Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Myjka ciśnieniowa na pompie z myjni bezdotykowej.

kubus23 22 Oct 2021 09:16 5292 15
 • Myjka ciśnieniowa na pompie z myjni bezdotykowej.
  Witam. Chciałbym zaprezentować myjkę ciśnieniową wykonaną samodzielnie na pompie tłoczkowej Interpump TH4715 pochodzącej z myjni samochodowej bezdotykowej. Ciśnienie regulowane w zakresie 20-200 barów zaworem bypass. Pompa napędzana jest silnikiem jednofazowym o mocy 3kW i prędkości obrotowej 1445 obr./min poprzez sprzęgło kłowe. Do myjki zastał dołożony dozownik płynu myjącego firmy Dibo, którego częstotliwość podawania płynu przed pompę regulowana jest przekaźnikiem czasowym, dozownik wymaga impulsów 24V AC. Podawanie płynu włączane jest wyłącznikiem piórkowym zlokalizowanym po lewej stronie pulpitu co sygnalizuje niebieska kontrolka. W celu podniesienia temperatury wody myjącej o około 20-30 stopi Celsjusza dodałem grzałkę przepływową ze stali nierdzewnej trójfazową o mocy 12kW. Grzałka włączana jest łącznikiem krzywkowym po prawej stronie pulpitu w pozycji nr. 2 co sygnalizuje kontrolka koloru czerwonego, włączenie grzałki jest możliwe tylko przy zasilaniu trójfazowym oraz załączonym styczniku silnika pompy. W celu uniknięcia zagotowania wody w grzałce zastosowałem wyłącznik termiczny bimetaliczny wyłączający stycznik grzałki przy 50 stopniach Celsjusza. Gdy łącznik znajduje się w pozycji nr. 1 działa tylko sama pompa, co sygnalizuje kontrolka koloru zielonego oraz istnieje wtedy możliwość zasilania jednofazowego za pomocą przejściówki z wtyczki tablicowej 32A 5P 400V na zwykłą wtyczkę 230V 16A 3P. Silnik jednofazowy o takiej mocy zastosowałem z uwagi, że nie posiadam wszędzie zasilania trójfazowego.
  Układ sterowania został wykonany na dwóch stycznikach z cewkami na napięcie 24V AC, które załączane są przez łącznik krzywkowy, dodatkowo w obwodzie silnika zastosowałem wyłącznik silnikowy, oraz przekaźnik czasowy, który steruje dozownikiem płynu.
  Konstrukcja została wykonana z profilu stalowego 40x40x2, a podstawa silnika oraz pompy z blachy 6mm.
  Koszty budowy:
  - Silnik jednofazowy 3kW 1445obr./min 650zł
  -Osprzęt elektryczny [styczniki, przewody, transformator, rozdzielnica, wtyczka tablicowa, łączniki tablicowe] 400zł
  -Manometry tablicowe 2szt. 110zł
  -Przewody i złączki hydrauliczne 200zł
  -Profil stalowy 12mb 150zł
  -Lakier i podkład 70zł
  -Grzałka przepływowa trójfazowa ze stali nierdzewnej 550zł
  -Używaną pompę Interpump TH4715, dozownik płynu oraz lancę wraz z wężem otrzymałem w rozliczeniu za podłączenie myjni bezdotykowej.
  Myjka ciśnieniowa na pompie z myjni bezdotykowej. Myjka ciśnieniowa na pompie z myjni bezdotykowej. Myjka ciśnieniowa na pompie z myjni bezdotykowej. Myjka ciśnieniowa na pompie z myjni bezdotykowej. Myjka ciśnieniowa na pompie z myjni bezdotykowej. Myjka ciśnieniowa na pompie z myjni bezdotykowej. Myjka ciśnieniowa na pompie z myjni bezdotykowej. Myjka ciśnieniowa na pompie z myjni bezdotykowej. Myjka ciśnieniowa na pompie z myjni bezdotykowej. Myjka ciśnieniowa na pompie z myjni bezdotykowej. Myjka ciśnieniowa na pompie z myjni bezdotykowej. Myjka ciśnieniowa na pompie z myjni bezdotykowej.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  kubus23
  Level 2  
  Offline 
  kubus23 wrote 3 posts with rating 22, helped 0 times. Live in city Skórcz. Been with us since 2015 year.
 • #3
  szeryf3
  Level 23  
 • #4
  CMS
  Administrator of HydePark
  Wyszła cała góra monet, czy było warto?
 • #5
  kubus23
  Level 2  
  Myślę, że było warto ponieważ po kilku przykrych przygodach z myjkami typu karcher w których pompa wykonana jest z aluminium. Które jak wiadomo lubi się utleniać co prowadzi do jej uszkodzenia w niedługim czasie. W pompie interpump nurniki są wykonane z ceramiki a głowica z mosiądzu co znacznie podnosi jej trwałość, taka pompa wytrzymuje około 10 lat pracy na myjni często kilka godzin dziennie bez przerw, również ciśnienie jest sporo wyższe i w pełni regulowane niż w typowo marketowych konstrukcjach. Szkoda by było, żeby taka pompa leżała i się marnowała. Koszt wykonania byłby sporo niższy gdybym zastosował oryginalny silnik trójfazowy od tej pompy o mocy 2,4kW 940obr./min który również posiadam, jednak chciałem, żeby istniała możliwość zasilania jednofazowego dlatego zakupiłem nowy silnik. Film z pracy myjki dodam w niedługim czasie.
 • #6
  CMS
  Administrator of HydePark
  No i wszystko jasne.
 • #7
  maras52
  Level 14  
  CMS wrote:
  Wyszła cała góra monet, czy było warto?


  Typowy elektrodowy post i to od "wierchuszki" . . . 80-90% DIY mija się z celem patrząc na w/w kryterium. Po co robić PCB w domu jak w CHRL masz za 2$ wersję "Pro", na co kombinować z reanimacją elektro grata (który często za równowartość opiłków z sakiewki można naprawić) jak można kupić nowe za generując tym samych górę elektro szajsu na wysypisku ETC
  XXIw taki wrogi DIY. . . Ostatnio grzebie w "reprapach" i to samo można by powiedzieć po kiego gucia grzebać, kalibrować, modować jak można kupić "pro kokos elo" drukarkę "plug&play" za worki złota i mieć z bani.
  (Za przeproszeniem) K... Panowie - satysfakcja - zrobiłem, nie kupiłem.

  EOT

  Jeżeli myjka działa, jesteś z niej zadowolony, nie żałujesz wydanych polskich pesos to brawo Ty ;) i niech służy ;)
 • #8
  szeryf3
  Level 23  
  Po to jest DIY, aby powiedzieć: to jest moje, to mój pomysł, to moje wykonania, następne urządzenie zrobię jeszcze lepiej.
 • #9
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  CMS napisał:
  Wyszła cała góra monet, czy było warto?


  Typowy elektrodowy post i to od "wierchuszki" . . . 80-90% DIY mija się się z celem patrząc na w/w kryterium. Po co robić PCB w domu jak w CHRL masz za 2$ wersję "Pro"


  Biorac pod uwagę że budżetówka wytrzymuje max 2-3 lata to po kilku przerobionych tzw myjkach ta góra monet nie jest juz taka "górna".

  Sam walczyłem (tzn probowałem naprawiać dla znajomych) z powiedzmy "markowym" ale budżetowym produktem firmy Karcher, potem z jeszcze dwoma hipermarketówkami (jedna z Lidla, druga nie pamiętam) - we wszystkich padały zaworki grzybkowe w głowicy - oczywiście plastikowe i niewymienne - i sumarycznie za te kilka spokojnie kupiłoby się jedną przyzwoitą, lub złożyło coś na kształt konstrukcji autora - naprawialne i nie do zajeżdżenia.
 • #10
  marik_te
  Level 22  
  Ja ma marginesie dorobiłbym jakieś sterowanie. Typu programu mycia. Naciskasz guzik następny etap i przełącza sie funkcja. Oczywiście zostawiając sterowanie ręczne.
 • #11
  Tomek515
  Level 23  
  Do czego planujesz używać tego potwora ? Ludzie jakoś zachłysnęli się tymi myjkami ciśnieniowymi a mycie auta tym wcale nie jest takie super. Jakieś mycie betonu, konstrukcji, maszyn ok, auto? Średnio.
 • #13
  KJ
  Level 31  
  Bardzo fajny projekt - taka pompa z myjni w warunkach domowego czy nawet półprofesjonalnego użytku będzie wieczna do tego podejrzewam że kultura pracy także jest znacznie lepsza niż jakiejkolwiek typowo marketowej myjki. Warto byłoby chyba dodać zabezpieczenie przed możliwością uruchomienia "na sucho" zarówno ze względu na grzałkę jak i pompę - szkoda byłoby taki dość trudny do zdobycia komponent uszkodzić przez nieuwagę.
 • #14
  eurotips
  Level 38  
  Do mycia auta potrzebny mikroproszek, do mycia ciągnika i maszyn dodatek płynu wystarczy.
  Tanio nie kupi się nic porządnego, podejrzewam to że najbardziej rozsądne podejście do tematu bo za rozsądne pieniądze masz całkiem niezły sprzęt.
  Jak masz gospodarstwo to i odpowiednie przyłącze wody się znajdzie (ciśnienie, wydajność).
  Jedynie mróz może ci to zniszczyć, jak ci tego nie rozmrozi to będzie sprzęt wieczny.
 • #15
  harnasx
  Level 22  
  W jaki sposób te urządzenia są zabezpieczone przed mrozem na komercyjnych myjniach "bezdotykowych"?
 • #16
  DJ_Opornik
  Level 20  
  W okolicach zera (w praktyce już przy symbolicznym plusie) włącza się ciągły przepływ, tzn. nawet jak nie naciskasz spustu, lanca sączy małym strumykiem. Jest on na tyle wydajny, że nie pozwala marznąć, ponadto jest dobry na wstępne zmoczenie zakurzonego auta, przed myciem za kasę - sam korzystam z gratisowego sączenia wstępnego, jak nie ma kolejek. Przy większych mrozach chodzi piec, słychać go wyraźnie w budzie obsługi.