Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mała instalacja fotowoltaiczna

tkbr 23 Oct 2021 11:43 1785 55
Optex
 • Helpful post
  #31
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  tkbr wrote:
  Jest to wykonalne Panowie?

  Jak najbardziej. Musisz tylko odpowiednio wszystko przeliczyć i dobrać urządzenia. Sam jestem na etapie budowy podobnego systemu tylko o mniejszej mocy do zasilania mojego "Labu". Zapotrzebowanie na moc około 300W, moc PV ~800W, docelowo system ma zapewnić zasilanie warsztatu z PV przy okazji ładując baterię akumulatorów (przy systemie Off-grid raczej nie do pominięcia) pracujących jako swego rodzaju bufor/magazyn energii. W razie spadku napięcia z akumulatorów/PV automatycznie włącza się zasilacz buforowy 24V/50A. W razie jak nie ma poboru mocy i akumulatory naładowane to energia idzie do grzałki bojlera (bo nie zawsze siedzę na warsztacie). Bojler 50l z dwiema grzałkami (24V/500W oraz 230/1300W). Priorytetem dla mnie było zużycie energii bo warsztat to blisko 3/4 kosztów energii na rachunku.
 • Optex
 • #32
  Maverick73
  Level 27  
  Zaciekawił mnie Twój pomysł z zasilaczem buforowym w instalacji Off. To by mi rozwiązało w jakimś stopniu tak jak piszesz chwilowo niedobór prądu z paneli na akumulatory.
 • Optex
 • #33
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Niedługo jak zdrowie pozwoli to będę uruchamiał i opiszę wszystko w postaci artykułu na forum. Nie ukrywam faktu że zamierzam wykorzystać kilka chińskich modułów które już na forum prezentowałem. Co do zasilacza buforowego to od około roku używam 12V/10A przeznaczonego do CCTV z podniesionym napięciem do 13,8V w połączeniu równoległym z akumulatorem AGM 12V/7Ah do zasilania ogrzewania w warsztacie ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3741351.html ) w razie zaniku zasilania sieciowego i zdaje to egzamin :D.
 • #34
  Maverick73
  Level 27  
  Właśnie tak myślę ze taki zasilacz zastosować równolegle z aku gdy jak podłącze pralkę do mojej instalacji a włączy grzałkę a będzie pochmurno a coś tam jeszcze będzie działać w tle ... to podzielność przez komparator sieć i aku. Tylko ze ja celuję tak w zasilacz impulsowy 20-30A. Ale pomysł mi się podoba pod względem nie drenowania aku.
 • #35
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Maverick73 wrote:
  Ale pomysł mi się podoba pod względem nie drenowania aku.

  Mam nieco większe "aspiracje" i dlatego taki zasilacz. Jak znajdę chwilę czasu to rozrysuję schemat i podeślę.
 • #36
  Maverick73
  Level 27  
  Też wpadłem na nieco większe inspiracje. Myślę ze zrobię symulację paneli na drugim regulatorze. Symulację paneli będzie robił zasilacz impulsowy a całością sterował komparator. Gdy będzie dość mocy z paneli to będzie tylko działał główny regulator gdy napięcie jednak na akumulatorze spadnie do bezpiecznych 12,9V wtedy komparator włączył by drugi regulator tutaj mogę wykorzystać regulator MPPT z Volta 1000S z podłączonym pod niego zasilaczem zamiast paneli. Po przekroczeniu poziomu dajmy na to 14.0V komparator rozłącza zasilacz do 1000S (1000S ładuje tylko do 13.8V). Kończy doładowanie główny regulator. 1000S tez by służył jako zabezpieczenie na wypadek jakieś nieokreślonego spadku napięcia na aku. Już raz mi współpracował 1000S z Epeverem na tych samych aku ze to może być całkiem fajny pomysł współdzielenia prądu panele/aku/sieć. Jak jest pogodnie to prądu mam pod dostatkiem ale w razie dnia pochmurnego po podłączeniu kolejnych prądożernych maszynek to taki układ może dać mi dużo satysfakcji (jak to zagra).
 • #37
  tkbr
  Level 3  
  ArturAVS wrote:
  W razie jak nie ma poboru mocy i akumulatory naładowane to energia idzie do grzałki bojlera

  Możesz mi powiedzieć w jaki sposób to zrobiłeś?
 • #38
  Maverick73
  Level 27  
  tkbr wrote:
  Możesz mi powiedzieć w jaki sposób to zrobiłeś?


  Ja to zrobiłem na komparatorze, ale też jestem ciekawy jaki kolega zastosował układ.
 • #39
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Maverick73 wrote:
  Ja to zrobiłem na komparatorze

  :D Też komparator jednak taki trochę bardziej zaawansowany; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3809561.html bez większych zmian może kontrolować załączenie zasilacza buforowego a po odwróceniu logiki przekaźnika sterować załączeniem grzałek. Pewnym minusem jest to że mierzone napięcie jest równocześnie zasilaniem i tu trzeba te kilkanaście mA stałego poboru prądu uwzględnić. Wymaga także przerobienia sposób podłączenia przekaźnika tak aby można było załączać 230V (po co zasilacz ma być cały czas włączony?). Druga rzecz to sama przetwornica 24DC/230AC. Aby dwa razy nie przetwarzać energii (i tracić moc na przetwarzaniu) wpadłem na taki pomysł, przetwornica "robi" z 24V około 310VDC które trafia na falownik wyjściowy który z DC wytwarza AC więc włączony zasilacz buforowy poza ładowaniem akumulatorów musiałby jednocześnie zasilać przetwornicę. A mój pomysł polega na podaniu na falownik wyjściowy przetwornicy zasilania w postaci wyprostowanego napięcia sieciowego. Plusy; działanie przypominające UPS on-line, przełączanie bezstykowe (nie ma opóźnień). Większość solarnych regulatorów ładowania umożliwia zaprogramowanie progów załączenia/odłączenia obciążenia i to zamierzam wykorzystać do załączania grzałek. Takie założenia koncepcyjne :D Miałem budować własny regulator ładowania MPPT jednak po kilku próbach wykonania elementów indukcyjnych odpuściłem. Miał być na miarę i uwzględniać moje "fanaberie" niestety moje ograniczenia fizyczne robią tu problemy (wykonanie dławika/ów). Chwilowo sytuacja zdrowotno-finansowa nie pozwala mi na kontynuację prac jednak dopracowuję koncepcję. W zasadzie dałoby się zrealizować na np. ESP32 który daje duże pole do popisu włącznie z kontrolą/sterowaniem poprzez WiFi. Tu regulator MPPT na ESP32; https://www.instructables.com/DIY-1kW-MPPT-Solar-Charge-Controller/ Powolutku prace postępują, w przyszłym tygodniu będę przeprowadzał próby z przetwornicą i zasilaczem oraz komparatorem.
 • #40
  Maverick73
  Level 27  
  To tam masz nie złe fanaberie i skomplikowane układy :)
  Dla mnie to już szkoła do pojmowania co z czym a autor postu pewnie już zawału dostał :)
 • #41
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Maverick73 wrote:
  To tam masz nie złe fanaberie i skomplikowane układy

  Echhhh... Fanaberie. Nie, chcę tylko wykorzystać graty które mi się nazbierały czyli minimalnym nakładem finansowym zyskać trochę energii :D
 • #42
  ignac80
  Level 18  
  Erbit wrote:
  W swoich wyobrażeniach przyjmowałem, że najistotniejsze jest napięcie w punkcie przyłączenia inwertera a te jest niższe na końcu linii stąd błędnie zakładałem, że tam inwerter nie musi wysoko podnosić napięcia. W rzeczywistości jest odwrotnie - dziękuję wszystkim za wyprowadzenie mnie z błędu.

  Nie koniecznie to rozumowanie jest błędem. Nie ma tu żadnej reguły.
  Może być tak, że na końcu lini będzie najniższe napięcie , dużo odbiorców a powiedzmy instalacja PV tylko jedna, więc napięcie nie będzie wtedy znacząco się podnosić. Najgożej jest gdy na końcu lini będzie dużo PV a odbiorców niewiele wtedy będą bardzo duże skoki napięcia .
 • Helpful post
  #43
  marekj31
  Level 21  
  tkbr wrote:
  ArturAVS wrote:
  W razie jak nie ma poboru mocy i akumulatory naładowane to energia idzie do grzałki bojlera

  Możesz mi powiedzieć w jaki sposób to zrobiłeś?

  Można jak kolega zrobił tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3261011-240.html
  Ja mam zrobione na regulatorze który wykrywa wzrost napięcia na panelach PV i wtedy płynnie nadmiar przekierowuje do grzałki CWU.
 • #44
  Maverick73
  Level 27  
  A jak jesteśmy w temacie to mam taką małą zagwozdkę ... może ktoś powie swoje przemyślenia.

  Mamy akumulator 12V/100Ah i jak wiadomo powinien być ładowany 10A. Mamy teraz pobór podłączony do akumulatora dajmy na to żarówkę która pobiera 20A. Dajemy zasilanie na akumulator 30A (czyli na jego klemach ma 30A). I teraz pytanie, 20A płynie na żarówkę i 10A na akumulator czy akumulator pobiera 30A i dopiero on daje 20A na żarówkę. Chodzi mi czy takie rozwiązanie jest szkodliwe dla akumulatora czy nie ... ?
 • #45
  marekj31
  Level 21  
  Taki układ jak opisujesz znajduje się w samochodzie i jakoś nie szkodzi zbytnio akumulatorowi.U mnie jest w tej chwili ustawiony próg rozładowania akumulatora 12,5 V a ładowanie do 14 V z paneli PV gdy napięcie spada poniżej 12,5 V płynnie uzupełnia brakujący prąd zasilacz podłączony do sieci 230 V .
 • #46
  tkbr
  Level 3  
  Dokonałem dziś (słoneczny bezchmurny dzień) pomiaru napięcia na wszystkich fazach wynosi ok 247V więc chyba w on grid nie ma racji bytu. Myślę założyć kilka paneli podłączyć do jakiegoś inwertera inwerter też zasilić energią z sieci i korzystać w słoneczny dzień z energii z paneli a w przypadku braku słońca energia szła by z sieci. W sezon grzewczy chciałbym ustawić inwerter aby tylko brał energię z paneli i zasilał grzałkę dołączoną do obiegu CO. Wiem że wiele to tam nie grzeje ale zawsze by odciążyło coś piec gazowy. Tylko pytanie czy jak panele produkują powiedzmy 100W czy to by szło na grzałkę? Jaki inwerter byście mi zaproponowali?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Mówię o inwerterze off-grid
 • Helpful post
  #47
  Maverick73
  Level 27  
  To zależy jaki chcesz mieć max.pobór. Też właśnie dziś w pracy wpadłem na ten sam pomysł aby ustawić grzałkę zimą ponad stan ze sterownika z pieca. Dajmy na to ze piec by miał na bojler 45°C to grzałkę z PV ustawię na 60°C. Grzałka poradzi się zimą bez problemu a zarazem piec nie będzie musiał grzać wody w bojlerze.
 • #48
  tkbr
  Level 3  
  Maverick73 wrote:
  Dajmy na to ze piec by miał na bojler 45°C to grzałkę z PV ustawię na 60°C.

  O to właśnie mi chodzi.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Oglądałem filmiki na YouTube gdzie łączyli wszystkie fazy. Jedną fazą z inwertera zasilali cały dom. Mi też by to starczyło jakby inwerter miał z 5kW. Tylko teraz pytanie jak to wygląda da z mocą paneli. Bo tam przy on gridzie to się dobiera większą moc paneli do falownika. Czy przy takim inwerterze off grid np 5kw mogłaby moc paneli wynosić 2kWp? zawsze odciążyło by sieć. Macie jakiś inwerter? Na googlach z tego co patrzę to widzę tylko chińczyka występującymi pod 3 innymi nazwami. Nie wiem chyba jak miałbym zasilać tym cały dom to dobrze jakby to coś lepszego od tego było? Co o tym sądzicie? Czy by wystarczył?
 • #49
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  tkbr wrote:
  Czy przy takim inwerterze off grid np 5kw mogłaby moc paneli wynosić 2kWp?

  Teoretycznie tak, jednak tych 5kW nie uzyskasz (chyba że chwilowo z akumulatorów). Instalację off-grid projektuje i buduje się tak aby starczyło energii na bieżące potrzeby oraz uzupełnienie akumulatorów. Sama moc paneli (wyliczona) jest bardzo rzadko uzyskiwana więc realnie trzeba szacować na 70-80% ich mocy znamionowej (dużo zależy od pogody). Na Twoim miejscu wydzieliłbym z zasilania dedykowaną linię dla PV.

  Maverick73 wrote:
  Grzałka poradzi się zimą bez problemu a zarazem piec nie będzie musiał grzać wody w bojlerze

  Nie wydaje Ci się że zadziała to też w drugą stronę? Wymuszony na kotle (piecu) obieg będzie odbierał ciepło z bojlera (przy jego wyższej temperaturze). Ewentualnie wpiąć grzałkę w obieg CO co może mieć większy sens. W zimę dogrzeje CO (choć przy małych mocach może to być nie zauważalne).
 • #50
  tkbr
  Level 3  
  ArturAVS wrote:
  Na Twoim miejscu wydzieliłbym z zasilania dedykowaną linię dla PV.

  Brakującą moc dobrałby sobie z sieci.
  Przy wydzieleniu dedykowanej linii ciężej by było doprowadzić energię do użądzeń i może spożytkować całą energię latem.
 • #51
  marekj31
  Level 21  
  Tak dobierze z sieci ale ma chyba swoje ograniczenia przeciążeniowe które go wyłączą przy przeciążeniu .Jeżeli chcemy wszystko puścić na jednej fazie to należy się zastanowić nad mocą przyłączeniową czy nie będziemy przekraczać mocy umownej jaką mamy zapisaną w umowie z dostawcą energii.
 • #52
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  tkbr wrote:
  Brakującą moc dobrałby sobie z sieci.

  Oczywiście.
  tkbr wrote:
  Przy wydzieleniu dedykowanej linii ciężej by było doprowadzić energię do użądzeń i może spożytkować całą energię latem.

  Przecież to dałoby się zrealizować w rozdzielnicy domowej :D.
 • #53
  tkbr
  Level 3  
  marekj31 wrote:
  Tak dobierze z sieci ale ma chyba swoje ograniczenia przeciążeniowe które go wyłączą przy przeciążeniu

  Jakby była produkcja z paneli to sieci by tak nie obciążało, wiadomo nie włączałbym wielu urządzeń prądożernych na raz. Jak włącze piekarnik i żelazko do jednego gniazdka to nic się nie dzieje, więc i nie jest tak źle. Ale może faktycznie wydzielenie dedykowanego obwodu dla PV nie byłoby złym pomysłem. A co sądzicie o tych inwerterach?
 • #54
  Maverick73
  Level 27  
  ArturAVS wrote:
  Nie wydaje Ci się że zadziała to też w drugą stronę? Wymuszony na kotle (piecu) obieg będzie odbierał ciepło z bojlera (przy jego wyższej temperaturze). Ewentualnie wpiąć grzałkę w obieg CO co może mieć większy sens. W zimę dogrzeje CO (choć przy małych mocach może to być nie zauważalne).


  Wydaje mi się ze jak pompka nie będzie pompować na bojler wody ogrzewającej go, to żadnego poza tym obiegu nie będzie. Jak by zaistniał jakiś jednak niestandardowy obieg to i jego można wyeliminować. Nie mam jeszcze nowego pieca ale jak go zamontują (czekam) zapewne dam sobie z tym rady.
  Myślę ze jak ustawie na piecu do bojlera temperaturę 40-45°C to dam bufor PV 60-65°C ... 20°C ochłodzić bojler to trochę trzeba z niego wylać aby znów musiał go dogrzać piec ... a grzałka tez nie będzie stać bezwładnie z PV. Liczę ze węgla zaostrzedzę na grzaniu bojlera.

  Dodano po 12 [minuty]:

  Właśnie zabieram się do przeróbki mojej elektrowni z jednej przetwornicy i obciążenia do 500W na trzy przetwornice i obciążenia 5000W docelowo może cztery i 7000W. Zobaczymy jak będzie prace rozpoczęte a sprzęt czeka na podłączenie. Trochę dłubaniny mnie czeka ale efekt myślę ze będzie dużo większy jak oszczędniejszy niż dotychczas :) Oczywiście to nie znaczy ze naraz pójdzie włączyć 7000W choć kto wie jak się to rozwinie jeszcze ;)
 • #56
  Maverick73
  Level 27  
  Pi111 wrote:
  https://www.sklepelektryka24.pl/inwerter-solarny-azo-digital-off-grid-esb-6kw-24.html


  Mój składak wyszedł mnie 1200 zł i wydajność ciągła sinus 4700W/12V właśnie go dziś w miarę poskładałem i pierwsze testy :) Na razie komputer pracuje bo tutaj piszę coś z tego może będzie ...
  Tutaj w linku widzę za 3300 zł ciągła 3000W/24V wydaje mi się ze moim projektem wyjdę taniej i lepiej produkcyjnie ... mniej aku i większa moc ... zobaczymy :)