Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

czy coś się stanie jak podam napięcie np 80v na silnik 24v ale ogranicze prąd

mati8858 21 Oct 2021 21:18 648 12
    mati8858
    Level 3  
    Czy coś się stanie jak podam napięcie, np 80v na silnik 24v, ale ograniczę prąd.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    78db78
    Level 38  
    Jak ograniczysz prąd to nie podasz 80V tylko mniej, prawo Ohma.
    pawelr98
    Level 39  
    Silnik prądu stałego szczotkowy jak będzie na biegu jałowym/mało obciążony to rozpędzi się znacznie bardziej niż normalnie.

Zależy czy pracujemy na ograniczeniu którego wartość ustawimy tak, by nie pozwolić się napędowi rozpędzić, czy mamy ustalone ograniczenie które dopiero zadziała.
    Załóżmy że w pełni obciążony silnik pobiera 10A, na biegu jałowym 1-2A.
    Jeśli limit da kolega na 1-2A to napięcie spadnie w wyniku pracy ograniczenia prądu i w sumie na silnik nadal pójdzie 24V.
    Natomiast jeśli będzie ograniczenie 10A, to prędkość jałowa po podaniu 80V, zanim zadziała ogranicznik prądu, wzrośnie wielokrotnie, co może mieć znaczenie dla wytrzymałości mechanicznej elementów.

Ale mam prawo podejrzewać, że chodzi koledze autorowi o silnik typu BLDC, gdzie mamy sterownik regulujący prąd, tak bowiem działają te sterowniki.
    I tu rodzi się pytanie, czy podoła. Cóż, prędkość maksymalna wzrośnie w sposób znaczny, ale sterownik ograniczając prąd ogranicza moment obrotowy, także w rowerze/hulajnodze/jakimkolwiek pojeździe to kierujący steruje za pomocą manetki prądem a przez to momentem i finalnie prędkością.

Problem może być ze zbyt niską indukcyjnością uzwojeń (trudności w sterowaniu) oraz ewentualnie izolacją uzwojeń, nie wiadomo czy zakładano pojawienie się tam 80V i czy wszystko tam wytrzyma.

mati8858 wrote:

Ile ma kolega zasilania ?

Prędzej weźmie kolega step-down i ustawi na wyjściu 24V.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Zależy jaki silnik. Jeśli to silnik DC z magnesem trwałym to ze wzrostem napięcia będzie rosła prędkość obrotowa, prąd zależy od momentu obciążenia.

Niektóre silniki, pracując bez obciążenia, mają prąd minimalnie tylko zależny od obrotów.
    LEDówki
    Level 30  
    Autor chce zasilić silnik 24V z napięcia 80V. Do tego celu będzie potrzebował przetwornicę obniżającą napięcie. Angielska nazwa takiej przetwornicy "step down". Autor zamieścił odsyłacz do przetwornicy podwyższającej napięcie (angielska nazwa "step up") z pytaniem czy ona się nada do ograniczenia prądu. Na to pytanie odpowiedział przedmówca - nie nada się.
    Przetwornica obniżająca powinna być w stanie obniżyć napięcie i zapewnić prąd rozruchowy silnika. Zbyt mała wydajność prądowa przetwornicy będzie skutkować wolnym rozpędzaniem silnika albo niemożliwością rozruchu.
    mati8858
    Level 3  
    Mam 36v na wejściu.
    Chciałem ustawić na 80v i zmienić potencjometr na jednoobrotowy żeby sterować tylko natężeniem.
    jarek_lnx
    Level 43  
    mati8858 wrote:
    mam 36v na wejściu
    chciałem ustawić na 80v i zmienić potencjometr na jednobrotowy żeby sterować tylko natężeniem
    Taka przetwornica może ograniczać prąd tylko kiedy podnosi napięcie, czyli minimum jakie może dać to 36V choćbyś z niej pociągnął 100A i spalił tranzystory niczego nie ograniczy.

Nie napisałeś jaki silnik i co chcesz uzyskać.
    mati8858
    Level 3  
    Chciałem zrobić rower elektryczny ,
    więc silnik nie będzie startował od zera.
    jarek_lnx
    Level 43  
    To zupełnie do kitu.
    Dlaczego chciałeś podwyższać napięcie ponad 36V które i tak jest powyżej 24V (jeśli podajesz nominalne napięcie silnika)
    yokoon
    Level 29  
    mati8858 wrote:
    a za pomącą takiego urządzenia

https://allegro.pl/oferta/1500w-30a-konwerter-step-up-zasilacz-cv-10650025417?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_narzedzia_pla_ss&ev_adgr=narzedzia&ev_campaign_id=14937753745&gclid=CjwKCAjwn8SLBhAyEiwAHNTJbXtw6jjf4sV8TfDGbw0xDlGzw8LW8Y1lZOPTYPc0SfKFHRfW0VfsoxoC5A4QAvD_BwE

Przecież ta przetwornica podwyższa napięcie.
    Step-Up.