 16Mb ramu zeby wogóle działał ale zalecane
    jest przynajmniej 64MB zeby przyzwoicie chodził...no chyba że korzysta sie z takich programów tylko jak notatnik albo saper :D to wtedy starczy 32 MB wiec może to jest przyczyna ?
    Myslałem żeby zainstalować win 95 - 32MB wystarczy w tym systemie
    tylko nie wiem czy obsługuje usb ? chyba raczej nie ale może jest jakis patch ?
    Jeszcze można sprubować na innym programie do tunera , czy inny dodawany do innego będzie działal z moim ?

0
  • #8 23 Paź 2005 18:57
    Inkwizycja
    Poziom 26  

Zobacz WIN95OSR2 plus USB suplement (USBSUPP.EXE).

0
  • #9 23 Paź 2005 20:56
    rybart
    Poziom 22  

Myślę że powrót do 95 to zła droga.

Pytanko: jak w trakcie pracy tunera zachowuje się dysk twardy, cały czas pracuje? Jeżeli tak tzn. że masz za mało pamięci fizycznej RAM.

32MB RAM to trochę mało nawet gołego Win98. Spróbuj zainstalować programik do uwalniania pamięci fizycznej. Polecam FreeRAM XP Pro: tu masz link. Lepszym rozwiązaniem byłoby dokupienie RAM np 64MB.

Dodatkowe pytanko: próbowałeś korzystać z innych urządzeń USB (np. flashpena)? nie miałeś zawieszeń?

A jak zmienia się zachowanie lapka przy zmianach rozdzielczości tunera i zmianie ilości wyświetlanych kolorów wyświetlacza?

Którego masz DirectX-a? zastosuj min. 8.1.

Czy próbowałeś zainstalować soft dla tunera przeznaczony dla win2k lub XP?, jeżeli nie to wypróbuj jak się zachowa.

Uwaga: powrót do starszych wersji softu tunera będzie trudny a do starszej wersji DirectX niemożliwy!

0
  • #10 24 Paź 2005 23:01
    krzysieg
    Poziom 25  

W trakcie działania tunera kontrolka dysku wogóle sie nie zapala albo bardzo rzadko .
    Z tym programikiem FreeRAM XP mam problem po zainstalowaniu nie chce sie właczyc pokazuje sie okno pod tytułem error i w nim że zle sie zainstalował i brakuje plików , jak chce zainstalowac to tez sie to okno pokazuje ,w dodaj usun go nie ma , nie ma uinstalla zadnego........on jest napewno pod win 98 ?
    Jesli chodzi o urzadzenia pod usb to podłaczalem do niego pamieci flash
    (pendrive , mp3 player,aparat) , modem ,skaner,myszke i z niczym nie było problemow wszystko ok .

Przy zmianie rozdzielczości wyswietlacza ,rozdzielczości tunera ,ilości kolorów działa tak samo płynnie i tez prędzej czy pózniej sie zwiesi.

Prubowałem zostawiając starego directx-a tego co jest w standardzie w win 98 innym razem instalowałem direct-x 9.0 i tuner dziala tak samo nie ma znaczenia.......

Na płytce dołączonej do tunera jest tylko jeden program działajacy na win98 i xp -nie ma podziału softu dla poszczególnych systemów .

Ostatnio zainstalowałem na lapku windows Me , w porównaniu z win 98
    tuner troche lepiej działa , jakby troche rzadziej sie wiesza
    udało mi sie nawet na tym cały film obejrzejrzec akurat jak sie skonczył to sie lapek zwiesił :D.
    Wsumie najdłuzej mi sie udało ze działal 3 godziny, po za tym w windows me jest płynny obraz idealny :)! , w win 98 sie troszke przycinał .
    Sprawdziłem w Ramboosterze jak wygląda przy właczonym tunerze ,
    więc użycie procesora waha sie od 70% do ok 87%
    po wyczyszczeniu ramu (optimize) wolnej pamieci pozostaje 8MB.
    Sprawdzilem z ciekawosci jak będzie toto chodziło jak w biosie przestawie obniże Cpu speed z high na low .
    Po przełaczeniu na low : uzycie procesora sie wacha od 3% do 20% a
    w porywach i do 50 % :)
    pamięci ram moża wyciągnąc wolnej 18 MB .
    Niestety obraz chodzi poklatkowo .

dzieki za pomoc

0
  • #11 24 Paź 2005 23:50
    rybart
    Poziom 22  

Przepraszam dla win98 pobierz freeram xp pro 1.4 np z tego linka, ale widzę że to niewiele wniesie.

0
  • #12 26 Paź 2005 19:08
    krzysieg
    Poziom 25  

Tak sie zastanawiam może na tym noteeboku
    zainstalować jakiegoś linuxa , linuxy są o wiele stabilniejsze od windows.
    Tylko czy będą sterowniki i program do takiego tunera ?
    Bo chyba te dla windows sie nie przydadzą ?
    Czy są programy uniwersalne które działają z kazdym tunerem obsługując tryb tv lub chociaż wejscie wideo ?

0
  • #13 26 Paź 2005 23:01
    tzok
    Moderator Samochody

...z każdym nie, są uniwersalne ale zazwyczaj tylko do bt8x8.

Linux stabilniejszy od Windows... hmmm konsola może ale KDE/GNOME to bym już nie powiedział.

0
  • #14 29 Paź 2005 17:59
    krzysieg
    Poziom 25  

Dałem koledze tego lapka i tuner niech on sie pomęczy :)
    Sprawdził programem vidcap i komputerek sie juz nie wiesza ,tv działa całymi godzinami z tym ze na pełnym ekranie sie tnie a w oknie chodzi plynnie . Pewnie jakby był szybszy procesor to by lepiej chodziło ale na dołaczonym programie dzialalo plynnie na ful screenie .
    Trzeba pokombinować z innym programem który korzysta z ustawien
    programu dołączonego do karty tak jak ten vidcap , czyli wystarczy że w oryginalnym programie do karty ustawie np polsat i moge nawet zamknąc
    całkowicie ten program . Teraz właczajac vidcapa moge oglądać polsat ale nie moge zmieniać stacji...

0
  • #15 31 Paź 2005 00:06
    Robert B
    Poziom 43  

Na tym sprzęcie chciałbyś Full Screen :?:
    Spróbuj Amcap - równie mały i mało wymagający. Ma maksymalizację okna na pełny ekran.

0
  • #16 31 Paź 2005 00:21
    krzysieg
    Poziom 25  

Witam

Mam toshibe satellite 460cdt
    P166Mhz , 32Mb ram,2mb k.graficzna .
    Zastanawiam sie czy wsadzenie kosci 32 Mb-
    czyli łacznie by było 64Mb by poprawiło dzialanie tego lapka.
    Mam problem z tunerem tv po jakims czasie komp sie zwiesza
    podczas oglądania tv .
    Strony www tez by mogły sie szybciej ładować , internet tak sobie na tym chodzi . Proste strony typu elektroda bez zbednych bajerów jak jawa
    dobrze chodzą , a najwolniej z tego co zauważylem to onet -czat .
    Krótko mówiać czy po zwiekszeniu ramu jest szansa na stabilniejsze działanie tego tunera i czy w miare przyzwoicie będzie chodzic net -kazde strony , bez otwierania kilku na raz ....

pozdrawiam

0
  • #17 31 Paź 2005 00:29
    Robert B
    Poziom 43  

Dołóż i nawet się nie zastanawiaj :)
    Na ten sprzęt 95 lub 98SE.
    Co do zwiech to nie jest to ilość RAM ale coś ze sprzętem lub Windowsem. Niestety podałeś za mało danych.
    Przetestuj pamięć Memtestem.

0
  • #18 31 Paź 2005 01:07
    krzysieg
    Poziom 25  

Zapomnialem napisac ze sprawdzalem jeszcze własnie na Amcap-ie
    i tak samo sie wiesza po chwili lub po ok połgodziny...

0
  • #20 31 Paź 2005 13:59
    rybart
    Poziom 22  

Cześć krzysieg,

Co do spowolnionego wyświetlania stron przez twojego notka to miej na uwadze to, że jest on wyposażony w wolny procesor. Uruchomienie aplikacji np. Macromedia Flash Player do wyświetlania animacji flash umieszczonych na stronach, powoduje większe obciążenie procesora. Proponuję ci użycie do przeglądania stron np Maxthona tu link wykorzystującego "silnik" Internet Explorera, pozwalającego łatwo wyłączać wyświetlanie elementów stron m.i. flashy.

Co do pamięci to faktycznie przetestuj tę którą już masz i proś św. Mikołaja o dodatkowe 64MB. Poprawi to komfort pracy.

Uwaga: Oprócz wiedzy EDO czy SDRAM ważne jest również napięcie zasilania pamięci 5V czy 3,3V oraz taktowanie 66 lub 100 MHz.

W moim notku:
    Pentium 200MHz MMX + Win98SE + Avast AntuVirus + Sygate Personal Firewall + FreeRAM XP Pro 1.4 + plik wymiany na oddzielnej partycji
    wzrost ilości RAM z 32 do 96MB zaowocował m.i. skróceniem czasu startu systemu z 4 do 1,5 minuty.

0
  • #21 31 Paź 2005 16:11
    HenryK3
    Poziom 26  

Witam.
    Miałem takiego laptopa z 64MB RAM (EDO).
    Był w bdb. stanie, miał już dysk 5GB, FDD zewn, nowszy CD (czytał RW), akku trzymał ponad 2 godz.
    Używałem Win 98SE (wyłączone zbędne funkcje).
    Kamerka internetowa działała z widocznym opóźnieniem, po zainstalowaniu sieci (k.sieć na USB) system stawał się jeszcze wolniejszy.
    Najlepiej spisywał się jako maszyna do pisania ;)
    Po wielu "kombinacjach" stwierdziłem, że jest zbyt słaby i dalsza modernizacja nie ma sensu .. i już go nie mam.
    Moja sieciówka na USB wymagała min. P166MMX, 32RAM
    Twój tuner TV ma podobnie ale nie zapominaj, że są to wymagania minimalne!

Pozdrawiam
    HenryK3
    p.s.
    Jak laptop pracował na zasilaczu to wyjmowałem baterię po tym jak jedną tak załatwiłem w ciągu 2 mies.

0
  • #22 31 Paź 2005 18:01
    krzysieg
    Poziom 25  

HenryK3 :
    Pojemność baterii spadła mi o 10% w ciągu miesiaca
    jak odłaczalem zasilacz , od tamtej pory zasilacz mam podłączony non stop . Niestety kazada bateria(szegolnie stara) troche sie sama rozladowuje nawet na wyłączonym lapku .Te toshiby mają taką wade ze przy kazdym podłaczeniu zasilacza bateria sie doładowywuje a to obniza jej zywotnośc nie mozna wyłaczyc tego mozna jedynie wyjąc baterie albo trzymac caly czas lub z niewielkimi przerwami pod zasilaczem :)
    Też odlączałes zasilacz ?
    Jesli chodzi o tuner to chyba po prostu powiniem być chociaż troszke lepszy sprzęt , co z tego że da sie uzyskać dobry dość plynny obraż jak sie po jakimś czasie wiesza . Widocznie procesor wyrabia tak na "styk"
    czyli jest maksymalnie obciązony i dlatego sie wiesza -tak gdybam moze sie myle....
    Druga sprawa to tuner wymaga usb 1.1 lub 2.0 a ja mam prawdopodobnie usb 1.0 .
    Jesli chodzi o memtest to wlasnie ostro testuje lapka od ok 15 godzin :D
    Postep jest taki (napisy na dole): - 397516.1Coverage , 0 errors
    u góry ustawione jest (fabrycznie było wpisane) :All unused RAM i tak
    zostawiłem ,czyli to znaczy chyba cały nieużywany ram ,
    najlepiej jak własnie tak jest wpisane czy lepiej wpisać wielkośc pamieci jaką mam ?
    Za pamieć musiałbym dać na allegro od dobrego sprzedawcy który ją sprawdzał ,dokładnie opisuje itd to musze dac ok 50 zl +wysyłka
    a to juz jest jakaś cegiełka :) na kupno nowego laptopa - własnie nie wiem czy sie pchać w uzywanego , jak sie coś sypnie to tragedia....

pozdr

0
  • #23 31 Paź 2005 18:56
    HenryK3
    Poziom 26  

krzysieg
    Moja bateria była częściowo zużyta. Trzymała do pół godziny po załączeniu na niej, a gdy pracowała z zasilaczem to po odłączeniu od sieci laptop działał jeszcze zdecydowanie ponad godz. Miałem też 2 zupełnie zużyte bat. i szukałem w necie informacji jak je zregenerować. Okazuje się to dość skomplikowane, jedyne wnioski jakie wyciągnąłem to takie, że bateria ma określoną ilośc cykli zliczanych przez elektronikę, która jest w niej a podczas pracy wraz zasilaczem te cykle pomimo, ze niepełne też są zliczane.
    Zdecydowałem się pozostawić ją ponieważ na lapku przez ok 2 m-ce była pisana praca dypl. i bateria była jak UPS ;)
    Po 2 miesiącach okazała się kompletnym złomem...

Jak masz zamiar dokupić RAM to odradzam allegro lub inne zapupy na odległość. Chyba, że masz 100% możliwość zwrotu. Najlepiej być z laptopem i sprawdzić tą kość przed kupnem.
    I nie spodziewaj się, że nawet jak dołożysz 64MB to zrobi się z niego rakieta..
    Jak porównałem mój z trochę lepsząToshibą kolegi to sią załamałem.
    P MMX-233 RAM96MB i grafika 4MB - da się ogladać filmy.
    Dlatego zastanów się czy warto dalej inwestować.

Byłbym zapomniał, jak masz w biosie ustawiną wydajność?
    Nie pamiętam już szczegółów ale jak jest ust. największa wydajność procesora (nie zmienia się mnożnik w zależności od potrzeb) to o wiele lepiej chodzi.

0
  • #24 31 Paź 2005 20:31
    krzysieg
    Poziom 25  

Dzieki za informacje z pw .

(nie zmienia się mnożnik w zależności od potrzeb) to o wiele lepiej chodzi.-
    nie bardzo rozumiem u mnie w biosie jest cos takiego jak processing speed czy cpu speed cos takiego , mozna zmienic na low lub high .
    Dodatkowo jest smieszny patent że przy regulacji jasnosci matrycy
    zmienia sie predkość ,przy najslabszej i njsilniejszej jasnosci jest najszybciej a przy sredniej wolniej .
    A jakie filmy chodziły na tym P233 ?
    nie wieze ze divx chociaz może pod dosem by poszły
    u mnie tez da sie oglądac filmy ale w tylko videocd(VCD) lub inaczej mpeg1 . Ale o divx nie ma mowy....
    Henryk mam pytanie jeszcze odnosnie tej toshiby jak miales tego lapka to potrfiles ustawić szerokosc i wielkosc wyswietlanego obrazu ?
    potrzebuje to do tego bo przy 640x480 mam obraz na srodku i nie moge dojsc jak to sie ustawia .

0
  • #25 31 Paź 2005 21:02
    HenryK3
    Poziom 26  

Pamięć mam dobrą ale słabą...
    Ze strony producenta miałem trochę programów dedykowanych do tego sprzętu, był tam też jakiś do ekranu. Nie zdążyłem go do końca poznać.
    Załączam driver Win98. Pozostały mi jeszcze coś na dysku. Podam stronę z której pochodzą.
    Zobacz TUTAJ

0
    Załączniki:
  • #26 31 Paź 2005 21:19
    tzok
    Moderator Samochody
  • #27 01 Lis 2005 00:17
    krzysieg
    Poziom 25  

HenryK3 : To są sterowniki do monitora które są juz w windowsie (przynajmniej millenium) jak aktualizuje to pokazuje ze juz jest taki sterownik zainstalowany ...
    A ja nie mam zielonego pojęcia jak ten monitor sie ustawia są 3 przyciski z funkcjami :F10 i strzalki we wszystkie strony
    F11 i kropki
    F12 i strzalki góra dól
    Jest przycisk Fn i kontrolki diody do tych przycisków próbowalem na wszystkie sposoby i nie wiem jak ruszyć tym obrazem .

Co do pamieci to znalazlem na allegro tanią i chyba taką jak trzeba
    wsumie wszystko jest w opisie tylko nie pisze czy to Edo.
    Podaje link :
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=69787142

A specyfikacja pamieci w tej toshibie jest nastepujaca :

Memory : 64Mbit Edo Dram,3,3V
    standard :32 MB
    Maximum :160MB
    speed: 60ns
    Hyper page mode memory access : yes
    data bus width :64 bit
    Local bus clock speed : 66Mhz
    Bios (2Mbit flash eprom) : yes: supports APM (v.1.2) ,vesa(v 2.0)
    DPMS,DCC2,DMI (through win 95), PCI ,
    PnP 1.0a support : yes

Napiecie i czestotliwosc sie zgadza tylko nie napisał na aukcji czy to Edo
    i do tego jest IBM-a - nie wiem czy to jest bez znaczenia ?

0
  • #28 01 Lis 2005 00:43
    Platon
    Spec od komputerów

W desktopach pamieci EDO byly zasilane z 5V. Ta kosc z allegro jest 3.3V.
    Wiec albo to sdram, albo EDO dla notebookow byly 3.3V :)

0
  • #29 01 Lis 2005 07:09
    HenryK3
    Poziom 26  

Nie ma żadnej pewności z tą pamięcią. Jak nie zadziała to w sumie nie będzie wiadomo czy kupiłeś niesprawną czy nieodpowiednią.
    A zaglądałeś jak wygląda Twoja? Może masz 2 kości po 16MB..

0
  • #30 01 Lis 2005 10:51
    tzok
    Moderator Samochody

Co do obrazu to w laptopach nie ustawia się żadnych parametrów poza jasnością i ew. kontrastem (DSTN). Poszukaj w BIOSie lub oprogramowaniu do laptopa funkcji Stretch Screen i włącz ją.

0