Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja 3,15 kWp. Solar Edge

bodd85 22 Oct 2021 09:57 312 14
    bodd85
    Level 4  
    Witam

Zakładam instalację 3,15 kWp wschód południe , lekkie zacienie na południu . Czy do takiej instalacji nadaję się tylko falownik Solar Edge i panele z optymalizatorami . Prawdopodobnie będzie ona na dwóch płaszczyznach . Dodam ,że nie ja będę ją instalował . Chcę tylko wiedzieć czy są inne opcje lepsze cenowo ?
    rokbok
    Level 29  
    Huawei z oznaczeniem M1 obsługuje optymalizatory i chyba jest tańszy, można dostać go za 4300 - 4400 zł.

bodd85
    Level 4  
    rokbok wrote:
    Huawei z oznaczeniem M1 obsługuje optymalizatory i chyba jest tańszy, można dostać go za 4300 - 4400 zł.

OK dzięki wspomnę na pewno o tym w rozmowie . Instalator chcę założyć mi jednofazowy falownik . A mam instalację elektryczną 3-fazową czy to jest ok ? Będę miał 7 paneli , chyba nie dużo falowników obsługuję takie krótkie łańcuchy
    kosmos99
    Level 37  
    Lepiej trójfazowy ze względu na podnoszenie napięcia w sieci. 7 paneli to ponad 200V więcej ten Huawei będzie ok.
    bodd85
    Level 4  
    Jaka może być przyczyna ,że firma która ma mi zakładać instalacje chcę jednofazowy falownik ? Firma jest zaufana zakładała już u wielu znajomych i wszystko działa jak należy .
    rokbok
    Level 29  
    Ma pewnie na zbyciu falownik i chce Ci wcisnąć, a może na zbyt małą moc paneli, zapytaj ich.
    kosmos99
    Level 37  
    Cena też jest bardziej atrakcyjna.
    bodd85
    Level 4  
    Falownik ma być se4000h , moc inst 3,15 . Pytałem już dlaczego mówi że to jest najbardziej optymalna opcja do mojego projektu . 3 fazowy byłby lepszy jedynie wtedy jakbym miał jakieś urządzenia które pobierają duża ilość prądu . Mniej awaryjny i prostsza budowa . Cena też nieco lepsza od 3 faz ,ale to już nie duża różnica .
    kosmos99
    Level 37  
    Nie wiadomo jak u Ciebie będzie z napięciem sieci podczas pracy, jeśli by było ok, to jednofazowy jak najbardziej może być.
    bodd85
    Level 4  
    kosmos99 wrote:
    Nie wiadomo jak u Ciebie będzie z napięciem sieci podczas pracy, jeśli by było ok, to jednofazowy jak najbardziej może być.

Powinni sprawdzić to , ale teraz przy braku słońca nie wiem czy takie sprawdzenie będzie miarodajne ?
    anaba255
    Level 25  
    Na pewno to będzie se4000h?
    Moc maksymalna falownika jednofazowego wedłóg przepisów to 3680W, a ten ma 4000W.
    bodd85 wrote:
    Pytałem już dlaczego mówi że to jest najbardziej optymalna opcja do mojego projektu .

Pewnie chodziło im o napięcie paneli. Dla tego falownika napięcie optymalne paneli jest 380VDC, dla falownika 3f 750VDC. Przy 7 panelach bedzie znacznie mniej. Nie znalazłem, jakie jest napięcie startowe dla tych falowników, ale może się okazać, że falownik 3f będzie później wstawał rano i szybciej się wyłączał wieczorem, sprawność też będzie niższa. Możesz o to dopytać instalatora.
    kosmos99
    Level 37  
    anaba255 wrote:
    Moc maksymalna falownika jednofazowego wedłóg przepisów to 3680W, a ten ma 4000W.

Falownika czy instalacji? Bo jako moc instalacji brana jest pod uwagę moc paneli.
    anaba255
    Level 25  
    kosmos99 wrote:
    anaba255 wrote:

Falownika czy instalacji? Bo jako moc instalacji brana jest pod uwagę moc paneli.

Jedno i drugie, dla pewności dowiedz się w ZE. Zobacz, że prawie każdy producent falowników ma model jednofazowy o mocy 3600-3680W.
    rokbok
    Level 29  
    W zgłoszeniu podaje się moc falownika i moc paneli, przynajmniej w Tauronie, na instalacji jednofazowej nie przyjmą większego falownika niż 3.68 kW.
    Mając jednak instalację 3F nie bawiłbym się w instalowanie falownika 1F, nie wiadomo co życie przyniesie. Wymiana w późniejszym czasie 1F na 3F wygeneruje dodatkowe koszty, ale to tylko moje zdanie ;).
    bodd85
    Level 4  
    Byłem pewny że podaje się moc tylko paneli .
    Mam dach kopertowy dużo małych powierzchni i ciężko będzie zmieścić więcej niż 8 paneli w nasłonecznionym miejscu, czyli maks dla jednofazowego falownika przy użyciu paneli 450W . Mam PGE zadzwonię i dopytam jak wygląda zgłoszenie . Licznik mam corax3 więc tylko mają włączyć opcję dwukierunkową